Perekonnaõpetus

Perekonnaõpetus

Perekonnaõpetuse kursuses keskendutakse perekonnaelu psühholoogiale, sotsioloogiale, eetikale, perekonnaõigusele, majandamisele ja perekonna rollile ühiskonnas, et toetada vajalike teadmiste, oskuste ja hoiakute omandamist tulevase perekonnaelu alusena. Kursus aitab tunnetada, mõtestada ja analüüsida olemasolevate kogemuste alusel oma rolli kasvuperekonnas ning arendada vastutustunnet loodavaks perekonnaeluks nii üksikisikuna kui ka ühiskonnas. Õppetegevuse valikul lähtutakse õpilase toetamisest isiksuse arenemisel ning teadmiste, oskuste ja hoiakute kujunemisel. Põhirõhk on hoiakute kujundamisel. Õpilane õpib tundma ühiskonnas toimivaid demograafilisi, sotsiaalseid, majanduslikke ja ajaloolisi protsesse ning nähtusi, mis mõjutavad pereelu struktuure ja protsesse. Ainekäsitlus on võimalikult elulähedane ja kaasahaarav.


Digikogugumiku kasutamise juhend

Kursuse kohta on koostatud 180 õppeülesannet, mis on koondatud 19 temaatiliseks kogumikuks, lisaks kaks kogumikku projektülesannetega, kolm tunnikava ning üks kogumik kokkuvõtvate töödega.

Kursuse ülesannete läbimisel on soovitav järgida riikliku õppekava inimeseõpetuse ainekava struktuuri, alustades üldisemate teemadega nagu perekond, perekonna ajalugu, perekonna eri vormid, et esmalt oleks selged perekonnaga seotud üldmõisted.

Õppeülesandeid on õpilastel võimalik lahendada nii individuaalselt kui koostööna koolis, kodus või mujal eemal, nt treeninglaagris, vastavalt konkreetse õpilase vajadustele ning õpetaja soovitustele. Mitmete ülesannete juures on teemast enamhuvitatud õpilasetele lisatud ka iseseisvalt edasiuurimise võimalusi, lisalugemist, -vaatamist või -kuulamist. Need pakuvad võimalusi ettekannete ja uurimistööde koostamiseks.

Õppematerjale koostades peeti silmas, et need oleksid õpilasekesksed, toetaksid õppimisel õppija aktiivsust ja suunaksid iseseisvalt uurima ja järeldusi tegema. Õppeülesanded suunavad kasutama erinevaid internetiportaale. Õpetajal on võimalik valida erineva taseme ja rõhuasetusega õppeülesannete hulgast just need, mis tema õpilastele paremini sobivad. Ülesanded võimaldavad läbida kursus e-õppe vormis.

Ülesannete koostamisel on lähtutud põhimõttest, et õpilasel oleks võimalus õppida ainekava teemasid peamiselt veebipõhiste materjalide järgi. Usaldusväärseid perekonnaõpetuse- alaseid ja gümnaasumiõpilasele jõukohaseid veebipõhiseid materjale ei ole just palju, kuid autorid on andnud netiavarustes otsides parima selleks, et võimaldada õppida igal pool, kus on internetiühendus kättesaadav.

Võib juhtuda, et mõni viidatud materjali veebilink ei avane. Autorid korrastavad ülesandeid perioodiliselt. Probleemidest ja vigadest saab teavitada aadressil eva.palk@gmail.com.

Õpetajal on võimalik saada tagasisidet valikvastustega testides, kuidas õpilased on materjali omandanud. Vabavastuseliste ülesannete vastused peab õpilane salvestama ja jagama õpetajaga vastused kokku lepitud viisil. Teadmiste kontrolli läbiviimiseks tuleb klikata materjali allservas oleval lingil “Teadmistekontroll”. Õpetaja alustab mängu sisestades teadmistekontrolli pealkirja, oma e-posti aadressi ja kehtivuse aja (kui kaua on aega vastuseid anda õpilasel). Genereeritud kood on "võtmeks", millega õpilane sama materjali juures teadmiste kontrolli alustada saab. Peale kõikidele materjalis olevatele ülesannetele vastamist loetakse ülesande lahendamine lõppenuks ja tulemused saadetakse õpetaja e-posti peale. Samuti on juba kontrolli ajal õpetajal eraldi link, mille alt on näha laekunud tulemused.

Koostajad eeldavad, et õppeülesannete lahendamise toel kujuneb õpilasest terviklik, iseseisev ja teisi arvestav isiksus, kes omandab teadmised, oskused ja hoiakud, mis on vajalikud perekonnaeluks ning tal on valmiduse tunnetada iseennast ja oma rolli nii kasvuperekonna kui ka enda loodava perekonna liikmena.


Näidistunnikavad


Digikogumik