Поради

практичного

психолога


"Кращий спосіб зробити дітей хорошими -

це зробити їх щасливими"

Оскар Уайльд

Вітаю на своїй сторінці! Кожного дня нова інформація для батьків та малюків! (Консультації для батьків та інші питання за телефоном)

Viber, Telegram : 063-3279153 / Зубко Віра Геннадіївна




Дитяча психіка - тонка і вразлива. Тому нам дуже важливо розбиратися в ній, щоб вчасно допомогти своїй дитині подолати психологічні проблеми та кризи, а також, створити комфортне середовище для розвитку наших малюків!


6 квітня, понеділок

Як говорити з дітьми про коронавірус ?

1. Тримайте під контролем власні емоції

Перш ніж говорити з дитиною про небезпечне захворювання, переконайтеся, що контролюєте власну тривогу та страх.

Адже діти часто віддзеркалюють емоції батьків.

"Маленькі діти беруть приклад зі своїх батьків, стосовно того як реагувати на незрозумілій їм ситуації.

Діти одразу зрозуміють спокійні ви чи стурбовані, й будуть поводитися аналогічно", – пояснює Марк Рейнек, директор та старший психолог Інституту дитячого розуму.

Якщо дитина відчує стурбованість батьків, то гіперболізує небезпеку в своїй уяві.

2. Станьте ініціатором розмови

Не потрібно боятися піднімати цю тему, якщо дитина сама ще не запитувала.

Ви можете стати для неї надійним джерелом інформації.

Цій розмові не варто приділяти якоїсь надмірної уваги, можна просто підняти тему під час звичайної бесіди за обіднім столом.

"Хочете ви цього чи ні, але ваша дитина, ймовірно, вже чула про коронавірус по новинах або від однолітків.

Саме тому я завжди рекомендую зіграти на випередження.

Поговоріть зі своїми дітьми про речі, які можуть налякати, перш ніж вони почують більш страхітливу версію від однокласників", – каже Рейчел Томасян, ліцензований терапевт з питань шлюбу і сім'ї.

3. Запитайте, що вони вже знають про коронавірус

Відкриті запитання допоможуть оцінити знання ваших дітей, а також їх емоційний стан.

Заохочуйте малечу висловлювати свої почуття.

Проаналізувавши сприйняття дитини, можна визначити, яким чином далі будувати розмову.

Крім того, буде можливість підкоригувати дитячі знання, щоб сформувати реалістичне уявлення про ситуацію.

"Зараз багато новин про сезон грипу, мені цікаво, що ти чув про це", – такий початок розмови пропонує Робін Гудман, клінічний психолог і арт-терапевт.

Експерт рекомендує повсякчас нагадувати дитині про те, що ви готові її вислухати та відповісти на будь-які запитання.

4. Спілкуйтеся з дитиною правильно

Інформувати дитину потрібно зрозумілою мовою, відповідно до її віку.

Тільки тоді вона зможе зрозуміти проблему та перестати тривожитися.

"Батьки повинні підходити до розмови зі своїми дітьми про коронавіруси зі по-різному, зважаючи на вік та рівень розвитку.

Гарне практичне правило – використовувати тільки ті слова, які ваша дитина вже розуміє", – дає пораду Рейчел Томасян.

Діти до 6 років

Дітей до 6 років не потрібно навантажувати зайвими деталями, як назва вірусу або глобальна загроза захворювання – вони ще не готові це усвідомити.

Замість цього поговоріть з дітлахами про мікроби, як люди хворіють, і про те, що ми можемо зробити, щоб залишатися здоровими.

Будьте уважні до розмов, які ведете з вашим партнером або дітьми старшого віку, перед малечею.

Якщо діти почнуть ставити якісь запитання – запевніть їх, що ваша сім'я здорова і в безпеці.

Чому руки треба мити з милом і скільки часу

5. Дозвольте дитині контролювати ситуацію

Яким чином це зробити?

Показати, що вона може зробити, щоб не захворіти, а також впровадити здорові звички для всієї родини.

Це допоможе відчути почуття контролю.

