Opel Astra G Y17DTL Isuzu 1.7 td motor 200e km után hajlamos olajat keverni a vízbe - vagy vizet az olajba... 2 dolog jut ilyenkor eszünkbe ! Egyik, hogy hengerfejes lett az autó, a másik pedig az olajhűtő ! Ha normálisan van használva az autó, akkor ez a kettő nem megy tönkre!
Viszont beépítettek egy kis fricskát a japánok, az amúgy jól sikerült motorba! Mégpedig a befecskendező szelepeket hűtő hüvely, amin 2db O gyűrű válassza el az olajat a hűtővíztől! A gumi elöregszik, majd lassan átereszt. Így ennek a 4x 2db gyűrűnek a cseréje a megoldás a fent említett hibára!
Akkor, íme a művelet leírása, ahogyan MI csináltuk:
Ismételten köszönöm a segítséget Laci barátomnak, hogy helyet biztosított, és rászánta az időt olyan dologra amire megint rá lehetett venni.
Az előzményeket nem írom le. Nálam még nem folyt össze semmi, de az ördög nem alszik, így 240 ezer km felé úgy gondoltam itt az idő. Jobb félni, mint megijedni.
Az időtartam, ha nincs ez a leírás, akkor 4-5 óra, ha van leírás, meg szerelési rutin, gyakorlat fix típus ismeret ez lemehet 2,5 - 3 órára. Ha már 10-et megcsináltunk volna, szerintem 1,5 óra alatt is kivitelezhető.
AZ ÁLTALAM LEÍRT MŰVELETEKÉRT SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLALOK, A MOTOR TELJES MŰKÖDÉSKÉPTELENSÉGÉT IS EREDMÉNYEZHETI EGY - EGY ROSSZUL ELVÉGZETT MŰVELET, EZEKBŐL EREDŐ MEGHIBÁSODÁSOKAT MINDENKINEK A SAJÁT FELELŐSSÉGE!!!
Motort ajánlott visszahűteni.
Víz leenged valamiféle edényzetbe, ha még vissza akarjátok tenni, ha nem akkor is veszélyes hulladék ugyebár. Én olajcserével kötöttem egybe, így azt nem engedtem le, de egyébként is kicsit összefolyt mikor szétszedtük a dolgokat. Erre jött még rá a vezérléscsere kompletten. :)
Szükséges eszközök:
- 8 db gumigyűrű hüvelyekre
- 4 db gumigyűrű porlasztókra
- Egy krova készlet, + csillag - villáskulcs készlet
- Akkus csavarhúzó
- Menetmetsző 8-as
- Menetes szár 8-as kb, 15 cm hosszú
- 1 db kb 20 cm hosszú zártszelvény
- 8-as fúró
- 8-as anyák, több db
- Kalapács
- Nagyobb lapos csavarhúzó
- Nyomatékkulcs ( OPCIONÁLIS)
- Esetleg 24-es fúró ( OPCIONÁLIS)
- Elszántság, akarat, szerelői véna, egy JÓ BARÁT! (Némi 0,0 %-s ízesített sör, pizza, és Vaníliás Karika)
Kezdődik a bontás, avagy a porlasztóvédő hüvelyek megközelítése.
Akku saru le, kulcs legyen a zsebben!
Első körben akkor víz, olaj leengedése edényzetbe, nem a csatornába.
Levegőszűrő, légtömegmérő, ECU, turbóra menő levegőcső leszerelése.
Amint ez megvan, a porlasztókhoz menő csövek lelazítása, félrehajtása, azután pedig a szelepfedélben lévő porlasztó tömítéseinek ( szimeringjeinek) kiszerelése. Itt figyelj arra, hogy a visszaszerelésnél az alsó felső rész rá van írva, úgy kell állnia.
Aztán jöhetnek a szelepfedél csavarok.
Ha mindent eltávolítottunk, akkor ez a látvány fogad bennünket a szelepfedél levétele után.
Itt már látjuk az alagút végét. De még elég messze van.
Felülről szereljük le a résolajcsöveket, VIGYÁZNI A CSAVAROK ALATT ÉS FELETT LÉVŐ RÉZALÁTÉTEKRE! Nehogy beessenek olyan helyre, ahonnan nem lehet kiszedni.
Ha ezzel megvagyunk, akkor lecsavarhatjuk a 2 db porlasztó „rögzítő gerendát”.
Ezeket leszedve a porlasztókat szépen ki tudjuk húzni a helyéről, és már látótávolságban van amiért mindezt csináljuk. Egyszerűen kijönnek a porlasztók, egyetlen gumigyűrű van rajta, ami 4-ből 2 esetben el lesz kenődve. Ezekről azt az infót kaptam, hogy a gyárban mikor tolják be a porlasztó csúcsokat, már akkor elkenődnek. Kellőképpen ki voltak ezek a gumigyűrűk is keményedve, megérett a csere.
