Multifunkční platforma
Multifunkční platforma aneb merboltická tančírna
Anotace projektu:
Projekt je zaměřen na realizaci venkovního parketu, jež bude sloužit pro účely pohybových aktivit a setkání při kulturních i vzdělávacích akcích realizovaných Spolkem Hvozd, kulturně vzdělávacím prostorem v krajině. Tímto se rozšíří škála aktivit při pořádaných akcích včetně workshopů o pohybový aspekt, jež v sobě zahrnuje i divadlo a tanec. Pro spoluobčany vznikne prostor, jež budou moci využít. Odměnou pro všechny, kdo přispějí při realizaci, bude slavnostní otevření, ke kterému dojde v rámci kulturní akce Hvozdění. Parket bude veřejně přístupný, je v otevřeném prostoru, bez oplocení.
Celkové náklady předkládaného projektu:
60.000 Kč
Informace o projektu
Popis výchozí situace
v obci se nenachází kulturní dům, kde by byla vhodná platforma pro tanec a jiné pohybové aktivity. Problém celospolečenský: snadná dostupnost alkoholu na veřejných akcích a nedostatek chráněných míst určených pro osobnostní rozvoj – čajové obřady, společná i solitérní meditace, klidné místo
Nacházíme se ve vesnici Merboltice, která má 190 stálých obyvatel a stejný počet chatařů. Ve vesnici táhnoucí se údolím je architektonicky chráněná oblast podstávkových domů obklopená lesy a loukami. Sídlo Spolku Hvozd se u jedné takové louky právě nachází v č.p. 95. Skutečnost, že se v obci nenachází prostor vhodný pro kulturní akce, inspiruje místní aktivní občany k vlastním řešením.
Dosavadní řešení: Řešením našeho spolku bylo vyhradit jednu velkou místnost pro konání tematických setkání, malých koncertů a přednášek. Pro dobu letních měsíců jsme zbudovali v části zahrady rovinné terasy, aby se mohla pořádat setkání lidí venku na čerstvém vzduchu, a vznikla místa na relaxaci a cvičení. Postupem času jsme zbudovali dřevěnou terasu před prostranstvím za domem, (vezměme prosím v potaz, že díky svažitosti celé obce jsou rovinky vždy malé a cenné,) a tak vzniklo místo, které vypadá přirozeně jako pódium, a na prostranství se obvykle tančí, terasy okolo jsou přirozeným hledištěm. Viz.Foto příloha
Jakých změn jsme dosáhli dosavadním řešením
Jako Spolek Hvozd jsme vznikli roku 2016 a od té doby jsme uspořádali kurzy pro veřejnost (Úvod do permakultury, Workshop hry na didgeridoo, Zážitkový kurz o bylinách, o jedlých plodinách, Praktický pracovní víkend s hliněnými omítkami, Letní školu permakultury), na které hodláme navázat i v roce 2017. Tento dosavadní program měl za následek navázání kontaktů s mnohými aktivními občany z okolí, mezi účastníky jsou především lidé nadšení pro podobné věci, proto má partnerství do budoucna veliký potenciál. Pořádáme také dobrovolnická setkání 5P (přátelské, permakulturní, pracovně příjemné, potkávání), které mají dlouhou tradici u nás i ve světě, kdy se lidé přijedou seznámit s místem a přiloží ruku k dílu na konkrétním projektu.
Jednou za rok jsme se rozhodli pořádat větší kulturní akci, která bude uprostřed všeho, o co jsme i s ostatními pomocníky usilovali, v sídle spolku. Dáváme vědět místním a všem lidem, se kterými jsme navázali vztahy v průběhu roku. Akce se jmenuje Hvozdění a je specifická tím, že program je multidisciplinární, zahrnuje dílny, autorská čtení, pohybové aktivity, divadelní a hudební vystoupení, diskuse, a je pořádána bez alkoholu a bez drog (včetně tabáku). Návštěvník je aktivní, program je dost prostorný, a lidé mají čas na sebe i ostatní. S velkým ohlasem jsme se setkali u rodin s dětmi. Chystáme se tuto akci pěstovat, a přesně vybalancovat, aby splňovala přání nás i našich návštěvníků. Akce ojedinělá tím, že nabízí alternativu bez alkoholu, tabáku a drog, vytváříme alternativu pro abstinující spektrum společnosti.
Dosažitelné změny a cíle
Lidé se k nám rádi vrací, a pomáhají nám i s údržbou stavení a ukázkové a výukové zahrady Za tímto účelem jsme také začali přijímat dobrovolníky z řad známých i prostřednictvím sítě WWOOF, několikrát jsme uspořádali ve spolupráci s Permakulturu CS Setkání 5P, a tak se nám daří efektivněji spravovat přírodní bohatství zahrad i samotná stavení. Do budoucna směřujeme k tomu stát se hostující organizací pro mezinárodní výměnu dobrovolníků EVS s partnerskou organizací v Zaježové.
