Секрети великих імен

Люди намагалися зрозуміти навколишній світ з найдавніших часів: чому тіла падають на землю, чому різні речовини мають різні властивості тощо. Цікавили людей також питання про будову світу, про природу Сонця і Місяця. Спочатку відповіді на ці запитання намагалися шукати в філософії. Здебільшого філософські теорії, які намагалися дати відповіді на такі запитання, не перевірялися на практиці. Однак, попри те, що нерідко філософські теорії неправильно описували спостереження, ще в давні часи людство добилося значних успіхів в астрономії, а грецький мудрець Архімед навіть зумів дати точні кількісні формулювання багатьох законів механіки й гідростатики. А деякі теорії давніх мислителів, як, наприклад, ідеї про атом, які були сформульовані у стародавніх Греції та Індії, випереджали час. Вивчаючи той чи інший закон з фізики ми рідко задумуємося про те, з ким пов’язана його назва і яка історія винаходу.

Чому рентгенівські промені називають рентгенівськими? Хто винайшов перший телевізор? Кого називають людиною-гелікоптером? Скількох видатних вчених фізиків українців ви знаєте? Чому фізиків називають ліриками? І чи всі фізики займалися виключно фізикою?

Умови гри

Запрошуємо усіх охочих учнів 5-11 класів закладів загальної середньої освіти відкрити для себе потаємні дверцята історії і дізнатись про деякі секрети великих імен у фізиці.

Участь у веб-квесті “Секрети великих імен” може бути індивідуальною або командною.

Організатор квесту: Богданова Ольга Олексіївна, старший викладач Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Зв'язок з організатором можна тримати тільки через e-mail: bogdanova111112@gmail.com

Завдання учасники будуть отримувати з 8 до 9 ранку відповідно до графіка:16.04 - 17.04 - Завдання 1

18.04 - 19.04 - Завдання 2

20.04 - 21.04 - Завдання 3

23.04 - 24.04 - Завдання 4

25.04 - 26.04 - Завдання 5

27.04 - 28.04 - Завдання 6

Прийматись відповіді будуть до 23-55 останнього дня.

До останнього, шостого завдання будуть допущені учасники, які наберуть більше 50% необхідних балів, отриманих у попередніх п'яти завданнях.

Кращі з кращих отримають цікаві призи.

Переможці будуть оголошені 30.04.2018 р.

Останні приготування

Отже, 16 квітня 2018 року ми розпочинаємо нашу подорож Всесвітньою павутиною. На Вас чекають шість завдань, під час яких вам доведеться бути кмітливими, творчими, уважними, а в останньому завданні показати вміння навчатися самостійно та опановувати нові технології.

Для подорожі слід знати декілька правил безпечного користування Інтернет-ресурсами. Для цього ознайомтесь з інформаційною сторінкою "Як вільно користуватись Інтернетом і при цьому залишатись безпечним"

Для участі у грі необхідно заповнити реєстраційну картку:

Перевірити свою реєстрацію ви зможете за допомогою карти учасників (запис може з'явитися протягом доби):

Завдання

Завдання 1. Будемо знайомі

Увага! Для виконання завдання необхідно мати обліковий запис в Google! Учасники, які при реєстрації вказали іншу адресу і не отримали дозвіл на редагування мають надіслати на електронну адресу організатора bogdanova111112@gmail.com дійсний обліковий запис в Google, вказавши у темі прізвище та ім’я учасника!

Цікаві факти про вчених-фізиків можуть бути не тільки цікавими, але й розповідати про їх самовідданість і відданість улюбленій справі.

А крилаті вислови про видатних людей можуть розвивати мислення та прагнення до саморозвитку. В короткій фразі міститься той досвід, що набирається протягом всього життя. Вони коротко і ясно передбачають накопичену століттями мудрість, роз’яснюють причини багатьох життєвих явищ, дають цінні моральні поради.

Скількох вчених-фізиків ви знаєте? А що саме вони винайшли? Які афоризми чи крилаті вислови присвячені цим вченим?

