Продовжуємо експериментувати

Використання будь-якого виду енергії і виробництво електроенергії супроводжується утворенням багатьох забруднювачів води та повітря. Перелік таких забруднювачів надзвичайновеликий.

Цілком природно виникає питання, чи завжди використання енергії і виробництво електроенергії повинне супроводжуватися руйнуванням навколишнього середовища. І якщо правда, що будь-який вид людської діяльності неминуче впливає на природу, то ступінь цієї шкоди різний. Ми не можемо не впливати на середовище, у якій живемо, оскільки для

підтримки життєвих процесів як таких необхідно поглинати і використовувати енергію.

Людина, безумовно, впливає на навколишню його середовище, однак у природі існують природні механізми, що врівноважують, що підтримують середовище і спільноти, що живуть у ній, у стані рівноваги, коли всі зміни відбуваються досить повільно. Проте в багатьох випадках

господарська

діяльність людини порушує рівновагу, підтримувану цими механізмами, що призводить до швидких змін умов навколишнього середовища, з якими ні людина, ні природа не можуть успішно справитися. Традиційне виробництво енергії, що дає величезні кількості забруднювачів води та повітря, - один з видів такої діяльності людини.

Дивно, що всього двісті років тому людство, крім енергії самої людини і тварин, володіло тільки трьома видами енергії. І джерелом цих усіх трьох видів енергії було Сонце. Енергія вітру обертала крила вітряних млинів, на яких мололи зерно чи ткали. Для того щоб можна було скористатися енергією води, необхідно, щоб вода бігла вниз до моря від вище розташованого джерела, де річка наповняється за рахунок дощів, що випадають.

За останнє десятиліття інтерес до цих джерел енергії постійно зростає, оскільки в багатьох відносинах вони необмежені. У міру того як постачання палива стає менш надійним і більш дорогим, ці джерела стають усе більш привабливими і більш економічними. Підвищення цін на нафту і газ послужило головною причиною того, що ми знову звернули свою увагу наводу, вітер і Сонце.

Тема нашого наступного веб-квесту - "Продовжуємо експериментувати". А експериментувати ми будемо з альтернативними джерелами енергії. Спробуємо знайти найбільш якісніші та найдешевші види енергії, які допоможуть використати природні ресурси на благо людства.

Отже, пропонуємо учням 6-11 класів позмагатися на кращого винахідника та експерементатора у галузі енергетики.

Мета квесту:

  • розвивати критичне мислення учасників веб-квесту, вміння аналізувати та використовувати здобуті знання на практиці;

  • навчити учасників квесту спільно використовувати Google-інструменти, користуватися мережею Інтернет тощо;

  • підвищити вміння учасників користуватись Інтернетом безпечно;

  • сприяти розвитку ІТ-компетентності учасників.

Терміни проведення:

18.04 - 19.04 - перше завдання

20.04 - 21.04 - друге завдання

22.04 - 23.04 - третє завдання

25.04 - 26.04 - четверте завдання

27.04 - 28.04 - п'яте завдання

29.04 - 30.04 - шосте завдання

До виконання останнього, шостого завдання будуть допущені тільки найкращі наші учасники, які набрали не менше 50% правильних відповідей за 5 завдань. Увага! У 6 завданні бали анульовуватися не будуть! Кращі з кращих отримають цікаві призи. Переможці будуть оголошені 01.05.2016 р.

Організатор квесту: Богданова О.О., вчитель математики та інформатики Новопетрівської ЗОШ Новоодеської районної ради Миколаївської області

Спосіб зв'язку:

e-mail: bogdanov-olg@yandex.ru, bogdanova111112@gmail.com

Останні приготування:

Отже, 18 квітня 2016 року ми розпочинаємо нашу подорож "Всесвітньою павутиною". На Вас чекають шість завдань, під час яких вам доведеться бути кмітливими, творчими, уважними, а в останньому завданні ще й креативнішим.

Для подорожі слід знати декілька правил безпечного користування Інтернет-ресурсами. Для цього ознайомтесь з інформаційною сторінкою "Як вільно користуватись Інтернетом і при цьому залишатись безпечним"

Всі завдання будуть розміщуватись в день відкриття (див.графік) з 8 до 9 ранку. Прийматись відповіді будуть до 23-55 останнього дня.

Для участі у веб-квесті необхідно заповнити реєстраційну картку:

Географія учасників:

Завдання

Завдання 1

Зараз, як ніколи раніш, гостро постало питання: що чекає на людство - енергетичне голодування чи енергетичний достаток? Очевидно, що зараз людство переживає енергетичну кризу: бажані потреби людства у електричній енергії у декілька разів перевищують виготовлення!Майбутнє - за альтернативними джерелами енергії, бо вони майже безплатні (природні вітри, енергія Сонця, земного тепла), безпечні і не пов'язані із шкідливими викидами.

