Jедан краћи субверзивни текст о ситуацији у савременој уметности

Датум постављања: 06.04.2018. 14.24.43

САНДА РИСТИЋ СТОЈАНОВИЋ

НОВЕ ПИСАЛАЧКЕ ПРАКСЕ И ДИШАНОВ ПИСОАР

Многи „ савремени песници „ би могли да се закуну у уметност на Дишанов писоар ( Фонтана ). Дишан га је искористио као шамар естаблишменту и жирију на једној изложби. Његов писоар је био виц у уметности. Како мисле многи естетичари, тај виц су многи неталентовани „ уметници „ озбиљно схватили па од тог времена имамо најезду концептуалних уметника и у сликарству и у поезији.

Сам Дишан је за свој Писоар рекао да ТО НИЈЕ УМЕТНОСТ. Концептуални уметници у сликарству су заправо представници нових показивачких пракси како их је Сретен Петровић, филозоф назвао и са уметношћу немају везе.

У области поезије, сви неталентовани стихоклепци, би се могли сврстати у нове писалачке праксе. Додуше, у многим концептуалним радовима назови песника и ликовних уметника, можемо видети занимљиве идеје, интригантне садржаје, занимљиве провокације које алудирају на политику и друштвену стварност, али морамо јасно да кажемо да та „ дела „ везе са уметношћу немају.Замислите ситуацију да Петар Џаџић који је био књижевни критичар раме уз раме објављује поезију са једним Бранком Миљковићем.

Многи естетичари су устврдили да су многи ( углавном неталентовани ) помислили да је од Дишановог Писоара читава уметност – концептуална. Ипак, највећа непознаница је данас зашто већина људи који претендују да вреднују поезију данас немају ваљано естетичко образовање. Па се може у наредним годинама све више продубљивати јаз између естетичара и естетике са једне стране који заговарају да форма увек гаси садржај у уметности ( да је уметничко дело, уметничко дело захваљујући својој форми ) и са друге стране књижевних и ликовних критичара којима ово становиште није блиско зато што никада нису довољно зашли у филозофију да би га схватили. У естетици се често узима као пример следеће, замислите да сте у биоскопу, почиње филм, девојчица од 7 - 8 година претрчава улицу и удари је камион, она гине и сви људи у сали који гледају тај филм плачу. Зар је то оно што нам је потребно као уметност?

Пристигло ових дана. Пред Васкрс 2018.

ЛеЗ 0014577