У першому завданні пропонуємо обрати нікнейм, який буде містити прізвище видатного фізика та знайти афоризм або крилаті слова, що стосуються цього вченого або його винаходів.

Для цього:

  • відкрийте спільну презентацію

  • у примітках знайдіть своє прізвище - цей слайд може коригувати учасник, який вказаний у примітках

  • вкажіть нікнейм та афоризм або крилаті слова

  • підберіть аватарку, відповідну до нікнейму

Увага! Повторення нікнеймів не допускається!

Учасники, які відредагували не свій слайд отримають штрафні бали (-5 балів)

Примітка:

Нік, нікнейм (від англ. nick — псевдо, прізвисько, анонім) — особисте, переважно, вигадане, ім'я, яким називають себе користувачі інтернету в різноманітних чатах, форумах, месенджерах.

Аватар (часто — аватара, аватарка, від англ. «картинка інтернет-користувача») — графічне зображення, яке представляє користувача

Всього за правильно виконане Завдання 1 можна отримати 15 балів

Відповіді

Завдання 2. Що? Де? Коли?

Цікаві факти з життя фізиків можуть подавати помилкові надії неуспішним учням. Серед недбайливих учнів ходить легенда, що знаменитий Ейнштейн був справжнім двієчником, погано знав математику і взагалі завалив випускні іспити. І нічого, став всесвітньо відомим вченим. Поспішаємо розчарувати: Альберт Ейнштейн почав проявляти неабиякі математичні здібності ще в дитинстві й мав знання, що набагато перевершують шкільну програму.Можливо, чутки про погану успішність вченого виникли тому, що він не відразу вступив у вищу політехнічну школу Цюріха. Альберт блискуче склав іспити з фізики і математики, але в інших дисциплінах потрібну кількість балів не набрав. Підтягнувши знання з потрібних предметів, майбутній вчений успішно склав іспити в наступному році. Йому було 17 років.

І таких історій можна знайти дуже багато. Спробуємо розібратися в них!

Коли Ейнштейну було п’ять років, і він захворів, батько показав йому дещо, що сколихнуло в ньому інтерес до науки. Він думав, що в цьому пристрої повинна була бути якась сила, яка діяла на нього. Що це за пристрій? (1 бал)

Відомо, що Галілео Галілей наповнював винайдені ним термометри не ртуттю і не спиртом, а вином. Якось один із таких приладів великий італієць надіслав своєму другові-вченому в Англію. Разом із термометром він послав записку, в якій описав призначення приладу. В дорозі записка, мабуть,загубилася, а, можливо, друг Галілея не зрозумів її змісту. Через деякий час Галілей одержав відповідь. Що відповів товариш Галілею? (1 бал)

Під час роботи Ісаак Ньютон завжди замикався у своїй лабораторії. Туди мав право заходити тільки його старий слуга. Якось уранці, коли слуга прийшов запитати Ньютона про сніданок, він побачив, що його господар сидить перед каміном і про щось зосередженно думає. Помітивши старого, Ньютон сказав:«Дивись, я ніяк не можу зрозуміти, в чому справа: ось уже близько години я варю яйце, а воно й досі не зварилося!». Слуга зазирнув у горщик… Що він там знайшов? (1 бал) Якось відомий вчений В.Рентген дістав курйозного листа. Невідомий просив вислати кілька рентгенівських променів і пояснити, як ними користуватися. Виявилося,що у нього у грудній клітці застрягла револьверна куля,але приїхати до Рентгена автор листа не може за браком часу. Що відповів відомий учений автору листа? (1 бал)

Ейнштейна одного разу запитали, як, на його думку, народжуються винаходи? Що саме він відповів? (1 бал)

Відома жінка, яку двічі нагороджували Нобелівською премією і яка змогла виявити радій, так і не змогла стати членом однієї престижної Французької академії. Чому? Хто ця жінка? (2 бала)

Якось Едісон дав завдання співробітникові обчислити об’єм колби електричної лампочки. Через декілька годин він застав його за складними математичними обчисленнями.

- Що ви робите? - поцікавився він.

- Обчислюю об’єм лампи, містер Едісон, - відповів вельми вчений помічник.

