У світі природи

Завдання 1

Часом ми навіть не підозрюємо, наскільки красивою може бути природа і наскільки багато цікавих та красивих явищ вона нам ще може показати. Живучи в сучасному світі великих міст, ми часто опиняємося роз'єднаними з природою. Пропонуємо вам підбірку 10 ефектних, інколи небезпечних подарунків природи.

  • Дайте назви цім природнім явищам (10 балів)

Ця блакитна річка утворилась при таненні льодовика, який заповнив низько розташовані області блакитною водою.

  • Завдяки танення якого льодовика утворилася ця дивовижна блакитна річка? (1 бал)

  • За рахунок чого вона має такий колір? (1 бал)

  • У такі місця полюбляють їздити закохані та молодята, бо вони створені природою у формі серця.

  • Назвіть хоча б одне таке місце. (1 бал)

  • Де воно знаходиться? (1 бал)

  • Посилання на зображення цього місця. (1 бал)

Всього за це завдання ви зможете отримати 15 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді на Завдання 1 не приймаються.

Відповіді на Завдання 1.

Фото 1: Міграції метеликів-монархів

Метелики-монархи (Danaus plexippus) можуть продемонструвати одне з найефектніших видовищ. Коли особини даних комах оранжевого і чорного кольору збираються у величезних кількостях для міграції, вони наповнюють повітря яскравими фарбами. Міграційний шлях, який долають ці метелики, лежить через величезну частину Північної Америки. Метелики змушені вирушати в далекі подорожі через свою вразливість до холоду, тому, коли настає зима, вони летять на південь.

Фото 2: Гейзери

Гейзери - демонстрація сил природи, які ховаються у нас під ногами. Гейзери - це джерела, які під тиском періодично виштовхують струмені гарячої води. Гейзери можна побачити в різних куточках Земної кулі, але більше половини з них знаходяться в Національному парку Йеллоустоун, США. Тут також знаходиться найвищий у світі гейзер Стрімборт, висота водного струменя якого досягає 90 метрів. Як і більшість природних явищ, гейзери - досить непередбачувані, тому можуть нашкодити цікавим туристам, які наближаються до них на небезпечну відстань.

Фото 3: Ночесвітки

Цвітіння водоростей у морях і океанах може здатися не таким вже ефектним, а от коли одноклітинні живі організми "запалюють" океан красивим блакитним світлом ночами - це справжнє диво. Ночесвітки змушують води світитися красивим блакитним світлом, особливо під час хвиль.

Фото 4: Вогняний торнадо

Торнадо завжди є досить жахливими явищами, проте якщо до них приєднується ще і вогонь, то видовище - не для людей зі слабкими нервами. Вогняні торнадо утворюються тоді, коли жар від вогню, піднімаючись вгору, закручує повітря, створюючи вихор. Вихор захоплює з собою язики полум'я, таким чином, виходить вогненний стовп, який рухається в просторі.

Фото 5: Світловий стовп

У дуже холодну погоду, коли кристалики льоду потрапляють в атмосферу, у небі можуть утворитися так звані світлові стовпи. Вони утворюються навколо природних джерел світла, наприклад, на заході Сонця чи Місяця, але також можуть створюватися за допомогою джерел світла, створених людиною. Кристали льоду, які ми бачити не можемо, відбивають світло, таким чином, виходять стовпи світла в небі. Чим вище кристали, тим довшим буде стовп.

Фото 6: Водяні вири

Вири в океанах наводили страх на багатьох мореплавців ще з давнини. В реальності не було випадків, щоб у вири потрапляли великі кораблі. Маси води утворюють вири зазвичай через сильні припливи і відливи, і видовище це досить вражає. У затоці Корріврекан біля західного узбережжя Шотландії часто трапляються подібні явища, коли величезні хвилі висотою до 4,5 метрів шумно несуться назад в океан, утворюючи вир.

Фото 7: Озера киплячої лави

Лаву або розплавлену при високих температурах породу, можна спостерігати в природі виключно при виверженнях вулканів. Проте всього в п'яти точках на планеті лава випливає на поверхню, утворюючи порівняно спокійні "озера", до яких можна підібратися дуже близько без загрози для життя. Ці озера лави - справжній скарб для вчених, так як вони мають можливість зібрати її зразки, чого не можна зробити, коли поруч вирує розлючений вулкан. Озера відкривають прямий доступ до розплавленого центру Землі. Особливо видовищним явище буде вночі, коли озеро світиться яскраво помаранчевим вогненним світлом.

Фото 8: Піщані бурі

Піщані бурі можуть бути досить видовищним явищем, проте знаходитися поблизу них - не найкращий варіант. Піщані бурі трапляються тоді, коли сильні вітри піднімають в атмосферу частинки грунту і піску. Деякі з цих бур настільки величезні, що їх можна побачити з космосу. Щороку 40 мільйонів тонн пилу переноситься з пустелі Сахара в басейн річки Амазонки через Атлантику.

Фото 9: Сонячне затемнення

Затемнення Сонця відбуваються тоді, коли диск Місяця закриває його для земного спостерігача. Діаметр Сонця приблизно в 400 разів більше діаметру Місяця, але за збігом обставин Сонце знаходиться в 400 разів далі від нас, ніж наш супутник. Саме тому іноді ми можемо спостерігати повне сонячне затемнення, при якому видно сонячну корону - шар плазми навколо Сонця.

