Експериментальна фізика

Фізика одна з найдавніших наук. Icтopiя її розвитку налічує багато віків. Це основна наука про природу. Навіть слово "фізика" грецькою означає – природа.

Експериментальна фізика - спосіб пізнання природи, що полягає у вивченні природних явищ у спеціально приготованих умовах. На відміну від теоретичної фізики, яка досліджує математичні моделі природи, експериментальна фізика покликана досліджувати саму природу.

"Яка тонка межа між наукою і справжнім чаклунством!" – саме так можна подумати, дивлячись на барвисті й фантастичні досліди та експерименти.

Отже, пропонуємо учням 8-11 класів позмагатися та взяти участь у ІІ районному веб-квесті з фізики "Експериментальна фізика", який відбудеться з 13 по 30 квітня 2015 р. на нашому сайті.

Для участі необхідно заповнити анкету учасника та вчасно давати відповіді на запитання.

Бажаємо успіхів!

Тема квесту:

«Експериментальна фізика»

Мета квесту:

підвищити навички учнів роботи з сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями, мережею Інтернет тощо;

підвищити знання всіх учасників про безпечний Інтернет;

сприяти розвитку ІТ-компетентності учасників навчально-виховного процесу.

Учасники:

учні 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (індивідуально або у командах)

Терміни проведення:

1 завдання: 13 квітня – 14 квітня 2015 року

2 завдання: 15 квітня – 16 квітня 2015 року

3 завдання: 17 квітня – 18 квітня 2015 року

4 завдання: 20 квітня – 21 квітня 2015 року

5 завдання: 22 квітня – 23 квітня 2015 року

6 завдання: 25 квітня – 26 квітня 2015 року

Підведення підсумків: до 30 квітня 2015 року

Організатор квесту:

Богданова О.О., вчитель Новопетрівської ЗОШ

Спосіб зв'язку:

тел.: 0677847746

e-mail: bogdanov-olg@yandex.ru

Останні приготування:

Ми не встигли до початку спектаклю, який розпочався 14 мільярдів років тому, а з'явилися в залі для глядачів зовсім недавно за космічними масштабами часу − пройшло всього кілька тисяч років. Але нам багато чого вдалося зрозуміти в театральній дії, хоча ще більше належить з'ясувати. Не всі представники роду людського присвячують свої життя пізнання законів природи. Тільки невелика частина, науковці. Про те, як вони це роблять, − ми дізнаємося під час веб-квесту.

Завдання

Завдання 1

Що таке експеримент? Слово експеримент походить від грецького слова experimentym, що перекладається як проба, досвід. Знайдіть визначення цього слова та вкажіть важливі характеристики експерименту. (1 бал)

Чим експеримент відрізняється від спостереження? (1 бал)

Які існують види експерименту? (1 бал)

Десятки і сотні тисяч фізичних експериментів було поставлено за тисячолітню історію науки. Непросто відібрати декілька "самих-самих", щоб розповісти про них. Який має бути критерій відбору?

Чотири роки тому в газеті "The New York Times" була опублікована стаття Роберта Криза і Стоні Бука. У ній розповідалося про результати опитування, проведеного серед фізиків. Кожен опитаний повинен був назвати десять найкрасивіших за всю історію фізичних експериментів. На наш погляд, критерій краси нічим не поступається іншим критеріям. Тому пропонуємо назвати один експеримент, який увійшов в першу десятку за результатами опитування Криза і Бука. (1 бал)

Від свого зародження фізика завжди мала велике прикладне значення й розвивалася разом із машинами й механізмами, які людство використовувало для своїх потреб. Фізика широко використовується в інженерних науках, чимало фізиків було водночас винахідниками і, навпаки. Механіка, як частина фізики, тісно пов'язана з теоретичною механікою та опором матеріалів, як інженерними науками. Термодинаміка зв'язана з теплотехнікою та конструюванням теплових двигунів. Електрика пов'язана з електротехнікою та електронікою, для становлення і розвитку якої дуже важливі дослідження в області фізики твердого тіла. Досягнення ядерної фізики зумовили появу ядерної енергетики тощо. Тобто завдяки практичному експерименту, фізика має широкі міждисциплінарні зв'язки. Назвіть одну галузь, яка тісно пов’язана з фізикою і широко використовується у нашому житті. (1 бал)

