Toit, Tervis ja Heaolu

Pangapealse kokkamissõltuvus. Väikesed teadmised arenevad suureks kokanduskunstiks. Lihtne maitsev hakk- kotlett on kotlettide kuningas ning nende valmistame võiks olla iga pere retseptiraamatus.

Kes oskab ennast, oma soove ja teisi mõista, juhib ise oma elu. Jooga on hea vahend õppimaks mida iganes. On hea ravim,sest puuduvad hinnangud selle kohta, kuidas laps peab joogapoose võtma ja mängima mänge. Paljud joogapoosid on tuletatud loomadelt ja loodusest. Seekord prooviti kasutada kott-toole. Meie hommikused joogategevused on uue põlvkonna tegijatele kindlasti abiks oma maailma tunnetamisel ja mõtete suunamisel.

Toidukultuur ja söömiskultuur.Lapsed katavad ise laua, kasutades näidismaketti.

Tutvumine kompimismeelega. Kui alguses arvasid lapsed, et kompida saab vaid kätega, siis pärast tänast teame, et see on võimalik ka teiste kehaosadega.

Päev algas kompimiskastis kolamise ja tunnetamisega käe abil.

Teiseks- kompimiskastid.

Kolmandaks- kompimisplakati. See oli ka hitt. Laiendasime läbi plakati sõnavara ja tutvusime erinevate materjalidega, alustades metallist ja lõpetades jänesekarvaga.

Neljandaks tegi iga laps endale ise plakati, millele liimis just need materjalid, mis talle meeldisid. Plakati sai koju koos vanematega uurimiseks.


Nägemismeel on tähtis. Me näeme silmade abil. Pangapealse laborimäng Katse käik ôpetajalt Eliko Kolga) Segasime värve, õppisime tilgutama pipetiga vett ühest anumast teise. Tegime ka väikese piimakatse "Vikerkaar", kus vaatlesime värvide reaktsiooni, lisades vatitikuga nõudepesuvahendit (värv kadus). Väga väikeste proovitopside ja pipettidega töötamine arendas lastes koordinatsiooni silmade ja käeliigutuste vahel ning sõrmede liigutamist (et saada vesi pipeti sisse).

Pangapealse Lasteaed, Vihmajütside rühm 3-4 a

"Prügist meisterdatud viirused." Lapsed said teada, mis on viirused ja bakterid ning milline on tervislik eluviis. Teame, kust saab õnnetuse korral abi kutsuda-112


õpetaja Liis Polli tegevus-LAULUJOONISTAMINE (õppimisretk), mille raames pöörasime suuremat tähelepanu aastaaegadele talv ja (vastandile) suvi. Talve tegevused ja ilmaolud tegime läbi laulu ja tantsu. Suve teema jaoks suundusime aga magamistuppa laulujoonistamise meetodil asju arutama:

Mida suvel õues näha võib?

Mis suvel taevas on?

Mis loomi näha võib ja kus need loomad praegu on?

Kordasime kõiki värve, mida kasutasime.

LAULUJOONISTAMINE on multisensoorne tegutsemisviis, kus joonistused sünnivad lauldes ja laulu toel.

Lapsed joonistasid muru, samal ajal kui nende pliiats laulu saatel hüppas, keerles, tantsis ja hiilis. Muru sees peitsid end maod, kes said ka laulu "Madu" ajal paberile kriipsudena tõmmatud. Pisut raskem ülesanne oli siili joonistamine, kuid laul siilist on ülimalt mänguline ja selle järgi on isegi kaheaastased siili joonistamise selgeks saanud.

