Що треба знати батькам про Інтернет,  щоб убезпечити дитину від суїциду

 

Що треба знати батькам про Інтернет,

щоб убезпечити дитину від суїциду

Останнім часом у  соціальних мережах з’явилися віртуальні ігри для дітей та підлітків, де шляхом психологічного тиску неповнолітнім даються завдання, що спричиняють шкоду їх здоров’ю, а кінцевою метою є  доведення до самогубства. Це такі ігри як  «Синий кит»,  "Тихий дом», «Разбуди меня в 4:20», «Беги или умри», «50 дней до моего…» тощо.

За даними Департаменту кіберполіції Національної поліції України, в одній із таких спільнот виявлено понад 200 активних користувачів із України.

Правоохоронні органи б'ють на сполох. Адже блокування цих груп, які мають такі романтичні й загадкові назви, не допомагає.

Як розпізнати, що дитина  вступила в небезпечну спільноту в соціальних мережах: чотири тривожних сигнали

1. Дитина різко стає слухняною, але «відчуженою». Підліток стає відстороненим від реального життя і починає погоджуватися з усім, що йому говорять. Перестає спілкуватися з постійними друзями. Головна мета його життя — у віртуальному співтоваристві, де він нарешті зрозумів сенс життя і знайшов однодумців.

2. У дитини змінюється режим дня. Ще тривожні сигнали, що вказують на те, що ваша дитина могла потрапити під вплив небезпечної групи, — зміна розпорядку дня (став вечеряти в кімнаті, змінює час відвідувань секцій) і неабияка пунктуальність в його дотриманні. Особливо якщо за комп'ютер дитина сідає в один і той же час (незважаючи ні на що). Адміністратори таких груп встановлюють над підлітком контроль, виховуючи в ньому сліпе підпорядкування: вказується час, коли в неї повинні входити учасники-однодумці.

3. Підліток млявий і постійно не висипається. Якщо відбій у дитини в звичайний час, а вранці його не можна добудитися в школу — це ознака фізичної і нервової виснаженості: він не висипається. У завданнях соціально небезпечних груп бувають такі, які потрібно виконувати між 4:00 і 5:00 (це групи «Разбуди меня в 4:20»). У завданнях таких груп дитина повинна зробити фотографію саме в цей час, поставити лайк якомусь посту в групі.

4. Постійно повторювані малюнки. У всіх підлітків                                     поведінка — демонстративна: вони хочуть, щоб їх дії були помічені та оцінені (не завжди позитивно). Тому, захопившись чимось, підлітки починають це демонструвати в малюнках. При цьому в дитини, яка потрапила під вплив небезпечних груп, з'являються невластиві раніше зображення, пов'язані з його новою «ідеологією», які він активно демонструє, не ховаючи. Тривожними сигналами вважаються малюнки метеликів — вони живуть тільки один день, і китів (вони від відчаю викидаються на берег). Це символіка суїцидальних груп. Недобрий знак, якщо в малюнках є цифри — 57, 58, назви груп в «ВК», що підштовхують до суїциду, або 50 — назва книги «50 днів до мого самогубства», яка зараз у вільному доступі в Інтернеті. Також можуть бути і інші цифри. Важливо, що вони повторюються на малюнках дитини (на останніх аркушах зошитів, на руках, на шкільному приладді і ін.). Цифри присвоюються адміністраторами групи новим учасникам,  адже людина, що не має імені і прізвища, — це безлика істота, якою легко управляти.

Ознаки готовності дитини до суїциду

1. Сумні думки на сторінці в соцмережі. Якщо у дитини виникли суїцидальні думки, він їх неодмінно озвучить (пам'ятаємо, підлітки — демонстратори). Спочатку на сторінці в соцмережах — там, як йому здається,  його однодумці, які його розуміють, на відміну від батьків. Побачивши фрази «Мій час скоро прийде», «Я обіцяю, що зроблю Це» і т. п., відразу поговоріть з дитиною. Але не варто прямо говорити, що ви «моніторите» його сторінку. Почніть розмову про те, що є групи, якими керують адміністратори — це спеціально навчені люди, вони маніпулюють слабкими, розгубленими дітьми його віку.

2. З'явилися подряпини, надрізи на тілі. У суїцидальних групах влаштовують так званий квест за зростанням. Спочатку їм дають завдання подряпати, порізати себе і викласти фото каліцтв в Мережу, потім — вбити якусь тварину і знову ж сфотографувати. Підлітки йдуть на це через аутоагресію, яка виникає внаслідок образи на оточуючих, але яку вони не можуть виплеснути в соціум. Таким чином, злість вони зганяють на собі, заглушаючи душевний біль фізичною. А «квест» підводить їх до межі, прибираючи страх смерті.

