Den grundlæggende idé har været at udarbejde et undervisningsforløb, der kan tilgodese og inkludere elever med anden etnisk baggrund end dansk i undervisningen. Dertil kommer, at alle elever kan få en større forståelse for deres medstuderendes og borgernes forskellige kulturelle baggrund.
Tidsforbrug
Der skal afsættes 5-6 lektioner til undervisningsforløbet.
Målgruppe
Undervisningsforløbet er målrettet GF2-elever på social- og sundhedsuddannelserne.
Læringsforudsætninger
Elevernes deltagerforudsætninger spænder bredt, herunder deres alder, tidligere skolegang/uddannelse/karriere, sprolige baggrunde (monosprogede eller flersprogede), læse- og/eller skrivevanskeligheder samt evt. diagnoser.
Eleverne har forud for undervisningsforløbet været ude i 3 dages virksomhedsforlagt undervisning. Deres observationer og erfaringer fra mødet med personale og borgere skal inddrages i undervisningsforløbet.
Rammefaktorer
Undervisningsforløbet skal gennemføres på skolen, og der skal bruges et øvelokale, en tablet eller smartphone til filmoptagelse samt evt. Studietube til deling af film.
Læringsmål
Undervisningsforløbet kan indtænkes i GF2 på social- og sundhedsuddannelserne i forhold til følgende kompetencemål:
Social- og sundhedshjælper på begynderniveau: kompetencemål 1,2,7 og 11
Social- og sundhedsassistent på begynderniveau: kompetencemål 1
Social- og sundhedsassistent på rutineret niveau: kompetencemål 2, 4 og 6
Læreprocessen og arbejdsform
Elevernes arbejde med casen og teori forinden skal udmunde i spørgsmål til casen, som eleverne skal besvare ved hjælp af situationsspil og filmoptagelse samt efterfølgende refleksion.
Eleverne arbejder kollaborativt i grupper, hvor eleverne skal træne deres kommunikative færdigheder og refleksive kompetencer.
Eleverne skal forberede sig ved at læse litteratur om kultur, subkulturer og religion.
Forløbet kan indtænkes med dansk som grundfag, da forberedelsen kan indeholde artikler mv.
Indhold
Eleverne introduceres til dagens program, fagmål og læringsmål.
Oplæg vedrørende kultur.
Casearbejde med en case, der tager udgangspunkt i en borger med anden etnisk baggrund end dansk.
Situationsspil, evt. udarbejdelse af kort film, hvor eleverne viser et eksempel på opbygning af relation og anerkendende kommunikation.
Afslutning fx fælles refleksion over forløbet.
Vurdering og evaluering
Der evalueres med eleverne ud fra nedenstående kriterier:
At eleverne indbyrdes og i fællesskab med underviser reflekterer over kulturelle forskelle, der kommer til udtryk i den måde, hverdagslivet leves på, og i den måde, sygdom opleves og forstås på hos borgeren med anden etnisk baggrund end dansk fra den tilhørende case.
At eleverne reflekterer over egen kulturelle baggrunde, og hvordan de kan komme til udtryk på i forståelsen af en borger med anden etnisk baggrund end dansk.
At eleverne reflekterer med baggrund i faglige overvejelser over, hvordan relationer skabes, fastholdes og afsluttes.
At eleverne reflekterer over begrebet anerkendelse og kan anvende anerkendende kommunikation i praksis.
Læringstegn
Progression hos elevernes måde at kommunikere på.
Refleksion over kulturelle forskelligheder, herunder også sin egen kultur.
Vurdering i forbindelse med afprøvning
Eleverne har gået til opgaven med stor entusiasme og har det sjovt med at øve fagord på hinandens sprog.
Der skal fremadrettet arbejdes med en bedre introduktion af undervisningsforløbet for kollegaerne, da der er opstået misforståelser omkring anvendelse af "Læringsopgaven" undervejs, hvilket har givet unødvendig frustration for eleverne.
Der skal fremadrettet arbejdes med evaluering og tilrettelser af undervisningsforløbet, efterhånden som det afprøves, og idéer til forbedringer dukker op.
Supplerende materiale
Undervisningsforløbet er udviklet af Line Majse Møgelvang Kristensen og Mette Frohn, Randers Social- og Sundhedsskole.