Тоді Едісон показав йому як це можна зробити дуже швидко. Як саме? (1 бал)

Увага! Відповіді мають бути короткими та точними! Довгі відповіді не оцінюються!

Всього за завдання 1 можна отримати 8 балів.

Відповіді залишайте тут:

Відповіді

  • Ейнштейну подарували компас

  • Галілей одержав таку відповідь: «Вино було справді чудове. Будь ласка,надішліть мені ще один такий прилад».

  • Там варився годинник, а яйце Ньютон тримав у руках.

  • Учений відповів:«На жаль, ікс-променів у мене зараз не має. До того ж пересилати їх досить складна штука. Зробимо простіше: пришліть мені вашу грудну клітку.»

  • «Дуже просто. Усі знають, що зробити це неможливо. Але трапляється один дивак, котрий цього не знає. Він і робить винахід.»

  • Ця жінка - Марі Кюрі. Вона не змогла стати членом однієї престижної Французької академії лише тому, що вона жінка.

  • Едісон, не сказавши й слова, взяв порожню колбу лампи, наповнив її водою і вилив у мензурку - посудину з позначками.

Завдання 3. Фізики-лірики

Мабуть ви знаєте про суперечку, що розгорілася на рубежі 60-их – 70-их років минулого століття між «фізиками» і «ліриками». Кожний намагався знайти пріоритети саме у своїй науці. Переможців в тім спорі не було, і не могло бути, тому що неможливо порівнювати дві форми пізнання навколишнього світу.Про те, що фізики на деякий час ставали ліриками, а лірики були чудовими винахідниками ми знаємо з відомих історичних фактів. Наприклад, перший російський друкар – Іван Федоров, сучасникам був відомий, як учений і винахідник. Він, наприклад, умів відливати пушки, винайшов багатостовбурну мортиру. А перші чудові образи літературного й поліграфічного мистецтва – «Апостол» (1564 р.) і «Часовник» (1565 р.) навіки залишаться в народній пам’яті

Знайдіть інформацію про одного відомого вченого-винахідника, який залишив свій вклад і в літературі. (5 балів)

Відповідь надати у наступній формі: вчений - винахід у фізиці - літературний твір

Без такої науки, як фізика не було б такого літературного жанру, як науково – фантастичний роман. Одним із творців цього жанру став французький письменник Жуль Верн (1828 – 1905 р.) Натхненний великими відкриттями XIX століття, знаменитий письменник оточив фізику романтичним ореолом. Його книги «Із Землі на Місяць» (1865 р.), «Діти капітана Гранта» ( 1867-68 гг.), «20 000 льє під водою» ( 1869-70 гг.), «Таємничий острів» (1875 р.) перейняті романтикою цієї науки.

У свою чергу, багатьох винахідників і конструкторів надихали неймовірні пригоди героїв Жуля Верна. Так, наприклад, швейцарський учений – фізик Огюст Пиккар, немов повторюючи шляхи фантастичних героїв, піднімався на винайденому їм стратостаті в стратосферу, роблячи перший крок на шляху до розкриття таємниці космічних променів. Наступним захопленням О. Пиккара була ідея скорення морських глибин. Винахідник сам поринав на морське дно, на побудованому їм батискафі (1948 рік).

Вкажіть прізвище одного видатного письменника, який у своїх творах описував фізичні процеси або закони (5 балів)

Неможливо собі представити світову літературу без поезії. Фізика в поезії займає відведену їй гідну роль. Поетичні образи, навіяні фізичними явищами, надають видимість і предметність миру думок і почуттів поетів. Які тільки письменники не зверталися до фізичних явищ, можливо навіть самі, не відаючи того, описували їх. У будь-якого фізика фраза «Люблю грозу на початку травня…» викличе асоціації з електрикою.

Крім того, майже всі фізичні явища викликали у творчих людей натхнення. Важко знайти такого поета у світовій літературі, який би хоч раз не написав у своєму творі про землю й небо, про сонце й зірки, про грозу й блискавку, про комети й затьмарення.

