ПОРАДИ БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКА

ПОРАДИ БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКА!Сім’ю майбутнього першокласника чекають серйозні зміни- дитина готується вступити до школи. І багато в чому успішність дитини залежить від правильної батьківської позиції. Саме в першому класі і діти і батьки складають свій перший іспит, який може визначити всю подальшу долю дитини, адже не вдалий шкільний старт часто стає причиною майбутніх невдач.

         Шановні батьки, ваша дитина вперше переступить поріг нового навчального закладу- школи, де на неї чекатимуть цікаві уроки, веселі перерви, змістовне дозвілля, гарні друзі та перша вчителька. Щоб навчання першокласника було цікавим, результативним, приносило користь дитині і радість батькам ми пропонуємо вам низку порад.

Пам’ятка батькам першокласника:

·        Підтримайте в дитині його прагнення стати школярем. Ваша щира зацікавленість в його шкільних справах і турботах, серйозне відношення до його перших досягнень і можливих труднощів допоможуть першокласникові підтвердити значущість його нового положення і діяльності.

·        Обговоріть з дитиною ті правила і норми, з якими він зустрівся в школі. Поясніть їх необхідність і доцільність.

·        Ваша дитина прийшла у школу, щоб вчитися. Коли людина вчиться у неї може щось не відразу виходити, це природньо. Дитина має право на помилку.

·        Складіть разом з першокласником розпорядок дня, стежте за його дотриманням.

·        Не пропускайте труднощів, які можуть виникнути у дитини на початковому етапі навчання в школі. Якщо у першокласника, наприклад, є логопедичні проблеми, постарайтеся впоратися з ними на першому році навчання.

·        Підтримайте дитину в його бажанні добитися успіху. У кожній роботі обов’язково знайдіть, за що можна було б його  похвалити. Пам’ятайте,  похвала та емоційна підтримка здатні помітно підвищити інтелектуальні досягнення.

·        Якщо вас щось турбує в поведінці дитини, його учбових справах, не соромтеся звертатися за порадою і консультацією до вчителя або шкільного психолога.

·        Зі вступом до школи в житті вашої дитини з’явилася ще одна важлива людина окрім вас. Це вчитель. Поважайте думку першокласника про свого педагога.

·        Допоможіть дитині встановити стосунки з однолітками і відчувати себе впевнено. Особливо ваша допомога знадобиться, якщо дитина не ходила до школи в дитячий садочок. В цьому випадку вона не звикла до того, що увага дорослих розподіляється відразу між декількома дітьми. Хваліть дитину за товариськість, радійте вголос її новим шкільним знайомствам. Поговоріть з нею про правила спілкування з ровесниками, допоможіть вашій дитині стати цікавою іншим. Вчить її новим іграм, щоб вона могла показати їх друзям.

·        Навчання- це нелегка і відповідальна праця. Вступ до школи істотно міняє життя дитини, але не повинно позбавляти її різноманіття, радості, гри. У першокласника повинно залишатися досить часу для ігрових занять.

Орієнтований перелік того, що дитині потрібно знати при вступі до школи.

·        Соціально-суспільні, побутові знання. Діти знають:

-         назву нашої країни та її столицю, прапор, герб України;

-         назву міста де проживає, адресу, прізвище, ім’я, по-батькові батьків, вміють розповідати про свою сім’ю;

-         дні тижня, їх послідовність, місяці року, назву поточного місяця;

-         називати і розрізняти різні частини доби і їх послідовність, розуміти поняття «вчора», «сьогодні», «завтра»;

·        Знання про природу. Діти мають уявлення:

-         про сезонні зміни в природі;

-         про свійських та диких тварин, про перелітних та зимуючих птахів;

-         про умови необхідні для росту рослин;

-         про лісові ягоди і гриби, про овочі та фрукти, про дерева, кущі, квіти.

·        Мислиннєві операції. Діти вміють:

-         порівнювати, групувати предмети, називати матеріали, з яких виготовленні ці предмети, розрізняти форму предметів;

-         розуміти значення узагальнюючих слів;

-         порівнювати довжини, висоту, ширину;

-         називати предмети певної групи (меблі, посуд, люди, одяг, взуття, фігури, транспорт, птахи, звірі, іграшки, професії, тощо.

·        Моторика та координація. Діти вміють:

-         застібати гудзики та зав’язувати шнурки;

-         грати з м’ячем, ходити по лабіринтам з ниток;

-         проводити на папері прямі рівні лінії;

-         ліпити з пластиліну, розфарбовувати малюнки в різних напрямках;

-          качати олівчик поміж пальчиків;

·        Привчайте дитину до:

-         самообслуговування, виконання основних гігієнічних процедур (умивання, чистити зуби, мити руки перед їжею);

-         побутової праці, суспільно-корисної праці;

-         дотримання режиму дня.

Також бажано щоб дитина вміла не відволікатися, працювати в класі, уважно  слухати вчителя та батьків, самостійно виконувати їх вказівки, голосно і чітко відповідати на запитання вчителя. Уміти спланувати свій час, уміти стримувати свою рухову активність.

