Саморегуляція. Методи самоконтролю

Саморегуляція. Методи самоконтролю.

Дистанційна форма навчання стала викликом для всіх учасників освітнього процесу- дітей, батьків та вчителів. Але карантин може стати найкращим часом для формування у дітей низки життєвих компетенцій, в тому числі самоорганізації. Але дуже не легко знаходитись скільки часу вдома, і не завжди вдається зберігати спокій та гарний настрій.

 

Емоційно зріла людина може здійснювати саморегуляцію. Саморегуляція- це здатність керувати своєю поведінкою на основі знань про свої психологічні особливості. Рушійною силою є воля. Воля- це здатність приймати усвідомлені рішення й спрямовувати свої думки і дії відповідно до цих рішень. Сильна воля передбачає не тільки вміння чогось захотіти й досягти але і уміння змусити відмовитися від того, що може зашкодити. Саморегуляція неможлива без вольових зусиль, тому потрібно розвивати волю і освоювати методи саморегуляції. До методів саморегуляції належать: само-підбадьорення, само-наказ, самонавіювання, самопримус, самоаналіз, самоконтроль.

·        Само-підбадьорення полягає в тому, що ви звертаєтеся до самого себе з метою зміцнення віри в себе. Ви говорите собі: «У мене все вийде, я можу це зробити».

·        Само-наказом є веління самому собі «Зберися, сконцентруй всі сили, перемагай!»

·        Самонавіювання необхідне в разі потреби подолати свій страх перед труднощами, невпевненість у власних силах, нерішучість.

·        Самопримус допомагає боротися з внутрішньою неорганізованістю, з лінощами. Небажанням учитися і працювати.

·        Самоаналіз полягає у вмінні аналізувати свої вчинки, належно їх оцінювати. Він дає змогу виявити позитивні і негативні моменти власних дій, щоб уникати помилок у майбутньому.

·        Самоконтроль вчасно підкаже «Стоп, ти робиш не те, подумай ще раз, потім знову дій!» Він дає можливість усвідомити й оцінити власні дії, емоції, думки.

 

Якщо у вас високий рівень самоконтролю, то ви здійснюєте самоспостереження, самоаналіз і самоперевірку дій за власною ініціативою, прагнете все зрозуміти самостійно, без допомоги ззовні, тому рідко помиляєтеся. Середній рівень самоконтролю передбачає, що ви можете помилятися, але усвідомлюєте це і виправляєте свої помилки, бо вмієте здійснювати самоспостереження, перевірити і контролювати себе. Низький рівень самоконтролю створює ілюзію власної правоти, робить людину некритичною до зауважень, самовпевненою. Людина часто помиляється, але не усвідомлює це й не може виправити свої помилки, бо не вміє здійснювати самоспостереження й самоаналіз.

Самоконтроль поведінки, тобто контроль власних дій, неодмінно передбачає вміння контролювати свої думки. Наші думки є джерелом наших вчинків. Позитивні думки поліпшують стан здоров’я, а негативні- погіршують. Позитивне мислення є ефективним засобом збереження і відновлення здоров’я. Необхідно вміти робити паузи, щоб отримати можливість правильно оцінювати ситуацію, що склалася не реагувати на неї поспіхом. Краще спокійно обговорити проблему, замість того щоб втрачати контроль, грюкати або кричати.

Якщо ви навчитеся контролювати себе в різних ситуаціях, то потім зможете змінювати свою поведінку відповідно до обставин.

Вправи на розвиток самоконтролю та саморегуляції.

 

·        Вправа «Опануй себе».

Якщо ви відчуваєте, що затурбувалися, хочеться на когось крикнути, або когось стукнути, є дуже простий спосіб довести собі свою силу: обхопіть долонями лікті і сильно притисніть руки до грудей- це поза «витриманої людини»

·        Вправа «Намалюймо наш будинок»

Потрібно на одному великому аркуші паперу намалювати будинок, у якому могла б жити вся ваша родина. Кожний малює те, що хоче. Колективне малювання розвиває навички спільної діяльності, уміння домовлятися і співвідносити свої задуми із задумами інших людей.

·        Вправа «Самоконтроль зовнішнього прояву емоцій»

В момент дії стресових факторів, при зростанні емоційного напруження, необхідно запустити питання самоконтролю: «Як виглядає моє обличчя? Чи стиснуті мої зуби? Як я сиджу? Як я дихаю?». Якщо виявлені ознаки напруження, необхідно:

-         Довільно розслабити м’язи всього тіла, м’язи обличчя розслаблені, брови вільно розведені, лоб розгладжений, розслаблені м’язи щелепи, м’язи рота, розслаблені крила носа, все обличчя розслаблене.

-         Зручно сісти, встати.

-         Зробити 2-3 глибоких вдихи і видихи.

·        Вправа «Угадай настрій по голосу»

Дорослому потрібно промовляти фрази з тембровим відтінком(ступінь гучності, швидкість мовлення),  що відповідає вираженню однієї з емоцій. Дитина повинна відгадати емоцію. Потім помінятися місцями.

·        Вправа «Тренуємо емоції»

-         Пропоную насупитися, як: осіння хмаринка, зла чарівниця.

-         Посміхнутися, як: котик на сонечку, хитра лисичка, радісна дитина.

-         Позлися, як: дитина у якої забрали улюблену іграшку, як людина, яку образили.

-         Злякайся, як: зайчик, що побачив вовка, кошеня на якого гавкає собака.

-         Виразити втому, як: тато, або мама повернулися додому після роботи, людина, що підняла, щось важке, турист, що зняв тяжкий рюкзак, стомлений воїна після перемоги.

 

Контроль емоцій сприяє збереженню здоров’я!