Знайдіть віршований твір, у якому описано фізичний процес та вкажіть його автора. (5 балів)

Всього за виконане Завдання 3 можна отримати 15 балів.

Відповіді залишати тут:

Відповіді

Вчені-винахідники, які залишили свій слід у літературі (відповіді учасників):

  • Галілео Галілей-засновник класичної механіки-Зоряний вісник (12 березня 1610), "Лист до Кастеллі" (1613), Про сонячні плями (1613)

  • М.В.Ломоносов - сам виготовляв оптичні прилади й оригінальні дзеркальні телескопи - «Оду про взяття Хотина», "Риторика", "Російська граматика". Французький переклад у віршах "Оди Фенелона" (1738) і оригінальна "Ода на взяття Хотина" (1739). Він пише на замовлення навіть трагедії ("Таміра і Селім", 1750; "Демофонт", 1752). Вже до 1743 Р. відносяться оди: "Вечірнє роздуми про Боже величності при нагоді великого сяйва "і" Ранкове роздум про Боже величності"

  • Михайло Львович Герштейн - Метод і пристрій для визначення ступеня захисту шкіри людини від сонячного випромінювання - «Люблю, але хіба може слово».

  • Блез Паскаль-Гідравлічний прес-«Есе про конічні перетини». Автор знаменитих «Думок» та «Листів до провінціала», які стали класикою французької літератури.

  • Леонардо да Вінчі - парашют, у фізиці-інженер, механік - "Механіка – "Рай математичних наук"

  • Стівен Вільям Гокінг - одне із досягнень: використання термодинаміки до чорних дір - «Коротка історія часу»

Видатні письменники, які у своїх творах описували фізичні процеси або закони (відповіді учасників):

  • У великого Тараса Шевченка є такі рядки: Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою, Пливе човен по Дунаю один за водою. Чому «вітер з гаєм розмовляє», а з осокою «шепче»? (Відмінність у частоті та гучності звуку)

  • Іван Франко

  • Мері Шеллі

  • Явища випаровування і конденсації згадуються в повісті А.Р. Бєляєва «Продавець повітря»

  • А.И.Герцен

  • Павло Тичина

  • А. С. Пушкін - "Луна"(Эхо)

  • О.Грін

  • Герберт Уельс "Людини - невидимка"

  • Микола Васильович Гоголь

  • А.С. Пушкин «Зимнее утро»

  • Рудольф Эрих Распе «Приключения барона Мюнхаузена»

Віршовані твори, у яких описано фізичні процеси (відповіді учасників):

Микола Вінграновський:

Була гроза, і грім гримів,

він так любив гриміти,

що аж тремтів,

що аж горів

на трави і на квіти.

Леся Українка

Чом я неможу злинути вгору (випаровування)

И, як і всяка комета,

Бентежачи блиском новизни,

Ти мчишся мертвою грудкою світла,

Шляхом, позбавленим прямизни! (К. К. Случевский)

У неба вчишся й випливаєш за ним:

Сама в русі, а полюс нерухомий (Ибн Хамдис)

Зоре моя вечірняя,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпро веселочка

Воду позичає.

Т.Г.Шевченко

А.В.Руденко

Вода свою путь бере зі струмка,

Струмки на шляху збирає ріка.

Ріка повновода тече на просторі,

Аж поки вона не вливається в море.

Моря поповняють запас океану,

Над ним виникають клуби туману.

Здіймаються в гору - їх вже не дістати,

Бо хмарками в небі судилося стати.

Хмарки ж кучеряві, пропливши над нами,

Дощем проливаються, сиплють снігами.

Вода ж навесні у струмках заговорить,

І ті потечуть до річкових просторів.

Раптовий сніг упав на землю,

Завис нечутно на гілках.

І забіліла сосен зелень

У неполоханих гайках.

Вже влаштувавсь ведмідь на зиму

В барлозі темній і зручній.

Лежить і згадує ожину -

І усміхається у сні.

А змерзлі клени та берези

Ховають ноги в теплий сніг.

І затихають обережно

Аж до далекої весни.

А Костецький

Завдання 4. Фізики-спорсмени чи спортсмени-фізики?

