Урок 96. Дозиметрія. Дози випромінювання. Захист від іонізуючого випромінювання.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Дозиметрія – розділ технічної фізики, завданням якої є вимірювання і розрахунки дози в полях джерел випромінювання та вимірювання активності радіоактивних препаратів.

Методи вимірювання дози ґрунтується на застосуванні іонізаційних камер, лічильних трубок фотоплівки, сцинтиляційних або хімічних дозиметрів. Під час використання дозиметрів слід чітко дотримуватись інструкцій виробника.

Дозиметр – прилад, призначений для вимірювання потужності дози іонізуючого випромінювання довкілля, яке реєструється за певний проміжок часу.

Сучасні дозиметри використовують для екологічних досліджень довкілля, радіометричного контролю на підприємствах, для контролю радіаційного стану житла, будівель і споруд, прилеглих до них територій, предметів побуту, одягу, транспорту, поверхні ґрунту.

Вплив радіоактивного випромінювання на живі організми характеризується дозою опромінення – відношенням поглинутої енергії іонізуючого випромінювання до маси речовини, яка опромінюється:

У системі СІ одиницею дози опромінення є грей

Використовують також позасистемну одиницю 1 рад – це доза, за якої опроміненій речовині масою 1 кг передається енергія

Експозиційна доза випромінювання – доза рентгенівського і гамма-випромінювання, яка визначається за іонізацією повітря.

Одиницею експозиційної дози є кулон на кілограм (Кл/кг). Позасистемна одиниця експозиційної дози – рентген (Р).

Еквівалентна доза випромінювання – міра біологічного впливу іонізуючого випромінювання на живий організм. При опроміненні живих організмів, зокрема людини, виникають біологічні ефекти, які однієї і тої самої поглинутої дози різні для різних видів випромінювання. Прийнято порівнювати біологічні ефекти, які зумовлюються будь-якими іонізуючими випромінюваннями, з ефектами від рентгенівського та гамма-випромінювань. У процесі короткочасного опромінення людини доза в 20 – 50 Р призводить до змін у крові, доза в 100 – 250 Р спричиняє променеву хворобу, а доза в 600 Р – смертельна. Природний фон радіації дорівнює річній дозі 0,2 Р, гранично допустима доза – 5 Р за рік.

БЕР (біологічний еквівалент рентгена) – позасистемна одиниця еквівалентної дози іонізуючого випромінювання 1 Б = 0,01Дж/кг .

Захист від іонізуючого випромінювання. Можна використовувати захисні стіни, для цього з матеріалів з великою атомною масою, наприклад свинцю. Н а практиці широко використовують залізобетон. Для захисту від потоку нейтронів потрібно спочатку уповільнити їх водою, а потім використати стінку з берилію.

Товщина шару заданого матеріалу, що зменшує рівень радіації у два рази, називається шаром половинного ослаблення. Співвідношення рівня радіації до і після захисту називається коефіцієнтом захисту. Зі збільшенням товщини шару протирадіаційного захисту кількість пропущеної радіації спадає експоненціально. Наприклад, насип товщиною 91 см (ти повий насип над протирадіаційним сховищем) зменшить кількість радіації в 1024 рази.

Домашнє завдання:

1. Вивчити § 26, ст.183 - 185, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом О.І. Ляшенка) підручник для 11 класу авт. М.В. Головко, І.П. Крячко, Ю.С. Мельник, Л.В. Непорожня, В.В. Сіпій.

2. Скласти конспект, відповісти на запитання, ст.185, 186, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом О.І. Ляшенка) підручник для 11 класу авт. М.В. Головко, І.П. Крячко, Ю.С. Мельник, Л.В. Непорожня, В.В. Сіпій.