Tematske karte 

Za istraživanje prostornih pojava i procesa koriste se često tematske karte. Tematske karte su karte na kojima se na temeljnoj karti unosi tematski sadržaj jedne ili više posebno istaknute teme s posebnom važnošću ili interesom. Prikazuju se sadržaji prirodnog, gospodarskog, društvenog i kulturnog prostora. Velik broj tema, raznolikost metoda kartografskog prikaza i vrlo raznolika namjena rezultira raznovrsnošću tematskih karata. Vizualizacija prostornih podataka je značajan element predočavanja na tematskim kartama. Vizualizaciju prostornih podataka i njihovih tema omogućuju brojna sredstva kartografskog izražavanja. 

Tematske karte imaju različite namjene i ciljeve, uvijek ističu jednu temu od posebne važnosti. Zato je uvijek važan prostorni obuhvat lokacije koja je od posebnog interesa pojedinačne tematske karte. Ovdje se radi o veličini prostora, te je mjerilo karte bitan element svake tematske karte. Karte velikog mjerila predočavaju manje prostore te možemo govoriti o sadržaju karte na lokalnoj razini. Tu su često i precizne znanstvenoistraživačke karte. S povećanjem prostora, odnosno, ako se izrađuju karte veće regije, države, kontinenta ili svijeta mjerilo se postepeno smanjuje, karta je uglavnom pregledna. 


Vrste tematskih karata

Tematske su karte uvijek imale široki krug korisnika; veliku primjenu danas imaju u vojsci, meteorologiji, geologiji, a posebno važno mjesto imaju i u geografskoj struci. Tematske nam karte služe kao izvor informacija o pojavama i objektima, važne su i u orijentaciji u prostoru, a pomažu nam i u istraživanju različitih prostornih pojava i procesa. Sadržajno gledajući, svaka tematska karta obuhvaća dvije osnovne sastavnice: opću geografsku osnovu (temeljna karta) i specijalni (tematski) sadržaj. Opća geografska osnova podrazumijeva na primjer reljef, vode, prometnice i manje je istaknuta od specijalnog sadržaja. Koji će se element upotrijebiti kao podloga ovisi o tematskom sadržaju; važno je da uvijek postoji kvalitativna veza geografskih elemenata temeljne karte s tematskim sadržajem. Tematski sadržaj se prikazuje putem određenih kartografskih izražajnih sredstava: slikovni simboli, geometrijski simboli, izolinije, površinske signature, kvantitativni simboli. Tematske karte se mogu podijeliti prema više različitih kriterija. Prema tematici koju prikazuju razlikuju se fizičkogeografske (reljefne, pedološke), društvenogospodarske (demogeografske, ekonomske) i tehničke tematske karte (vojne, pomorske). S obzirom na oblik tematskog predočavanja, hrvatska kartografska terminologija razlikovala je uvijek dvije vrste tematskih karata: kartograme (površinske i linijske) i kartodijagrame

Izvor: Dubravka Spevec: Tematske karte u nastavi geografije, GEOGRAFSKI HORIZONT - BROJ 2/2016, 51-57

Površinski kartogram je tematska karta na kojoj su pojave ili stanja prikazani unutar raznih teritorijalnih, najčešće administrativnih, jedinica u relativnom odnosu, pomoću stupnjevito diferenciranih tonova jedne boje, pomoću više boja ili pomoću površinskih uzoraka (šrafura). 

Linijskim kartogramom prikazuju se, primjerice, tramvajske linije ili linije podzemne željeznice u nekom gradu, s osnovnim ciljem prikaza mreže i redoslijeda postaja na pojedinim linijama, a ne njihove točne udaljenosti ili položajne točnosti.

Kartodijagramima se prikazuju pojave ili stanja unutar površine teritorijalne jedinice uz pomoć dijagramskih signatura (stupčasti dijagram, kružni dijagram).

U engleskoj i njemačkoj stručnoj kartografskoj terminologiji pod pojmom površinski kartogram (eng. area cartogram; njem. Flächenkartogramm) misli se na jednu drugu vrstu kartografskog tematskog predočavanja – to je tematska karta na kojoj se veličina (površina) neke teritorijalne, najčešće administrativne, jedinice mijenja (povećava ili smanjuje) u skladu s veličinom atributa, odnosno brojčanom vrijednošću pojave koja se prikazuje. Primjerice, ako neka država proizvede dvostruko više štetnih stakleničkih plinova od neke druge države, površina države s većom proizvodnjom na kartogramu će biti dvostruko veća od one s manjom proizvodnjom, neovisno o njihovim stvarnim površinama.  Primjeri kartograma


Podjela tematskih karata


Tematske karte koje prikazuju prirodna obilježja i procese

Tematske karte koje prikazuju društvena obilježja i procese


Pronađite na internetu primjere za 4 različite vrste tematskih karata. Objavite ih javno u Google učionici. 

Izrađenu kartu objavite javno u Google učionici. 

                        


VIDEO UPUTE MapChart