Впровадження  нової української школи

З метою підготовки до впровадження  Концепції Нова українська школа, вчителі початкових класів кожного тижня інтегрують в освітній процес тематику пілотного проекту. За модельною програмою нової української школи темою цього тижня  є  «Спорт».

Протягом тижня вчителі формували в здобувачів освіти  бажання займатися різними видами спорту, плекали витривалість, наполегливість, здатність боротися та взаємопідтримку. Вчили контролювати власні емоції під час спортивних ігор, грати за правилами чесної гри. Збагачували словниковий запас словами спортивної тематики.

  Тому тематика спорту частково інтегрувалася  в навчальні предмети. На уроці української мови у других класах при закріпленні понять про розповідні, питальні, спонукальні речення учні грали в гру «Передай м’яч» називаючи слова, що починаються на букву «Ф». Не дарма першим назвали словникове слово – футбол. Адже ним цікавиться більшість учнів класу, про що свідчить проведене анкетування. Разом склали різні види реченнь про футболіста, яке складалося зі слів, що починалися на букву «Ф». В перщому класі, на уроці математики, учні грали в «математичний волейбол», рахуючи в межах 20.

Вчителем фізичної культури, Радченко А.А. в 1-А класі були проведені малі Олімпійські ігри, у вигляді естафет за темою «Зимові види спорту». Усі учні початкової школи переглянули відеоматеріали про відомих українських спортсменів. Уроки трудового навчання пройшли під гаслом «Чому Олімпійські ігри – особливі змагання?», діти виготовили в техніці оригамі символи  олімпійських ігор – 2018, білого тигра Сухоранга  та чорного ведмедя Бандабі. На уроках образотворчого мистецтва учні намалювали свої улюблені види спорту, а на основах здоров’я – за круглим столом обговорили, чому ж активний відпочинок, та рухливі ігри – є  запорукою здоров’я.

  

Ось  здійснюється  мрія  золота:

Збиратися  у  «путь-дорогу»  вже  пора!

Авто  стоїть  під  хатою  завжди  готове:

Забрати  нас,  валізи,  їжу  і  напої.

Впроваджуючи модельну навчальну програму «Ми – мандрівники», Шебедя Ксеніі Олексіївна разом з учнями 3-А класу 22 січня відправилися у подорож до країни Іменник.

В ході уроку учні в ігровій формі з’ясували, кого називають мандрівниками, вчилися пакувати валізи, а головне навчилися визначати слова, що означають назви предметів.

У п’ятницю 26.01.2018 р. у 1-А класі на уроці математики відбулася подорож в Антарктиду. Спочатку за допомогою загадки та графічного диктанту учні дізналися на якому транспорті будуть подорожувати. Виконуючи різні математичні завдання, дізнавалися цікаві факти про даний материк. У рамках тижня окреслено ті проблеми та проблемні запитання, які було запропоновано модульною програмою в рамках реалізації Концепції Нова українська школа та сприяє інтеграції освітнього процесу. 

Впроваджуючи модельну навчальну програму вісімнадцятого тижня, Осадча Тетяна Сергіївна разом з учнями 2-А класу та казковим екскурсоводом Дорою подорожували на машині часу.

На уроці основ споживчих знань, вивчаючи тему: «Гроші  як  засіб  здійснення  покупки  товарів  і послуг. Історія виникнення грошей»,  учні мали змогу побувати в минулому, поторгувати на ярмарку. На виховній годині – побувати на найхолоднішому материку, де завжди панує зима та намалювали його візитну карточку – пінгвіна.

Ігрова модель навчання учням дуже сподобалась, адже вона  дає змогу зануритись у реальні життєві пригоди. Творчий підхід при виконанні нестандартних завдань дарує впевненість, досвід, чудовий настрій. До того ж, кожна дитина отримує безліч позитивних емоцій і нових знань. 

  

         1 грудня у стінах Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка відбувся науково-практичний семінар "Технології   

у реалізації Концепції Нової української школи".   

З привітанням до вчителів міста та області звернувся ректор Ляной Ю.О. Плідної співпраці побажали директор Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації   Гробова В.П.