Cílem je vytvořit na místě, který se přetváří na základě permakulturních principů na částečně komunitní prostor s nízkoenergetickým domem, atraktivní, hodnotné a jistým způsobem i estetické místo pro setkávání. Pořádáním Hvozdění bychom chtěli být inspirací, jak kvalitně trávit čas v oblasti volnočasových aktivit podporující imaginaci a kreativitu ve fyzických i psychických aspektech – výrazové divadlo, nový cirkus, land-art, joga, tai-chi, atp.
Konkrétní změny plánované do budoucna
Ze zkušenosti tohoto ročníku Hvozdění vyplynulo, že pro cílovou skupinu rodin s dětmi je téměř nevyhnutelné zajistit dostatečně velký nekomplikovaný (rovný a plochý a bezpečný) prostor pro pohyb. Rádi bychom zbudovali větší prostor parketu, především aby se měly kde odehrávat řízené pohybové aktivity pro skupiny. Cvičení jógy ve více lidech vyžaduje rozsáhlejší upravený příjemný povrch, proto jsme začali uvažovat o realizaci dřevěného parketu. Samozřejmě toto je jen zlomek využití, které by parket mohl přinést. V představě nás podpořili i místní milovníci párových tanců, dalším využitím mohou být divadelní aktivity pod hlavičkou Sousedského spolku a mohl by být využíván v omezené míře i jednotlivci z vesnice. Všechny zmíněné aktivity bychom rádi podpořili. Plánujeme parket nabídnout i na menší taneční soustředění organizovaným tanečním školám. Zkrátka kvalitní rovný prostor z kvalitního materiálu ve vesnici chybí, a žádná lehce dostupná alternativa se v okolí nenachází. Nejbližší podobný prostor je vzdálen 25 km – okresní města Děčín, Ústí nad Labem, Česká Lípa.
Dalším rokem plánujeme na Hvozdění zařadit i výtvarnou aktivitu a zároveň prezentaci land-artového uměleckého projektu, jež by zůstal v krajině i po skončení akce. Za tímto účelem už jsme začali spolupracovat s ústeckým okruhem umělců. Jako poděkování všem zúčastněným dobrovolníkům a sousedům pozveme na slavnostní otevření parketu i profesionální umělce.
Cílová skupina
Hvozdění navštívilo v roce 2016 necelých 100 osob (děti nepočítaje) z okolí Českolipska, Litoměřicka, Děčínska a Ústecka. Další aktivity Spolku Hvozd v roce 2016 přivedli do vesnice dalsích skoro 100 lidí. Především nás navštěvují rodiny s dětmi. Zkvalitněním místa významně stoupne kvalita celé akce Hvozdění a značně se rozšíří repertoár aktivit, nabídne vhodný prostor pro kolektivní cvičení jógy, pro jistá představení, kolektivní taneční aktivity, představení.
Pravidelně může sloužit místo zejména místním, kteří se vyslovili se zájem o hodiny tance (počet do 10 lidí), a nacvičování ochotnického divadla z řad lidí Sousedského spolku Merboltice.
Během prvního roku činnosti Spolku Hvozd prošlo místem v rámci kurzů kolem 200 lidí z celé ČR, kolem 20 lidí mimo ČR. Účastníci kurzů jsou především dospělí lidé.
Aktivity a realizační plán projektu
Projekt výstavby multifunkčního pohybového prostoru – parket, budeme realizovat od ledna 2017 za pomoci místních dobrovolníků v užší spolupráci se zástupci místní samosprávy, merboltických řemeslníků a dobrovolníků působících ve Spolku Hvozd ve spolupráci s organizacemi EVS, Tamjdem a WWOOF.cz . 2017/1-2: konzultace s architekty, návrhy, následně výměra parketu, nákup dřeva, uskladnění. 2017/2-4 zarovnání terénu, realizace drenáží, zasypání štěrkem, udusání volného štěrku. 2017/3-5 pokládka cihlového roštu, pokládka trámového roštu, řešení elektrické sítě, 2017/5 pokládka sámovaných prken. 2016/6 otevření parketu na kulturní akci Hvozdění.
Hvozdění: Organizace této události koná průběžně po celý rok, včetně oslovování umělců a přednášejících. Dramaturgický program se uzavírá 17. dubna. Veškeré materiální zabezpečení proběhne do 1. června. Přibližně od 5.června přijíždějí první dobrovolníci a členové organizačního týmu jenž v příjemné tempu pracují na uskuteční setkání Hvozdění, jenž začíná ve středu 13.6. a končí v neděli 17.6.2017.