Іноді деякі експерименти здаються дивними. Наприклад, вченим вдалося описати з точки зору динаміки момент зіткнення дощової краплі і польоту комара. Таке спостереження дозволяє пояснити, як комарі можуть продовжувати політ під час дощу. У ході експериментів перед ученими стояло завдання вивчити і пояснити базові принципи взаємодії дощової краплі і політ комара. В якості основного експериментального обладнання застосовувалася спеціальна високошвидкісна камера. Комар перебував у спеціальній установці, де за допомогою насоса імітувався справжній дощ. Для чого проводилися такі експерименти? (1 бал)

Нарешті тепер стало відомо, чому роса завжди збирається на кінчиках листя. Відповідь на це цікаве питання дав Мартін Шанахану, вчений з Единбурзького університету (Великобританія), якому вдалося в точності описати модель дивної поведінки роси, яка формується саме на кінчиках листя, а не на їх поверхні. Краплі, які утворюються з водяної пари в повітрі в міру охолодження поверхні листя в ранкові та денні години, скупчуються у випадковому порядку на всій площині.

Помічено, що роса схильна накопичуватися саме на кінцях тонких і довгих листя навіть тоді, коли необхідно подолати закони сили тяжіння, переміщаючись вгору.

Британський вчений зауважив, що краплі дощу поводяться дещо інакше - вони завжди залишаються на сухій поверхні листа на тому місці, на якому сформувалися. Зовсім по-іншому поводяться краплі роси.

Розгадка загадкового поведінки крапель роси виявилася досить простою. В чому вона полягає? (1 бал) Що використовував для експерименту Мартін Шанахану? (1 бал)

Всього за завдання 1 ви зможете отримати 8 балів.

Відповіді залишайте тут

Завдання 2

З дитинства людину тягне все незрозуміле і загадкове. А якщо вдається трохи наблизитися хоча б до однієї з розгадок, це доставляє величезну радість, дарує масу позитивних емоцій, а отже, збільшує тривалість життя.

У наступному завданні ми пропонуємо вам фокуси і експерименти, які задовольнять цікавість кожного. Перегляньте відео та розгадайте секрети фізичних «фокусів».

Всього за Завдання 2 ви зможете отримати 10 балів.

Відповіді залишайте тут.

Завдання 3

Найбільш відомим автором більшості дослідів та експериментів є французький популяризатор науки Артур Гуд, більш відомий під псевдонімом Том Тіт. Сто років тому він весело проводив час із сином Жаном: без всяких лабораторій і особливих приладів вони ставили фізичні та хімічні досліди, створювали прості пристосування, здатні замінити серйозні "дорослі" машини. Тепер і у вас є можливість повторити один з дослідів, який спонукає до вивчення науки і розвиває експериментальні навички.

Наступне завдання вам необхідно відтворити та зняти його на відео або фото. Засобами PowerPoint або відеозйомки продемонструвати ваші дії та зробити пояснення даного експерименту.

Повітря можна використовувати в самих різних магічних трюках. Ось один із способів, якими можна здивувати за допомогою повітря. За допомогою своєї магічної «майстерності» ви зможете зробити так, щоб шматочок паперу залишився сухим.

Реквізит: паперовий рушник, стакан, пластикова миска або відерце, в яке можна налити достатню кількість води, щоб вона повністю покрила стакан

Підготовка:

Розкладіть все необхідне на столі. Починаємо наукове диво!

Зімніть паперовий рушник і покладіть його на дно склянки.

Переверніть склянку і переконайтеся, що грудка паперу залишається на місці. Потім повільно опустіть перевернутий стакан в миску з водою. Намагайтеся тримати склянку якомога рівніше, поки вона не сховається під водою повністю. Витягніть стакан з води і струсіть з нього воду. Переверніть стакан дном донизу і дістаньте папір.

Результат: паперовий рушник залишилося сухим.

За Завдання 3 ви зможете отримати до 10 балів:

Надісланий матеріал збережено у форматі PowerPoint або у відео форматі (2 бала)

У надісланому матеріалі повністю описано даний експеримент (5 балів)

У відповіді є правильне пояснення експерименту (3 бала)

Відповідь надсилайте на адресу організатора квесту. Відеоматеріали можна розмістити на YouTube та надіслати посилання.