та перший проректор Сумського державного педагогічного у

ніверситету імені А.С.Макаренка Пшенична Л.В.

              Щиро дякуємо ансамблю "Перлинкам", які розпочали семінар піснями та подарували усім гарний настрій. 

             Семінар дозволив науковцям та практикам проаналізувати свою діяльність, вести живу розмову з хвилюючих усіх питань реалізації Концепції Нової української школи. 

            Уже менше року до початку діяльності Нової української школи, адже 1 вересня 2018 року школи України відкриють свої двері для маленьких першокласників. 

           Готуючись до впровадження Концепції Нової української школи, заступник директора з НВР Шебедя К.О. та вчитель початкових класів Авакян В.І. долучились до роботи семінару і отримали безліч позитивних емоцій та приємних вражень.]

   

    В рамках реалізації Концепції Нової української школи, учитель фізичної культури Радченко А.А. провела інтегрований урок з фізичної культури і основ здоров’я у 1-В класі. Тема уроку: «Постава – запорука здоров’я». Діти були ознайомлені з теоритичними основами знань про

поставу і практично засвоїли матеріал виконанням комплексу вправ для формування правильної постави з гімнастичними палицями на килимках. Таким чином діти мають уяву, що таке постава і які вправи корегують порушення постави.

       

Уроки літературного читання, природознавства, математики, образотворчого мистецтва – це невичерпні можливості загального розвитку учнів. Як зазначив В.Сухомлинський, «через казку, фантазію, гру, через неповторну дитячу творчість, вірний шлях до серця дитини». Саме на цих уроках широко використовую інсценізації, драматизації, імпровізації. Використовуючи тексти народних казок, можна складати казки математичного змісту. Адже казка – не просто оповідка. Це цілий світ, в якому дитина живе, змагається, протиставляє злу свою добру волю. Перше ознайомлення з новою казкою – велика подія в житті учнів. Завдяки фольклорному матеріалу, що подається засобами театральної педагогіки, коли клас перетворюється на сцену, де вчитель та учні – актори, сухий, важкий, на перший погляд, матеріал з математики враз стає цікавим, захоплюючим і зрозумілим. Учні «грають роль» або допомагають глядачам, а граючи, закріплюють, удосконалюють і доводять до рівня автоматизованих навичок математичні знання. Оволодіти математикою – означає навчитися розв’язувати не лише стандартні задачі, а й такі, що потребують оригінального підходу, творчих пошуків. Учням початкової школи цікавіше здобувати математичні знання через ігрові вправи, засновані на театральних засобах: лічилках, віршованих загадках тощо. Їх учні розв’язують спочатку разом, а потім – самостійно.

Таким чином, театралізована діяльність дозволяє кожній дитині проявити власну активність, повністю розкрити емоційні можливості, розгальмувати рухи, підвищити самооцінку, покращити пам’ять, збагатити словниковий запас, тобто виховати інтелектуально та духовно розвинену особистість. Але це можливо лише за тієї умови, якщо звертатись до театралізації систематично, не лише в позаурочний час, а також безпосередньо під час навчального процесу. Адже «театралізації» – це та сама гра, через яку дитина має змогу пізнавати світ, «приміряючи» на себе різні речі.

 

Поступово впроваджуючи Концепцію Нової української школи, вчитель початкових класів Осадча Т.С. використовує на уроках літературного читання «Театралізовані міні вистави», відповідно до модульного тижня «Театр».

Фрагмент уроку з літературного читання.

Тема: Поняття «герої казки», «головний герой», «подія». Складання казки «Колобок» за схемою, порівняння її з повним змістом, переказування за схемою близько до тексту, вибірково. Читання казки в особах, розігрування.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

          Сьогодні ми поринемо у світ української народної казки «Колобок». Цю казку ви, мабуть, уже добре знаєте. Але робота у нас буде незвичайною. Уявіть, що нас попросили підготувати казку для інсценування у ляльковому театрі, а потім показати цю виставу першокласникам. Згодні? Тоді давайте поміркуємо, з чого ми розпочинаємо нашу роботу. (Пропозиції учнів). Отже, спочатку треба познайомитися зі змістом казки.