Hiljem lisasime guaššidega päikese. Arutasime, kas see on kuum/külm, suur/väike, kõrgel/madalal. Lõpuks ilmusid pilved, mis võisid olla täpselt sellise kuju ja suurusega, nagu laps neid näeb ja siis hakkas sadama vihma (täppide tegemine pildile). Tunni lõpuks võib öelda, et kõik oskavad joonistada, kui teha seda läbi laulu

Vihmajütside projekt” Inimene kui tervik” katse "Mis juhtub toiduga kõhus?" Lapsed panid kilekotti (n-ö makku) eelnevalt purustatud (n-ö mälutud) saia, leiba ja küpsist. Koti sees purustasime toitu edasi, sest magugi liigub ja purustab nii toitu. Tõdesime, et päris peeneks toitu nii ei saa ja lisasime Spritet (maomahla), mis lõpuks toidu purustas.

Ülivinge on keerulisi teemasid läbi lihtsate katsete nii 3-4 aastastele selgeks teha!


Vihmajütside rühma projekt “Inimene kui tervik” jätkus teemaga "Mis on meie sees?" Lapsed said teada, et lisaks tavalisele fotoaparaadile on olemas ka aparaat, mis pildistab meie sisemust. kommikarbist oli tehtud röntgenaparaat, kuid röntgenpildid meisterdasis lapsed sinna peale ise.

Pangapealse la Vihmajütside rühma lapsed( 3-4a) projektis”Inimene kui tervik” jôudis laste huvi hingamiseni. Meistedati kopsud ja vaadati, kuidas need hingamisel liiguvad. Kleebiti oma mudelile suu. Vaadati, milline on kurb, rõõmus jne suu. Prooviti erinevaid emotsioone väljendada.

Kuna lapsi teema väga huvitab, sooviti teada, mis meil veel keha sees on. Siis otsiti, kus on magu, maks, süda, sooled ja põis. Lapsed said teada, miks meil erinevaid organeid vaja on.

Õues tehti lumeingleid ning okstest inglitele keha (luud). Asetati sinna ka kopsud ning tehti mudelil hingamisharjutusi.


Pangapealse la õppekavas on suusaõpe. Alustame suusasaabaste ja suuskade jalga panemisega. Siis ühe suusaga libistamine üksi ja sõbraga. Mängime ka ühe suusaga kulli, et veelgi tasakaalutunnetust ja libistamist õppida. Kui ühe suusaga libisemine selge, paneme alla teise suusa. Nöör on orientiiriks, et lapsel oleks kergem aru saada, kuidas külg ees liigutakse. Ja seejärel õpivad lapsed tasakaalu tunnetades mäest alla laskmist, kas siis kükakil või siis käed põlvede peal, et oleks lihtsam hoida tasakaalu ees. Kukkumine ja ise püsti saamine, suusad otse ees, on üks oluline oskus.

KÕNDIMINE ON LAHE!

(Ümber lasteaia maja jooks/kõnd (01.11-30-11.2020)

Eesmärgiks oli kasvatada laste võhma ja sihikindlust, 4-7 aastased lapsed oskasid püstitada endale eesmärki ja saada aimu, mis see tähendab. Mõni laps hindas ennast üle, mõni aga suutis rohkem. Selleks, et seda lastepäraselt mõistetavamaks teha, tuli kasutusele jäätisepulgad, tabel majaringide värvidest ja ka suurematele vildikad, millele number peale kirjutada.


Planeeritud tegevused:

3-4 aastastega koos kõnd ümber lasteaia maja

4-7 aastased teevad iseseisvalt ümber lasteaia maja ringe. Vastavalt sellele, mitu maja ringi nad

teevad, värvitakse ära jäätisepulk.

5-7 aastased kirjutavad ka jäätisepulgale numbri.

Projekt lõppes 4-7 aastaste 30 minutiline jalutuskäik ümber meie küla. Maja ringide tegemine õnnestus paremini 5-7 aastastega, kes oskasid juba omale reaalsemalt eesmärki püstidada ja saavad aru, mis tähendab järjest majaringide jooks/kõnd. Nad olid sihipärased ja oskasid omale seatud eesmärke täita. 4-5 aastastele oli see veel pisut raskem. Kui nüüd järgmisel aastal seda korrata, siis peaks neile midagi mängulisemat vahele põimima, et motivatsioon säiliks. Lapsed valimas endale pliiatsit, mis värvi jäätisepulk tuleb värvida


Mäng 3-4 aastasele. Tervislik toit läheb suhu, vähemtervislik kappi, sest seda tohib päevas vähem süüa.

