Õppematerjali koostamise põhimõtted

Mare Oja

Õppematerjal on koostatud lähtuvalt kehtiva Gümnaasiumi riikliku õppekava (2011/2016) ja ainevaldkonna Sotsiaalained (Lisa 5) nõuetest, õppijakesksusest, mis võimaldab õppida metoodiliselt mitmekesiselt ning nii individuaalselt ja rühmas. Ülesanded toetavad õpitulemuste saavutamist, aga ka üldpädevuste arendamist, õppeteemade lõimimist läbivate teemade, teiste õppeainete ja ainevaldkondadega, aine sisemist sidusust ja kodukoha näidete sissetoomist.

Ainevaldkonnast lähtuvaks eesmärgiks on aidata kaasa sotsiaalse pädevuse, sh kriitilise mõtlemise kujundamisele. Õppematerjali kaudu õpitakse mõistma inimühiskonna ajaloos toimunud ja tänapäeval toimuvate ühiskondlike muutuste protsesse, põhjuseid ja tagajärgi; austama demokraatiat ning inimõigusi, järgima üldtunnustatud käitumisreegleid, olema seaduskuulekas, tundma kodanikuõigusi ja -kohustusi ning mõistma kodanikuvastutust; tundma ja austama erinevate rahvaste kultuure ja nende eripära; omandatakse teadmisi ja oskusi sotsiaalselt tunnustatud käitumisest ning inimsuhetest, mis aitavad kaasa toimimisele erinevates sotsiaalsetes kontekstides ning teadmisi ja oskusi, mis toetavad tervikliku ning autonoomse inimese kujunemist, väärtustades sotsiaalset õiglust, terviseteadlikkust ning positiivset suhtumist endasse ja teistesse; suunatakse väärtustama vabadust, inimväärikust, võrdõiguslikkust, ausust, hoolivust, sallivust, vastutustunnet, õiglust, isamaalisust ning pidama lugu endast, teistest ja keskkonnast.

Õppematerjali koostamise eesmärgiks ei olnud olemasolevatele õpikutele konkureeriva versiooni koostamine, vaid soov pakkuda õpetajale ja õpilasele võimalusi oma teadmiste ja oskuste arendamiseks eritüübiliste allikate, ülesannete ja lisalugemise toel. Õpetaja saab ise sobivad tekstid ja ülesanded valida, neid vajadusel lühendada või täiendada, suunata huvilised ja võimekad õpilased lisalugemise juurde või anda õppekeelest erineva kodukeelega õpilastele kergemaid või ka toetavaid lisaülesandeid või suunata neid lugema lisaks taustainfot kasutavast õpikust.

Õppematerjalide kasutamisel peab õpetaja arvestama brauserite erinevusega. Normaalse tavapärase resolutsiooniga ekraanil on nähtavad kõik ülesanded. Õpetajal tulebki eelnevalt välja uurida, millised ülesanded kõige paremini sobituvad tema poolt kasutatavate tehniliste võimalustega. Samas annabki ülesannete mitmekesisus võimaluse valida sobilikumad variandid nii nutitelefoni kui tavalise arvuti jaoks.