Проблема альтернативних джерел енергії особливо актуальна на фоні повідомлень про те, що запаси нафти, газу будуть вичерпані через 30-50 років, вугілля - через 200-300 років. Енергетичні джерела - основа незалежності будь-якої держави. Це особливо актуально для України, промисловість якої витрачає в 4-5 разів більше енергії, ніж будь-яка країна Європи.

Давайте з'ясуємо, що ми знаємо про джерела енергії які ми використовуємо, визначимо їх небезпеку та знайдемо їм альтернативу:

  1. Які Ви знаєте сучасні, найбільш уживані джерела енергії?

  2. Які джерела енергії найбільш небезпечні і чому?

  3. Чим небезпечна теплоенергетика?

  4. Джерелом яких небезпечних і шкідливих речовин є гідроенергетика?

  5. Охарактеризуйте небезпечні і шкідливі чинники атомних електростанцій.

  6. Які переваги альтернативних джерел енергії?

  7. Яка енергетика може бути альтернативною? Які з них екологічно найбільш безпечні?

  8. Як використовують альтернативну енергетику в інших країнах світу? Поясніть на прикладі однієї країни.

  9. Наведіть приклад незвичної для українців енергії

  10. Як ви гадаєте, які види альтернативних джерел енергії можна використати в Україні?

Всього за завдання 1 можна отримати 10 балів. Відповіді можна залишати тут

Джерела для перегляду:

http://ua-referat.com/Альтернативні_джерела_енергії

http://pidruchniki.com/11221213/ekologiya/osnovni_tehnogenni_dzherela_zabrudnennya_navkolishnogo_seredovischa

http://referat.repetitor.ua/Альтернативні_джерела_енергії

Завдання 2. Енергія сонцяСонячна енергетика – напрямок нетрадиційної енергетики, оснований на безпосередньому використанні сонячного випромінювання для отримання енергії в будь-якому вигляді. Сонячна енергетика використовує невичерпне джерело енергії і є екологічно чистою, тобто не виробляє шкідливих відходів.

  1. Які існують способи отримання електрики і тепла з сонячного випромінювання?

  2. Які переваги сонячної енергії?

  3. У чому полягають недоліки сонячної енергетики?

  4. Які перспективи сонячної енергетики у майбутньому?

  5. Доведіть на практиці, що сонячна енергія проста у використанні. Для цього відтворіть будь-який дослід з сонячною енергією, зробіть відео або фото досліду та надішліть на електронну адресу організатору квесту.

За запитання 1-4 ви зможете отримати 4 бала. Відповіді можна залишати тут.

Власний дослід додасть вам ще 6 балів.

Якщо виконати дослід ви не можете, то знайдіть його в Інтернеті та надішліть посилання на електронну адресу організатора квесту. Але відео вам додасть тільки 2 бала.

Джерела для перегляду:

http://www.npblog.com.ua/index.php/ekologiya/sonjachna-energetika.html

http://solar.pp.ua/sonyachna-energiya-nashe-majbutnye.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/Сонячна_енергетика

http://ua-referat.com/Перетворення_Сонячної_ЕНЕРГІЇ

Завдання 3. Енергія вітруЕнергія вітру - невичерпна. Протягом століть людина намагається використовувати енергію вітру з максимальною вигодою. Як показала практика і досвід багатьох країн, використання енергії вітру вкрай вигідно. Адже, як відомо, вітер безкоштовний - це по-перше. А, по-друге - це дуже екологічно.

В середньовіччі були винайдені вітряні млини для переробки зерна. Вважається, що перші вітряки були збудовані в Сістані, десь між сучасним Іраном та Афганістаном, між дев'ятим та сьомим сторіччями до н. е. Вони мали вертикальну вісь, від шести до дванадцяти крил з полотна або очерету та використовувались як млини та помпи для води.

В останні роки енергія вітру все ширше використовується для одержання електроенергії. Створюються вітряки великої потужності і встановлюються на місцевості, де дмуть часті й сильні вітри. Кількість і якість таких двигунів зростає щорічно, налагоджене серійне виробництво. Щоб найкраще використати вітряну енергію, важливо враховувати добові та сезонні зміни вітру, розподіл швидкості вітру в залежності від висоти над поверхнею землі, кількість поривів вітру за короткі відрізки часу. Сучасна технологія дозволяє використовувати тільки горизонтальні вітри, що розташовані близько до поверхні землі та мають швидкість від 12 до 65 км/год

Як відомо, кожна медаль має дві сторони. Давайте визначимо переваги та недоліки такого виду альтернативних джерел енергії, як вітрова енергетика.