Життя багатьох великих і відомих вчених нерозривно пов'язане зі спортом. Історія знає дуже багато випадків, коли вчені, які зробили істотний внесок у розвиток науки, активно займалися спортом і навіть домагалися в ньому певних висот. Так, наприклад, великий датський фізик-теоретик Нільс Бор в молодості грав у футбол за збірну своєї країни, був постійним учасником лижних змагань і не залишав лижні прогулянки до похилого віку. Коли він став Нобелівським лауреатом, датські спортивні газети вийшли з заголовками: «Нашому воротареві дали Нобелівську премію».

Перераховувати спортивні досягнення великих учених можна нескінченно. Існує величезна кількість прикладів, які свідчать про те, що заняття спортом не тільки не заважали знаменитим ученим займатися науковими дослідженнями, а й певною мірою сприяли їх науковому та творчому зростанню.

Перегляньте хмару слів та встановіть зв’язки між вченими-фізиками та видами спорту, якими вони займалися.

За кожен правильний зв’язок учасники зможуть отримати по 2 бала. Всього за правильно виконане Завдання 4 можна отримати 30 балів

Відповіді залишайте тут:

Відповіді

Рентген - веслування, альпенізм, ковзани, санний спорт

Ломоносов - верхова їзда, фехтування, стрільба, боротьба на руках, танці, англійський бокс, підняття тяжкості

Ландау - горні лижі

Фортов - баскетбол, вітрильний спорт, шахи

Завдання 5. Дивні винаходи

Людство рухається вперед завдяки винаходам. Наш допитливий розум намагається постійно щось вигадувати, щоб змінити на краще життя. З безлічі оригінальних знахідок практичне застосування знаходять небагато. Але саме вони і змінюють людську цивілізацію.Тим не менше в нашій історії було кілька значущих винаходів, чий потенціал так і залишився незатребуваним. Причини виявилися самими різними - від простої випадковості і несвоєчасності до економічної конкуренції. Адже ці винаходи могли значною мірою змінити наш світ або вже змінили.

Цього вченого ми знаємо як видатного хіміка. Проте він був чудовим інженером. Відомо, що цей вчений працював в одній американській компанії та став знаменитим, коли запантентував свій дивний винахід. За заповітом, вчений вимагав, щоб після його смерті поховали у цьому винаході. Хто цей вчений та що він винайшов? (2 бала)

Цей вчений-фізик був відомий серед сучасників як фахівець з квантової фізики. Проте він розробив дуже цікаву теорію. Хто цей вчений-фізик? Як називається його теорія? Що було основним постулатом цієї теорії? (3 бала)

Споконвіку жінка вважалася берегинею домашнього вогнища, тому наука і інша громадська діяльність була прерогативою чоловіків. Однак в історії були знамениті жінки, які придумали по-справжньому фундаментальні речі.

Ця австрійсько-американська акторка відома не тільки завдяки своїм зіграним ролям, а й цікавим винаходам. У 1941 році вона запатентувала секретний засіб зв'язку, яке динамічно змінювало частоту мовлення, щоб утруднити перехоплення противником. Цю технологію використовують активно зараз. Як її ім’я? Де саме використовують сьогодні технологію винайденого секретного зв’язку? (2 бала)

Автомобіль став найкращою іграшкою для хлопчаків та чоловіків. На відміну від іграшкових авто, якими граються хлопчики, дорослі для ігор купують справжній автомобіль. Тільки рідко хто задумується над тим, хто автор тих зручних пристроїв, які полегшують пересування автолюбителям. Як не дивно серед них були й жінки. Назвіть винахід, який був створений для автолюбителів жінкою-винахідником. Вкажіть цей винахід та хто його винайшов. (2 бала)

Найдовший експеримент з падаючої краплею смоли було розпочато ще в 1927 році одним професором-фізиком. Після його смерті експеримент продовжили його учні. Вчений стверджував, що смола для гідроізоляції човнів при кімнатній температурі являє собою крихкий і твердий матеріал і в той же час є рідиною, в'язкість якої в 100 мільярдів разів вище води. Він нагрів смолу, вилив її в скляну лійку і накрив зверху прозорою чашею. В результаті кожні 9 років утворювалася одна крапля смоли. Навіщо це потрібно - не зрозуміло. Як звуть цього вченого? (1 бал)

Всього за правильно виконане Завдання 5 можна отримати 10 балів.