"Не говоріть про профілактику, як про спосіб налякати дитину та змусити її мити руки.

Замість цього поговоріть про кроки, які ви всі збираєтесь робити, щоб попередити різні хвороби", – наголошує Рейчел Томасян.

Джерело: https://life.pravda.com.ua

Автор: Дарія Поперечна

Консультація для батьків на тему:

«ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДІТЬМИ ПРО ТРАВМАТИЧНІ ПОДІЇ»

«ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДІТЬМИ ПРО

ТРАВМАТИЧНІ ПОДІЇ»

Підготувала:

Практичний психолог

Зубко В.Г.

У «надзвичайних» ситуаціях, коли серйозна критична подія вражає нас, це спричиняє сильний емоційний вплив на індивідуума та громаду. Постраждалі від травматичної події зазнають порушень психічної та емоційної рівноваги; вони знаходяться в стані постійної мобілізації, що підриває почуття безпеки. Діти та дорослі є добре підготованими до складних ситуацій, якщо вони мають відповідну підтримку.

Реакцій на травматичні події може бути безліч. Не існує правильного чи неправильного способу відчути та висловити смуток та занепокоєння. У моменти небезпеки діти повинні звертатися до своїх вихователів; однак, коли вихователі піддаються впливу тієї самої події, діти можуть помітити і реагувати на збудження дорослих, які повинні їх заспокоїти. Для дорослих дуже важливо знайти психологічну підтримку та допомогу, щоб впоратися зі своїми нормальними стресовими реакціями та забезпечити дітей необхідною емоційною безпекою. Переживаючи драматичну подію, діти висловлюють свої почуття іншим чином ніж дорослі та відповідно до свого віку та стадії розвитку.

Піддаючись впливу такої хронічної ситуації, як Коронавірусна загроза, діти можуть відчувати різні емоції: смуток, провину, лють, страх, розгубленість та тривожність, також і внаслідок тривалої ізоляції та порушеного розпорядку дня. Вони також можуть розвивати соматичні реакції з фізичними симптомами (головний біль, біль у животі,…). Існують значні індивідуальні відмінності у прояві, тривалості та інтенсивності цих реакцій. Процес опрацювання є суб'єктивним: можливо, деякі діти відчувають лише одну з цих реакцій, а інші відчувають багато з них одночасно, протягом одного дня або більш тривалого періоду.

Ось найбільш поширені реакції:

Стрес часто виникає у вигляді люті та дратівливості, які діти можуть скеровувати на найближчих до них людей (батьків, друзів). Майте на увазі, що гнів - це здорове почуття і його можна висловити прийнятним чином.

• Нудьга може бути пов'язана із намаганням не відставати від різного темпу діяльності при дистанційній освіті. Через пандемію в деяких країнах доводиться закривати школи, діти повинні залишатися вдома, а освітні заходи мають проходити в Інтернеті. Майте на увазі, що радикальна зміна навколишнього середовища може призвести до непорозумінь та боротьби за дотримання інструкцій. Заспокойте дітей та поясніть їм, що ці зміни були запропоновані експертами з метою їх захисту

• Біль виражається через поведінку. Відповідно до віку, діти можуть не виражати своїх переживань словесно. Вони можуть стати дратівливими, мати проблеми з концентрацією, розігрувати моменти події, свідками якої вони були, малювати зображення, які нагадують почуте про інфекцію. Вони можуть боятися речей, які раніше їх не лякали, або демонструвати поведінку, характерну для попередніх стадій розвитку: вони повертаються до того, що робили в минулому, або грають у ігри, в які грали, коли були молодшими.

Труднощі із засинанням та/або прийняттям їжі. Проблеми із засинанням, часті пробудження та кошмари або гіперсомнія, тобто вони можуть спати більше, ніж за звичай, годин.

• Брак енергії. Втома, труднощі в соціальній взаємодії та схильність до самоізоляції.

Потреба в більшій увазі з боку батьків або вихователів. Діти можуть намагатися більше відділитися від осіб, які ними опікуються, тому що вони бояться, що з ними або їхніми родичами може статися щось погане, або що вони можуть померти.

