Tanken bag undervisningsforløbet er, at det som sådan ikke er fagbegreberne, der ligger til grund for den udfordring for læring, som både elever og undervisere oplever - men at det snarere er i mødet med de førfaglige ord, at kæden hopper af. Den grundlæggende idé er derfor at arbejde med elevernes førfaglige sprog.
Manchet
Idéen udspringer af bevidstheden om, at eleverne i deres uddannelse stifter bekendtskab med mange fagbegreber inden for både deres grundfag og erhvervsfag, og at læring af disse fagbegreber forudsætter et grundlæggende kendskab til et førfagligt sprog.
Tidsforbrug
Arbejdet med "vores ordbog" forventes at pågå under hele GF2-forløbet.
Målgruppe
Undervisningsforløbet er tiltænkt GF2-elever på social- og sundhedsuddannelserne, men kan anvendes på alle ungdomsuddannelser.
Læringsforudsætninger
At eleverne er blandede i forhold til etnicitet, alder, kulturel og social baggrund.
Rammefaktorer
Undervisningsforløbet strækker sig ud over klasserummet i den forstand, at de ord, som “vores ordbog” opbygges af, oftest vil blive skrevet ind af eleverne uden for klasserummet, fx når de sidder derhjemme og læser teori som forberedelse til undervisningen. Selv om arbejdet med de enkelte ord foregår i dansktimerne, er det klart, at udvidelsen af elevernes ordforråd og ordforståelse tages med ud i verden, fx når eleverne skal ud i praksis.
Netadgang, da “vores ordbog” er et online værktøj.
Læringsmål
Formålet med undervisningsforløbet er:
At styrke elevernes fagsproglige kompetencer.
At styrke elevernes relationsdannelse på tværs af sociale, kulturelle og etiske baggrunde.
Formålet med undervisningsforløbet understøtter således nedenstående kompetencemål på GF2 på social- og sundhedsuddannelserne:
Eleven kan deltage i enkel faglig kommunikation og anvende sundhedsfaglige begreber.
Eleven kan udvise empati for målgruppen.
Læreprocessen
"Vores ordbog" oprettes i et online værktøj fx et Google dokument. Dette dokument gøres tilgængeligt for alle elever, og eleverne opfordres til at skrive både faglige og førfaglige ord ind i ordbogen, som de støder på i deres grundfag og erhvervsfag - ord, som de ikke er helt sikre på betydningen af. I hver dansktime gennemgås ”vores ordbog”, og der arbejdes med forståelsen af de nyindkomne ord.
Der arbejdes med ordkort, begrebskort, tegn ordet-øvelser m.m. Endvidere vil der være en interkulturel tilgang i forhold til at inddrage elevernes modersmål, og således oversætte udvalgte ord til en masse forskellige sprog for at lede efter sammenhænge eller andre skjulte veje til forståelse og læring.
Arbejdsformer
I udgangspunkt arbejdes der med ordene i "vores ordsprog" på en induktivt-orienteret måde, så eleverne selv og i fællesskab skal finde betydningen af ordene.
Forløbet understøtter alle fag, men særligt fag der har en sproglig og skriftlig dimension.
Indhold
Indledning:
Der skal slås et slag for, at det ikke kun er de flersprogede elever, der har gavn af at arbejde med at styrke deres sproglige forståelse. Ofte viser det sig nemlig, at elever med adgang til flere sprog har lettere ved at gennemskue betydningen af nye ord, fordi de har flere sprogtraditioner at trække på, hvorfor disse elever faktisk kan være en ressource i dette undervisningsforløb.
Organisering:
Der arbejdes i grupper ud fra Cooperative Learning tankegangen.
Afslutning:
Der snakkes med eleverne om, hvordan det har været at have så stort et sprogligt fokus gennem hele deres grundforløb.
Læringstegn
At eleverne på tværs af sociale, kulturelle og etniske baggrunde bliver en mere homogent sammentømret gruppe, hvad angår deres skoledannelse.
Vurdering i forbindelse med afprøvning
Der skal foretages en summativ evaluering i samarbejde med teamet omkring klassen og kontaktlærerne med henblik på løbende at drøfte elevernes udvikling, særligt med fokus på den sproglige del.
Tips og tricks
For at sikre succes med undervisningsforløbet er det vigtigt, at hele teamet omkring klassen inddrages i arbejdet med det førfaglige sprog og løbende inviterer eleverne til at gøre brug af ”vores ordbog”.
Undervisningsforløbet er udviklet af Anders Larsen, Social- og Sundhedsskolen Fredericia-Vejle-Horsens.