Фото 10: Полярне сяйво

Напевно, немає природного явища, яке могло бути красивішим і видовищнішим за полярне сяйво. Полярне сяйво відбувається тоді, коли частинки сонячного вітру стикаються з магнітним полем в атмосфері Землі. Коли частинки вдаряються об атмосферу, вони іонізують атоми, які виділяють світіння.

Ця дивовижна блакитна річка утворилась при таненні льодовика Петермана в Гренландії, який заповнив низько розташовані області блакитною водою. Місця, заповнені водою, змінюються сезонно, що кожен раз видозмінює форму річки. Яскравий блакитний колір утворився від льодовикового мулу.

Місця у вигляді серця, створене природою (відповіді учасників):

  • Острів на річці Нуса Квінсленд Австралія

  • Острів на озері Гутьєррес. Патагонія Isla Corazón - природний мангровий острів в гирлі річки Chone біля міста Bahía de Caráquez в Еквадорі. Острів безлюдний і служить місцем гніздування для птахів.

  • В Еквадорі, в Бразилії та в Хорватії є острови у формі серця, а в джунглях Амазонки – озеро.

  • Острів на річці Ваза-Барріс. Бразилія.

  • Мангровий ліс у формі серця, Нова Каледонія

  • Півострів на озері Вальхен

  • Риф у формі серця в Австралії

  • Острів Галешняк Задарській протоці, Хорватія

  • Гірське озеро у формі серця в Тіролі Австрія

Завдання 2

Місце хімії серед наук про природу, зумовлене предметом її вивчення й тісними зв'язками з іншими науками.

Наскільки хімія тісно пов'язана з іншими науками? Наприклад, з фізикою? А може з математикою?

Математика + фізика + хімія = квантова хімія,

хімія + біологія + математика + програмування = біоінженерія - за ними майбутнє.

А які зв'язки ви можете простежити між хімією та іншими галузями знань?

Для цього пропонуємо скласти хімічний пазл та визначити зв’язок хімії з іншими точними науками, створюючи нові науки.

  • Назвіть ці науки (1 бал)

  • Розкажіть про одну з таких наук (1 бал)

  • Як ви гадаєте, які науки можна ще «схрестити» та отримати нову? (2 бала)

  • Що ця наука буде вивчати? (1 бал)

  • Хімікам з Іспанії вдалося створити перший у світі полімер, здатний до самовідновлення без будь-яких каталізаторів.

  • Що використовували у своїй роботі іспанські хіміки? (1 бал)

  • Знайдіть відео, на якому демонструється полімер, здатний до самовідтворення. (2 бала)

  • Прокоментуйте відео (2 бала)

За Завдання 2 ви зможете отримати 10 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді на Завдання 2 не приймаються.

Відповіді до Завдання 2

  • Науки: біохімія, фізична хімія, геохімія, космохімія

  • Розкажіть про одну з таких наук (відповіді учасників):

Біохімія — наука про хімічний склад організмів та їхніх складових частин та про хімічні процеси, що протікають в організмах. Наука має справу із структурою та функцією компонентів клітини та речовин організму, таких як білки, вуглеводи, ліпіди, нуклеїнові кислоти та інші біомолекули.

Розділ астрофізики, в якому вивчають хімічний та ізотопний склад космічних тіл, а також міжпланетного й міжзоряного середовища, поширеність хімічних елементів у космосі тощо.

Геохимия (от греч. ge- Земля и химия), наука о распространенности и миграции хим. элементов в геосферах. Совр. геохимия - комплекс наук, объединяемых единой методологией и конкретными методами исследований. С одной стороны, геохимия широко использует достижения физики и химии. Новейшие методы анализа и представления о строении вещества, с другой - огромный материал, накопленный геол. науками, в частности минералогией, петрографией, наукой о рудных месторождениях.

Космохімія — наука, що вивчає хімічний склад космічних тіл і речовини, що заповнють космічний простір, закони розподілу хімічних елементів у Всесвіті, процеси творення й міграції (переміщення) космічних речовин. Важливе завдання космохімії — вивчення еволюції (розвитку) космічних тіл і пояснення їх походжень.

  • Як ви гадаєте, які науки можна ще «схрестити» та отримати нову науку? (відповіді учасників):

На мою думку можна «схрестити» хімію та екологію та отримати нову науку екохімію.

Якщо схрестити економіку, екологію та генну інженерію, то можна отримати нову науку екогенологію.

Біологія + Фізика = Біофізика або Фізична біологія.

Можна схрестити біологію, медицину та інформатику, отримавши біомедичну інформатику

Філологія + лінгвістика = філолінгвістологія

Астрономия + Екология = Астрология или Екоастрономія

Хімія + Статистика = Статистична хімія

Хімія + Енергетика = Енергетична хімія

Хімія +медицина+ технології програмування= клік-хімія

Математику і географію - геоматематика

  • Що ця наука буде вивчати? (відповіді учасників):

Екохімія - наука про шкоду хімічного прогресу для екології.

Екогеннологія - наука про використання споживчих ресурсів планети, які не шкодять живому та основані на новітніх технологіях

Біофізика буде вивчати особливості функціонування фізичних законів на біологічному рівні організації речовини.

Фізична біологія вивчатиме фізичні явища, які провокує тіло живих істот або фізичні явища, що відбуваються в тілі живих істот.