Ці реакції є нормальними, особливо коли є важливі зміни в повсякденному житті та в повсякденному розпорядку дитини.

ЩО ВИ МОЖЕТЕ ЗРОБИТИ ДЛЯ ДІТЕЙ

Поясніть дітям, що нормально бути переповненим почуттями, наляканим або переживати. Поясніть, що всі почуття є природніми (нормалізація та валідація реакцій).

• Не заперечуйте, що ви теж щось відчуваєте, поясніть, що це нормально, коли у дорослих теж виникають емоційні реакції після такої несподіваної події і що всі реакції є нормальними та керованими. Дискомфорт створюється при придушенні емоцій, а не тоді, коли вони виражаються. Таким чином діти матимуть зразок для наслідування та дізнаються, що вони можуть вам довіряти та розповідати про свої емоційні стани.

Не кажіть таких речей, як: "Я знаю, як ти себе почуваєш"; "Могло бути гірше"; "Не думай про це"; "Завдяки цьому ти станеш сильнішим ". Ці вирази, які дорослі використовують, щоб заспокоїти один одного, можуть заважати проявляти емоції та болючі почуття, які виникли внаслідок катастрофічної події.

• Кажіть правду і дотримуйтеся фактів. Не робіть вигляд, що нічого не відбувається, і не намагайтеся мінімізувати це. Діти - чудові спостерігачі, і вони будуть більше хвилюватися, якщо помітять невідповідності. Не зациклюйтеся на розмірах чи наслідках коронавірусної ситуації, особливо в розмові з маленькими дітьми.

• Використовуйте прості слова, відповідно до віку дітей, не перевантажуйте їх травматичними деталями і залишайте простір для запитань. Якщо ви не знаєте, що відповісти, дайте собі час, сказавши: "Мама не знає, вона шукатиме більше інформації, і коли вона її матиме, вона скаже вам, добре? ».

• Покажіть дітям, що вони зараз у безпеці та інші важливі дорослі в їхньому житті теж в безпеці. Завжди надавайте інформацію, щовідповідає реальності та фактам.

Нагадуйте їм, що є надійні люди, які піклуються про виправлення наслідків події та працюють над тим, щоб не мати більше таких проблем ("Ви бачили, як багато лікарів працюють? Вони всі дуже хороші люди, які знають, як допомогти дорослим та дітям, що потрапили у біду. ”).

•Проявляйте відкритість та намагайтесь говорити впевненим голосом.

• Дозвольте дітям говорити про свої почуття та запевніть їх, що навіть якщо ситуація погана, ви можете впоратися з цим разом. Так вам буде простіше перевіряти емоційний стан, в якому вони перебувають, та допомогти їм найбільш відповідним чином.

• Якщо діти мають спалахи гніву, вираження причин їхнього гніву словами може допомогти їм отримати більше контролю та навчитися його регулювати ("Ти злишся? Чи ти знаєш, що я також злюся?")

• Якщо діти виявляють почуття провини, важливо запевнити їх у тому, що вони жодним чином не причетні до подій ("Це не ваша вина, якщо ...").

Обмежити вплив медіа. Люди під впливом коронавірусної загрози, мають потребу знайти значення того, що відбувається, і тому витрачають багато часу на перевірку новин на телебаченні, радіо та Інтернеті. Важливо, щоб діти ніколи не залишалися на самоті, поки існують програми, пов’язані з подією. Не забороняйте перевіряти новини, але виберіть момент протягом дня або 10 хвилин, щоб зробити це разом (вибравши заздалегідь новини) та пояснити дітям, про що саме йдеться. Сфокусуйте увагу на найбільш заспокійливих деталях (наприклад, лікарях, які допомагають) та виділіть час для дітей, щоб вони могли поставити запитання.

• Дотримуйтесь якомога більше звичного сімейного розпорядку. Це важливо, оскільки це заспокоює та надає впевненості. Не даруйте занадто багато подарунків і не організовуйте зайві заходи. Дотримання рутини - це найбільш природна та здорова річ, яку ви можете зробити.

