Erivajadustega õppijad

Digitaalse õppevara koostamisel on järgitud mitmeid põhimõtteid, et materjalid oleksid sobivad erinevate hariduslike erivajadustega õppijatele.

  • Erinevad raskusastmed: Ülesande juures on märgitud tärnidega (*, **, ***) ülesande raskusaste. See annab võimaluse õpetajal valida, millised ülesanded sobivad erinevate vajadustega õppijatele ning rakendada diferentseeritud õpetamist.

  • Individuaalsus: Ülesanded on koostatud põhimõttel, et sobivad töötamiseks nii individuaalselt, nt õpilase koolist eemal viibimise ajal (võistlused, haigused jne), kui ka klassikollektiivis. Samuti on õpetajal võimalik rakendada klassis paralleelselt nii rühmatöid kui individuaalseid ülesandeid, et õppetööd diferentseerida.

  • Erinevad meediaformaadid: Ülesanded sisaldavad erinevaid meediaformaate (tekst, pilt, video, audio), mis võimaldab ülesande sisu paremini omandada ning õpetajal on seeläbi võimalus arvestada õpilaste erivajadustega. Näiteks empaatia ülesannetega saab arendada autistlike joontega õpilaste õppetegevust.

  • Subtiitrid ja kirjeldused: Video- ja audiomaterjalid, mida ülesannetes on kasutatud, on võimalusel varustatud subtiitrite ja kirjeldustõlgetega. Kui puudus võimalus kirjeldustõlgete lisamiseks, on materjalide juures lisatud link audiofailidele, mis annab võimaluse videot mõista nägemispuudega õppijatel. Subtiitrite olemasolu võimaldab õppematerjale kasutada töös kuulmispuudega või kakskeelsete õpilastega.

  • Ligipääsetavus: Materjalid on loetavad tugitehnoloogia abil ning vastavad WCAG 2 AA nõuetele.

Kuulmispuudega õpilastega töötamiseks puuduvad küll videodel viipekeelsed tõlked ja viipekeelne sõnastik, kuid kuulmispuudega õpilastega on võimalik kasutada videosid, millel on subtiitrid. Kuulmispuudega õpilastele on sobivad kõik ülesanded visuaalsete tega, sh kaardi ja pildi ülesanded. Keerulisema sõnastusega allikad ja ülesanded vajavad õpetaja täiendavaid selgitusi ja tööd sõnavaraga.

Pimedate õpilaste jaoks on loodud videodele võimaluste piires kirjeldustõlked. Mitmed videod on kasutatavad ka ilma põhjalikuma kirjeldustõlketa, sest videodes kuuldav tekst on piisavalt sisukas ja annab olulisema informatsiooni edasi. Kaartide, fotode ja karikatuuride kasutamiseks vajavad pimedad õpilased kirjeldustõlget, et mõista visuaalse materjali sisu ja lahendada selle põhjal ülesandeid.

Tundeelu häiretega õpilastele (autismi spekter, ATH jne) sobivad koostöö oskuste arendamiseks erinevad digitaalsed rühmatööd, mida saab lahendada näiteks Google Drive keskkonnas. Nendele õpilastele sobib sageli arvutil töötamine paremini. Samuti arendavad koostööoskust projektülesanded, kus õpilased peavad omavahel rolle jagama ja erinevate ülesandeetappide eest vastutama. Üldiselt saab ka kasutada Google Drive keskkonda ja digitaalselt lahendatavaid ülesandeid alternatiivina, kui õpilane (autistlikud jooned) ei soovi osaleda rühmatöödes või klassiaruteludes.

Andekate õpilaste jaoks on ka keerulisemaid ja süvenemist või edasiuurimist nõudvaid ülesandeid, mis võimaldavad teemasse rohkem süvitsi minna. Lisaks on paljusid ülesandeid võimalik õpetajal endal keerulisemaks arendada ning koostada andekale õpilasele lisaülesandeid.

Düsgraafiaga õpilastele ei sobi lünktekstid, kuhu õpilane peab ise kirjutama vabatekstina, sest arvuti loeb õigeks ainult korrektselt kirjutatud sõnad. Kõik teised ülesanded, kus arvuti ei kontrolli ülesande õigsust automaatselt, sobivad lahendamiseks.