Біомедична інформатика буде відноситься до області техніки і наукових знань, що дозволяють працювати з біомедичної інформацією, даними і знаннями, їх збереженням і оптимальним використанням для вирішення проблем і прийняття рішень в біології, медицині та охороні здоров'я. Спеціальність «Біомедична інформатика» також включатиме придбання, уявлення, моделювання, інтеграцію та обмін даними та інформацією за допомогою основних науково-технічних дисциплін, інженерії та клінічної практики.

Філолінгвістологія буде вивчати сучасні «живі» мови: їх походження, поширення, зміни з плином часу.

Екоастрономія буде вивчати забруднення в космосі

Статистична хімія буде вивчати якісь певні статистичні дані у хімії.

Енергетична хімія вивчатиме процеси перетворення, розподілу і використання енергетичних ресурсів за допомогою хімічних реакцій.

Клік-хімія буде займатися побудовою нових сполук, тобто перебудовою «цеглинок» - атомів та молекул у потрібній послідовності, як конструктор, для отримання нових лікарських препаратів у фармацевтиці.

Використання хімічних законів дозволить розширити можливості роботів. По-перше використання хімічних процесів, які проходять в організмі людини, дозволить зблизити робота з людиною. По-друге, хімічні реакції можна використовувати для забезпечення робота енергією. По-третє, можна буде створювати роботів, які будуть самовідновлюватися після пошкоджень.

  • Для створення полімеру, який здатен до самовідтворення іспанські хіміки використовували біс (4-аминофенил) дисульфід як зшивки між молекулами поліуретану, що дозволило зробити полімер здатним до відновлення без якого-небудь спеціального окислення, опромінення та інших процедур. Наприклад, для склеювання двох частин полімеру їх досить просто притискати один до одного протягом двох годин

  • Прокоментуйте відео (відповіді учасників):

Слиз Кулі Полімерів

Гравітація Goo є неймовірним полімер, який діє в дуже незвичайною і цікавій ігровій формі. Гравітація Goo об'єднує губчасті властивості поліакриламідних полімерів і молекулярних властивостей сполучних акрилових сополімерів.

Гравітаційні полімерні кульки вражають своїми веселими та науковими експериментами. Також цими кульками можна привчити дітей до науки в ранньому віці, зробивши це весело, захоплююче та інтерактивно.

За допомогою цього комплекту, молоді вчені можуть вирощувати супер кулі, сніг, райдужні намистини, кришталеві гелі.

На даному відео продемонстровано гідрогель. Гідрогель - це полімерний матеріал, що володіє здатністю вбирати і утримувати вологу. Причому поглинати вологу гідрогель може у величезних кількостях - 10 грам сухої речовини здатне утримувати близько 2-х літрів рідини. Тобто маленькі гранули можуть збільшитися в розмірі до 15 разів.

Завдання 3

Всім цікаво дізнатися щось нове про тварин. Адже тварини наші сусіди по планеті. Тож не будьмо байдужими до братів наших менших. Вперед у світ Дикої природи!

Перегляньте ТОП-10 цікавих тварин дикої природи.

  • Як називаються ці тварини? (10 балів)

  • Ці пухнасті красені з роду лемурів мешкають виключно на острові Мадагаскар. Полювання, вирубка лісів та масштабні лісові пожежі знищують улюблені місця їх проживання та скорочують чисельність виду. Це — дивовижні тварини. Самка разом з дитинчам на спині може стрибати поміж дерев на відстань до 9 метрів. А от ходити вони зовсім не вміють. От і доводиться цим звірятам, долаючи відкриті місцевості, стрибати на задніх лапах, виконуючи своєрідний танець. Що це за звір? (1 бал)

  • Навіщо крокодили ковтають камені? (1 бал)

  • Як птахи орієнтуються в польоті? (1 бал)

  • Великі яструби не водяться лише в одній європейській країні. Якій? (1 бал)

  • Яка швидкість пересування равлика? (1 бал)

За це завдання ви зможете отримати 15 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді більше не приймаються.

Відповіді до Завдання 3

Фото 1 РИБА З ПРОЗОРОЮ ГОЛОВОЮ (Macropinna microstoma).

У неї прозора голова, крізь яку вона може бачити своїми трубчастими очима. Голова, крізь яку риба стежить за здобиччю, допомагає захистити очі. Вперше відкрита у 1939 році. Мешкає на значно великій глибині, тому не до кінця була вивчена. Зокрема не зовсім зрозумілим був принцип зору риби. Вважалося, що вона повинна відчувати дуже великі труднощі через те, що вона може дивитися виключно вгору. Тільки у 2009 році було повністю вивчено будову ока даної риби. Скоріш за все, при спробах вивчити її раніше, риба просто не переносила зміна тиску.

Фото 2 ПАЛЬМОВИЙ ЗЛОДІЙ.

Представник десятиногих ракоподібних. Місцем проживання якого є західна частина Тихого океану і тропічні острови Індійського океану. Ця тварина з сімейства сухопутних раків досить велика для свого виду. Тіло дорослої особини досягає розміру до 32 см і ваги до 3 - 4 кг. Довгий час помилково вважалося, що своїми клешнями він навіть може розколювати кокосові горіхи, які після поїдає. На сьогоднішній день вчені довели, що харчуватися рак може лише вже розколотими кокосами. Вони, будучи його основним джерелом живлення, і дали назву пальмовий злодій. Хоча він не проти поласувати і іншими видами їжі - плодами рослин, органічними речовинами ґрунту і навіть собі подібними.

Фото 3 ГАВІАЛ.