3. Починає дарувати речі. Задумавши накласти на себе руки, підліток хоче, щоб про нього пам'ятали, говорили, плакали, коли його не стане. У цьому випадку він намагається залишити «слід», даруючи свої речі, причому найулюбленіші. Якщо ви помітили, що в дитини стали зникати речі або він сам приносить вам зібрані пакети з раніше улюбленим одягом, книгами, ігровими приставками з проханням роздати знайомим, — насторожіться.

4. Відкрито заявляє про свою швидку смерть. У розмові підлітка часто проскакують фрази «Що б ви зробили, якби я помер?», «Що б ви сказали на моїх похоронах?», «Цікаво, красивою я була б у весільній сукні в труні?» Такі фрази — явний індикатор суїцидальних думок. Діти хочуть дізнатися, як будуть вести себе оточуючі, якщо їх не стане, щоб потім перевірити, часто до кінця не усвідомлюючи, що «воскресіння» не буде.

 

У зв’язку з цим батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:

– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини

Замість чергового «Як справи в школі?» запитайте «Тобі подобається твій клас? Твій учитель? Чому?», замість «Що ти сьогодні їв?»-«Тобі сподобався шкільний обід? Чим саме?». Заклик до почуттів дитини змушує її давати розгорнуті відповіді, а не «Все ок»,«Так» або «Ні »- так ви дізнаєтеся про її емоційний стан. Окрім цього дитина, зрозумівши (після декількох днів), що вам важливі його почуття, буде готова до ваших запитань особистісного характеру про любовні та дружні відносини, страхах і розчарування в житті. Цікавтесь, на яких соцмережах вона любить більше «тусуватися» і де бувають її однолітки. Так ви дізнаєтеся, чим ваша дитина дихає, і проявите зацікавленість життям підлітка, що для його емоційної рівноваги на даний момент важливо.

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясуйте  обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертайте на пошкодження різного роду у формі кита, метелика, цифр, єдиноріга;

– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах, встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Не потрібно читати всю пошту і листування, як це роблять багато батьків. Це складний момент, адже, якщо підліток за цим заняттям застане батьків, то можуть розвинутися відторгнення і недовіра. Це потрібно робити довірливо, з повагою до особистості своєї дитини і говорити з нею потрібно, як з дорослим. Я думаю, що кожен батько може знайти переконливі слова для своєї дитини, особливо якщо у них нормальні теплі довірчі стосунки. Ні в якому разі не можна на дітей тиснути, так як це може спровокувати абсолютно протилежну реакцію і погано передбачувані результати.

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

         Запитуйте про його стосунки з друзями, чим його друзі цікавляться, де і як проводять час, чи змінилося коло спілкування та яка на то є причина.

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

Якщо ми вирішили обмежити час перебування дитини в Інтернеті, то ми повинні дати їй щось взамін  - ту справу, яка приносила задоволення, задовольняла інтерес, коло спілкування. 

Шановні батьки! Пам’ятайте, у цей час, коли завдяки ЗМІ розгортається паніка навколо цієї проблеми, ми з вами, дорослі, повинні демонструвати спокій і впевненість. Діти, дивлячись на нас, повинні відчути силу і в той же час захищеність. Намагайтеся створити в родині стосунки близькості, які б давали відчуття опори, відчуття життя, відчуття свого місця в житті. Для формування прив'язаності і відчуття близькості потрібні дуже прості речі: просто подивитися трохи довше в очі один одному; створити сімейні ритуали, запитувати дітей не тільки про те, що вони "отримали в школі", а й про те, яка музика їм цікава, демонструвати їм зацікавленість їх життям. Прив'язаність - це те, що може розвиватися і вибудовуватися, підтримуватися протягом усього життя.

При виявленні таких груп самостійно, просимо негайно повідомляти до Департаменту кіберполіції України:

- телефон гарячої лінії  (044) 374-37-21;

- електронна адреса, за якою можна звернутися, щоб заблокувати «суїцидальну групу» (fag@cybercrim.gov.ua);

- сайт кіберполіцції (www.cybercrim.gov.ua); 

 Також можна звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

У місті функціонують Телефон довіри (65 88 89) з питань соціально-педагогічних, психологічних проблем, профілактики кризових станів та Телефон довіри суїцидологічного центру КУ СМКЛ №5 (33 40 50).