Якщо ви не бачите жодних покращень у реакціях своїх дітей, варто звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців, які допоможуть вам найкращим чином боротися зі стресом у дітей.

Джерело інформації:

ЕМДР Україна EMDR Ukraine
https://www.facebook.com/%D0%95%D0%9C%D0%94%D0%A0-%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0-EMDR-Ukraine-777372575633147


7 квітня, вівторок

Цікаво дізнатися, як перемогти епідемію та не піддатись паніці? Тоді поради мудрої сови стануть у нагодів для всієї родини. Гарного перегляду мультфільма!

Мудрі казки. Як перемогти епідемію.mp4

Хто посіяв паніку у лісі?

Які поради стосовно епідемії лісовим звірам надав дятел?

Чи є серед вашого оточення мудрий "дятел", до чиїх порад можна прислуховуватись?

Пам'ятайте, що епідемія не починається там, де знають як від неї захиститись!

Пропоную малюкам прослухати чудову казочку, яка допоможе краще зрозуміти, чому зараз необхідно проводити час вдома, та не можна бачитись з близькими та друзями!

А зараз пропоную провести експеримент з дітьми, який наочно покаже, що таке віруси і чому так важливо ретельно мити руки.

Мета експерименту — «показати» дітям віруси. Роль вірусів зіграють дрібні блискітки. Перед експериментом діти змащують руки кремом — так блискітки краще прилипають до шкіри. Далі діти з «вірусами» на руках торкаються обличчя «зараженими» пальцями. Вони бачать, як блискітки лишаються на чистій шкірі дітей. Потім діти швидко миють руки водою і бачать, що блискітки не змилися. Наступний крок — діти ретельно миють руки із милом, гарно труть долоні і тильні сторони, ділянки між пальчиками, рахуючи до 20. Нарешті руки чисті від «вірусів», а діти розуміють, як саме інфекція потрапляє в організм людини і як можна себе від неї захистити.

Сподіваюсь цей експеримент сподобався малюкам, і тепер кожна дитина буде пам'ятати про необхідність ретельно мити руки!

А якщо у Вас, шановні батьки, вже скінчились ідеї, чим зайняти дитину під час карантину, пропоную варіанти цікавого дозвілля разом з малюками!

8 квітня, середа


Під час карантину не варто забувати про безпеку дітлахів. Ось декілька порад!


Вміння залишатися врівноваженим та спокійним дуже важливе в наш час! Тому пропоную переглянути наступне відео, де є багато корисних ігор та завдань по фомування стресостійкості у малюків!


А зараз час пограти з дітками! Спочатку пропоную спробувати батькам виконати вправу, а вже потім пограти зі своєю малечею!


9 квітня, четвер

Що робити з дитячою істерикою ? Це питання, що турбує майже кожну родину! Як правило, істеріки у дітей сходять нанівець до моменту вступу до школи. А як саме необхідно діяти батькам у такій ситуації, допоможуть розібратись ось такі поради!


Цікаві вправи, що допоможуть дитині впоратись зі злістю та агресією!

А зараз пропоную пограти малечі! Чудова гра на розвито уяви, уваги, зорової та слуховаї пам'яті, логічного мислення.

Гра " Що в мішку ? "

Щоб почати гру - тисни сюди

А ось ще декілька цікавих завдань для дітей! Нехай малюки спробують їх виконати!

І не забувайте слідкувати, чи не забагато часу ваша малеча проводить за комп'ютером! ;)

10 квітня, п'ятниця

Гра на розвиток зорової уваги!

Дидактична гра «Чим відрізняються малюнки»

Мета : розвивати творчість, фантазію, вчити дітей аргументовано висловлювати свої думки; розвивати словесну креативність, логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати самостійність, наполегливість, кмітливість, пізнавальний інтерес у різних видах діяльності.

розмальовка.docx

А часто ви цікавитесь який настрій у вашої дитини?