1. Коли вперше було застосовано енергію вітру?

2. Як відомо, феномен вітру використовували ще у давнину. Як саме?

3. У чому полягають переваги та недоліки енергії вітру?

4. Які характеристики вітру варто врахувати при застосуванні?

5. Доведіть на практиці, що енергія вітру проста у використанні. Для цього відтворіть будь-який дослід з використанням вітру, зробіть відео або фото досліду та надішліть на електронну адресу організатору квесту.

За запитання 1-4 ви зможете отримати 4 бала. Відповіді можна залишати тут.

Власний дослід додасть вам ще 6 балів.

Якщо виконати дослід ви не можете, то знайдіть його в Інтернеті та надішліть посилання на електронну адресу організатора квесту. Але відео вам додасть тільки 2 бала.

Джерела для перегляду:

http://t-i-t.com.ua/energija-vitru/?lang=ua

https://uk.wikipedia.org/wiki/Вітроенергетика

https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwj_hLqEzpzMAhXIuBQKHaPcBhAQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.eco-live.com.ua%2Fcontent%2Fblogs%2Fperevagi-ta-nedol-ki-v-trovo-energetiki&usg=AFQjCNHeYip5N97WjchuKTIUuuB6c3ysZA&sig2=tOcsYWRmVJhMNLhEJnUEvQ&bvm=bv.119745492,d.d24&cad=rja

http://birdlife.org.ua/Perevagi-i-nedoliki-vitroenergetiki

Завдання 4. БіоенергіяРозмови про те, скільки коштував, коштує і ще коштуватиме газ, сьогодні в Україні вельми популярні. Населення гаряче підраховує, в що йому обійдеться опалювання нинішньою зимою.

Проте не для всіх жителів України проблема газопостачання є життєво важливою. Наприклад, газ можна отримати самому, використовуючи для цього як сировину... звичайний гній.

Останнім часом все більшу увагу привертають нетрадиційні з технічної точки зору джерела енергії: сонячне випромінювання, морські приливи і хвилі і багато іншого. Деякі з них, наприклад вітер - знаходили широке застосування і в минулому, а сьогодні переживають друге народження. Одним із «забутих» видів сировини є і біогаз, що використовувався ще в Стародавньому Китаї і знову «відкритий» у наш час.

Що ж таке біогаз? Цим терміном позначають газоподібний продукт, що отримується в результаті анаеробної, тобто такої, що відбувається без доступу повітря, ферментації (перепрівання) органічних речовин різного походження. У будь-якому селянському господарстві протягом року збирається значна кількість гною, бадилля рослин, різних відходів. Зазвичай після розкладання їх використовують як органічне добриво. Однак мало хто знає, яка кількість біогазу та тепла виділяється при ферментації. Адже ця енергія теж може послужити гарну службу сільським мешканцям.

  1. Перелічіть 5-6 органічних відходів, придатних для виробництва біогазу

  2. Від чого залежить вихід біогазу? Наведіть приклади

  3. З якого органічного відходу можна отримати найбільшу кількість біогазу?

  4. Які переваги використання біогазу у господарстві?

  5. Дослідіть існуючі установки для добування біогазу в домашніх умовах та запропонуйте власне креслення для використання вдома. Врахуйте використання тих органічних відходів, якими ви б змогли забезпечити дію даної установки.

За запитання 1-4 ви зможете отримати 4 бала.

Власне креслення установки з добування біогазу додасть вам ще 6 балів (креслення - 3 бала, пояснення до креслення - 3 бала).

Якщо виконати креслення ви не можете, то знайдіть таку установку в Інтернеті та надішліть посилання на електронну адресу організатора квесту. Але відео вам додасть тільки 2 бала.

Відповіді залишайте тут.

Джерела для перегляду:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Біогаз

http://www.agro-business.com.ua/ekonomichnyi-gektar/167-chy-prybutkove-vyrobnytstvo-biogazu.html

http://www.npblog.com.ua/index.php/fizika/biogaz-v-domashnih-umovah.html

Завдання 5. Найдивніші альтернативні види енергії

Можливо, колись наші нащадки будуть озиратися на колишні часи і сміятися над тим, як замість ефективного використання енергії ми забруднювали навколишнє середовище спалюванням корисних копалин. Зростання цін на енергетичні ресурси позначається на бюджеті кожного учасника економічної системи, що стимулює фахівців до знаходження нового джерела енергії. Все частіше з міркувань захисту навколишнього середовища вони звертають свої погляди на так звані «зелені» технології.