Зрозуміло, один з представників загону крокодилів. З віком морда гавіала стає ще тонша і довше. У зв'язку з тим, що гавіал живиться рибою, зуби у нього довгі і гострі, розташовані з невеликим нахилом для зручності вживання їжі.

Фото4 РИБА-МІСЯЦЬ або МОЛУ-МОЛУ.

Ця риба може мати довжину більше трьох метрів, а важити близько півтори тонни. Найбільший екземпляр риби-місяця був пійманий в Нью-Гемпширі, США. Його довжина становила п'ять з половиною метрів, дані по вазі відсутні. За формою тіло риби нагадує диск, саме ця особливість стала приводом для латинської назви. У риби-місяця шкіра має велику товщину. Вона еластична, а її поверхня покрита маленькими кістковими виступами. Личинки риби цього виду та молодих особин плавають звичайним способом. Дорослі великі риби плавають на боці, тихо рухаючи плавниками. Вони ніби лежать на поверхні води, де їх дуже легко помітити і зловити. Проте, багато фахівців вважають, що плавають таким чином тільки хворі риби. Як аргумент вони наводять той факт, що шлунок у спійманих на поверхні риб зазвичай порожній.

Фото 5 ЯПОНСЬКА ВЕЛЕТЕНСЬКА САЛАМАНДРА.

На сьогоднішній день - це найбільше земноводне, яке може досягати 160 см в довжину, вагою до 180 кг і може жити до 150 років, хоча офіційно зареєстрований максимальний вік гігантської саламандри становить 55 років.

Фото 6 ПЕКЕЛЬНИЙ ВАМПІР.

Молюск. Незважаючи на його очевидну схожість з восьминогом і кальмаром, цього молюска вчені виділили в окремий загін Vampyromorphida (лат.), тому що тільки йому притаманні чутливі бічевидні філаменти, які втягуються.

Фото 7 ПАНГОЛИН.

Своєрідний "гібрид" броненосця і мурахоїда. Іноді панголінів помилково приймають за земноводних. Харчується мурахами, при небезпеці згортається в кулю.

Фото 8 МОРСЬКИЙ ОГІРОК. ГОЛОТУРІЯ.

Морські кубушки, морські огірки (Holothuroidea), клас безхребетних тварин типу голкошкірих. Види, що вживаються в їжу, носять загальна назва «трепанг».

Фото 9 ЩЕЛЕЗУБ

Ссавець із загону комахоїдних, який поділяється на два основних види: кубинський щелезуб та гаїтянський. Порівняно великий, щодо інших типів комахоїдних, звір: його довжина складає 32 сантиметри, а хвіст, в середньому, 25 см, маса тварини - близько 1 кілограма.

Фото 10 ГАЛАГО.

Його великий пухнастий хвіст подібний до хвоста білки. А чарівна мордочка і граціозні рухи, гнучкість і вкрадливість, яскраво відображають його котячу рису. Дивовижна стрибучість, рухливість, сила і неймовірна спритність цього звірка явно показують його натуру смішної кішки і невловимої білки. Багато хто навіть порівнюють його з кенгуру.

Ці пухнасті красені, які мешкають виключно на острові Мадагаскар – Сифаки

Крокодили наповнюють свої шлунки не лише тваринами, яких спіймали, але і каменями. Вірніше, саме тому, що в раціон звичайного крокодила входять черепахи, риба, птахи, жирафи, буйволи і навіть леви, крокодилові необхідні в шлунку камені, аби всю цю їжу перетравити. Крім того, камені служать баластом при зануренні під воду.

Багатьом цікаво, як же птахам вдається без карт пролітати тисячі кілометрів і безпомилково потрапляти в призначений пункт. Виявляється, для орієнтації птахи використовують «вбудовані» матір'ю-природою феромагніти, за допомогою яких вони орієнтуються по магнітних полях планети. Крім того голуби, наприклад, здатні запам'ятовувати прикметні особливості на землі, по яких і орієнтуються.

Великі яструби не водяться лише в одній європейській країні - Ісландії

Швидкість пересування равлика - близько 1,5 мм/с.

Завдання 4

Вчені вважають, що в нашій рідній Галактиці існує безліч планет, які, подібно до Землі, могли стати колискою для зародження життя. Дослідники скрупульозно вишукують планети, що мають воду і атмосферу, схожі із Землею по масі і віддаленості від свого світила.

Проаналізувавши сотні небесних тіл, вчені склали список планет придатних для життя. Правда, злітати і подивитися на власні очі, як там йдуть справи насправді, непросто - найближча із «сестер» матінки-Землі знаходиться від нас на відстані близько 20 світлових років.

  • Назвіть 2 планети, які мають схожість до Землі та коротку інформацію про них (2 бала)

Створюючи фантастичні фільми, режисери часто застосовують комп’ютерну графіку. Побачивши ці фотографії, можна подумати, що ці місця знаходяться на якихось інших планетах, в інших галактиках, але ніяк не на Землі. Найдивовижніше те, що початкове враження помилкове - наша планета здатна дивувати нас, постійно подаючи нові сюрпризи і загадки.