Для того щоб краще зрозуміти, який настрій у вашого малюка виконайте цікаве завдання " Емоції у скланці".


Після того, як дитини виконає завдання, необхідно в неї запитати, чому саме вона обрала такий колір. Це допоможе краще зрозуміти емоційний фон вашої малечі.

Консультація для батьків по темі:

"Про корисну тривогу і як не піддатись паніці під час кризи"


криза.docx

13 квітня, понеділок

А який друг справжній?

У житті кожного із нас є друзі, приятелі, знайомі. Спілкування з ними, як правило, приносить радість. А чи кожна дитина знає, що означає бути хорошим другом. Пропоную малятам переглянути мультфільм з корисними підказками, які допоможуть відповісти на це запитання.

Після перегляду мультфільмів буде доречним спитати у дитини:


  • Тож хто такий справжній друг?


  • А що для тебе означає дружба?


  • Що потрібно робити, щоб дружба була міцною?


  • А в тебе є подруга чи друг?


  • Як його (її) звати?


  • Чому ти вважаєш їх хорошими друзями?

Техніка «Тендітна дружба»

(Автор Я.В.Іванова)

Матеріали: Трубочки для коктейлю.

Вік: від 5 років

Процесс: Кожному учаснику видаються 2-3 трубочки. (Для тих, хто постарше, можна і 4-5) Вони їх з'єднують в одну лінію. Потім встають в коло і створюють зі своїх ліній окружність. Кожен підтримує зі свого боку.

Їх завдання сісти, встати, походити, покружляти ... щоб їх коло не розвалилося. При розриві кола починають все заново. Дозволено допомагати один одному.

З маленькими дітьми робиться 4-5 вправ.

Вправу можна виконувати вдома, всією родиною. Кількість учасників не менше 4.

Джерело інформації:

https://www.facebook.com/dytyachyjpsyholog/posts/1260439594152306

А ось декілька порад для батьків, як навчити дитину спілкуватися з однолітками!

як навчити дитину дружити.docx

14 квітня, вівторок

Вивчаємо емоції

Емоції з рибкою для найменших.







Після перегляду обов'язково поговорити з дитиною про те, які бувають моції!

Які ємоції позитивні, а які негативні?

Попросити дитину продемонструвати емоції, які вона побачила у відео.



Емоції.docx

Техніка для дітей "Банка емоцій"

Мета: розвиток емоційного інтелекту, зняття емоційного напруженння.

Матеріали: 2 банки, смайлики з картону.

Кожного вечора дитина складає в одну баночку смайлики з емоцією, яку бачив частіше за день. В іншу банку - смайлики з емоцією, яку відчував частіше. Проговоривши в яких саме ситуаціях це відбувалось. В кінці тижня дитина з батьками дивиться, яких емоції було більше.

Джерело:

https://deti.mann-ivanov-ferber.ru/2019/10/22/korobka-radosti-spinner-grusti-i-drugie-uprazhneniya-dlya-razvitiya-emocionalnogo-intellekta-rebenka/


15 квітня, середа

Як правильно виховувати дитину?

Ось декілька порад, які нагадають якими важливими моментами у вихованні дитини не варто нехтувати!

Ніколи не порівнюй свою дитину з іншими!

10 фраз, які збережуть самооцінку малюка!

Вправа для батьків "Я люблю свою дитину"

Вправа «Я люблю свою дитину»

Психолог. А зараз закрийте очі, уявіть свою дитину і вирішіть для себе: «Я буду любити свою дитину, навіть якщо вона не найкраща і зірок з неба не зриває. Я буду любити її, навіть якщо вона не виправдає моїх сподівань. Я буду любити її, якою б вона не була, як би вона не вчинила. Це не означає, що будь-який вчинок я схвалю. Це означає, що я люблю її, навіть якщо її поведінка повинна бути кращою. Я люблю просто тому, що це мій син або дочка ».

Відкрийте очі.

Обговорення:

- Що ви відчували під час виконання цієї вправи?

Підсумок: любов до дитини ще не нашкодила жодному з них. Любові не може бути багато. Пам'ятайте: якими б не були відносини в ваших родинах, вони можуть стати кращими.