1. Перевірка первинного сприймання:

– Коли відбулися події?

– Хто головний герой казки?

– Чому він має таке прізвище?

Так, сьогодні ми познайомимося, ще з одним літературним персонажем –  головним героем літературного твору, дійовою особою про яку розповідається в літературному творі «Колобком».

а) словникова робота

Хижка. Хто не будь знає,що воно значить? (відповіді дітей). Перекладаючи на російську - це чулан. Друге слово призьба. Що воно значить?(відповіді дітей). На російській мові це завалинка.

Призьба – невисокий  земляний  насип  уздовж  стін  хати  знадвору.

Засік – відгороджене  місце  в  коморі  або  великий  ящик  для  зсипання  зерна,  борошна.

– Діти, а тепер давайте доберемо синонім до слова хижка(відповіді дітей). Спробуйте  скласти речення з цим словом.(В будинку моєї бабусі є хижка)

2. Постановка проблемного запитання

Діти, зараз я вам зачитаю казку, а ви слухайте уважно, чим вона закінчилась?

3. Первинне слухання твору (аудіозапис)

Ви прослухали казку, чим же вона закінчилася?(відповіді дітей)

4. Читання твору

 – А зараз ви будете читати казку самостійно, але перед цим давайте поміркуємо, яким голосом  ви будете  читати слова кожного персонажа?(відповіді дітей).

·        Слова зайчика ми будемо читати тоненьким, тихеньким голосом, бо він маленький, сіренький та беззахисний.

·        Слова лисички ми будемо читати тоненьким голосом, не поспішаючи, з хитринкою.

·        Слова вовка та ведмедя ми будемо читати голосно, виділяючи звук р.

5. Читання казки в особах. Вибіркове читання

Фрагмент уроку з математики.

Тема: Розв’язування складених задач у різні способи. Знаходження периметра геометричних фігур

II.Мотивація навчальної діяльності

         1.Вступна бесіда

        

У нас сьогодні не просто урок математики , а урок-казка. Казка – віконце у світ чарівного. Всі ви добре памятаєте казку «Колобок»,  а ми з вами сьогодні складемо свою математичну казку з її героями.Можливо математика допоможе змінити кінцівку казки. Отже, в дорогу, в казку.         2.Каліграфічна хвилинка

-         Яке сьогодні число? (25 жовтня)

-         В скількох клітинка в зошиті житиме число 25? ( В двох)

-         Чому? (Бо це двоцифрове число)

-         Давайте пропишемо число 25.

III.Повторення вивченого матеріалу

         

Жили – були дід та баба. Спекла баба колобок, а він втік. Котиться, котиться, аж назустріч йому зайчик. Щоб зайчик не з'їв нашого колобка, давайте йому допоможемо відповісти на запитання розумного зайчика.

-         Пригадайте назви чисел при додаванні.

-         Пригадайте назви чисел при відніманні.

-         Якщо НА БІЛЬШЕ, ми… (+)

-         Якщо НА МЕНШЕ, ми…(-)

-         Якщо задача запитує НА СКІЛЬКИ, ми завжди виконуємо дію … (віднімання)

-         Знайти суму – це … (+)

-         Знайти різницю – це (-)

-         Знайдіть суму чисел 1 і 8. (9)

-         Щоб знайти периметр прямокутника, треба… (всі сторони додати) 

Завдання ми виконали , а колобок втік від зайчика.

В рамках реалізації Концепції Нової української школи, учитель початкових класів Кравченко В.В. на уроках математики під час формування обчислювальних навичок  у 1-А класі, використовує практичну спрямованість освітньої діяльності учнів, побудовану на ігровій діяльності. Вправа «Знайди відповідь» полягає в тому, що на пластмасових стаканчиках написані числа від 1 до 10, на ложечках приклади на додавання і віднімання. Учням потрібно розв’язати приклад і поставити ложку і відповідний стаканчик із числом, який позначає правильну відповідь.