Новини АКМЕ

ЛІКАРІ БЕЗ КОРДОНІВ ПРОТИ ХВОРОБИ БЕЗ КОРДОНІВ: ЯКИЙ РАХУНОК?

З сумом можна констатувати, що Україна входить до трійки країн, де найбільша абсолютна кількість зареєстрованих випадків мультирезистентного туберкульозу. І це в додаток до того, що Україна має один з найвищих рівнів захворюваності на хіміорезистентний туберкульоз. Що далі? Осягнути неосяжне, або про пул медико-соціальних проблем лікування туберкульозу далі...

Якби Вам треба було ранжувати проблеми, які існують в нашій медицині, яка б з них посіла перше місце?

З таким питанням упродовж цього року ми звертались до науковців-медиків на наукових заходах. Передбачали різні відповіді, але всі вони виявилися помилковими. На перші місця почергово ставили такі захворювання, як СНІД/ВІЛ і туберкульоз. Іншими словами — захворювання, які поширені в масштабах країни і дуже повільно відступають.


З цієї позиції стає зрозумілим інтерес до 9-го регіонального симпозіуму з питань подолання перешкод у лікуванні туберкульозу. Це на ньому було поставлено мету переходу від стратегії до дій. Дводенний захід у Києві, організаторами якого стали Міністерство охорони здоров’я України у партнерстві з організацією «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF), об”єднав зусилля не тільки українських лікарів, але й медиків із країн Східної Європи та Центральної Азії. Загалом, делегації з дев’яти країн світу стали учасниками зацікавленої розмови про перспективні кейси, ефективні практики та надійні заходи для забезпечення пацієнтам доступу до оптимальних варіантів лікування у майбутньому.


Україна зобов'язується покласти край туберкульозу і задля цього створюється система, "де кожен пацієнт з туберкульозом зможе мати доступ до найкращого можливого лікування без госпіталізації та з отриманням соціальної підтримки". Так характеризувала зусилля медичної спільноти Зоряна Скалецька, на той час ще Міністрерка охорони здоров’я України, у своєму вітанні учасників 9-го регіонального симпозіуму з питань лікування туберкульозу, розміщеному на його офіційному сайті (https://www.msf-tb-symposium.org/ua/2020/). Принагідно зазначимо, що Україна вперше приймала симпозіум.


Цьогорічний симпозіум проходив під гаслом "Від стратегії до дії", бо саме відхід від обіцянок ефективного і швидкого впровадження нових засобів, протоколів, рекомендацій та препаратів, яких чимало з'явилося останнім десятиліттям, до справжнього втілення в життя наукових досягнень і кращих практик наразі стає, на думку Крістіни Фалконі, Голови місії організації «Лікарі безів кордонів», складним випробовуванням у боротьбі з ТБ. Вона справедливо ставить питання: "Який сенс у цих багатообіцяючих варіантах лікування туберкульозу, якщо вони так і залишаються на папері, якщо медики не можуть їх втілювати в життя, а пацієнти не мають до них доступу?" і закликає мислити критично і дискутувати одне з одним.


Що ж обговорювали в Києві протягом двох днів наступних двох днів?


Зазначимо, що на попередніх регіональних симпозіумах з питань лікування туберкульозу обговорювали питання щодо:


об'єднання зусиль для розширення лікування туберкульозу;

пацієнтоорієнтований підхід в системі протитуберкульозної допомоги;

розширення доступу до амбулаторного лікування туберкульозу та вдосконалення догляду за дітьми, хворими на туберкульоз;

нових методів лікування туберкульозу, забезпечення доступу до них та поліпшення результатів лікування з їх застосуванням;

нових викликів та нових рішень, яких вони потребують;

методології лікування пацієнта, а не хворобу;

інновацій у лікуванні хіміорезистентного туберкульозу.Туберкульоз в Україні залишається серйозною проблемою у сфері охорони здоров’я.

Всі учасники симпозіуму поділяли амбітну мету завершити боротьбу з туберкульозом як загрозою громадського здоров’я до 2035 року. Так само, всі розуміли, що вона вимагає не тільки сильних мотивацій та непересічної рішучості, але й продуманих чітких дій: реформ, які запровадять пацієнт-орієнтовану модель протитуберкульозної допомоги.