Вітряна енергія, електромобілі, гібридні автомобілі, водневі паливні елементи, біодизельне паливо, етанол — все це частина нового світу альтернативної енергії, який може здатися дивним і непередбачуваним.

Деякі альтернативні рішення можуть по-справжньому здивувати. Але інші, можливо, замінять існуючі підвалини енергетики, допоможуть заощадити мільярди доларів і захистити дорогоцінне навколишнє середовище.

Створіть презентацію "ТОП-10 незвичайних видів енергії", у якій висвітліть всього 2 питання:

  1. Яким критеріям повинен відповідати продукт, гідний звання повноцінного альтернативного джерела?

  2. Дослідіть запропоновані нижче джерела та визначте свій ТОП-10 нетрадиційних видів енергії для України. Поясніть свій вибір.

Джерела для перегляду:

http://old.niss.gov.ua/monitor/november08/2.htm

http://cikavosti.com/naydivnishi-alternativni-dzherela-paliva/

http://www.eco-live.com.ua/content/blogs/naynezvichnishi-dzherela-vidnovluvanoi-energii

http://delo.ua/business/10-neobychnyh-istochnikov-alternativnoj-energii-243398/

http://www.electrocars.club/2015/09/11/незвичайні-джерела-альтернативної-е/

http://cikave.org.ua/tag/alternatyvni-dzherela-enerhiji/

http://styknews.info/novyny/sotsium/2014/08/16/pit-rosa-i-pirsyng-nezvychaini-sposoby-otrymannia-energii

http://www.volfoto.inf.ua/pagesi/istomist/statti/2013rik/dm130919/t130921/desjat/desjat.htm

http://www.tokmaksolar.com.ua/ua/novyny/599-tsikave-nezvichajne-i-vesele-vikoristannya-sonyachnoji-energiji

Надішлість створену презентацію на електронну адресу організатора квесту. Всього за Завдання ви зможете отримати 10 балів.

Увага! До виконання Завдання 6 будуть допущені учасники, які мають у заліку не менше 25 балів!

Завдання 6. Будинок майбутнього

Якщо ми хочемо, щоб наша планета та людство мали майбутнє, у нас немає іншого вибору, окрім якомога швидше позбутись залежності від традиційних джерел енергії - газу, вугілля, нафти, які руйнуть навколишнє середовище та мають обмежені запаси. Використання відновлювальних джерел енергії не є сьогодні єдиним варіантом теплопостачання, але інших джерел енергії в довгостроковій перспективі у людства немає.

На що буде схожий енергозберігаючий будинок майбутнього? Це може бути будинок із садом на стінах або водоймою з рибою на обід. Це може бути подоба дерева, що перетворює сонячне світло в енергію, а вуглекислий газ у кисень. Або, можливо, він буде більше походити на ящірку, що змінює колір, підігруючи природі?

У народі кажуть, що кожен чоловік у житті повинен посадити дерево, народити сина та збудувати власний будинок. Давайте пофантазуємо та створимо власний будинок, який буде екологічно безпечним та на енергонезалежним. Для цього:

  1. Перегляньте запропоновані нижче джерела.

  2. Намалюйте схему енергонезалежного будинка.

  3. Позначте схематично на малюнку, які альтернативні види енергії слід використати.

  4. Розмістіть малюнок та пояснення до нього на онлайн дошці.

Увага! Розміщення матеріалів на онлайн дошці завершується 30.04.2016 р. о 23.55! З 0.00 год до 23.55 год 01.05.2016 р. відбуватиметься голосування учасників за кращий будинок майбутнього.

Отже, за створений будинок майбутнього ви зможете отримати 10 балів, за пояснення до нього - 5 балів. Проголосувавши за кращий будинок ви отримаєте 5 балів (за власну роботу голосувати не можна!). Голоси інших учасників також принесуть вам додаткові бали. Три кращі роботи, на думку організатора веб-квесту, також отримають додаткові бали.

Увага! Переможці будуть оголошені 02.05.2016 р.!