Відповіді

Американський хімік Фред Бор знаменитий тим, що створив банку- тубус для чіпсів Pringles і запатентував цю форму. Він сильно пишався своїм дітищем і навіть заповідав поховати свій прах в одній з таких банок, що і було виконано його нащадками

Вчений-фізик Лев Давидович Ландау був відомий серед своїх сучасників не тільки своїми теоретичними викладками в галузі квантової фізики, скільки розробленої ним власноручно «теорією щастя». Шлюб він вважав кооперативом, дуже далеким від справжньої, піднесеної любові, в якому все має бути спільним і доступним стороннім. Правда, цю доступність фізик поширював не стільки на своїх дружин і коханих, скільки на себе. Основним постулатом цієї теорії був «пакт про ненапад», що забороняв ревнощі одного з подружжя через зраду іншого.

Хеді Ламарр придумала секретний засіб зв'язку, технології якого використовуються сьогодні в Wi-Fi.

Перші двірники для автомобіля винайшла Мері Андерсон в 1903 році. Їй стало шкода водія, який змушений був під час хуртовини щохвилини зупиняти машину і згрібати сніг з вітрового скла.

Глушник для автомобіля винайшла Ель Долорес Джонс в 1917 році, після чого світ навколо нас став трохи тихіше.

Найдовший експеримент з падаючої краплею смоли було проведено професором Томасом Парнеллом з Австралії

Завдання 6. Ми українці!

До участі у фіналі запрошуються учасники, які набрали не менше 39 балів

Увага! Усі зароблені бали перетворюються у бонус-бали! (див. таблицю результатів)

Українці - талановита нація. Щорічно українські вчені створюють близько 15 тис. винаходів. Завдяки їм з’явилися і такі, які зараз активно використовуються в Україні та світі.

Саме в Україні придумали перший вертоліт, трамвай, штучний супутник Землі, рентгенівський знімок, гіпсову пов’язку та багато інших корисних речей, без яких зараз не може обійтися ціла планета.

За часів незалежної України список таких революційних винаходів наших співвітчизників стрімко поповнюється з кожним роком. Та, на жаль, ці відкриття чомусь часто не відомі або не цінуються на Батьківщині у той час, коли на них є величезний попит за кордоном.

У фіналі пропонуємо учасникам виконати онлайн вправу та знайти посилання на умову завдання

Відповіді

Онлайн вправа

Ігнатій Лукачевич та Яе Зех - гасова лампа

Йосип Тимченко - кінескоп

Ігор Сікорський - гелікоптер

Сергій Корольов - ракетний двигун і перший супутник

Леонард Смирнов - опріснення морської води

Володимир Нікітін - найшвидший в світі автомобіль

Іван Селезньов - рукавичка для людей з вадами зору

Олег Збарський - екоавтомобіль, що працює на повітрі

Володимир Мельников - екологічно чисте паливо

В’ячеслав Петров - компакт-диск

Федір Піроцький - електричний трамвай

Віктор Бернацький - пристрій для боротьби з ураганами

Петро Бобонич - годинник-глюкометр для діабетиків

Хмара слів

Поштовий індекс

У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

Гнучкий суперконденсатор

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.

Рентген

Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

Безкровний аналіз крові

Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, п'ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп'ютера виводиться 131 показник здоров'я. Прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці.

Рукавичка EnableTalk для людей з обмеженими можливостями

Рукавичка призначена для перекладу мови жестів в слова. Пристрій для людей з обмеженими можливостями слуху та мовлення розробили українські студенти. Він виглядає, як дві рукавички, оснащені датчиками, які відстежують положення рук і передають дані на мобільний пристрій.