És, ott van amiért „jöttünk”
A fránya kis hüvely, amit ki kell szednünk.
Lefényképeztem mind a 4 állapotát, azért látni eltéréseket igen szépen.
A porlasztó csúcsok is ennek megfelelően néztek ki. Itt gondolkodtam el azon, hogy a prémium üzemanyagnak, meg a mindenféle tisztító lötymötyöknek van egyáltalán értelme? Bár mondjuk 50%-ban hozza amit kell. Mindenki döntse el maga.
Na de haladjunk tovább. A hüvely így sajnos nem jön ki a helyéről, bármennyire is örülünk annak, ha már idáig eljutottunk.
Itt kanyarodik kétfelé vagy fúrás vagy szerelés mindenki maga dönti el mit szeretne, melyik neki a kényelmesebb, biztonságosabb. Mind a két módszert leírom, aztán vagy vagy.
Fúrással: Kell egy db 24-es fúró és a vezérműtengelyek bütykei között, ahogy a képeken is szépen látszik ki kell bővíteni a már meglévő furatot, hogy kiférjen rajta a hüvely, mikor húzzuk ki.
( Gondolom a japók direkt csinálták ekkorára)
DE MÉG MIELŐTT NEKIÁLLUNK FÚRNI, a Hüvelyekbe tegyünk valami rongydarabot, hogy a fémforgács ne hulljon a motorba! EZ FONTOS MOZZANAT!!!
Ha megfúrtuk, előbb porszívózzuk ki a forgácsot, aztán szedjük ki a rongydarabokat.
Ugrás a következő lépéshez!
Fúrás nélkül: vezérműtengelyeket el kell távolítani. Mivel én vezérléscserét is eszközöltem, értelemszerűbb volt ez a verzió. ( meg nem volt kéznél 24-es fúró sem)
MIELŐTT NEKIÁLLSZ A VEZÉRMŰTENGELYEK ELTÁVOLÍTÁSÁNAK NE FELEJTSD EL JELRE FORGATNI A MOTORT KÉZZEL. KÜLÖNBEN A MOTOR TÖNKREMEHET ÉS VAGY A BÜDÖS ÉLETBE NEM INDUL EL!!!!
3 jelet kell figyelni, egy van a vezérműtengely tárcsáján felül kell állnia ilyenkor a képen jelzett helyen egy rögzítő csavart szépen be lehet csavarni, egy van az adagoló tárcsáján, ha jól áll azt is szépen be lehet csavarni, egy pedig a főtengelyen lévő tárcsa mögött, egy kiálló kis fém tüske.
Alulról szépen látható!
A vezérműtengely és az adagoló fixálása M8 és M6-os csavarokkal:
Ha mindezek fixálás megvan, akkor haladhatunk tovább.
A vezérműtengelyek bordáskerekét le kell venni, sajnos másképpen nem lehet leemelni a tengelyeket egyben a helyéről. Vigyázzatok, hogy ne forogjon el semmi. Szerencsére a bordáskeréknek van stiftje, így nem lehet elvileg rosszul összetenni. Azért ÓVATOSAN.
Le kell venni a helyéről a klímakompresszort, szépen félre lehet hajtani, így nem lesz útba! Valamint a tűzfal felőli oldalon van a résolajcsövek visszaszálló ága, szintén csavarral és szintén rézalátétekkel!Ha levetted, akkor jöhetnek a vezérműtengelyeket lefogó csavarok. 12 db + 5 db a két tengely között!
Ha megvan, akkor csavarokat kiveszed és szépen leemeled a vezérműtengely tartó részt EGYBEN! Alatta van egy lemeztömítés, arra nem árt vigyázni. Nem kell megijedni, de az utolsó csavaroknál kicsit fel fogja nyomni magát az egész, mert ugye a hidrotőkék, meg a szeleprugók felnyomják.
Leveszed, tiszta helyre tenni, nem piszkálni.
Ezt kell majd látnod, a kiemelő szerkezet nélkül!
IDE UGORJ HA MÁR KÉSZEN ÁLLSZ A KISZERELÉSRE!
Ahhoz, hogy ki lehessen szedni a hüvelyeket, menetet kell vágni a hüvely alsó függőleges szűk részébe. Kicsit meredeken hangzik, de másképp nem fognak kijönni. ( Vannak egyéb trükkök, neten találtam olyat aki szögekkel húzta ki pl.) Mi inkább ezt a menetes verziót választottuk.
8-as menetfúróval óvatosan, finoman és legfőképpen függőlegesen fúrunk mindegyikbe egy pici menetes részt. A hüvelyben lévő olaj nálunk szépen megfogta a forgácsot, amit utána ki tudtunk szépen mosni. Ha megvagyunk a menetekkel készítsük el a kiszedő „célszerszámot”.