Do konce června 2017 dáme vědět o nových možnostech využití místa dalším subjektům, se kterými spolupracujeme a budeme oslovovat další., včetně již aktivních místních sousedů, a budeme plánovat druhé pololetí, jehož náplní by mělo být především využití pro zmíněné aktivity a jiné nekomerční zhodnocení místa. Předpokládané využívání venkovního parketu je každoročně do poloviny října.
Výsledky a přínos realizace projektu
- Vznik dřevěného parketu na místě zarovnaného travnatého plácku
- Posílení vzájemnosti těch, kteří přiloží ruku k dílu, a nabydou zkušeností s dřevostavbou, uvědomí si hodnoty spolupráce
- Prohloubení spolupráce s místními tesaři a staviteli
- Spolupráce s architekty, otevřené projednání se zainteresovanými nad vzniklými projekty
- Posílení vazeb Spolku Hvozd s místní samosprávou, aktivními občany a Sousedským spolkem Merboltice, sousedy a s jinými uživateli parketu, jimiž budou i oslovené organizace
- vznikne nový a bezpečný prostor pro dětské skupiny
- Zatraktivnění vesnice, najednou se nebude odehrávat vše jen ve městě
- Kvalitní architektonický prvek dřevostavby komunikující s krajinným celkem
- Kreativně řešený prostor z kvalitních materiálů bude inspirací ke kreativnímu pohybu s estetickým rozměrem.
- Pro vesnické a přespolní vznikne místo, kde se bude dát tančit
- Rozvoj a tvorba dalších společných projektů, např. Činoherní studio v Ústí nad Labem.
- Mezinárodní spolupráce a multikulturní střetávání
Výstupy: Hodiny tance, kolektivní cvičení, divadlo, dětský program
Přínosem bude utužení některých sousedských vztahů ve vesnici, přáním bude získat si pravidelné návštěvníky i z blízkého okolí.
Realizací tohoto projektu dojde k propojení všech zúčastněných i uživatelů.
Hodnocení úspěšnosti projektu
Samotná stavba parketu bude jednoznačně úspěšná, pokud bude dlouhá léta sloužit svým uživatelům. Pokud budou probíhat opakovaně setkání za účelem aktivního trávení volného času pohybem ať už tanečním či sportovním, a budou přinášet uspokojení, osobní růst a zdraví uživatelům, nebo estetický zážitek z kulturní akce, pak bude cíl splněn. Dalším ukazatelem bude zvýšený počet tanečních párů, na rozdíl od jiných akcí v okolí, a další podněty a nabídky využití z řad spoluobyvatel.
Při samotné výstavbě parketu očekáváme účast 30 místních občanů, oslovených osobně nebo přes e-mail, a cca 25 dobrovolníků, kteří se budou moci seznámit s tradičními pracovními postupy i se sebou navzájem, oslovených přes organizace Tamjdem a Permakultura CS.
Spolek Hvozd rozvine spolupráci s tanečními lektory (Oto Bunda) a divadelními soubory (Činoherní studio, Nový cirkus), která vyústí v představení pro veřejnost nebo v taneční dílnu.
Spolek Hvozd rozšíří svoji nabídku workshopů o ty s pohybovým zaměřením.
Vzniknou pravidelné kroužky pohybových aktivit pro různé věkové skupiny (společenský tanec, yoga, aikido).
Parket zvýší úroveň našich akcí, především festivalu Hvozdění s očekávanou účastí do 200 lidí, především v tom smyslu, že bude při akci využit.
O realizaci a z využití budeme vést evidenci.
V roce 2017 proběhnou 4 vícedenní vzdělávací a kulturní akce, očekávaná návštěvnost je 20 respektive 120 osob, včetně dětí.
Během roku 2017 navážeme 3-5 nových spolupráci v oblasti kulturních a permakulurních projektů, publikujeme nejméně 3x za rok v mediálním prostoru o své činnosti a vývoji místa činu.
Oslovíme svůj seznam příznivců s pravidelným dotazníkem na možnosti využití parketu.
Během aktivit Spolku Hvozd probíhá vždy na konci hodnocení s účastníky o spokojenosti, i zde se vyptáme na možnosti využití parketu.
Začneme pracovat na vlastní webové stránce Spolku Hvozd.
Založíme návštěvnickou knihu pro dobrovolníky a účastníky aktivit.
Ze setkání ve Spolku Hvozd i při stavbě parketu pořizujeme videozáznam, který bude sloužit k navázání vztahu lidí k místu a opakovaným návštěvám. Také ho lze využít při budoucím hledání sponzorských darů.