Завдання 4

Сучасні технології стають у нагоді у різних галузях науки. Не виключенням є й експериментальні дослідження поведінки різних об’єктів. Пропонуємо провести такий експеримент з м’ячиком за допомогою он-лайн гри.

Виконавши 30 експериментів зафіксуйте результати та надішліть скрін-шот на електронну скриньку організатора квесту.

Найбільш вдалий результат отримає найбільшу кількість балів.

Завдання 5

Поширене переконання, що бутерброд практично завжди падає намазаною частиною вниз. Воно не позбавлене підстав:

Зсув центру ваги бутерброда до тієї сторони, на якій лежить масло.

Можливе пояснення: якщо бутерброд впаде хлібом вниз, то він може відскочити і перевернутися.

І, нарешті, психологічний ефект: падіння бутерброда намазаною стороною вниз викликає більше негативних емоцій і, отже, краще відкладається в пам'яті.

Аеродинамічні якості намазаного боку вище, чим не намазаного, через присутність у хлібі пір. Тому шанс на перевертання бутерброда при падінні не намазаним боком вниз вище, ніж намазаним

Завдання: довести чи спростувати таке переконання. Експеримент проведіть з маслом, спредом та маргарином. Зробіть висновки.

Роботу оформіть у вигляді презентації або відео.

Всього за виконання Завдання 4 ви зможете отримати до 10 балів:

  • Надісланий матеріал збережено у форматі PowerPoint або у відео форматі (2 бала)

  • У надісланому матеріалі повністю описано даний експеримент (5 балів)

  • У відповіді є правильне пояснення експерименту (3 бала)

Відповідь надсилайте на адресу організатора квесту. Відеоматеріали можна розмістити на YouTube та надіслати посилання.

Завдання 6

До участі допускаються тільки учасники, у яких у фінальній таблиці сума балів більша від 24.

Увага! Усі попередні бали обнульовано!

Шановні відвідувачі та учасники веб-квестів! Запрошуємо вас взяти участь в обговоренні подальшої роботи нашого сайту. Запропонуйте теми для майбутніх квестів та розмістіть їх на нашій он-лайн стіні.

Відповіді

Завдання 1

Сучасний словник іноземних слів (1994) містить таке визначення: експеримент − це 1) науково поставлений досвід, спостереження досліджуваного явища в науково враховуються умовах, що дозволяють стежити за ходом явища і багаторазово відтворювати його при повторенні цих умов; 2) взагалі досвід, спроба здійснити що-небудь. Велика Радянська енциклопедія додає: Різні види спостереження, які супроводжуються активним досліджуванням об’єкта, експеримент здійснюється на основі теорії, визначає постановку завдань та інтерпретації його результатів. Експеримент − планомірне проведення спостереження.

У науці експеримент використовується для отримання знань, невідомих людству в цілому. У процесі навчання він застосовується для отримання знань, невідомих даній конкретній людині.

Експериме́нт (англ. experiment) — метод вивчення, який полягає у викликанні визначеного явища (чи його зміну) в штучно створених (лабораторних) умовах з метою дослідження і з'ясування процесу його розвитку. Спроба, дослід, які потребують підтвердження чи спростування, форма пізнання, один з основних методів наукового дослідження, в якому вивчення явищ відбувається в доцільно вибраних або штучно створених умовах, що забезпечують появу тих процесів, спостереження яких необхідне для встановлення закономірних зв'язків між явищами. Важливими характеристиками експерименту є його надійність та валідність.

Експеримент відрізняється від спостереження активною взаємодією з досліджуваним об'єктом. Зазвичай, експеримент проводиться в рамках наукового дослідження і слугує для перевірки гіпотези, встановлення причинно-наслідкових зв'язків між явищами.

Розрізняють пасивний експеримент та активний експеримент

10 найкрасивіших за всю історію фізичних експериментів:

1. Експеримент Ератосфена Киренського

Один з найдавніших відомих фізичних експериментів, в результаті якого було виміряно радіус Землі, був проведений в III столітті до нашої ери бібліотекарем знаменитої Александрійської бібліотеки Ерастофеном Кіренським. Схема експерименту проста. Опівдні, в день літнього сонцестояння, в місті Сієні (нині Асуан) Сонце перебувало в зеніті і предмети не відкидали тіні. У той же день і в той же час в місті Александрії, розташованому в 800 кілометрах від Сієна, Сонце відхилялося від зеніту приблизно на 7°. Це становить близько 1/50 повного кола (360°), звідки виходить, що окружність Землі дорівнює 40000 кілометрів, а радіус 6300 кілометрів. Майже неймовірним видається те, що виміряний настільки простим методом радіус Землі виявився всього на 5% менше значення, отриманого найточнішими сучасними методами.

