GPS

GPS je kratica za Global Positioning System. To je mreža satelita koja kontinuirano odašilje kodirane informacije, s pomoću kojih je omogućeno precizno određivanje položaja na Zemlji. GPS se temelji na skupini satelita koji stalno kruže oko Zemlje. Sateliti odašilju vrlo slabe radio signale omogućujući GPS-prijamniku da odredi svoj položaj na Zemlji.

GPS ima raznovrsne primjene na kopnu, moru i u zraku. U osnovi, GPS omogućuje da se zabilježe položaji točaka na Zemlji i pomogne navigacija do tih točaka i od njih. GPS se može upotrebljavati svugdje osim na mjestima gdje je nemoguće primiti signal, a to su mjesta unutar zgrada, u tunelima, spiljama, garažama i drugim podzemnim lokacijama te ispod vode. Najčešća primjena u zraku obuhvaća navigaciju u zrakoplovstvu. Na moru, GPS obično rabe za navigaciju rekreativni nautičari i entuzijasti ribolovci. 

Galileo je europski globalni navigacijski satelitski sustav (GNSS) koji je razvijen kako bi pružio neovisnu i visoko preciznu globalnu navigaciju, slično kao što to radi američki GPS (Global Positioning System). Ovaj sustav je nazvan prema talijanskom astronomu Galileu Galileiju. Galileo je projekt Europske unije (EU) i Europske svemirske agencije (ESA), a cilj mu je osigurati neovisni europski sustav za određivanje pozicija i navigaciju, bez potrebe za ovisnošću o drugim svjetskim GNSS sustavima poput GPS-a, ruskog Glonass-a ili kineskog BeiDou. Sustav Galileo sastoji se od mreže satelita u orbiti oko Zemlje i pripadajuće infrastrukture na Zemlji, uključujući kontrolne centre i uređaje za prijem signala s tih satelita. Ovaj sustav omogućava korisnicima precizno određivanje svoje pozicije (geografske širine, dužine i visine) bilo gdje na svijetu, uz vrlo visoku točnost.