 

Побудуйте бесіду, оцініть здатність дитини мислити.

·        Назви своє ім’я та вік;

·        Ім’я, по-батькові мами і тата;

·        Де ти живеш?

·        Що тобі цікаво в твоєму місті?

·        Що робити, якщо бачиш людину, яка впала?

·         Навіщо потрібна армія?

·        Як і де переходити дорогу?

·        Як дізнатися, що нещодавно був дощ?

·        Навіщо тобі вуха і ніс?

·        Хочеш до школи? Що будеш там робити?

·        Скільки днів у тижні?

·        Твої улюблені і неулюблені професії?

·        В якій країні ти живеш? Які ще країни знаєш?

·        Якщо ти розбив коліно і пішла кров, що потрібно робити?

·        Який посуд у нас є на кухні?

·        Порахуй від 1 до 10 і назад, назви число, яке стоїть після 5 і перед 8.

·        Як ти гадаєш в школу  цікаво ходити?

·        Як гадаєш чому дітям не дозволяють грати сірниками?

·        Що означає «Любиш кататися, люби і саночки возить»?

·        Чи відрізняється людина від звірів?

·        За що платять гроші в магазині, автобусі та кінотеатрі?

·        Що таке «добре» і що таке «погано»?

Розвиваючі вправи з дошкільнятами можна виконувати не тільки в зошиті, сидячи за письмовим столом. Але і на  вулиці. Уроки на свіжому повітрі припадуть до душі і запам'ятаються на довго кожній дитині. «Пори року».                                          

·        Прогуляйтеся з дитиною. Навесні покажіть дитині перші квіти, які розпустилися. Розкажіть, щ квіти бувають польові, садові, лісові. Попросіть виконати звуковий аналіз слів: «кульбаба», «пролісок», «троянда», «незабудка».

·        Під час літніх прогулянок звертайте увагу дитини на підвищення температури на вулиці. Поясніть, що буває літній і зимовий одяг. Нехай дитина назве одяг, який потрібно одягати влітку, восени, взимку і навесні (на українській та можна спробувати назвати на англійській мові).

·        Про осінь можна розповісти дитині прогулюючись алеєю. Покажіть різнобарвні листя дерев. Розкажіть про пори року і про зміни в природі, які відбуваються з настанням осені, зими, весни і літа. Нехай дитина обере  кілька гарних листочків і збереже їх вдома, між сторінками товстої книги. Коли листочки висохнуть, можна їх обвести по контуру на аркуші паперу і розфарбувати.

·        В снігові зимові дні виходьте годувати горобців та синиць. Розкажіть дитині про зимуючих та перелітних птахів. Дома можна намалювати малюнок про зимові види спорту.

Психологічна готовність дитини до школи- це рівень психологічного розвитку, який створює умови для успішного опанування навчальної діяльності.

Вступ дитини до школи- це новий і переломний етап у житті дітей та їх батьків. Прихід 6-7 річної дитини  збігається з психологічною кризою пов’язаною з необхідністю навчання у школі і необхідністю взяти на свої маленькі плечі ряд обов’язків, які раніше виконували дорослі. Саме тому завдання батьків, в міру своїх сил і можливостей, намагатися підготувати дитину до школи- заздалегідь, щоб поліпшити їй подальше навчання та попередити шкільну неуспішність. Важливо, щоб дитина йшла до школи готова фізично, але не менш важлива готовність психологічна.

Складовими психологічної готовності є:

-          Особистісна готовність- мотиваційна і комунікативна- виявляється у відношенні дитини до школи, до навчання, до вчителя і до самого себе. Вона включає в себе і вміння спілкуватися з однолітками, бажання бути доброзичливим,  не проявляти агресії, виконувати роботу разом, вміти пробачати. У дітей має бути позитивна мотивація до навчання в школі. (Мотивація- це внутрішня спонука щось робити). Формуванню мотиваційної готовності сприяють різноманітні заняття в  ігровій формі. Ігрова позиція- могутній засіб виховного впливу на дітей.

-         Емоційно-вольова готовність- включає в себе вміння дитини ставити перед собою мету, планувати свої дії, оцінювати свої результати, адекватно реагувати на зауваження. Від дитини будуть чекати, що вона не тільки буде робити те що хочеться, а й те, що треба: режим, програма. Діти 6-7 років, які психологічно готові до школи, здатні спокійно відмовитися від гри і виконати завдання дорослого.

-         Інтелектуальна готовність передбачає наявність у дитини певного запасу знань про навколишній світ: про предмети та їх властивості, про явища живої і неживої природи,  вміння виділяти суттєве в явищах навколишньої дійсності, вміти порівнювати їх, бачити подібне і відмінне, навчитися міркувати, знаходити причини явищ, робити висновки. Розуміти «що таке добре і що таке погано», тобто  розуміти  моральні норми поведінки.

 

Турботливі батьки- успішні діти!