Впродовж симпозіуму українська медична спільнота показала себе надійним партнером світового товариства “Лікарі без кордонів” і натхненним поборникіом здорового українського суспільства, бо Україна пліч-о-пліч разом з іншими країнами регіону стоїть в першому ряду проти туберкульозу. Ми взяли на себе зобов’язання покласти край туберкульозу. Тож Україні є чим поділитис:я: вітчизняний досвід, успіхі та складнощі стануть в нагоді світовому загалу. До того ж, наші співвітчизники щиро визнавали помилки, раділи успіхам і долучали всіх учасників до кола сьогоденних питань протидії туберкульозу.


Цьогорічний форум зацікавив новітніми інструментами й підходами до лікування цієї хвороби, модерними тенденціями у взаємодії із пацієнтами. Високопрофесійна розмова й небайдуже ставлення до своєї місії — ключові ознаки заходу. Варто сказати й про співпрацю з Міністерством охорони здоров’я України та Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського – це дієве співробітництво ознаменоване впровадженням найновіших рекомендованих схем лікування організацією «Лікарі без кордонів» в Україні.


А втім, більше, ніж про успіхи, йшлося про те, що роботи попереду стільки, що краю не видно. Тому ключові зацікавлені сторони з країн-сусідів та далекого зарубіжжя, а саме представники Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), експерти у сфері боротьби з туберкульозом зі США, Франції, Німеччини й інших європейських країн, а також українські неурядові організації визначили напрями докладання зусиль. Саме співпраця між нашими національними інституціями й організаціями та іншими зацікавленими сторонами у боротьбі з туберкульозом є вельми важливою для покращення пересічними українцями розуміння ситуації.

Українська медична спільнота й цьогоріч вдало скористалася наданою їй можливістю налагодити співпрацю. Ми будемо докладати зусиль заради такого майбутнього для українців і інших народів, де немає місця туберкульозу.

Висновуємо. У 2018 році щодня на кладовищах в Україні з"являлось десяток нових могил, у яких ховали померлих від туберкульозу. Проте хочеться хеппі енду , тому й сподіваємось... Тільки, хто знає: з надією чи без?

ПРЯМУЄМО до Е-ВРЯДУВАННЯ

Україна планує здійснити в не такому вже й далекому майбутньому перехід на ID-картки та запровадити т.зв. mobil ID. Переваги посвідчення особи на електроному носії зрозумілі, мабуть, всім українцям. Проте, готовність скористатися можливостями, які відкриваються із запровадженням цього сервісу, поки сформована лише частково. Що маємо на увазі?

Насамперед, поговоримо про базис такої готовності - обізнаність з сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями, уміння використовувати їх у повсякденному житті. Не новина, що старше покоління має не такий досвід, як молодь. Це не стане проблемою, якщо Україна, наслідуючи Естонію, проведе потужну просвітницьку кампанію і, принаймні, 10% стануть більш обізнаними і, відтак, готовими до використання mobil ID. Питання в іншому.

За даними РБК-Україна, 29% громадян отримують дохід, який є нижчим за рівень прожиткового мінімуму. Наведені цифри, з одного боку, оптимістичні, бо ці відсотки менше, ніж в попередні роки. З іншого - сумні, якщо поставити питання про актуальність для цих громадян т.зв. держави в смартфоні, коли цей смартфон для них недоступний так само, як і політ на Марс. Отже, Україна має адаптувати досвід Естонії і подумати над тим, як не тільки провести просвітницьку кампанію з інформаціно-комунікаційних навичок для певних категорій громадян, але й як забезпечити 29% громадян перевагами тренду ДЕРЖАВА В СМАРТФОНІ, щоби вони мали свій смартфон в своїй кишені.

І ще одне. Естонія 15 років працювала над проектом діджитилізації країни. При цьому, вона вкладала гроші в своїх розробників, тим самим створюючи нові робочі місця та напрацьовувала досвід, який наразі може дуже успішно капілізувати і робить це.

Як планує це робити Україна: дати можливість для своїх програмістів, підтримати національного виробника чи скористатися готовими іноземними продуктами і послугами?

Звісно, ставити питання і критикувати легше, ніж давати відповіді і звітувати за зроблене.

Новостворене міністерство цифрової трансформації 27 вересня цього року представило на пятому національному форумі ІТ-директорів органів влади нову концепцію "Держава в смартфоні". Все звучалоі красиво, і фахово, і досить переконливо.