  • Назвіть місця, де знаходяться такі дивовижні краєвиди (по 1 балу за правильну відповідь)

  • Знайдіть відео, яке прокоментує будь-яке зображення та вкажіть посилання (2 бала)

  • Раніше на Русі було поширене альтернативна назва сузір'я Великої ведмедиці разом з Полярною зіркою. Як називали раніше Велику ведмедицю та Полярну зірку? (1 бал)

  • Існує осетинське прислів’я «Сонцю в зірок світла не позичати». Що, на вашу думку, має на увазі осетинське прислів’я? (1 бал)

  • «Був грудень місяць… Це був час південного сонцестояння (я не можу назвати його зимою), а для мене – пора жнив…» Назвіть число, коли зробив цей запис у своєму щоденнику Робінзон Крузо. (1 бал)

  • У Біблії сказано «… Ти (мається на увазі Бог) світло та сонце, всі границі землі Ти поставив, Ти літо та зиму створив!» В іншому місці читаємо: «Надалі, по всі дні землі, сівба та жнива, і холоднеча та спека, і літо й зима, і день і ніч – не припиняється!». Хто створив літо і зиму? Чому літо й зима не припиняється? (2 бала)

  • Вкажіть посилання на відео, яке демонструє будь-яке астрономічне явище (1 бал)

За Завдання 4 ви зможете отримати 15 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді на Завдання 4 не приймаються!

Відповіді на Завдання 4

  • Планети, які мають схожість до Землі (відповіді учасників):

Gliese 581g.

Якщо планета придатна для життя, то її мешканці мають сильно відрізнятися від земних форм життя - адже розміри небесного тіла перевищують габарити Землі в три рази. Середня температура на поверхні складає від -31°до -12 °С.

Gliese 667Cc.

Планета розташована в сузір'ї Скорпіона і відноситься до розряду так званих космічних тіл типу «Суперземля». Gliese 667Cc перевищує Землю за масою в 4,5 рази. Температура у поверхні, ймовірно, становить близько 27 °C. Планета здійснює оборот навколо своєї зірки всього за 28 земних діб.

Кеплер 22-b.

Ця ймовірно придатна для життя планета віддалена від нас на 620 світлових років і важить в 2,5 рази більше Землі. Телескоп НАСА «Кепплер» виявив планету 5 грудня 2011 року. Рік на Кеплері 22-b триває 290 земних діб, а температура у поверхні може становити близько 22°C.

HD 40307g.

За своїми розмірами ця планета найбільше схожа на Землю, лише трохи перевищуючи її розміри. Відстань від HD 40307g до материнської зірки становить 90 мільйонів кілометрів, і вчені вважають, що така віддаленість при наявності атмосфери дозволяє створити відповідні умови для зародження життя.

HD 85512b.

Планета придатних для життя, розташована в сузір'ї Парус. Ймовірно, ця «родичка» Землі має на поверхні деякий запас води, а температура на планеті при наявності атмосфери коливається близько 80 °C.

Gliese 163c.

Найбільша планета з числа придатних для життя - її маса перевищує земну в 7 разів. Вчені вважають, що Gliese 163c - це або велика кам'яниста планета, або газовий гігант. Повний оборот навколо зірки займає 26 земних днів.

Gliese 581d.

Перший рядок у списку планет придатних для життя займає Gliese 581d, віддалена від Землі на 20 світлових років і «живе» в сузір'ї Терезів. Вчені вважають, що планета має щільну атмосферу, що складається з вуглекислого газу. Моделювання показує, що на поверхні планети можуть існувати водяні океани. Обертається Gliese 581d навколо червоного карлика, а завдяки щільним і різних за складом хмар на її поверхні завжди панує червонуватий сутінок.

Фото 1: Йемен, Сокотра

Острів Сокотра ізольований від Африки вже 6 млн. років. Пейзажі цього острова унікальні і схожі на інопланетні. На острові ростуть рідкісні рослини, третина з них ендемічні і зустрічаються тільки тут. Багатьом рослинам на острові вже більше 20 млн. років. На острові немає восьмируких чудовиськ, зате є драконове дерево, яке кожний рік сходить «кров'ю», огіркове дерево, пустельна троянда та інші.

У 2008 році російський археолог Валерій Жуков знайшов на острові кам'яні знаряддя олдувайської культури. Тепер вчені всього світу ворожать, яким чином древні люди дібралися до острова і куди поділися. Найсприятливіша погода для відвідування острова - з травня по вересень. В інший час тут бувають досить сильні вітри.

Фото 2: США, галерея «Хвиля»

На кордоні штатів Юта і Арізона знаходиться вражаюче освіта з каменю і піску. Освіта носить назву «Хвиля». Колись тут простяглися піщані дюни, які за 200 млн. років перетворилися на різнобарвні пагорби. Дане чудо природи настільки вражає, що у зв'язку з величезним потоком туристів влади змушені були обмежити відвідування пам'ятки.

Фото 3: Канада, плямисте озеро

Плямисте озеро - одне з найвідоміших місць на планеті. У зв'язку з великою концентрацією солі і особливого клімату, озеро представляє скупчення невеликих озерець, між якими можна спокійно прогулюватися. Вода в озері має цілющі властивості, які протягом 20 років велася боротьба між індіанцями і урядом Канади. 11 років тому землю викупило індійське плем'я і побувати на озері можна тільки з дозволу самого головного старійшини.

Фото 4: Ефиопія, вулкан Даллол

Кратер вулкана демонструє те, що відбувається на Юпітері: булькаючі гейзери, фантастичні кольори і постійний запах сірки. Цей вулкан - найнижчий у світі. Його висота - мінус 48 метрів над рівнем моря. Вулкан є чинним і час від часу дає про себе знати. Однак велике виверження було тільки в 1926 році. Кратер вулкана - це найспекотніше місце на Землі. При такій температурі можуть існувати лише бактерії, які і надають цьому місцю такі химерні фарби.

