Про запровадження європейських стандартів надання аудіовізуальних послуг

Post date: Mar 28, 2016 7:13:52 AM

Питання про запровадження в Україні європейських стандартів - це питання про дотримання вимог щодо якості повсякденної життєдіяльності кожного співвітчизника. 28 березня 2016 року фахівці зібралися на Міжнародну конференцію "Законодавство про аудіовізуальні послуги : європейські стандарти та перспективи в Україні ", аби узгодити інтереси всіх зацікавлених сторін у тому, аби зміни на краще відбулися на медійному ринку.

Основними питаннями, котрі обговорювали учасники конференції, були європейські стандарти та зобов'язання України у сфері реформування законодавства у сфері медіа. Дискусія розгорталася навколо:

  • ліцензування та реєстрація у сфері аудіовізуальних послуг;
  • вимоги до змісту аудівізуальної інформації та організації надання аудіовізуальних послуг;
  • національна рада України з питань телебачення і радіомовлення та її повноваження;
  • розгляд справ про порушення законодавства у сфері аудіовізуальних послуг та відповідальність за такі порушення.

Як зазначив Ад ван Лун, повна адаптація законодавства України до Директиви про аудіовізуальні медіапослуги відбувається на грунті співпраці в межах підпрограми "Медіа" програми "Креативна Європа ". Після адаптації Україна може розраховувати, зокрема, на:

  • підтримку розвитку кіно і телевізійної творів, відеоігор, мультимедіа, а також незалежних виробників контенту;
  • доступ до мережі європейських операторів кінотеатрів задля скрінінгу;
  • іноваційні заходи з тестування цифрових бізнес-моделей і інструментів.

Пегас Валька відзначила, що відправною точкою ліцензування аудіовізуальних послуг є свобода вираження поглядів, а процедура ліцензування повинна бути чітко прописано і застосовуватися відкрито, прозоро і неупереджено. Це вимагає, аби ліцензування здійснювалося незалежним регуляторним органом. Такий орган повинен брати участь у процесі розподілу частот. Рішення регулятора мають бути належно обгрунтованими, опублікованими, аби забезпечити можливість їх перевірки компетентними органами та громадськістю.

МіжнароднІ експерти Пегас Валька і Ад ван Лун у своїх виступах зупинилися на особливостях імплементації європейських мовних стандартів та кращих практиках в окремих країнах.

Про які наслідки конференції варто першочергово повідомити пересічного споживача аудіовізуальних послуг ? На наш погляд, про те, що європейськими стандартам заборонено:

  • переривання новин, програм про поточні події телевізійною рекламою;
  • використання прихованої аудіовізуальної комерційної реклами;
  • підбурювання до ворожнечі й дискримінації;
  • рекламу тютюнових виробів, алкогольних напоїв.

Водночас за європейськими стандартами слід очікувати запровадження права на висвітлення подій, які цікаві суспільству, а також подальше зростання медіаграмотності громадян.

Проте вимога щодо просування європейського контенту не у всіх вітчизняних виробників аудіовізуального продукту зустрічає безумовну підтримку. Так само й пересічні споживачі цього продукту і послуг не завжди щиро радіють з приводу того, що вони як були, так і будуть аж ніяк не ключовими гравцями на аудіовізуальному ринку України. Гравці - це виробники і провайдери, тоді як глядачі - це категорія, функціональну здатність якої зверхньо визначають формулою "піпл хаває". За нього вирішують і що таке більш жорсткий контент, і що таке менш жорсткий контент, і як їх регулювати і як не регулювпти тощо.

Отака ситуація виникає тоді, коли знакові події не підтримані соціально-психологічним супроводом. Організаторам подібних конференцій варто подумати над долученням до кола доповідачів фахівців з цих питань, а також запрошувати їх до роботи над підготовкою самого заходу.

Надалі ми продовжимо висвітлювати наслідки Міжнародної конференції "Законодавство про аудіовізуальні послуги : європейські стандарти та перспективи в Україні ".