2. Експеримент Галілео Галілея

У XVII столітті панувала думка Арістотеля, який учив, що швидкість падіння тіла залежить від його маси. Чим важче тіло, тим швидше воно падає. Спостереження, які кожен з нас може проробити у повсякденному житті, здавалося б, підтверджують це. Спробуйте одночасно випустити з рук легку зубочистку і важкий камінь. Камінь швидше торкнеться землі. Подібні спостереження привели Арістотеля до висновку про фундаментальну властивість сили, з якою Земля притягує інші тіла. Насправді на швидкість падіння впливає не тільки сила тяжіння, а й сила опору повітря. Співвідношення цих сил для легких предметів і для важких різне, що і призводить до спостережуваного ефекту.

Італієць Галілео Галілей засумнівався в правильності висновків Арістотеля і знайшов спосіб їх перевірити. Для цього він скидав з Пізанської вежі в один і той же момент гарматне ядро і значно легшу мушкетну кулю. Обидва тіла мали приблизно однакову обтічну форму, тому і для ядра, і для кулі сили опору повітря були дуже малі в порівнянні з силами тяжіння. Галілей з'ясував, що обидва предмети досягають землі в один і той же момент, тобто швидкість їх падіння однакова.

Результати, отримані Галілеєм. - Наслідок закону всесвітнього тяжіння і закону, відповідно до якого прискорення тіла прямо пропорційне силі, що діє на нього, і обернено пропорційно масі.

3. Інший експеримент Галілео Галілея

Галілей заміряв відстань, яку кулі, що котяться по похилій дошці, долали за рівні проміжки часу, виміряний автором досвіду по водяним годинах.

Учений з'ясував, що якщо час збільшити в два рази, то кулі прокотяться в чотири рази далі. Ця квадратична залежність означала, що кулі під дією сили тяжіння рухаються прискорено, що суперечило приймали на віру протягом 2000 років твердженням Аристотеля про те, що тіла, на які діє сила, рухаються з постійною швидкістю, тоді як якщо сила не прикладена до тіла, то воно покоїться. Результати цього експерименту Галілея, як і результати його експерименту з Пізанської вежею, надалі послужили основою для формулювання законів класичної механіки.

4. Експеримент Генрі Кавендіша

Після того як Ісаак Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння: сила тяжіння між двома тілами з масами Міт, віддалених один від одного на відстань r, дорівнює F=g(mM/r2), залишалося визначити значення гравітаційної постійної g. Для цього потрібно було виміряти силу тяжіння між двома тілами з відомими масами. Зробити це не так просто, тому що сила тяжіння дуже мала. Ми відчуваємо силу тяжіння Землі. Але відчути тяжіння навіть дуже великий опинилася поблизу гори неможливо, оскільки воно дуже слабо.

Потрібен був дуже тонкий і чутливий метод. Його придумав і застосував в 1798 році співвітчизник Ньютона Генрі Кавендіш. Він використовував крутильні ваги - коромисло з двома кульками, підвішене на дуже тонкому шнурку. Кавендіш вимірював зміщення коромисла (поворот) при наближенні до кульок ваги інших кульок більшої маси. Для збільшення чутливості зміщення визначалося за світловими зайчиками, відбитими від дзеркал, закріплених на кулях коромисла. В результаті цього експерименту Кавендішу вдалося досить точно визначити значення гравітаційної константи і вперше обчислити масу Землі.

5. Експеримент Жана Бернара Фуко

Французький фізик Леон Фуко в 1851 році експериментально довів обертання Землі навколо своєї осі за допомогою 67-метрового маятника, підвішеного до вершини купола паризького Пантеону. Площина гойдання маятника зберігає незмінне положення по відношенню до зірок. Спостерігач же, який знаходиться на Землі і обертається разом з нею, бачить, що площина обертання повільно повертається в бік, протилежний напрямку обертання Землі.

