#journalists_safety_ua Чи безпечно бути журналістом або про чергові досягнення України щодо впровадження стандартів ЄС

Post date: Oct 25, 2016 12:41:40 PM

25 жовтня 2016 року відбулась міжнародна конференція "Безпека журналістів в Україні. Припинення безкарності".

  • Чи відповідає чинне законодавство України європейським стандартам щодо безпеки журналістів?
  • Яка наявна ситуація щодо безпеки журналістів в Україні?
  • Як розслідують випадки порушення свободи слова в Україні?
  • Хто/що впливає на практику українських судів щодо захисту професійної діяльності журналістів?
  • Яке ставлення правоохоронних органів до розголошення персональних даних журналістів через веб-сайт "Миротворець"?

Ось перелік ключових питань, які обговорювалися на сесіях "Аналіз законодавства України щодо безпеки журналістів та європейські стандарти " та "Оцінка наявної ситуації щодо безпеки журналістів в Україні, у тому числі, як ці справи вирішуються правоохоронними органами і судами".

Логічним продовженням розмов про втручання в професійну діяльність журналістів, про відповідальність за незаконну відмову в її здійсненні тощо стали питання про порядок акредитації та реальний доступ журналістів у зони конфлікту (АТО і Крим). Дискусія, грунтовна і щира, зосередилася навколо оцінки рівня безпечності ситуації для роботи журналістів.

Про самоцензуру говорили в контексті презентації результатів дослідження, проведеного в рамках проекту Ради Європи "Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні ". Звісно, якщо вибірка з 940 журналістів не є репрезентативною, про що зазначено самими дослідниками, то постає питання про сенс затрачених ними ресурсів. Проте, без сумніву можна стверджувати, що зусилля дослідників не витрачені марно, бо ними описано випадки незаконного втручання, реакція на нього та наслідки.

Сформулюємо найбільш гострі питання, відповіді на які мають бути знайдені чим скоріш, по-перше, та, по-друге, шукати ці відповіді має не тільки журналістська спільнота, але громадянське суспільство загалом, бо його прийдешнє, якраз, і окреслено в цих відповідях.

Отже:

  1. Чи кожний збирач суспільно важливої інформації є журналістом?
  2. Які гарантії надає посвідчення журналіста?
  3. Коли правоохоронці припинять практику ставлення до журналістів як до осіб, що апріорі вчиняють неправомірні дії?
  4. Чого коштує журналістам встановлення того, чи корелює ціна автівок працівників СБУ з розміром іхньої зарплатні?

Сподіваємось, що й надалі зберігатиметься позитивна динаміка в реагуванні правоохоронних органів на випадки кримінальних правопорушень, відтак, підставами для наступної міжнародної конференції з питань безпеки журналістів в Україні стануть успішні вітчизняні практики припинення безкарності, які впровпджені органами правопорядку та судами.

Див.: http://www.prostir.ua/?blogs=chy-bezpechno-buty-zhurnalistom-abo-pro-cherhovi-dosyahnennya-ukrajiny-schodo-vprovadzhennya-standartiv-es