Гра " Що не так намальовано?"

Мета: розвивати уяву, творчі здібності, нестандартне мислення, вчити дітей аргументовано висловлювати свої думки, будувати речення; виховувати самостійність, наполегливість, кмітливість, пізнавальний інтерес.

Хід гри. Дитині пропонуються малюнки з помилками. Завдання полягає в тому, щоб віднайти що не правильно намалював художник. На кожній картинці зображено по декілька невірних фрагментів. Грати можна як в групі так і індивідуально з дитиною. Після цього дитину просять придумати сюжет, який зображений на “фантастичному” малюнку.

А ось ще корисні рекоменлації, як зберегти психічне здоров'я в умовах соціальної ізоляції!

16 квітня, четвер

Добрий день, малята! Настав час пограти та потренувати увагу!

Гра для розвитку стійкості, концентрації уваги, спостережливості

"Знайди на малюнку"

Мета: розвиток показників уваги: стійкості, концетрації, спостережливості; виховувати самостійність, наполегливість, кмітливість, пізнавальний інтерес.

Гра "Знайди малюнок - двійник"

( Гільбух Ю.З.)

Мета: розвиток спостережливості, концентрації уваги.

Інструкція:Дитині пропонується знайти малюнок-двійник тому, що знаходиться в лівому верхньому кутку. Зображення всі досить подібні між собою, що вимагає від дитини зосередженості, поміркованості, здатності утримувати кілька ознак.

Для школярів варто давати додаткове завдання обгрунтувати свій вибір.

Гра "Знайди два однакових предмета"

( Гільбух Ю.З.)

Мета: розвиток спостережливості, концентрації уваги, зорової пам'яті.

Гра "Муха"

Мета : розвиток уваги і орієнтації в просмтрорі.

Інструкція: Перед кожним учасником ігрове поле: (візьміть аркуш А4 і розграфіть його на квадрати (в залежності від віку і рівня підготовки дитини на 9, 12, 16, 32 і т.д.) Покладіть “муху” (який-небудь невеликий предмет: вирізану з картону муху, гудзик, камінець, кружечок…) у будь-який квадрат на полі. Це буде її вихідне положення).

Завдання учасникам: по полю повзає муха. Потрібно уважно стежити за її рухами, про які повідомляє ведучий. Якщо муха виповзає за ігрове поле – мовчки підняти руку. Необхідно бути готовим показати в будь-який момент, де знаходиться муха.

Наприклад: Муха знаходиться у верхньому правому квадраті. Одна клітинка вниз, дві клітинки вліво, одна клітина вниз, одна вправо, дві вниз …. (гравці піднімають руки) і.т.п.

Для початку – кілька занять, залежно від рівня підготовленості гравців, пересувати по полю “муху”

На другому етапі – стежити за пересуваннями тільки очима.

На третьому етапі у гравців очі закриті.

Ускладнити гру можна також за рахунок збільшення ігрового поля.


Консультація для батьків по темі: " Як привчити дитину до порядку"

Як привчити дитину до порядку.docx

17 квітня, п'ятниця



Доброго дня, шановні батьки! Напередодні святого воскресіння пропоную переглянути кілька порад, як зутріти цей день з дітьми!

Пасхальна казочка для малят! Гарного перегляду.

Вправа для дітей на розвиток

дрібної моторики рук

Мета: розвиваємо дрібну моторику рук, готовність руки до письма, посидючість; виховуємо бажання доводити розпочату справу до кінця.

Матеріал: роздруківка з завданням, олівець.

Малята дуже полюблять творчі завдання. Пропоную діткам виготовити гарних, пасхальних кроликів. А батьки можуть трошки допомогти.

21 квітня, вівторок

Доброго дня, батьки майбутніх першокласників! Вже зовсім скоро на вашу малечу чекає цікавий, відповідальний та водночас дуже складний період. Ваш малюк сьогодні є простою дитиною, а завтра - стане учнем з певними обов'язками. Проте, Ви можете допомогти своїй малечі підготуватися до успішного навчання. Також пропоную визначити рівень готовності до навчання у школі. Насамперед це важлива для батьків, які ще вагаються, чи варто у цьому році віддавати дитину до школи.