Підсумовуючи, зазначимо, що наступні кроки у розвитку е-урядування спрямовані на:

  • зміцнення довіри пересічного українця до переваг е-сервісів;
  • посилення кооперації державних інформресурсу "Трембіта" та інформсистеми "Вулик";
  • розбудову процесів децнтралізації та вдосконалення електронного документообігу.

​Начебто, й небагато, проте системно, цілеспрямовано й у визначеному напрямі - на благо України та зростання добробуту кожного українця та суспільства в цілому. Консолідація суспільства - ось ключова проблема, яку учасники Форуму вирішували впродовж тривалих дискусій і обговорень конкретних дій щодо цифрового поступу України.

Форум зібрав більш, ніж три сотні учасників з усієї України та зарубіжжя. І , дивлячись на обличчя учасників, слухаючи спікерів, ставлячи питання і отримуючи на них відповіді, можна було переконатися, що ДОВІРА не тільки можлива, але вже є реаліями розвитку України.

Про подію, що вже стала історією : ВІДБУВСЯ СПОРТИВНИЙ ФЕСТИВАЛЬ INTERSPORT FEST UA — Sep 12, 2018 11:32:01 AM

Наши исследования 2017 г. — May 15, 2018 7:29:11 AM

ГРОМАДСЬКІСТЬ ПРО ПІВМАРАФОН 8th Nova Poshta Kyiv Half Marathon ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ НАС, ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВАUntitled Post — Apr 22, 2018 8:04:08 AM

УКРАЇНСЬКИЙ ІНФРАСТРУКТУРНИЙ ФОРУМ: ПРО ДОСЯГНЕННЯ, ІННОВАЦІЇ, ТРЕНДИ, ПЕРСПЕКТИВИ І ПРОБЛЕМИ — Apr 19, 2018 9:32:35 AM

Прийде і до нас «Французька весна» — Mar 21, 2017 10:41:38 AM

Весняні настрої українців — Mar 13, 2017 10:22:25 AM

Протестні настрої українців або про поточні політичні гасла — Mar 11, 2017 10:43:40 AM

Ще один шлях розвитку України — Mar 10, 2017 12:56:52 PM

На порядку денному -цифровізація України або про місію і візію Мінекономрозвитку і торгівлі — Dec 27, 2016 12:12:57 PM

Обговорюємо переваги і перестороги агломерації або чого чекати мешканцям великих міст та прилеглих поселень? — Dec 20, 2016 1:45:35 PM

Фонд енергоефективності: чого очікувати пересічному українцю від роботи Форуму "Енергонезалежність. Створення Фонду енергоефективності". — Oct 18, 2016 7:02:29 AM

Без назви — Oct 17, 2016 10:15:23 AM

Повноваження інституцій у сфері інформаційної політики і медіа в Україні : презентація експертного звіту Ради Європи — Sep 27, 2016 12:18:31 PM

Підтримка і захист уразливих спільнот як індикатор розбудови громадянського суспільства — May 24, 2016 11:56:29 AM

Осмилюємо проблеми переселенців: самозайнятість — Mar 19, 2016 8:16:47 AM

Читаємо Шевченка - любимо Україну; любимо Україну - читаємо Шевченка — Mar 12, 2016 9:30:57 AM

СОМНЕНИЕ КАК КОМПЛИМЕНТ: путь от рефлексии до переосмысления По результатам Бизнес-форума для переселенцев: развитие предпринимательства (11.03.2016, г. Киев) — Mar 12, 2016 7:53:51 AM

Справжні цінності нашого життя: долучитися до розмірковувань у найважливіший для України час...

Сьогодні зранку на Київському безпековому форумі привітальні промови Арсенія Яценюка і Андрія Парубія змінилися докладною розмовою про релігію. її роль у суспільстві. Це вперше за всю історію Форуму. До цього часу мова про релігію не йшла.

Відбулася плідна й вельми актуальна дискусія. ЇЇ основні меседжі - Україна неподільна, а за правду і істину, як і заради любові до України, варто стояти пліч-о-пліч. Цінності і принципи існування людини в цьому світові не можуть бути змінені більшістю чи меншістю громадян, бо вони утворені не людьми, а Богом. І Церква не прагне дати відповіді на всі болючі питання, бо її метою є навернути людину до Нього, а не підміняти Його тут, на землі...