НЕ ЗУПИНЯЮЧИСЬ НА ДОСЯГНУТОМУ, АБО про те, як звичний формат обговорення реформ набуває ознак непересічності (за результатами Галузевих Форумів місцевого самоврядування, організованих і проведених АСОЦІАЦІЮ МІСТ УКРАЇНИ)

Post date: Nov 16, 2017 10:45:16 AM

Чотири дні поспіль Асоціація міст України проводить Галузеві Форуми – місцевого самоврядування з обговорення питань фінансування та реформування таких шалузей, як освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, а також з питань фінансування та реформування сфери житлово-комунального господарства, земельних ресурсів та комунального майна, місцевих фінансів та економічного розвитку.

Обидва заходи організовані в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)», який реалізує Асоціація. У Форумах взяли участь представники органів місцевого самоврядування, галузевих міністерств, народні депутати, експерти.

Уже в перший день учасники мали можливість переконатися в дієвості заходу, оскільки на всі питання, які вони формулювали, відповіді давали Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко, а також Ігор Парасюк, директор проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)», який реалізує АМУ, Людмила Мозгова, Юлія Вернигор, Назар Миколюка – ааналітики АМУ.

Варто наголосити на продуктивності роботи секторальних груп. Їх передбачили за напрямами діяльності Форуму.

Учасниками групи «Освіта» обговорено перебіг процесу впровадження реформи освіти в контексті галузевої стратегії АМУ. Модерувала роботу групи голова Секції з питань освіти Асоціації міст України, начальник Управління освіти Первомайської міської ради Миколаївської області Галина Остапенко. В її роботі взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, завідувач сектору моніторингу освіти Державної інспекції навчальних закладів Іван Юрійчук, консультант Апарату Прем’єр-міністра України Олеся Самойленко, експерт шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» Айдер Сеїтосманов.

Павло Хобзей розповів про упровадження реформи Нової української школи, фінансування галузі освіти та повноваження органів управління освітою у контексті законодавчих змін.

Про розбудову системи забезпечення якості освіти в умовах децентралізації йшлося у виступі завідувача сектору моніторингу освіти Державної інспекції навчальних закладів Івана Юрійчука.

Консультант Апарату Прем’єр-міністра України Олеся Самойленко розповіла про створення інклюзивного освітнього середовища.

Про платформу кращих практик управління освітою розповів експерт шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» Айдер Сеїтосманов.

Активність учасників у поєднанні з ентузіазмом модератора та спрямованістю на взаємодію запрошених гостей дали відповідні результати – кожен отримав або відповідь на питання, або запрошення до співпраці для подальшого вдосконалення нормативно-правових документів, які регулюватимуть ще невідпрацьовані механізми маловиразних сторін реформувального процесу, або разом із АМУ продовжувати роботу в напрямі лобіювання важливих для життєдіяльності громади пропозицій до уряду.

Не менш гострі й неоднозначні сторони реформувального процесу в галузі озорони здоров»я порушено учасниками робочої групи «Охорона здоров»я». Ними обговорено не тільки стан впровадження секторальної реформи у сфері охорони здоров’я та реалізації галузевої стратегії АМУ, але й перспективи на найближче й віддалене майбутнє відповідно до очікуваних результатів. Важливим вважаємо заданий рівень дискусії, грунтом для якого стала доповідь аналітика Асоціації міст України Юлії Вернигор і присутність Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народного депутата України Ольги Богомолець, яка висвітлила різноманітні сторони процесу упровадження медичної реформи, заступника Міністра охорони здоров’я України Павла Ковтонюка з оглядом імплементації Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та фінансування медичної галузі. Особливу увагу група приділила напрямам і механізмам підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості.

Стан впровадження реформи у галузі соціального захисту населення та реалізації галузевої стратегії АМУ обговорено під час засідання секторальної групи «Соціальний захист населення». Модератор – голова Секції з питань соціального захисту Асоціації міст України, начальник Управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради Черкаської області Галина Кучер.

Робота групи розпочалася з аналізу розподілу повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері соціального захисту населення, який здійснив аналітик Асоціації міст України Назар Миколюк, а продовжилася характеристикою повноважень ОМС щодо контролю у сфері праці (директор Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера), розбором ситуацій з наданням субсидій, державної соціальної допомоги, пільг окремим категоріям громадян (директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко) та обговорення перспектив відповідно до нових підходів у сфері соціального захисту населення (керівник секції соціальної політики представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Артур Айвазов).

Учасники секторальних робочих груп напрацювали рішення щодо подальших кроків впровадження реформи галузей освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення.

На прикінцевому засіданні першого дня роботи Форуму сформульвано й обговорено висновки й рекомендації робочих груп (Галина Остапенко. Юлія Вернигор. Галина Кучер).

Вдалим вважаємо й другий день Форуму, який минув у плідній взаємодії й обміном досвідом під час огляду XV Міжнародної спеціалізованої виставки «AQUA UKRAINE– 2017», XV Міжнародної спеціалізованої виставки «КОМУНТЕХ– 2017», VIII Спеціалізованої виставки «ДорТехЕкспо–2017», X Міжнародної спеціалізованої виставки «Енергоефективність. Відновлювана енергетика–2017» у частині впровадження нових технологій для створення комфортних умов одержувачам освітніх, соціальних послуг та послуг у сфері охорони здоров»я. Як з»ясувалося, деякі представники регіональних ОТГ вперше відвідали виставковий центр і побачили ресурс, який до цього часу залишався їм невідомим, а тому не використовувався.

Форум з питань фінансування та реформування сфери житлово-комунального господарства, земельних ресурсів та комунального майна, місцевих фінансів та економічного розвитку, який розпочав свою роботу 8 листопада ц.р. відкрив Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України з обговорення загальних напрямів реформування сфер житлово- комунального господарства, земельних ресурсів та комунального майна, місцевих фінансів та економічного розвитку.

Учасники підготували вельми багато гострих питань і до Оксани Продан, народного депутата України, представника Голови АМУ у Верховній Раді України. Форум триває, як і наша робота по реформуванню всіх галузей диттєдіяльності суспільства. Успіхів нам, тим, хто щиро вірить у світле майбутнє України.