Історія школи

    Будівлю 4-ої школи було побудовано в 1882 р. на особисті кошти І.Г. Харитоненко . Там розміщувалося Сумське реальне училище , яке готувало молодь до вступу в технічні вузи , попит на випускників яких у той час був дуже високим. У реальному училищі , окрім загальних дисциплін з гімназійного курс, викладали і спеціальні предмети: комерційну бухгалтерію і рахівництво , політекономію , товарознавство і технологію .

    Куратором реального училища довгий час був П. І. Харитоненко , він же допомагав учням з бідних сімей. До 1912 р. в реальному училищі працював 21 викладач. Зокрема, малювання і чистописання викладав Никанор Онацький , ім'я якого сьогодні носить Сумський художній музей ( Онацький був його першим директором ). У 1917 -му училище було перейменовано в Сумський народний університет , а викладачі залишилися ті ж . У 1924-му в цій будівлі були організовані трирічні педагогічні курси , на базі яких виник педтехнікум , а потім і педінститут ім. А.С. Макаренко. Так що будівля 4-ої школи - це ще і колиска одного з нинішніх сумських вузів. Одночасно в будівлі працювала і трудова школа.

    Історія ж власне школи почалася в 1917 р. , коли вона була перейменована з Ізмайловскої гімназії в семирічну загальноосвітню школу № 4 . Розміщувалася вона тоді в садибі Анікеєнко на Петропавлівській , 62 (нині в цьому будинку навпроти філармонії знаходиться « Укрпромбанк» ) , а в 1924 році переїхала на нинішнє місце - Петропавлівську , 79 . У стінах школи Никанор Онацький і поет Олександр Олесь заснували першу на Сумщині «Просвіту » і краєзнавчо -художній музей .

    Не оминула школу і Велика Вітчизняна війна. Так , в 1941 р. була повішена випускниця школи , підпільниця Марія Бадаєва ім'я якої школа довгий час носила і за могилою якої на Лучанському кладовищі досі доглядають учні.

    Саме педагогу 4-ої школи Н.Є. Добровольської однією з перших в області в 1948 р. було присвоєно звання « Заслужений вчитель України ».

    У середині 70 -х до школи прибудували два нових корпуси - навчальний (той , де зараз навчаються 5-11 класи) та корпус зі спортзалом та їдальнею (кілька років тому вона згоріла і з тих пір не працює , а діти харчуються покупними пиріжками та принесеними з дому бутербродами ) .

    У 2002-2004 рр. . школа встигла побувати і при УАБС , і відстояти право на свою стару будівлю, яку хотів відремонтувати і пристосувати під приміщення для філії Київського університету культури співаючий ректор М.М. Поплавський.

    Майже за 100 років школа підготувала більше 20 тисяч випускників. З її стін вийшли і академіки , і художники , і генерали з адміралами , а також такі відомі в Сумах люди , як Зіновій Красовицький , Марк Берфман , Володимир Лук'яненко , Рубен Сумбатов