Ühiskonna areng ja demokraatia

Maidu Varik, Grete Rohi

Ühiskonnaõpetus I

Gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse I kursus Ühiskonna areng ja demokraatia keskendub sotsiaalse kirjaoskuse arendamisele. Kursuse digimaterjalide hulgas on nii faktiteadmisi kontrollivaid kui ka analüüsimist ja arutelu nõudvaid ülesandeid. Rõhuasetus on ülesannetes iseseisval info otsingul ning eelkõige on suunatud õpilast kasutama ajakohaseid allikaid ülesannete lahendamiseks (nt riigiportaalid), leidmaks teavet ühiskonnas toimuvate protsesside ja arengute kohta. Ülesanded on koostatud võimalikult probleemipõhiselt ja igapäevaeluga seostatult, aitavad kinnistada teadmisi ning oskusi aktiivselt ja vastutustundlikult ühiskonnaelus, sh kodanikualgatusprojektides kaasalöömiseks.


Digikogugumiku kasutamise juhend

Kursuse kohta on koostatud 135 õppeülesannet, mis jagunevad 23 kogumikuks.

Kursuse jaoks on koostatud ka omaette kogumik projekt- ja probleemülesannetega , ent projektipõhiseid ülesandeid on ka teistes kogumikes (näit. tunniprojekt “Inimõigused ja nende kaitse”, projektid Eesti ühiskonna sidususe teemadel jt mida on mõistlik lahendada pärast teemade käsitlemist või neid omavahel lõimides. Materjalide hulgas on ka eelkõige kordamiseks mõeldud õpimänge (Demokraatlik ühiskond, Riigiorganid)

Kursuse ülesannete läbimisel on soovitav järgida riikliku õppekava ühiskonnaõpetuse ainekava struktuuri, alustades üldisemate teemadega nagu “Ühiskond ja selle areng” ning seejärel “Demokraatliku ühiskonna valitsemine ja kodanikuosalus”, et esmalt oleks selged ühiskonnaga seotud üldmõisted ja seejärel tundma õppida riigivalitsemisega seotud teemad.

Kursuse õppeülesandeid on õpilastel võimalik lahendada nii individuaalselt kui koostööna tunnis või individuaalselt kodus/treeninglaagris jne, vastavalt konkreetse õpilase vajadustele ning õpetaja paremale äranägemisele. Mitmete ülesannete juures on motiveeritud õpilasetele välja toodud ka iseseisvalt edasi uurimise võimalusi või lisalugemist/vaatamist/kuulamist.

Õppematerjale koostades on silmas peetud, et need oleksid kooskõlas ainevaldkonna õpitulemustega ning toetaksid iga õpilase arengut individuaalsel tasandil. Seetõttu on õpetajal võimalik valida erineva taseme ja rõhuasetusega õppeülesannete hulgast just need, mis tema õpilastele paremini sobivad. Eraldi on tähelepanu pööratud ka sellele, et õppeülesanded toetaksid ainevaldkonna suhtes suuremat huvi tundvate õpilaste arengut.

Õppeülesandeid koostades on pandud rõhuasetus riigiportaalide kasutamisele, et õpilasest kujuneks vastutustundlik, teadlik ja aktiivne kodanik, kes teab ja tunneb huvi ning arutleb ühiskondlikel teemadel.

Ülesannete puhul, kus on vaja külastada erinevaid veebilehti, ei ole enamasti ette antud aktiivset linki, vaid suunised, milliselt lehelt infot otsida. Seda sel põhjusel, et õpilased õpiksid ise samm-sammult teed õige infoni leidma. Teiseks, võib aktiivsete linkide kasutamine kaasa tuua probleemi, kus materjali asukoht aja jooksul muutub ning vajalik info ei ole enam lisatud linkidelt kättesaadav.


Näidistunnikavad


Digikogumik