Фото 5: Болівія, Солончак Уюні

Це місце носить назву межі неба і землі. Солончак Уюні - найбільший на Землі. У надрах висохлого озера знаходиться запас мінералів на тисячі років вперед. Унікальні природні умови перетворили це місце в унікальну на планеті. Перепад висот тут не перевищує одного метра. У сезон посухи це місце перетворюється в білу рівнину, а після дощу стає відображенням неба. Глибина озера всього кілька сантиметрів, тому по ньому можна ходити, як по небу.

  • Раніше на Русі було поширене альтернативна назва сузір'я Великої ведмедиці разом з Полярною зіркою - Кінь на приколі (мається на увазі пасеться кінь, прив'язаний мотузкою до кілочка). А Полярну зірку, відповідно, називали Прикол-зіркою.

  • Сонцю не треба «позичати» світла в інших зірок, адже воно саме є зіркою, тобто випромінює світло. Наведені слова прислів’я підкреслюють, що Сонце – головна зірка у Сонячній системі, а отже, головне світило для нашої планети.

  • Цей запис Робінзон Крузо зробив 22-23 грудня.

  • Зміна пір року, в тому числі й виникнення літа й зими, є наслідком обертання Землі навколо Сонця. Доти, доки світить Сонце і Земля обертається навколо цієї зірки заданою орбітою, «літо й зима не припиняється»

  • Астрономічні явища (відповіді учасників)

Сонячне та місячне затемнення

Повне місячне затемнення

Сонячне затемнення

Выброс коронарной массы на Солнце.

Зрепад

Метеоритний дощ

Завдання 5

Планета Земля сповнена дивовижних географічних і геологічних таємниць і парадоксальностей. Насправді їх настільки багато, що ми навряд чи зможемо розкрити всі секрети, які таїть природа. Ось найбільш незвичайні і деколи дивні факти, що відносяться до географії, геології і землі.

  • Розгадайте кросворд та впишіть відповіді та ключ у форму (7 балів)

  • Більшість героїв романів знаменитого французького письменника Жюля Верна - невтомні мандрівники. Їх маршрути проходили по всіх материках і океанах Землі.

Так потерпілий корабельну аварію капітан Грант зумів дістатися до острова з координатами 20 ° пд.ш. 159º з.д. Назвіть цей острів. (1 бал)

  • Розшифруйте географічні назви та навіть найпоширеніші деревні породи у лісах України: річки – Борова, Боровенька, Боровик, Боровицька, Боровиця, Боровичка, Бориня, Дубана, Буковина, Березанка, Вільха, Вільхівка, Вільхова, Вільшана, Дубана; озеро Борове; населені пункти – Нова Борова, Борівське, Борове, Сосниця, Соснове, Соснівка, Дубно, Діброва, Бучач, Великий Березний, Вільхівка, Вільшани, Вільшанка; урочище Грабове; Буковина – територія південно-західної України. (1 бал)

  • У вірші «Синевір» українська поетеса Л.Забашта розповідає про дівчину із синіми очима – Синевірочку, коханий якої десь згинув у горах

Так ридала по нім дівчина,

Що між диких Карпатських гір,

Зі сліз тих вилилось озеро синє,

І назвали його Синевір.

А як насправді утворилося відоме в Українських Карпатах озеро Сеневір? (1 бал)

  • Знайдіть у наведених нижче рядках з поезії Л.Забашти можливі види антропогенного впливу на природу (5 балів)

Море там, де був ліс і луг,

Море там, де лише учора

У цілини врізався плуг.

Хто ж привів сюди синє море,

Переніс кружевні доми,

Затопив лісові простори,

Морю владно звелів: - Шуми! –

Хто ж ті сосни звалив віковії,

Хто рубав ті густі ліси,

Хто тут ставив міцні загати,

Береги зодягав в граніт?

Це великий народ крилатий,

Що до сонця звертає світ!

Всього за Завдання 5 можна отримати 15 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді до Завдання 5

  • Кросворд

  1. Найбільше місто у світі, грунтуючись на площі поверхні, є місто Хулун-Буір в районі Внутрішньої Монголії в Китаї, який займає площу 263 953 кв. км.

  2. Лесото, Ватикан і Сан-Марино це єдині країни, повністю оточені однією країною. Лесото повністю оточений ПАР.

  3. З опуклості Землі на екваторі, вершина вулкана Чимборасо в Еквадорі, висота якого становить 6310 м, є найбільш віддаленою точкою від центру Землі, претендуючи на звання "найвищої точки на Землі", незважаючи на те, що Еверест є найвищою вершиною над рівнем моря. Чімборасо є вимерлим вулканом і знаходиться на 1 градус на південь від екватора.

  4. Саргасове море - це район в центрі Північно-Атлантичного океану, оточений течіями океану, і він є єдиним морем без узбережжя.

  5. Гідрографічна експедиція, що працювала в кінці 1910-х років в Охотському морі недалеко від Магадана, не помітила і не нанесла на карту маленький острів в трьох кілометрах від берега. Помилку незабаром виправили, а острову дали назву Острів Непорозуміння.

  6. Існує тільки одна річка в світі, яка бере свій початок в районі екватора і звідти тече в помірну зону і це річка Ніл. З незрозумілої причини, перебіг більшості річок відбувається в зворотному напрямку.

  7. Ключ - Найвищий у світі водоспад Анхель (що означає «ангел») падає вниз з вершини Ауянтепуі. Ця назва перекладається з мови місцевих індіанців як «гора диявола».