6. Експеримент Ісаака Ньютона

У 1672 році Ісаак Ньютон проробив простий експеримент, описаний у всіх шкільних підручниках. Зачинивши віконниці, він зробив у них невеликий отвір, крізь який проходив сонячний промінь. На шляху променя була поставлена призма, а за призмою - екран. На екрані Ньютон спостерігав "веселку": білий сонячний промінь, пройшовши через призму, перетворився на кілька кольорових променів - від фіолетового до червоного. Це явище називається дисперсією світла.

Сер Ісаак був не першим, хто спостерігав це явище. Вже на початку нашої ери було відомо, що великі монокристали природного походження мають здатність розкладати світло на кольори. Перші дослідження дисперсії світла в дослідах зі скляною трикутною призмою ще до Ньютона виконали англієць Харіот і чеський природодослідник Марці.

Проте до Ньютона такі спостереження не піддавалися серйозному аналізу, а зроблені на їх основі висновків не перевірялися додатковими експериментами. І Харіот, і Марці залишалися послідовниками Арістотеля, який стверджував, що різниця в кольорі визначається різницею в кількості темноти, "домішується" до білого світу. Фіолетовий колір, за Арістотелем, виникає при найбільшому додаванні темноти до світла, а червоний - при найменшому. Ньютон же виконав допол¬нітельние досліди зі схрещеними призмами, коли світло, пропущене через одну призму, проходить потім через іншу. На підставі проведених дослідів він зробив висновок про те, що "ніякого кольору не виникає з білизни і чорноти, змішаних разом, крім проміжних темних; кількість світла не змінює виду кольору". Він показав, що біле світло треба розглядати як складову. Основними ж є кольори від фіолетового до червоного.

Цей експеримент Ньютона слугує чудовим прикладом того, як різні люди, спостерігаючи одне і те ж явище, інтерпретують його по-різному і лише ті, хто піддає сумніву свою інтерпретацію і ставить додаткові досліди, приходять до правильних висновків.

7. Експеримент Томаса Юнга

До початку XIX століття переважали уявлення про корпускулярну природу світла. Світло вважали складається з окремих частинок - корпускул. Хоча явища дифракції та інтерференції світла спостерігав ще Ньютон ("кільця Ньютона"), загальноприйнята точка зору залишалася корпускулярної.

Розглядаючи хвилі на поверхні води від двох кинутих каменів, можна помітити, як, накладаючись один на одного, хвилі можуть інтерферувати, тобто взаємогасити або взаємопідсилювати один одного. Ґрунтуючись на цьому, англійський фізик і лікар Томас Юнг проробив в 1801 році досліди з променем світла, який проходив через два отвори в непрозорому екрані, утворюючи, таким чином, два незалежних джерела світла, аналогічних двом кинутим у воду каменям. В результаті він спостерігав інтерференційну картину, що складається з чергуються темних і білих смуг, яка не могла б утворитися, якби світло складалося з корпускул. Темні смуги відповідали зонам, де світлові хвилі від двох щілин гасять один одного. Світлі смуги виникали там, де світлові хвилі взаємопідсилювалися. Таким чином було доведено хвильову природу світла.

8. Експеримент Клауса Йонссона

Німецький фізик Клаус Йонссон провів в 1961 році експеримент, подібний до експерименту Томаса Юнга з інтерференції світла. Різниця полягала в тому, що замість променів світла Йонссон використав пучки електронів. Він отримав інтерференційну картину, аналогічну тій, що Юнг спостерігав для світлових хвиль. Це підтвердило правильність положень квантової механіки про змішану корпускулярно-хвильову природу елементарних частинок.

9. Експеримент Роберта Міллікена

Уявлення про те, що електричний заряд будь-якого тіла дискретний (тобто складається з більшого чи меншого набору елементарних зарядів, які вже не підлягають дробленню), виникло ще на початку XIX століття і підтримувалося такими відомими фізиками, як М. Фарадей і Г. Гельмгольц. У теорію було введено термін "електрон", що позначав якусь частинку - носій елементарного електричного заряду. Цей термін, проте, був у той час чисто формальним, оскільки ні сама частинка, ні пов'язаний з нею елементарний електричний заряд не були виявлені експериментально. У 1895 році К. Рентген під час експериментів з розрядною трубкою виявив, що її анод під дією летять з катода променів здатний випромінювати свої, Х-промені, або промені Рентгена. У тому ж році французький фізик Ж. Перрен експериментально довів, що катодні промені - це потік негативно заряджених частинок. Але, незважаючи на колосальний експериментальний матеріал, електрон залишався гіпотетичною частинкою, оскільки не було жодного досвіду, в якому брали б участь окремі електрони.

