Мультімедійний принцип навчання

Ми краще сприймаємо інформацію, яка поєднує текст і зображення, ніж представлену самим тільки текстом або просто зображенням. Це — мультимедійний принцип навчання, який сформулював і розвинув психолог Річард Маєр . У цьому дописі ми розглянемо одне з його досліджень. Більше ви зможете дізнатися за покликанням наприкінці.

🕮 Одна з робіт Р. Маєра — огляд 11 досліджень, у яких порівнювали, яке навчання ефективніше: за текстом із графікою або лише за текстом. Одна група студентів вивчала, як працює велосипед, за текстовим описом його роботи. Друга група — за схемами роботи велосипеда, які супроводжували короткі текстові пояснення. У всіх дослідженнях студенти з мультимедійної групи (слова + зображення) показали кращі результати.

Як застосовувати мультимедійний принцип ефективно в особистому навчанні і якщо ви створюєте навчальний контент?

Обирайте або створюйте матеріали, які містять зображення та друкований або озвучений текст. Коли визначаєте, який підручник використати, переконайтеся, що в ньому є схеми та інфографіки, а не лише слова. Обираючи онлайн-курс, пересвідчіться, що він містить не лише текст на слайдах, а відповідні схеми та візуалізації.

Надавайте перевагу графіці, яка закріплює та доповнює значення слів, а не лише прикрашає текст. Шукайте або створюйте інфографіки, схеми, та діаграми, які візуалізують ключові тези і зв’язки між ними.

Враховуйте рівень обізнаності вашої аудиторії в певній темі. Дослідження засвідчили, що для новачків особливо важливо навчатися за текстом з ілюстраціями, тоді як експерти ефективно сприймають як текст з ілюстраціями, так і без них.

Коли хочете навчитися робити щось руками (наприклад, скласти орігами або зібрати стілець), надавайте перевагу анімованим поясненням.

Обирайте анімації, щоб показати процеси або зв’язки, які в житті ми можемо не помічати. Наприклад, процес травлення або особливості взаємодії між різними гілками влади.

Надавайте перевагу тим анімаціям, які направляють увагу на важливі деталі (наприклад, стрілками, нумерацією, кольором), а не лише демонструють процес.

Ми в EdEra завжди застосовуємо мультимедійний принцип для створення онлайн-курсів. Слова наших лекторів супроводжують візуальні елементи — плашки, схеми, слайди, ілюстрації. Для складних процесів ми розробляємо анімації.

Тож якщо ви навчаєтеся на наших курсах, то ви вже застосовуєте мультимедійний принцип. Продовжуйте так і надалі . А якщо ні — то переходьте на ed-era.com та обирайте, який курс вам до смаку!

Джерела: Using multimedia for e‐learning, R. E. Mayer: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcal.12197