Відповіді

Завдання 1

1. ТЕС,АЕС,ГЕС а також опалення будинків природним газом чи дровами

2. Небезпечні види енергії (відповіді учасників):

  • Теплові джерела енергії, тому що ТЕС отруюють атмосферу мільйонами тонн отруйних викидів

  • АЕС оскільки неправильне користування або недбале обходження може привести до шалених наслідків

3. Забруднення атмосфери газоподібними і пиловими викидами. У результаті роботи електростанцій на органічному паливі, а також згоряння палива в двигунах внутрішнього згоряння в атмосферу викидається вуглекислий газ, концентрація якого виростає приблизно на 0,25% за рік. У зв'язку з цим учені виражають тривогу, тому що збільшення вуглекислого газу може послужити нагріванню атмосфери за рахунок парникового ефекту. Вуглекислий газ є прозорим для сонячних променів, він вільно пропускає їх до поверхні Землі, але затримує теплові (інфрачервоні) промені, що випромінює нагріта Сонцем Земля. Температура атмосфери, таким чином, збільшується, і тим швидше, чим більше в ньому вміст вуглекислого газу. Ще більш небезпечними є викиди з труб ТЕС в атмосферу окислів сірки й азоту. Взаємодіючи з атмосферною водою, ці гази утворюють сірчану й азотну кислоти. Випадання кислотних дощів вже сьогодні призводить до окислення ґрунтів і прісних водойм, загибелі багатьох видів фауни і флори, зниженню врожайності сільськогосподарських культур, загибелі коштовних хвойних лісів, руйнуванню архітектурних будівель і пам'ятників, і ін. Дуже небезпечними є окиси азоту для людини.

4. ГЕС в Україні побудовані на рівнинних річках, тому перед їхніми греблями створили штучні водоймища, що затопили сільськогосподарські угіддя. Вода водоймищ застоюється, акумулює різні шкідливі речовини. Вони можуть бути різного характеру від пестецидів до різних кислот чи солей. Порушує грунтовий покрив, збільшує викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря від будівельної техніки, підвищує рівень електромагнітного випромінювання, шумовий вплив (все в межах санітарної зони близько 50 м), дещо змінює гідрологічний режим (в межах довжини деривації). Відсутність рибопропускних та рибозахисних пристроїв найбільше впливатиме на гідробіонтів.

5. Видобуток урану, транспортування, обробка і поховання радіоактивних відходів - усе це найнебезпечніші для здоров'я людей виробництва, що часом виходять з поля зору громадськості і преси. На сьогоднішній день абсолютна надійність АЕС не гарантована: за деякими оцінками, у середньому кожні два з половиною роки на одному з реакторів у світі можлива велика аварія. Наслідки таких катастроф відомі на прикладі Чорнобильської АЕС і ін.

6. Переваги альтернативних джерел енергії: автономність, відсутність необхідності передавати енергію на великі відстані, що супроводжується її великими втратами та забрудненням довкілля, наприклад електромагнітним при транспортуванні електроенергії високої напруги.

7. Біоенергетика, вітроенергетика, гідроенергетика, космічна енергетика, геотермоенергетика, енергетика вторинного використання викідного тепла

геліоенергетика, змішана енергетика

Найбільш безпечні - це енергія сонця та вітру.

8. Використання альтернативної енергетики різними країнами світу (відповіді учасників):

  • Багато маяків, що встановлені на воді біля берегів Японії та США, живляться виключно за рахунок океанських хвиль.

  • Ще у 1996 році корпорація "Х'юндаї" розробила революційну технологію зберігання водню у кристалічних решітках металів. Ця розробка дозволила створити перший гідромобіль, який був визнаний достатньо безпечним для широкого вжитку і потрапив на масове виробництво. Технічні показники цього автомобіля значно кращі, а єдині вихлопи - водяна пара.

  • Найбільш вживаним є видобуток енергії з енергії припливів та відпливів. З 1967 р. у дельті р.Ранс, Франція, працює приливна електростанція (ПЕС) потужністю 240 Мвт. Тут приливи досягають висоти 13 м. У 1968 р. радянський інженер Бернштейн розробив зручний спосіб буксирування ПЕС у потрібні місця. В цьому ж році він збудував експериментальну ПЕС в Кислій Губі, що біля Мурманську. Зараз будується ПЕС потужністю 6000 Мвт у Баренцевому морі.

  • Вже давно працюють електростанції, що використовують гарячі підземні джерела. Перша така станція була побудована ще у 1904 р. Зараз поблизу м. Сан-Франциско працює геотермальна електростанція потужністю 500 КВт.

  • Як прикад можна навести каскад плотин корпорації "TVA" на річці Теннесі, США. 51 плотина захищає орні землі. На 38 з них працюють гідроелектростанції. До будівництва цих плотин ведення сільськогосподарської діяльності було майже неможливим.

  • Наприклад в Японії сонячні панелі дозволяють перетворювати світлове випромінювання сонця на електроенергію за допомогою особливих напівпровідникових елементів. Планується, що нова станція зможе виробляти 8,3 мільйона кВт електричної енергії в рік. Цього, наприклад, достатньо, щоб забезпечити енергетичні потреби більш двох тисяч приватних будинків.

