Tervis ja heaolu

Ootame mônusaid vihmaseid ilmasid. 💦☔️💧Täiskasvanud imestavad miks??Aga sellepärast, et vesi pakub meie mängumaal palju rôômu. Laps ja vesi on kaks asja, mida on olnud alati keeruline lahutada. Väike video, mida Lainekratid pàrast vihmasadu teevad. Ägedad vàikesed loovad kokad☺️☺️

Tervisemaraton 2019

TERVIS

Meie nüüdseks traditsiooniks saanud sügisene 2019 aasta tervisemaraton sai läbi. Seekord Pangapealse lasteaed ühines Eruoopa spordinädalaga, mille eesmärk on tõsta inimeste liikumisharrastuse ja spordialast teadlikkust kogu Euroopa liidus. Meie tervisemaratoni eesmärgiks oli ühe nädala jooksul koguda nii individuaalselt kui rühma põhiselt lapse ja lapsevanema ühiseid maja ringe.

Tervesemaratoni nädala ilm oli sügiseselt ilus ja meie lapsed koos lastevanematega olid aktiivsed liikujad. Tervisemaratoni nädalal tegid kõik rühmad kokku ümber lasteaia maja 1316 ringi!!! See teeb kokku 289 km ja 520 m, mis omakorda tähendab seda, et läbitud sai tublisti üle 6 maratoni! Te kõik lapsevanemad ja lapsed olete meil super tublid ja kõik, kes te eelmine nädal koos liikusite olete ärateeninud suure tunnustuse ja kiidu. Pereliiklmetega ühiselt veedetud aeg koos tervistava liikumisega on parim auhind meile kõigile!

Kõige aktiivsemaks rühmaks osutus meil teist aastat järjest Vihmajütside rühm, auhinnaks Nõmme Seikluspargi külastus. Nõmme Seiklusparki lähevad Vihmajütsid kevadel, kui ilmad taas ilusad.

2019 aasta Tervisemaratoni tulemused:

1. Vihmatjütsid (6-7a) - 458 ringi ehk 100 km ja 760m

2. Pilvepõnnid (6-7a) - 299 ringi ehk 65km ja 780m

3. Päikesepõnnid (4-5a) - 199 ringi ehk 43km ja 780m

4. Tuulekratid (3-5 a) - 154 ring ehk 33km ja 880m

5. Tähejütsid (5-6a) - 150 ringi ehk 33km

6. Lainekratid (3-4a) - 56 ringi ehk 12km ja 320m

Meie kõige aktiivsemad perekonnad olid seekord:

1. Ander Junalainen perekond

2. Lana Violeta Süld perekond

3. Krisrofer Rätsep perekond

4. Robin Kattel perekond

5. Martin Müürisepp perekond

6. Kaur Rätsep perekond

7. Mikk Loit perekond

8. Martin ja Alex Volgin perekond

9. Emili Koka perekond

10. Mairold Põldmaa perekond

11. Kewen Ventsel perekond

12. Laura Vaade


Pildil võitja perekond stiilselt lehvitamas ergutustüdrukutele.

Lisaks maratonile tegid Vihmajütsi vanemad soojendust tähtsaks jooksuks koos lastega!

ALASNIIDU LASTEAIA ÕUESEIKLUS 19.09.2019

SPORDIJÜTS 23.09.2019

Spordijüts. Spordipäeva aladeks olid pallivise, kaugushüpe ja spordijütsi jooks. Auhinnaks mahlane õun, diplom ja šokolaadimedal.

RATTAPÄEV JA RATTAMATK

Laps omandab ohutuks liiklemiseks vajalikud teadmised, oskused, harjumused ise kõike kogedes nii jalakäijana kui jalgratturina.

Liikumine on tervise alus. Sõitsime ratastega Rannamõisa kirikuni, kus pidasime piknikku ja korjasime lehti õppetööks. Järgmisel päeval kordasime üle, mis puule mingi leht kuulus ja kujundasime kaunid lehemustrid, millega kaunistasime oma sügisesed rühmaaknad.


Pangapealse lasteaia traditsioon

Sügisene loodusklass. Kogu meie pere viibib sügispàeval kôik koos looduses. Loome keskkonna suhtlemiseks ja kooskôla leidmiseks loodusega. Leiame sügise vàrve ja ôpime midagi uut. Pilvepônnid ja Vihmajütsid sôitsid uudistama Matsalu looduskaitseala Keemu linnuvaatlustornis linnuliike. Pàikesepônnid ja Tàhejütsid tegid tutvust Polli loomaaia asukatega. Tuulekratid ja Lainekratid seiklesid koos muusika ja màngudega Muraste loodusrajal.


SALATIPÄEV

Iga laps tõi kaasa meelepärase köögivilja. Lapsed ise koorisid porgandeid, lõikasid ja tükeldasid neid köögivilju.

