Ajaloo kursused

Ajalooõpetuses

on eesmärk õppida tundma minevikus juhtunud sündmusi ja asjaolusid, analüüsima ja mõistma maailma, omandada kultuuriruumis orienteerumiseks vajalikke teadmisi oma kodukoha ning maailma minevikust ja kultuuripärandist ning erinevatest väärtussüsteemidest; ning eelneva toel teadvustama, analüüsima, kriitiliselt hindama ja tõlgendama minevikusundmusi ning -protsesse, nende omavahelisi seoseid ja seoseid tänapäevaga, samuti ajaloosündmuste erineva tõlgendamise põhjusi. Ajaloo õppematerjal kujundab õppijate ajas orienteerumise oskust; suunab tundma õppima, seletama ja kontekstis kasutama ajaloomõisteid; esitama ajalooküsimusi ja pakkuma neile lahendusi; kujundama arutlusoskust, järelduste tegemist, seoste loomist, oma seisukoha kujundamist ja selle põhjendamist; empaatiavõimet; erinevate allikate analüüsimise ja kaardiga töötamise oskust; eneseväljendust ning informatsiooni hankimise ja esitlemise oskust.

Ajaloo näidispeatükk: Vabadussõda, Tartu rahu

Õppeülesannetes on kasutatud järgmisi meetodeid: küsimus-vastus, valikvastustega küsimused, tõene-väär väide, allika analüüs, paaris- ja rühmatööd, skeemide ja tabelite ülesanded, heli- ja audiovisuaalsed ülesanded (helilõikude kuulamine, videode vaatamine), kaardiülesanded, muuseumi-ja arhiivikogudega ja digiteeritud materjalidega ülesanded, lühijuttude, referaatide ja arutluste koostamine, plakatite, esitluste koostamine, mõiste kokkuviimine õige selgitusega, töö ajajoonega. Seejuures ei ole välja toodud ülesannetele kuluvat aega, kuna tegemist on elektrooniliselt kasutamist leidvate ülesannetega, mida ei sooritata reeglina klassiga koos ja ühes rütmis ning seetõttu on õpetajal võimalik paindlikumalt diferentseerida ja individualiseerida. Autorid juhivad tähelepanu ka sellele, et mitmed ülesannetes kasutatud videod võivad olla võõrkeelsed, toetades seeläbi ainetevahelist lõimingut ning sõnavaralt sobilikud gümnaasiumiõpilasele.

TLU digiõppevaramu projekti raames koostatud ülesanded on lisatud e-koolikotti digikogumikena. Kogumikud koostati ainekavade teemade põhiselt, et neid oleks mugavam vaadata ja kasutada. Teemadepõhised kogumikud koondati kursuse katuskogumikku. Õpetaja saab soovi korral teha endale kogumikust koopia ja muuta seda oma vajaduse järgi. Näidiskogumike põhjal kloonitud kogumikus on võimalik mittevajalikud ülesanded kustutada, vahetada nende järjekorda ning lisada vajalikke materjale, näiteks teste, videoid, pilte, tekste, lisamaterjale jne. Selliselt saab õpetaja luua õppematerjalidest oma õpilaste jaoks sobiva komplekti. Kogumikke saab õpilastele jagada veebiaadressiga. e-Koolikoti kasutusjuhendid leiab siit.

Kohustuslikud kursused

Valikkursused

MUUSEUMITUNNID