  • Потерпілий корабельну аварію капітан Грант зумів дістатися до острова Кука

  • Дуб, береза, сосна, вільха, бук, граб

  • Озеро Сеневір має завальне походження, утворилося внаслідок обвалу скель і перекриття долини гірського потоку.

  • Можливі види антропогенного впливу на природу

Море там, де був ліс і луг,

Море там, де лише учора

У цілини врізався плуг.

Хто ж привів сюди синє море,

Переніс кружевні доми,

Затопив лісові простори,

Морю владно звелів: - Шуми! –

Хто ж ті сосни звалив віковії,

Хто рубав ті густі ліси,

Хто тут ставив міцні загати,

Береги зодягав в граніт?

Це великий народ крилатий,

Що до сонця звертає світ!

Завдання 6

Увага! У фінальному Завданні беруть участь учасники, у яких загальна кількість балів більша від 35! (див. результати змагань)

Таємнича планета Земля таїть у собі дуже багато казкових краєвидів. Деякі з цих місць відрізняються незабутньою красою, інші - цікавими деталями, а треті - незвичайним зовнішнім виглядом. У будь-якому разі, всі вони варті того, щоб побачити їх своїми очима.

Для виконання наступного завдання вам необхідно скласти пазл. Для цього перейдіть за посиланням, складіть пазл, зробіть скріншот, у якому буле видно зібрану картинку та час виконання. Скріншот надішліть на адресу організатора веб-квесту. За зібраний пазл ви зможете отримати від 16 до 1 бала, залежно від часу збирання пазлу.

Дайте відповіді на запитання:

  • Назвіть місце, яке зображено на пазлі (1 бал)

  • Назвіть подібне місце, яке знаходиться на території України (1 бал)

  • Знайдіть ще одне незвичайне місце на Землі, яке має нереальний вигляд та розкажіть про нього (1 бал)

  • Сьогодні звідусіль чути розмови, що українська наука нічого собою не представляє, що в Україні просто немає умів, здатних винайти щось цінне або хоча б корисне. Мовляв, всі кращі уми давно працюють за кордоном, а колись «найкраща у світі освіта» сьогодні й освітою складно назвати. Проте, всупереч усім упадницькими настроям і скепсису, українці продовжують придумувати різні прилади, пристрої та вироби, здатні, якщо і не перевернути світ з ніг на голову, то, як мінімум, сильно змінити його. Назвіть хоча б один такий винахід у галузі природознавства, який винайшли українські вчені за останні 50 років (1 бал)

  • Чи замислювалися ви над тим, чому Землю називають матір’ю? Звичайно, за її чудову життєдайну силу. Але земля — це не тільки родючий грунт, це — наш дім, який ми повинні берегти й шанувати. Яке місце на нашій планеті вам здається найкращим? Яка тварина є найкращою? Звичайно, можна уявити собі старезні ліси, джунглі, величезне безмежжя океану або ж урочисте сяйво високих гір. На щастя, краса не щезла з лиця нашої планети. Пропонуємо визначити, що або хто зображений на фото підбірки «Чудеса природи»? (5 балів)

За Завдання 6 ви зможете отримати від 25 до 1 бала.

Всі попередні бали обнульовано! Переможцем стане учасник, який набере найбільшу кількість балів у Завданні 6.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді до Завдання 6

  • Кришталева печера в Ісландії. Печера розташована у Скафтафеллі і нагадує якусь 3D ілюстрацію.

  • В Україні така печера знаходиться у с.Кривче Борщагівського району Тернопільської області.

  • Місця на Землі, які мають нереальний вигляд (відповіді учасників):

Тунель любові, Клевань, Україна.

Тунель з дерев став зіркою інтернету – його фотографували у всі пори року, а тисячі людей з усього світу мріють провести тут свій романтичний відпочинок.

Ворота до пекла – селище Дервезе, Туркменістан

Місцевість поблизу села багата на родовища газу. Під час розробки одного з таких родовищ в 1971 році земля обвалилася, і єдиним практичним виходом для радянських інженерів був підпал газу з надією, що він вигорить. Вогонь горить і досі, а дірка отримала назву “ворота до пекла”.

Озеро Хенераль Каррера

Хенераль Каррера – это самое глубокое в Южной Америке озеро, расположенное на границе Чили и Аргентины. Прекрасные чистые воды озера играют оттенками изумруда, аквамарина и лазури, а вокруг озера возвышаются мраморные скалы причудливой формы. Мрамор также меняет оттенки от серого и белого до розового, в зависимости от содержания в нем различных минералов.

Гора Рорайма – самая известная и по совместительству самая высокая венесуэльская тепуи (столовая гора), достигающая в высоту 2810 метров. Она расположена на стыке Бразилии (штат Рорайма), Венесуэлы (Национальный парк Канайма) и Гайаны (высочайшая точка страны). Площадь поверхности плато “большой сине-зеленой горы”, как ее еще называют, составляет 30 км². Местные индейцы, в свою очередь, именуют ее "пупом земли" и верят, что на самой вершине горы живет богиня Куин – прародительница всех людей. Несмотря на то, что все тепуи - это дома богов, именно Рорайма считается святым местом. Почти всегда она окружена белесыми облаками, придающими ей таинственности, что не может не привлекать сюда искателей приключений и поклонников прекрасного. Долгое время красивейшая гора Южной Америки оставалась неприступной и неизведанной. Только самые смелые индейцы преодолевали сложный путь к заколдованным, по их верованиям, землям, лежащий через практически непроходимые болота и леса.