  • У Європі виробництво біогазу, який є продуктом анаеробного зброджування гною та інших органічних відходів, дає не лише відновлювану енергію, але є ефективним шляхом боротьби з забрудненням води й повітря шкідливими відходами.

  • Австралія країна, що має середній рівень ВВП не має можливості користуватися атомною енергетикою максимально, зате австралія найжаркіший континет що має можливість для використання СЕС, що вона і робить. Аналогічно з річками, їх там майже немає, зате вітер є і є можливості для його використання.

  • У США вироблено достанньо вітровоі енергіі, щоб забезпечити потреби таких штатів як Оклахома, Небраска, Канзас, Колорадо і Вайомінг

  • На сьогоднішній день в Норвегії вже є перша експериментальна електростанція, яка отримує енергію з солоної води. Створена компанією Statkraft. Щоб отримати електроенергію, на електростанції застосовується фізичний ефект — осмос. Тобто в результаті змішування солоної та прісної води вдається витягти енергію з зростаючої ентропії рідин. Після цього отримана енергія використовується для обертання гідротурбіни електрогенератора.

  • Побудовані геліостанції в США (Каліфорнії). Вони мають економічні показники, які не поступаються станціям інших типів.

  • У ряді країн створені геотермальні станції - у США (станція Гейзерс в США має потужність 1 млн. кВт), Росії, на Філіппінах і в Італії; приливні - у Франції, Канаді, Росії і КНР; вітрові - у США та Данії.

  • Альтернатива енергетика в багатьох розвинених країнах світу вже перестала бути альтернативною. Візьмемо приміром дані деяких розвинених країн станом на 2013 рік: у Німеччині сонячна енергетика дала більше 5% від всієї виробленої енергії в країні; Ісландія близько 30% своїх потреб у енергії забезпечує з геотермальних джерел; Данія забезпечує потреби свого населення у електроенергії на 30% з вітрової енергетики, ще 15% отримується шляхом перероблення біомаси; Італія, країна з однією з найпотужніших економік світу з населенням близько 60 мільйонів осіб, більше 6% електроенергії генерує сонячними електростанціями, а вітрова енергія і енергія біомаси забезпечують ще 11% потреб країни. Як бачимо багато країн світу чималу частку своїх потреб в електроенергії забезпечують відновлювальною енергетикою, а деякі невеликі країни (Норвегія, Ісландія) і взагалі всі 100% потрібної їм електроенергії добувають з відновлювальних джерел (враховуючи гідроелектростанції). Навіть енергетичні плани таких гігантів світової економіки як США та Китай передбачають найближчими роками поступове збільшення відновлювальної енергетики до частки понад 30%.

9. Приклади незвичної для українців енергії (відповіді учасників):

  • Ні для кого не секрет, що японці - дуже практичні люди. Вони не терплять витрачання даремно ресурсів і часу. Прикладом тому може послужити їх ставлення до продуктів людської життєдіяльності і самого процесу позбавлення від них. Взяти хоча б пісуари Toirettsu з можливістю грати у відеоігри, керуючи процесом за допомогою струменя. Тепер ось японці придумали ще один спосіб використовувати людську сечу. На цей раз, як альтернативного джерела енергії.

  • Хоча людство ще не знає способу безпосереднього використання вулканічної енергії, та ми можемо навести чудовий приклад раціонального використання енергії земних надр - Ісландію. Ця маленька європейська країна повністю забезпечує себе теплом, яке отримується з гарячих фонтанів гейзерів, котрі працюють з точністю хронометра. Але вперше ідея використання гейзерів була втілена у дійсність не в Ісландії. Ще древні римляни підвели тепло від гейзерів до лазень-терм міста Каракали. Не тільки для отоплення люди черпають енергію з надр землі. Вже давно працюють електростанції, що використовують гарячі підземні джерела. Перша така станція була побудована ще у 1904 р. Зараз поблизу м. Сан-франциско працює геотермальна електростанція потужністю 500 КВт. Та не всюди з землі б'ють джерела гарячої води. Хоча гейзери і чудові джерела енергії, та характерна їм локальність заперечує будь які розмови щодо глобального використання останніх.

  • Використання п'єзоелектричних генераторів для використання кінетичної енергії . На сьогоднішній день вже існують експериментальні установки і за їх рахунок можна отримувати електроенергію в ході використання кінетичної енергії — пішохідні доріжки, турнікети на залізничних вокзалах, спеціальний танцпол з вбудованими в нього п'єзоелектричними генераторами. Також вже розглядаються ідеї створення в найближчому майбутньому особливі «зелені тренажерні зали».