Проведіть з дитиною коротке опитування та дізнайтеть якими поняттями вона володіє. Якщо дитина, чогось не знає - не засмучуйтесь, до школи ще є час, щоб надолужити відсутні знання!

Готовність до школи.docx

Поради для батьків майбутніх першокласників. Як зробити приємними для дитини перші дні у школі?

А зараз пропоную діткам зайнятись підготовкою до школи! Прописили і лабіринти допоможуть потренувати дрібну моторику, увагу та мислення. В деяких завданням потрібно не тільки малювати, а ще й повторити колір. Щоб відкрити маеріали до завдання - тисни тут.

А тепер дітлахи можуть повправлятись із логічними завданнями, а токож, пригадати назви диких та свійських тварин та їх особливості.

22 квітня, середа

Вітаю Вас, шановні батьки! Актульним питанням для батьків майбутніх першокласників є рівень готовності дитини до навчання у школі. Зважаючи на це, пропоную з майбутніми школярами пройти тестування, та самостійно визначити рівень готоності до навчання. Запропоновані тести бажано проводити у формі гри обравши оптимальний час, коли дитина не втомлена та готова до виконання даних завдань. Тривалість 30 хвилин, після чого обов'язково необхідно зробити перерву. Виконання цих умов є запорукою успішного діагностування, з високим рівнем достовірності результатів. Перед проведенням тестування батькам необхідно самостійно прочитати інструкцію, а вже потім, у ігровій формі, запропонувати виконати це завдання дитині.

Тест виявляє загальний рівень психічного розвитку, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком, довільність психічної діяльності.

ОПИТУВАЛЬНИК ОРІЄНТОВНОГО ТЕСТУ ШКІЛЬНОЇ ЗРІЛОСТІ КЕРНА-ЙІРАСИКА

Цей опитувальник виявляє загальний рівень мислення, кругозір та розвиток соціальних якостей дитини.

Тест проводиться у вигляді бесіди “запитання-відповідь”. Завдання може звучати так: “Зараз я буду задавати запитання, а ти намагайся відповісти на них”. Якщо дитині важко відразу відповісти на запитання, можна допомогти їй декількома навідними питаннями. Відповіді фіксуються в балах, потім сумуються

Майбутнім першокласникам для того, щоб успішно розпочати навчання у школі необхідно відчувати впевненість у своїх силах, а також, привчитися до самостійності у деяких видах діяльності. Зважаючи на це, подолання тривожності та невпевненості у собі - один з аспектів підготовки до навчання у школі. Насампепред це важливо для сором'язливих та тривожних дітлахів. Один з методів формування впевненості та рішучості - терапевтивна казка.

Це дитячі твори, які допомагають вашому чаду прояснити різні життєві ситуації, відреагувати накопичені емоції, познайомитись з різноманітними стратегіями поведінки. Крім того, казки дозволяють дитині побувати на місці героя в певних конфліктних ситуаціях в “безпечних умовах” і спробувати нові способи вирішення конфліктів. Також в творах малеча може компенсувати те, чого їй найбільше бракує в житті.

Зважаючи на це, пропоную казку для тривожних та невпевнених у собі діток. Вік: 3-6 років.

Спрямованість: Невпевненість в собі. Тривожність. Страх самостійних дій.

Ключова фраза: «! У мене не вийде»

Терапевтивна казка.docx

Декілька порад для батьків, що краще говорити дитині, щоб налаштувати її на новий ритм життя?

Готовність до школи 2.docx

Також, пропоную до уваги батьків, цікаві порати по темі:

Як привчити дитину до самостійності?

https://dytpsyholog.com/2015/03/29/%D1%8F%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%83-%D0%B4%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96/

23 квітня, четвер

Доброго дня! Не варто недооцінювати роль самоповаги дитини, оскільки саме від цього почуття залежить його успішність у подальшому житті. Особливого значення це питання набуває для майбутніх першокласників.