Mis on tervislik toitumine. Vihmajütsid (3-4a) otsisid vanadest ajakirjadest toidupilte, liimisid need toidupüramiidile. Valmistasid vitamiinitaldrikud ja said teada, miks on vaja vitamiine.

Lund on meil vähe, seega peab olema loov. Pangapealse joogatunnis sõitsime võlumaale matist saaniga ja lumelauaga mäest alla lastes. Kuna sattusime külmale maale, siis saime mängult pallidega lumepalle veeretada, neist luememmesid teha, pallidel veeretada ja hüpata ning lumepallirongiga sõita kohe kohe algavasse uude aastasse.

Esimesed katsetused kokandusmaastikul. Nalja, naeru ja koostööga küpsetasid kolmeaastased Pilvepõnnid kaeraküpsiseid ja maiustamiseks sai valmis purgitäis "Hea tuju müslit".Köök on üks imeline koht, mis pakub meie lastele lõputult palju õppimisvõimalusi.

Tähejütsid küpsetavad maailma parimaid rosinasaiakesi.l

Lastele kokkamise õpetamine valmistab neid ette tervislikuks ja kergemaks eluks. Miks oleme viinud kokandusteguvused õppekavasse? Sest toidu valmistamisega on seotud vastutustunne, teadus ja keemia, matemaatika, lugemisoskus, teadmised toitumises, kultuur, teadlikkus. Meie lastest vôiksid saada meisterkokad

Sügisesed jalgrattamatkad. Sõidame lasteaia juurest Rannamõisa kirikuni. Väike piknik ja tagasi. Iga laps saab kingituseks jalgratturi meelespea ja diplom. Aitäh liikumisõpetaja Anneli traditsioonide järjepidevuse hoolitsemise eest.

Jagame midagi head- on ju leivanädal.

Pangapealse Lainekrattide näkileivad.

Retsept võetud https://tuuliretseptid.ee/.../ohulised-ja-krobedad.../

Meie kasutasime olemasolevaid seemneid (seesami-, kõrvitsa- ja päevalilleseemned) ja maisijahu.

Kokandusringis lehttaignast kaneeli- spiraalrullid.


TERVISEMARATON 2020

Meie traditsiooniks saanud sügisene tervisemaraton sai läbi. Ka sellel aastal ühinesime Euroopa spodinädalaga, mille eesmärk on tõsta inimeste liikumisharrastuse ja spordialast teadlikkust kogu Euroopa liidus. Ühe nädala jooksul kõndisid või jooksid ümber maja pered nii individuaalselt kui rühma põhiselt. Kokku ümber lasteaia maja läbiti 1112 ringi! See teeb kokku 244km ja 640m, mis omakorda tähendab, et ühiselt läbisime peaaegu 6 maratoni. Auhinnad kõige aktiivsematele peredele panid välja Eesti Loodusmuuseum ja VeskiMati. Võitja rühm,Tähejütsid, saavad väljasõidu Nõmme Seiklusparki.

Aitäh liikumisõpetaja Annelile vajaliku aktiivse ettevõtmise korraldamise eest!


Lasteaia nàdal lôppes üllatusega vanematele- iseteeninduskohvikuga. Pangapealse Tuulekratid küpsetasid head ja paremat. Õhtul ootas tamburis vanemaid iseteeninduskohvik, kaussides juustu- ja kaneeliküpsised. Lisaks tegi iga laps omale maitsva E-kujulise küpsise, foto sellest läheb lapse aabitsasse E-tähe juurde.