  • Сміття. На смітниках можна збирати метан, та перетворювати його на природний газ. Відстійники і сміттєві ями самі по собі є колосальним джерелом газу, яке до того ж регулярно поновлюється, так як людство постійно продукує органічне сміття.

  • Курячий послід. Курячий гній виділяє метан і може використовуватися як біомаса. Шляхом бродіння посліду виробляється біогаз, який після цього проходити через систему доочистки. З нього виділяється вуглекислий газ і біогаз збагачується до стану природного газу. Запуск подібних електростанцій зможе значно скоротити ці витрати.

  • Токсичні відходи. Замість захоронення небезпечних відходів, з них можна видобувати енергію шляхом використання процесу газифікації та низькопотенціальної теплоти. Газифікація - перетворення відходів у горючі гази, з яких потім видобувають електроенергію.

  • Водорості можуть генерувати більше біомаси та олії, ніж будь-яка інша рослина. Сьогодні проводяться дослідження з вирощування високопродуктивних плантацій масляних водоростей. З масляних культур за допомогою етерифікації виділеного рослинного масла виробляється різне дизельне паливо (біодизель). В даний час розроблені фотобіореактори, які застосовуються для виробництва біодизельного палива та інших біопродуктів з масла, виробленого водоростями.

10. Усі вищезазначені види альтернативних джерел в залежності від місцевості, наприклад на Півдні більше підходить клімат для вітровоі та сонячноі енергетики, біля моря - приливна енергетика. а також можна використати біоенергію та енергію відходів.

Завдання 2

1. Способи отримання електрики і тепла з сонячного випромінювання:

  • отримання електроенергії за допомогою фотоелементів;

  • перетворення сонячної енергії в електрику за допомогою теплових машин: парові машини (поршневі або турбінні), які використовують водяну пару, вуглекислий газ, пропан-бутан, фреони;

  • двигун Стірлінга і т. д.;

  • геліотермальна енергетика – нагрівання поверхні, що поглинає сонячні промені, і подальший розподіл та використання тепла (фокусування сонячного випромінювання на посудині з водою для подальшого використання нагрітої води в опалюванні або в парових електрогенераторах);

  • термоповітряні електростанції (перетворення сонячної енергії в енергію повітряного потоку, що направляється на турбогенератор);

  • сонячні аеростатні електростанції (генерація водяної пари усередині балона аеростата за рахунок нагрівання сонячним випромінюванням поверхні аеростата, покритого селективно-поглинаючим покриттям). Перевага – запасу пари в балоні достатньо для роботи електростанції в темний час доби і в негоду.

2. Переваги сонячної енергії:

  • загальнодоступність і невичерпність джерела;

  • теоретично, повна безпека для навколишнього середовища, хоча існує ймовірність того, що повсюдне впровадження сонячної енергетики може змінити альбедо (характеристику відбивної (розсіювальної) здатності) земної поверхні і привести до зміни клімату (однак при сучасному рівні споживання енергії це вкрай малоймовірно).

3. Недоліки сонячної енергетики:

  • залежність від погоди і часу доби;

  • як наслідок необхідність акумуляції енергії;

  • висока вартість конструкції;

  • необхідність періодичної очистки дзеркальної поверхні від пилу;

  • нагрівання атмосфери над електростанцією.

4. Згенерована на основі сонячного випромінювання енергія зможе до 2050 року забезпечити 20-25% потреб людства в електриці і скоротить викиди вуглекислоти. Як вважають експерти Міжнародного енергетичного агентства (IEA), сонячна енергетика вже через 40 років при відповідному рівні поширення передових технологій буде виробляти близько 9 тисяч терават-годин – або 20-25% всієї необхідної електрики, і це забезпечить скорочення викидів вуглекислого газу на 6 млрд тонн щорічно.

5. Використання енергії сонця (досліди учасників):

Завдання 3

1. Одним з найперших винаходів використання вітру було вітрило десь у п'ятому тисячолітті до н. е. У першому сторіччі до нашої ери давньогрецький вчений Герон Александрійський винайшов вітряк.

2. У будівництві феномен вітру у давнину також застосовували для природної вентиляції та охолодження повітря у сухих та жарких країнах Середньої Азії.

