Det kan være akavet at italesætte holdets forskellige kulturer, de fordomme de enkelte grupperinger måtte have om hinanden, og hvordan vi generelt møder mennesker med en kulturel baggrund, der er forskellig fra vores egen. Forløbet her skal ses som en del af arbejdet med disse udfordringer.
Manchet
Undervisningsforløbet er tænkt som en del af opstarten på nye hold, hvor eleverne har forskellige kulturelle baggrund.
Undervisningsforløbet skal gerne placeres ca. en uge efter opstarten, og forløbet indledes med et oplæg om forskelle. Herefter vises en film om fordomme, efterfulgt af en dialog på holdet omkring filmen.
Tidsforbrug
Ca. 1 times varighed:
- Oplæg på 2o min.
- Video på 5 min.
- Dialog i 25 min.
- Afrunding på 2 min.
Målgruppe
Undervisningsforløbet er målrettet GF2-elever på social- og sundhedsuddannelserne.
Læringsforudsætninger
For at fremme skabelsen af et trygt læringsrum er det vigtigt, at eleverne har haft en uges tid til at lære hinanden lidt at kende, og dermed har talt sammen indbyrdes inden undervisningsforløbet.
Det er en forudsætning, at alle forstår og taler dansk nogenlunde, så det er muligt at føre en samtale på klassen, som alle nogenlunde forstår, og som alle kan deltage i.
Eleverne skal være i stand til at reflektere over egne tanker og adfærdsmønstre.
Det er en fordel, hvis eleverne interesserer sig for mødet med andre mennesker på et metaplan.
Rammefaktorer
Undervisningsforløbet gennemføres i et klasselokale, hvor der er mulighed for at vise en film på en storskærm med lyd, så alle kan se og høre.
Læringsmål
At åbne op for at kunne tale om fordomme, førstehåndsindtryk og kulturforskelle på klassen.
At give eleverne en større indsigt i, hvordan de selv møder nye mennesker, og hvilke fordomme de måtte have.
At eleverne får større kendskab til hinanden.
At skabe en fælles forståelse og et fælles sprog, som undervisere og elever kan referere til, hvis der senere opstår konflikter på baggrund af kulturelle forskelle og/eller fordomme.
Læreprocessen
Formålet med øvelsen er at introducere emnet fordomme og kulturelle forskelle på en blød måde - ved at starte et lidt andet sted, nemlig hvordan vi møder folk forskelligt alt efter deres påklædning, om de har handicaps osv.
For at få det optimale ud af at starte lidt væk fra det personlige, og det der (måske) er på spil i klasserummet, er det nødvendigt, at der ikke snakkes en hel masse om kulturmøder, inden undervisningsforløbet igangsættes - med andre ord, så lad være med at introducere emnet inden opstart.
Indhold
Lærerstyret oplæg om forskelle.
Udsendelse fra Kanal 5 på YouTube: Eksperiment: Har du fordomme om udseende & intelligens?
Det er et eksperiment, hvor værterne undersøger, hvordan 100 tilfældigt udvalgte deltagere vurderer intelligensen hos en forsøgsperson ud fra vedkommendes fysiske fremtoning (påklædning, fysisk handicap, tatoveringer mv.) Eksperimentet er blindt, idet deltagerne tror, at de deltager i en undersøgelse om intuition. Oplægget vil altså anspore dem til at vurdere ud fra deres umiddelbare antagelser. Det interessante er selvfølgelig, at det er den samme person, de forskellige deltagere møder; vedkommende er bare klædt forskelligt, sidder i kørestol osv. Alligevel bliver hans intelligens vurderet forskelligt. Er han klædt i jakkesæt og står selv, scorer han højest, mens han scorer lavest, når han er klædt uformelt og sidder i kørestol.
Dialog på klassen om det at møde nye mennesker, og hvordan og hvor hurtigt vores første indtryk og vurdering af personen formes.
Afslutning (se "Læringstegn" nedenfor).
Evaluering og læringstegn
Der foregår en mundtlig evaluering i form af en fælles afrunding af forløbet. Her kan underviseren bl.a. spørge ind til om eleverne:
Har lært hinanden bedre at kende?
Er blevet klogere på, hvordan de møder andre mennesker?
Har fået ændret nogle af deres fordomme?
Har fået redskaber til at møde nye mennesker på en anden måde?
Har fået øjnene op for, hvor meget vores indtryk af mennesker betyder for den relation, vi danner med dem?
Vurdering i forbindelse med afprøvning samt tips og tricks
Erfaringerne fra afprøvningen viser, at man som underviser skal gøre sig det klart, hvad det er, man gerne vil have ud af undervisningsforløbet, da flere elever starter med at fokusere på, hvor klog den medvirkende mand er. Det anbefales derfor:
At rammesætte, at formålet med opgaven er at forstå, hvorfor og hvordan mennesker danner sig indtryk på baggrund af det, der visuelt møder dem.
At guide eleverne hen imod snakken om, hvad mekanismen er bag vores vurderinger af den medvirkende mand. Fx kunne det første spørgsmål i guiden være “Hvad sker der?”, da det opleves, at eleverne har brug for en hjælpende hånd til at at tale sig ind i fordomme og forudfattede meninger.
Supplerende materiale
Undervisningsforløbet er udviklet af Lisbeth Voldby, Lisa Jo Enevoldsen og Sandra Thorsen, SOSU Østjylland.