Інноваційне врядування в Україні: черговий крок від міфу до реальності

Post date: Sep 5, 2017 11:26:58 AM

На початку вересня відбувся Національний круглий стіл "Розумні міста: Інновації в місцевому самоврядуванні. Презентація досвіду Проекту ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - 3" у реалізації проектів інноваційного врядування ".

Два дні напруженої роботи показали, що в Україні наразі сформована критична маса небайдужих та відповідальних осіб, котрі спроможні вплинути на сталий розвиток, а також посилення прозорості і підзвітності в місцевих органах самоврядування через запровадження е-послуг .

Нагадаємо, що спільний проект ПРООН/ЄС “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” - це комплексна ініціатива зі зміцнення потенціалу, спрямована на пропагування сталого розвитку в Україні. Підтримка врядування за участі громад та ініціатив, які впроваджуються ними, мають на меті покращення умов проживання українців.

Шість основних напрямів інноваційного врядування мають забезпечити такі зміни:

  • "Безпечне місто": 24/7 інтелектуальні камери відеоспостереження в місті, а також відеоспостереження у дошкільних закладах та школах; кнопка термінового виклику з негайним повідомленням МНС, поліції ін.
  • "Електронний туризм": веб-портал міста та мобільний додаток до нього; аудіоекскурсія містом; QR-шифрування туристичних та культурних об'єктів.
  • "Розумні зупинки": е-табло руху міського транспорту та GPS-моніторинг; мапа з QR-зашифрованою інформацією про об'єкти міста на зупинках; free Wi-Fi; порти для підзарядки мобільних пристроїв.
  • "Інтерактивна мапа міста": карта міста, де зазначено соціальні, культурні та кадастрові об'єкти, а також нерухоме майно, його власник тощо; муніципальна карта, де зазначено аварійні ділянки, несанкціоновані забудови тощо; генеральний план розвитку міста.
  • "Місто для всіх": веб-портал міста, з інформацією про оптимальні маршрути для людей з особливими потребами, а також велосипедістів.
  • "Розумна вулиця": лави з сонячними батареями для підзарядки мобільних присторїв; розумні дорожні вказівники; сенсорні кіоски з картами туристичних маршрутів, інформацією про місто, довідковою інформацією тощо.

Про що йшлося на Національному круглому столі? Лише один перелік виступів засвідчує позитивну динаміку у поглядах уряду і представників місцевої влади на необхідність термінових дій щодо поширення кращих практик інноваційного врядування. Отже, виступи були зосереджені навколо:

  • національних пріоритетів щодо е-врядування;
  • пріоритетів громадян України у інноваціях;
  • індикаторів розумного міста за версією ООН у контексті місцевого самоврядування;
  • участі громадян у зеленому розвитку міст;
  • "Смарт Сіті" як інструмента сталого розвитку громад;
  • відтворення розумних рішень для сільських місцевостей та ОТГ.

Які ж практики інноваційного врядування напрацьовано в Україні? Неабиякий інтерес аудиторія виявила до напрацювань розумних послуг мешканців Дрогобича "Кабінет мешканця", Вознесенську "Медицина онлайн", Бахмача "Розумна та безпечна школа", Івано-Франківська "Місто для всіх".

Практика запровадження проектів розумної місцевої влади була висвітлена у презентаціях "Відкритий бюджет міста Ніжин", "Розумна влада" (м. Миргород), "Інформаційний портал" (м. Горішні Плавні), "Хмарні послуги" (м. Українка).

Обговорення інновацій в побудові розумної інфраструктури точилися навколо досвіду міст Чугуїв ("Розумне та безпечне місто"), Переяслав-Хмельницький ("Розумна вулиця та інтерактивна мапа міста"), Золочів ("Розумна вулиця - поєднання безпеки та комфорту"), Рубіжне ("Впровадження напрямку Розумне місто").

Які ж міста України є партнерами Проекту ЄС/ПРООН МРГ-3? Їх 27: Ніжин, Прилуки, Надвірна, Коломия, Івано-Франківськ, Чугуїв, Мерефа, Миргород, Горішні Плавні, Уоростень, Новгород-Волинський, Дубно, Уостопіль, Добропілля, Миргород, Бахмут, Сєвєродонецьу, Рубіжне ,Хуст, Ужгород, Українка, Переяслав-Хмельницький, Золочів, Дрогобич, Нікороль, Павлоград, Вознесенськ.

Два питання для роздумів. Перше: яке місце громадських організацій, які працюють у перелічених містах, у реалізації проектів інноваційного врядування? Друге: чому серед міст-партнерів нема великих обласних центрів?

Нам здається, що потужне поширення тих практик, про які йшла иова на Національному круглому столі, приверне увагу до нових можливостей розвитку українських міст , а представники місцевого самоврядування, неурядових організаціїй, як і кожен мешканець великих і малих міст України стануть активними учасниками побудови розумного простору повсякденної життєдіяльності.