3. Переваги та недоліки вітрової енергії

4. Вітер характеризується наступними показниками:

  • Швидкість середньомісячна і середньорічна (відповідно до градацій за величиною і зовнішніми ознаками за шкалою Бофорта);

  • Швидкість максимальна в пориві (дуже важливий показник стійкості роботи вітроелектростанції);

  • Напрям вітрів («троянда вітрів», періодичність зміни напрямків і сили вітру);

  • Турбулентність (внутрішня структура повітряного потоку, що створює градієнти швидкості в горизонтальній і вертикальній площині);

  • Поривчастість (зміна швидкості вітру в одиницю часу);

  • Щільність вітрового потоку (залежить від атмосферного тиску, температури і вологості).

5. Використання енергії вітру (досліди учасників):

Відео з використання вітрової енергії:

Завдання 4

  1. Перелік органічних відходів, придатних для виробництва біогазу: гній, пташиний послід, зернова і мелясна післяспиртова барда, пивна дробина, буряковий жом, фекальні осідання, відходи рибного і забійного цеху (кров, жир, кишки, канига), трава, побутові відходи, відходи молокозаводів - солона і солодка молочна сироватка, відходи з виробництва біодизелю - технічний гліцерин, з виробництва біодизелю із ріпаку, відходи з виробництва соків - жом фруктовий, ягідний, овочевий, водорості, відходи з виробництва крохмалю і патоки - мезга і сироп, відходи з переробки картоплі, виробництва чіпсів - очищення, шкірки, гнилі бульби, кавова пульпа. Окрім відходів, біогаз можна виробляти зі спеціально вирощених енергетичних культур, наприклад, силосної кукурудзи, водоростей.

  2. Вихід біогазу залежить від вмісту сухої речовини і виду використовуваної сировини. З тонни гною великої рогатої худоби виходить 50-65 м3 біогазу з вмістом метану 60%, 150-500 м3 біогазу з різних видів рослин з вмістом метану до 70%.

  3. Максимальну кількість біогазу - 1300 м3 із вмістом метану до 87% - можна отримати з жиру.

  4. Виробництво біогазу дає змогу запобігти викидам метану в атмосферу. Метан впливає на парниковий ефект у 21 разів сильніше, ніж СО2, і знаходиться в атмосфері 12 років. Захват метану - кращий короткостроковий спосіб запобігання глобальному потеплінню. Перероблений гній, барда й інші відходи застосовуються як добриво в сільському господарстві. Це дозволяє понизити використання хімічних добрив, скорочується навантаження на грунтові води. Біогазові установки можуть встановлюватися як очисні споруди на фермах, птахофабриках, спиртних, цукрових заводах, м'ясокомбінатах. Вони здатні замінити ветеринарно-санітарний завод, тобто падаль може утилізуватися у біогаз замість виробництва м'ясо-кісткового борошна.

  5. Креслення установок для добування біогазу (роботи учасників):

Результати

Завдання 1

Завдання 2

Завдання 3

Завдання 4

Завдання 5

Фіналісти

Завдання 6

Переможці

Я вітаю всіх любителів фізики та веб-квестів!

Під час участі у квесті "Продовжуємо експериментувати" ми дізналися, що існує багато способів економії тепла та електроенергії в побуті. Зберегаючи тепло та електроенергію, ми дбаємо про своє майбутнє, адже енергозбереження - це шлях до збереження природи Землі.

Маю надію, що майбутнє енергозберігаючих технологій буде за вами, шановні учасники веб-квесту.

Отже, хто ж був кращим у черговому веб-квесті? Хоча й тяжко було визначити лідера, адже кожен з учасників був старанним, оригінальним та відповідальним, проте ось результати:

І місце - Войстик Владислав, учень 10 класу Новоодеської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Новоодеської районної ради Миколаївської області

ІІ місце - команда учнів Новоінгульської ЗОШ І-ІІІ ст. Новоодеської районної ради Миколаївської області

ІІІ місце - Норков Арсеній та Антонов Артур, учні Первомайської І-ІІІ ст. ЗОШ №7 Харківської області

Подяки отримують вчителі-консультанти:

Дворжак Тетяна Сергіївна, вчитель Кандибинської ЗОШ Новоодеської районної ради Миколаївської області

Караченцева Наталя Миколаївна, вчитель Первомайської ЗОШ І-ІІІ ст. №7 Харківської області

Миронюк Інна Володимирівна, вчитель Новоінгульської ЗОШ І-ІІІ ст. Новоодеської районної ради Миколаївської області

Вітренко Оксана Сергіївна, вчитель Новоодеської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Новоодеської районної ради Миколаївської області

Шановні учасники та вчителі-консультанти! Якщо у вас виникли ідеї щодо проведення наступних веб-квестів, організатор розгляне будь-яку пропозицію. Для цього розмістіть свої думки на онлайн дошці або надішліть на електронну адресу організатора веб-квесту.