Itt egyébként mindenkinek szabad szárnyalhat a fantáziája, de ha már menet van benne célszerű menetes szárral csinálni.
Kiemelő, kihúzó szerkezet elkészítése és használata:
Kellékek:
- 8-as menetes szár 15 cm hosszú
- 8-as furó
- 18 – 20 cm zártszelvény
- 8-as anyák 5-8 db
- 1 kisebb csapágy, és vagy megfelelő méretű alátétek ( ha nincs az se feltétlenül baj!)
- 2 db cseréplécből vagy egyéb NEM szemetelős fából kb 8 – 10 cm db lefűrészelése, tisztítása ( ne hulljon tele semmi faforgáccsal)
Ha minden rendelkezésre áll gyártsuk le a célszerszámot.
A zártszelvénybe fúrjunk egy 8-as átmenő lyukat, szépen mindenféle forgácstól tisztítsuk meg, csak a motor egy olyan részén dolgozunk, ahol nem lenne szerencsés minden szemétnek behullani.
A menetes orsó tetszőleges végére tekerjünk 2 db anyát lekontrázva úgy, hogy a végén maradjon ki kb 1,5 – 2 cm ( ezt a részt fogjuk betekerni az előzőleg befúrt menetes részbe. Azért csak ilyen hosszan, hogy tartson is, és lehetőleg ne hajtsuk túl, így talán nem hullik be semmi onnan sem).
A csapágy vagy az alátétek azért szükségesek, hogy megvezessék, központosítsák a betekerés közben a menetes orsót. Próbálgatni kell, nekünk a csapágy vált be, bár rendesen ez sem ült bele a hüvelybe.
Ha ezekkel megvagyunk, mehetünk kihúzni.
KEZDŐDHET A KIHÚZÁS:
Első lépésként „felállítjuk” a célszerszámot a látható módon. Azután felül is lekontrázzuk és elkezdjük először befelé hajtani a menetes szárat, hogy a frissen fúrt menetbe rögzüljön az orsónk. Ha megvan, elvileg a lenti kontrázás miatt nem tudod túltekerni, akkor kontra anya felülről leszed és kezdődhet a kiemelés. Szépen egyenletesen hajtod az anyát, ami felfelé fogja húzni az menetes szárat ami ha jól „fogott menetet” egy kattanással jelzi, hogy a hüvely megindult kifelé.
És íme, amiért jöttünk!
A hüvelyek nem voltak sem kilyukadva sem oxidálódva, a gumigyűrűk már kellőképpen ki voltak keményedve, de még az elmegy kategóriába soroltam volna őket.
Gumigyűrű mindenki beszerezheti, magának ahonnan akarja, de javaslom, hogy gyárit vegyen talán 240 ezret azok megint kibírnak. J
Hüvelyeket szépen megtakarítottuk, az alsó felükön volt fagyálló kirakódás is, meg némi vízkőszerűség. Finoman megpolíroztuk kívülről. Belsejéből kimostuk a fémforgácsos olajat, szépen kitörölgettük.
Feltettük az új gumigyűrűket, majd kicsit megzsíroztuk őket, így könnyebb volt visszahelyezni.
A visszahelyezést megint mindenkinek a saját fantáziájára bízom. Mi egy 18-as krovafejjel segítettük a helyére a hüvelyeket, finoman bekocogtatva.
Ha meg vagyunk, akkor kezdődhet a visszaszerelés fordított sorrendben, ahogy szétszedtük. J
Ha a vezérműtengelyes szerelési móddal dolgoztunk, visszafelé a csavarok meghúzási sorrendje, illetve a nyomatékok fontosak!!!!!! Belülről kifelé haladva, lehetőleg nem beszaggatva a csavarokat! M8 ( 21.6 Nm ) M10 ( 43.1 Nm )
A porlasztókra is kell 1-1 db friss gumigyűrű. Az őket tartó „gerendák” csavarjait is a megfelelő nyomatékkal kell meghúzni!!!!
Érdemes egy új szelepfedél tömítést is beszerezni, párezer ft, de a tizenéves sok ezer km-t futott kikeményedett gumitömítés már nem fog rendesen tömíteni. A csere összerakás után már nem nem 2 mozdulat, így érdemes azt is beszerezni!
A műveletre mindenki szánjon időt, és NE KAPKODJON, inkább 2x gondolja át, nézzen utána a neten, olvasson, mérlegeljen. Lehet nagy károkat is okozni, nem éppen egy pollenszűrő csere amit itt csinálni kell. Ha végképp nem érez magában erőt, vannak, akik szakosodtak erre. Azt, hogy ők ezzel a módszerrel csinálják, vagy sem nem tudom.
A kiemelésről készült egy kis videó is :