Як виховати самоповагу у дитини?

Самоповага.docx

У процесі формування впевненості у собі результативними є психологічні ігри та техніки. Існують техніки, які не вимагають багато часу для їх виконання, та великої кільсті матеріаліа, але є досить ефективними. Зважаючи на це, пропоную техніку "Скарбничка досягнень".

Техніка для дітей "Скарбничка досягнень"


Дану гру можна використовувати спочатку для підняття самооцінки дитини в цілому, а потім для підвищення віри в свої сили в будь-якій конкретній справі. Це дуже гарна гра, яка повинна перерости в звичку бачити і цінувати свої маленькі перемоги кожен день. Ви дійсно зможете досягти такої, здавалося б, глобальної мети, якщо будете систематично використовувати цей ігровий прийом. Надалі можна буде замінити його усним обговоренням своїх щоденних досягнень.

Інструкція: візьміть будь-яку картонну коробку або банку і разом з дитиною оформіть її так, як їй хотілося б, щоб виглядала скарбничка. Можливо, на поверхні цієї скарбнички з’являться малюнки, що відображають предмети, які якось пов’язані з поняттям “успіх”, або це будуть просто симпатичні візерунки. Залиште вибір за дитиною. Окремо приготуйте невеликі листочки паперу.

А тепер введіть правило: коли дитина повертається додому, вона обов’язково повинна згадати і написати на листочку про успіх, якого вона досягла за день.Важливо, щоб навіть у найбільш несприятливий день дитина змогла знайти щось, що їй вдалося. Така скарбничка з часом сама по собі наповнює дітей гордістю і більшою впевненістю в свої сили, особливо якщо батьки та інші члени сім’ї ставляться до її маленьких перемог з повагою.

До цієї скарбничці можна звертатися, коли дитині здається, що вона зустрілась з непереборними для неї труднощами, або в періоди, коли вона критикує сама себе. У такі періоди корисно згадати, що у вашої дитини є досвід подолання труднощів і досягнення успіху. Це допоможе їй налаштуватися на позитивний лад.

Джерело інформації:

https://dytpsyholog.com/2015/04/24/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%8F%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%8C/



Техніка "Зірка квартири №10"

Ця гра на підвищення самооцінки хоча і спрямована на допомогу дитині, але призначена, скоріше, для дорослих. Саме вони повинні підкріпити самооцінку дитини, показати їй самій все краще, що в ній є.

Інструкція для батьків. Створіть у вашій квартирі невеликий стенд, присвячений дитині. Обговоріть час його використання, припустимо тиждень або два. На цей період ваша дитина стане “зіркою вашої квартири”, так як всі інші члени сім’ї будуть стежити за її успіхами, відзначати її позитивні сторони. У центрі стенду помістіть фотографію дитини. Поруч приклейте пелюстки, на яких будете робити записи.

Протягом зазначеного часу на цьому стенді повинні з’являтися написи, зроблені членами сім’ї , які стосуються як постійних характеристик дитини, які вони цінують, так і тих її досягнень і добрих справ, які вони помітили за поточний день. При бажанні дитина і сама може додати замітку про себе.

Примітка 1. Якщо дітей у вашій родині кілька, то, звичайно, потрібно створити такий же “зірковий” стенд і для інших, але використовувати їх потрібно по черзі – “зірка вашої квартири” повинна відчувати свою винятковість і унікальність протягом відведеного їй часу, отримати сповна обсяг уваги близьких, хоча б у грі не розділяючи його з братами і сестрами. Після закінчення терміну дії стенду його віддають на пам’ять самій дитині, а та, якщо хоче, може розмістити його у себе в кімнаті.

Примітка 2. Номер має співпадати з номер реальної квартири.

Джерело інформації:

https://dytpsyholog.com/2015/05/05/%D0%B7%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8-%E2%84%96-10/


Пропоную малятам перегляду чудовий мультфільм, про те, як подолати невпевненість у собі. Гарного перегляду!

Самооценка.mp4