Tegime kaht sorti toite: kuum ahjuroog tuli bataadist ja porganditest, salat valmis jääkapsast, kurkidest, tomatitest, päevalilleseemnetest.


ÕUNAMOOS SÜGISLAADALE. 14.10 - 30.10.2019

Sügislaat tulemas. Mida Pilvepõnnid võiks seal müüa?

Lapsed pakuvad. Valisime õunamoosi, kogume erinevaid õunamoosi retsepte. Toome kodust purke, õunu, suhkurt, kaneeli, šokolaadi jne..





Moositegu. Tegime kolm potitäit moosi, kolme erineva retsepti järgi.

Kõigepealt lõikasime õunad väikesteks tükkideks. Õppisime õigesti ja ohutult kasutama nuga ja lõikelauda.


1.“Sokotiip” - õuna, šokolaadi moos. Retsept. õunad, suhkur ja tume šokolaad.


2. “Jõulukas” Õunad, ingver, kaneel ja suhkur.

3. “Pohlahärra” Õunad, pohlad, suhkur ja kaneel.



Mõtlesime moosidele välja nimed ja kujundasime nimesidid.

Sellest aastast lisandusid lastejooga tegevustesse uued vahendid (kaardid, domino, paarisjooga kaardid) Hommikupooliku häälestatus päevale

Akrojooga on täis usaldust, arusaamist, kallisid ja lõbus- kasvatab üksteise vahelist usaldust. Pangapealse lasteaia isad, vanaisad said akrojooga màngulise praktika.

Pangapealse lasteaias naudime ühist kokkamist ja söömist. Peale tunnist tegevust saab hommikupudrule ôunamoosi ja imelisi maitseid. Pilvepônnid 6-7 a, keetsid ôunamoosi, Tàhejütsidel 5-6a, valmis bataadi/ porgandi vormiroog. Meie õppeköögis ôpime tundma toidumaailma rikkusi.

Pangapealse la 4.aastased lapsed valmistasid endale salati: apelsini- kanasalat. Jääsalati rebimine, porgandi riivimine, apelsini tükeldamine, kana hakkimine- kôik need oskused jàrjest arenevad ja iga toiduaine pakub avastamisrôômu. Töö lôppedes peseme ka lôikelauad - igaüks ikka ise

Vankumatult laste lemmik- kartulipuder. Sibula hakkimine,praadimine, viineri lôikamine, praadimine, kartulite tampimine ja lôpuks maitsemine. Suur töö maitses hàsti.

Pangapealse la sellel õppeaastal pöörame suuremat tähelepanu söömiskultuurile, toidukultuurile, lauakommetele.

Lapsed saavad ise valida lõunatoidu. Toitude fotod on seinal ja lapsed saavad hääletada: järgmisel esmaspäeval pakume rooga, mille pildi juures asuvas ämbris on kõige rohkem žetoone kogunenud. Info jagab rühmadele ja kokale koolieelne rühm. valikute tegemine toimub 2x kuus.

Pangapealse lasteaia Parim päev

Lapsed õpivad eluks vajalike oskusi läbi mängu.


Pangapealse Lasteaias on lapsest lähtuv töömeetod ehk projektôpe. Üks loovat môtlemist ja lähenemist vajas ka lôppev 3-4 aastaste projekt “Kui ma ükskord suureks saan...”, mis hôlmas ka arstiameti teemat. (Teeme katseid! Kuidas süda lööb kui olen rahulik versus kui olen palju jooksnud? Kas nuku süda lööb? Miks? Mida peab tegema, et süda oleks tugev? Arsti kohvri meisterdamine, arvude tundmine aktiivôppemeetodi Arvumaa abil)

Kuidas ning miks peab käsi pesema? Mis asjad on pisikud ja kas me näeme neid? Katse saiaga: Mis juhtub kui katsume saia: mustade kätega, puhtaks pestud kätega, kui sai on maas vedelenud ning kui me ei puutu saia ülde? Saiad jäävad vaatluseks rippuma. Vaatleme milline sai läheb esimena halvaks ning arutleme miks ja teeme järeldusi.

Pangapealse lasteaias on kuus korra praktiliste oskuste õppimise päev. Praktilised oskused, mille õpime selgeks mängu kaudu. Seekord pesu pesemine. Kui mudilane võib pesu kokku lappida ja kappi panna ning saab aru, et musta pesu ei visata maha, siis on see oluline algus, mis rajab tee ise pesu pesemiseni 🙂

Kes ei tahaks lund pisutki maitsta, kes lausa isuga süüa... :) Tuulekratid tegid täna "Puhta lume" katse. Iga laps pani peoga lund klaaspurki. Seni, kuni mäng õues kulges, sulas lumi vaikselt toas. Uurimine, vaatlemine - tulemusena otsustasid lapsed .... mõni siiski veel kahtlevalt...., et lund nad enam ei söö :)