Урок: 59 Релятивістський закон додавання швидкості.

Відповіді надсилати на електронну пошту ВИКЛАДАЧЕВІ

dtahome.32@gmail.com

Одночасність – не абсолютна характеристика явищ. Різні спостерігачі можуть мати різні уявлення про одночасність подій. Події, одночасні в одній інерціальній системі відліку, не є одночасними в інших інерціальних системах, рухомих відносно першої. Одночасність подій відносна.

Відносно нерухомого спостерігача подія, що відбувається в рухомій системі відліку, триває довше:

Відносно нерухомого спостерігача, від якого віддаляється система відліку, в якій проводять виміри,лінійні розміри тіла будуть меншими:

Релятивістський закон додавання швидкостей має вигляд:

де u – швидкість руху тіла відносно рухомої системи відліку К*; ω – швидкість руху тіла відносно нерухомої системи відліку К;

ϑ – швидкість рухомої системи відносно нерухомої К.

Якщо тіло рухається зі швидкістю світла відносно рухомої системи відліку, то його швидкість відносно нерухомої системи відліку дорівнює швидкості світла. Це означає, що релятивістський закон додавання швидкостей узгоджується з другим постулатом теорії відносності.

Швидкість світла є максимально можливою швидкістю передачі взаємодій у природі.

Домашнє завдання:

Опрацювати матеріал теми самостійно і скласти конспект § 21, с.137, підручник Фізика (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.) 10 клас авт. Головко М.В., Мельник Ю.С., Непорожня Л.В., Сіпій В.В.

Контрольні запитання:

  1. Чому не можна стверджувати, що події, які відбуваються одночасно в одній системі відліку, водночас відбуватимуться і в іншій? Що таке причинно-наслідкова подія?

  2. Яка тривалість подій у різних інерціальних системах відліку?

  3. Як впливає на вимірювання лінійних розмірів тіла рух системи, в якій відбувається вимірювання?

  4. Що називають власним часом і власною довжиною?