Ворота до пекла – селище Дервезе, Туркменістан

Місцевість поблизу села багата на родовища газу. Під час розробки одного з таких родовищ в 1971 році земля обвалилася, і єдиним практичним виходом для радянських інженерів був підпал газу з надією, що він вигорить. Вогонь горить і досі, а дірка отримала назву “ворота до пекла”.

Кратерні озера Келімуту. Вулкан Келімуту висотою 1639 метрів знаходиться на індонезійському острові Флорес. Тут знаходяться 3 кратерних озера, кожне з яких має свій колір.

  • Назвіть винаходи, які зроблено українцями (відповіді учасників):

У 1958 році студент 2-го курсу Івано-Франківського медичного інституту Анатолій Іванович Потопальський зробив геніальне відкриття і на його основі створив препарат «Амітозин», який єдиний у світі лікує рак.За минулі 50 років на основі цього відкриття його наукова школа створила понад 60 запатентованих протипухлинних, противірусних, імуномоделюючих препаратів для людей(лікують рак, СНІД, туберкульоз, саркому, тощо), тварин, птахів(лікують пташиний грип), риб, бджіл, корисних комах та рослин. Створено понад 20 нових, оригінальних, дивовижно продуктивних форм, видів, сортів культурних рослин – злаків, фруктів, ягід, винограду, овочів. Ліки вченого врятували вже понад 150 людських життів.

Українські вчені винайшли найсучаснішу технологію очистки води. Суть цієї технології полягає в очистці води за допомогою високоекологічного методу гідродинамічної кавітації – очищення води від органічних забруднювальних речовин і мікроорганізмів. Наразі в Україні працюють 6 підприємств з використанням даної технології.

Анатолій Малихін. Науковий діяч придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, спеціальні датчики якого кладуть на шию і живіт пацієнта, а на моніторі комп'ютера висвічуються 117 показників здоров'я.

Винахід доктора медичних наук Євгенія Суслова. Кілька років тому вчений разом з колегами розробив метод діагностики раку за слиною . Головні переваги цієї діагностики перед аналізом крові - дешевизна, безболісність і абсолютна безпека. Досить кількох кубиків слини , два -три години - і результат готовий.

Технології виробництва Батуміна - найсильнішого антибіотика, ефективно знищує стафілококову інфекцію. Цю розробку українські вчені продали до Бельгії за відсотки від реалізації готового ліки на західних ринках.

У 2005 році в Севастополі кандидати біологічних наук Ганна Піркова і Людмила Ладигіна знайшли спосіб вирощувати гігантських устриць у Чорному морі. Їх відкриття справило справжній фурор у науковому співтоваристві, за що Ганна Піркова була удостоєна золотої медалі Всесвітньої організації інтелектуальної власності при ООН у номінації «Жінка-винахідник року». Гігантські устриці Crassostrea gigas в природі живуть в Тихому океані. В Україні вже діє ряд ферм з вирощування цього виду устриць, а також чорноморських мідій Mytilus galloprovincialis. Згідно з методом жінок-вчених устриці швидко ростуть і добре розмножуються.

Первое место занимает ноу-хау, которое вошло в ТОП-100 лучших изобретений мира 2011 года. Украина получила свой “технический Оскар” благодаря специалистам Львовской Политехники, которые придумали гибкий тканевый суперконденсатор. Это устройство работает совместно с солнечной батареей и даже заряжает мобильный телефон. То бишь с помощью такого средства накопления электроэнергии можно шить “солнечные” сумки, палатки и прочие атрибуты. Но первыми результаты изобретения увидят не украинцы, а китайцы, поскольку именно они профинансировали реализацию проекта.

Разработка совсем молодого харьковского ученого Александра Мирошника. Правда, этот доцент кафедры компьютеризации и интегрированных технологий создал целую дюжину полезных в быту изобретений, но самая достойная находка – “переключатель отпаек трансформатора”. Этот прибор поможет избежать резких перепадов напряжения в сети, от которых зачастую страдает бытовая техника и выгорают целые квартиры. Такая модель была удостоена звания лучшей в конкурсе “Изобретение года”.

Винахід з фізики. Фахівці Львівської Політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор. Цей пристрій працює спільно із сонячною батареєю і навіть заряджає мобільний телефон. Тобто за допомогою такого засобу накопичення електроенергії можна шити «сонячні» сумки, палатки та інші атрибути. Але першими результати винахода побачать не українці, а китайці, оскільки саме вони профінансували реалізацію проекту.

Фото 1. Соляні пласти уздовж берега озера Ретба в Сенегалі. Завдяки тому, що вода в озері дуже солона, місцеві жителі заробляють на життя видобутком солі. (Robert Haas)

Фото 2. Відьмині кільця, або безтравні ділянки в пустелі Наміб в Намібії. Фото зроблено з аероплана. (Michael Fay)

Фото 3. Характерні голки квітки Банкса, який поширений в Австралії. Цей був сфотографований на фермі в Маунт Баркер. (Jonathan Blair)

Фото 4. Складно переплітаються «руки» кошикові морської зірки. (Brian J. Skerry)

Фото 5. Вимяподібні хмари над Небраскою, відомі завдяки їх обвислій мішкуватію формі. Ще одна їх назва «mammatocumulus» походить від латинського слова «груди». (Carsten Peter)