Урок 43. Електрорушійна сила. Закон Ома для повного кола.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Джерело струму – пристрій, який розділяє позитивні та негативні заряди.

Усередині джерела завдяки роботі з розділення зарядів негативні заряди переміщуються від позитивного до негативного полюса, тобто в напрямку, протилежному напрямку кулонівських сил.

Сторонніми називають сили неелектричного походження, які розділяють електричні заряди.

Електрорушійна сила (ЕРС) джерела струму – скалярна фізична величина, яка характеризує здатність сторонніх сил створювати та підтримувати різницю потенціалів і чисельно дорівнює відношенню їх роботи до значення розділених зарядів:

Одиницею ЕРС в СІ є вольт (В):

ЕРС є характеристикою джерела струму та не залежить від зовнішнього навантаження, приєднаного до його полюсів, воно чисельно дорівнює напрузі між полюсами джерела живлення, коли його полюси не замкнуті.

Ділянку кола, що розташована ззовні від джерела струму (споживачі електричної енергії та з’єднувальні провідники), називають зовнішньою, або однорідною, а R – зовнішнім опором.

Ділянку кола, по якій електричні заряди рухаються під впливом сторонніх сил (джерела струму), називають внутрішньою, або неоднорідною.

Сукупність з’єднаних між собою джерел та споживачів електричного струму, перемикачів, через які проходить електричний струм, називають повним електричним колом.

ЕРС джерела живлення дорівнює сумі падіння напруги на зовнішній та внутрішній ділянках електричного кола.

Закон Ома для повного кола: сила струму в повному колі прямо пропорційна ЕРС і обернено пропорційна повному електричному опору кола.

Як правило, зовнішній опір повного кола значно перевищує його внутрішній опір (R>>r). Якщо R-->0, сила струму значно збільшується і виникає явище короткого замикання. Під час короткого замикання сила струму наближається до

стрімко зростаючи порівняно зі звичайним значенням струму.

Під час короткого замикання сила струму зростає приблизно в 1000 разів, при цьому виділяється значна кількість теплоти, а отже, може виникнути пожежа. Тому використовують запобіжники, які розмикають електричне коло автомобіля або помешкання при збільшенні сили струму до критичного значення. Запам’ятайте! Не можна користуватися електричною мережею з несправними запобіжниками або змінювати їх саморобними пристроями.

Домашнє завдання:

1. Вивчити § 7, ст.45, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом О.І. Ляшенка) підручник для 11 класу авт. М.В. Головко, І.П. Крячко, Ю.С. Мельник, Л.В. Непорожня, В.В. Сіпій.

2. Скласти конспект та відповісти на запитання ст.48, підручник Фізика і астрономія (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом О.І. Ляшенка) підручник для 11 класу авт. М.В. Головко, І.П. Крячко, Ю.С. Мельник, Л.В. Непорожня, В.В. Сіпій.