Екологічні батарейки

Група українських фахівців розробила і запатентувала інноваційні батарейки, які складаються з нейтральних для довкілля хімічних сполук, що легко утилізуються. Головними перевагами української розробки є швидкий час заряду пристрою (5-8 секунд), велика кількість циклів перезарядки (не менше 500 тисяч разів) та відсутність проблем з утилізацією.

Поки що вони призначені для пристроїв, що споживають малу кількість енергії — годинники, комп'ютерні мишки, клавіатури, пульти та інше. Розробники обіцяють, що в майбутньому такі батарейки працюватимуть близько 240 діб.

Меом

Перший у континентальній Європі комп'ютер був створений у м. Києві в 1951 році. Цей комп'ютер називався Малою електронною обчислювальною машиною – «МЕОМ». Незважаючи на скромне слово «мала», вона налічувала 6000 електронних ламп і ледь вмістилася в лівому крилі будівлі гуртожитку колишнього монастирського селища Феофанія в 10 км від м. Києва. Машина була створена в лабораторії обчислювальної техніки Інституту електротехніки АН УРСР під керівництвом академіка Сергія Олексійовича Лебедєва. Одночасно з роботою наукової лабораторії Лебедєва над розробкою обчислювальних машин працювали (теж на умовах секретності) вчені зі США, Англії та інших країн. Ці дослідження визначили подальший напрямок розвитку комп'ютерної техніки в усьому світі.

Навігатор для незрячих

14 -річний школяр з Одеси Борис Чубин створив унікальний навігаційний комп'ютер для сліпих людей. Зі своїм винаходом юний талант переміг на престижному конкурсі в Україні. Винахід — це, по суті, наручний годинник з GPS-навігатором, тільки такий навігатор не показує маршрут, а розповідає.

Розумний смітник

У Чернівцях програмісти створили "розумний" смітник. Урна сама подає сигнал, коли переповнена відходами. Крім того, може вказати найкоротший маршрут до себе – для сміттєвоза.

Результати

Переможці

Ще в далеку давнину люди почали збирати інформацію про навколишній світ. Крім звичайної цікавості, це було викликане практичними потребами. Адже, наприклад, якщо знаєш, як підняти й перемістити важкі камені, то зможеш спорудити міцні стіни та побудувати дім, жити в якому зручніше, ніж у печері або землянці. А якщо навчишся виплавляти метали з руд і виготовляти плуги, коси, сокири, зброю тощо — зможеш краще зорати поле й зібрати більший урожай, а в разі небезпеки зумієш захистити свою землю.

Очевидно, що із сучасним обладнанням сучасники стали набагато безпечнішими. Але ж усі ці прилади й механізми створені завдяки знанню законів фізики, видатними фізиками.

Сучасна фізика будується на праці учених багатьох країн. Серед них були геніальні вчені (Галілей, Ньютон, Ейнштейн та ін.) і скромні трудівники науки. Кожен з них зробив свій внесок, більший чи менший, у скарбницю світової науки.

Проте, історія ніколи не буде повною, відкриватимуться все нові й нові її сторінки, але прийдешні покоління не повинні забувати імен тих, хто творив цю історію.

Протягом веб-квесту "Секрети великих імен" ми здійснили віртуальну подорож у минуле та дізнались, що видатні фізики прославились не тільки своїми винаходами. А в останньому завданні ми зрозуміли, що серед видатних фізиків та винахідників немало українців.

Технічний прогрес невпинно крокує вперед і швидкість у нього чимала. І хто знає, можливо через деякий час серед великих імен ми знайдемо й наших переможців. А ними стали:

І місце - Сметана Анастасія, учениця 8 класу Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ст. №28 (керівник - Пінкасевич Аліна Олександрівна)

ІІ місце - команда учнів Козинського НВК "Школа-колегіум" Козинської ОТГ Рівненської обл. на чолі з Кульбацькою Оленою (керівник - Кульбацька Олена Федорівна)

Галатюк Вікторія, учениця 8 класу Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ст. №28 (керівник - Пінкасевич Аліна Олександрівна)

ІІІ місце - Айвазов Вадим, учень 7 класу Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ст. №16 (керівник - Баришнєва Олена Миколаївна)

Вітаємо переможців!