Американський фізик Роберт Міллікен розробив метод, що став класичним прикладом витонченого фізичного експерименту. Міллікену вдалося ізолювати в просторі декілька заряджених крапельок води між пластинами конденсатора. Висвітлюючи рентгенівськими променями, можна було злегка іонізувати повітря між пластинами і змінювати заряд крапель. При включеному полі між пластинами крапля повільно рухалася вгору під дією електричного притягання. При вимкненому полі вона опускалася під дією гравітації. Включаючи і вимикаючи поле, можна було вивчати кожну з підвішених між пластинами крапель протягом 45 секунд, після чого вони випаровувалися. До 1909 року вдалося визначити, що заряд будь крапельки завжди був цілим кратним фундаментальній величині е (заряд електрона). Це було переконливим доказом того, що електрони являють собою частинки з однаковими зарядом і масою. Замінивши краплі вони краплями масла, Міллікен отримав можливість збільшити тривалість спостережень до 4,5 години і в 1913 році, виключивши один за іншим можливі джерела похибок, опублікував перше виміряне значення заряду електрона: е = (4,774 ± 0,009) х10-10 електростатичних одиниць.

10. Експеримент Ернста Резерфорда

До початку XX століття стало зрозуміло, що атоми складаються з негативно заряджених електронів і якогось позитивного заряду, завдяки якому атом залишається в цілому нейтральним. Однак припущень про те, як виглядає ця "позитивно-негативна" система, було занадто багато, в той час як експериментальних даних, які дозволили б зробити вибір на користь тієї чи іншої моделі, явно бракувало. Більшість фізиків прийняли модель Дж.Дж.Томсона: атом як рівномірно заряджена позитивна куля діаметром приблизно 108 см з плаваючими всередині негативними електронами.

У 1909 році Ернст Резерфорд (йому допомагали Ганс Гейгер і Ернст Марсден) поставив експеримент, щоб зрозуміти дійсну структуру атома. У цьому експерименті важкі позитивно заряджені а-частинки, які рухаються зі швидкістю 20 км / с, проходили через тонку золоту фольгу і розсіювалися на атомах золота, відхиляючись від первинного напряму руху. Щоб визначити ступінь відхилення, Гейгер і Марсден повинні були за допомогою мікроскопа спостерігати спалахи на пластині сцинтилятора, що виникали там, де в пластину потрапляла а-частинка. За два роки було підраховано близько мільйона спалахів і доведено, що приблизно одна частинка на 8000 в результаті розсіювання змінює напрям руху більш ніж на 90 ° (тобто повертає назад). Такого ніяк не могло відбуватися в "рихлому" атомі Томсона. Результати однозначно свідчили на користь так званої планетарної моделі атома - масивне крихітне ядро розмірами приблизно 10-13 см і електрони, що обертаються навколо цього ядра на відстані близько 10-8 см.

На межі фізики, хімії та інженерних наук виникла і швидко розвивається така галузь науки як матеріалознавство. Фізичні методи та інструменти використовуються хімією, що призвело до становлення двох напрямків досліджень: фізичної хімії та хімічної фізики. Дедалі потужнішою стає біофізика — область досліджень на межі між біологією та фізикою, в якій біологічні процеси вивчаються виходячи з атомарної структури органічних речовин. Геофізика вивчає фізичну природу геологічних явищ. Медицина використовує фізичні методи, такі як рентгенівські та ультразвукові дослідження, ядерний магнітний резонанс — для діагностики, лазери — для лікування хвороб очей, ядерне опромінювання — в онкології тощо.

На сьогоднішній день не існує практично ніяких результатів дослідження особливостей біомеханіки стосовно до польоту комах у дощ. Вчені розраховують, що проведені спостереження можуть покласти початок більш уважного вивчення подібної теми. Дослідження в цьому напрямку можуть стати надзвичайно корисними, оскільки в майбутньому стане можливо говорити про створення мініатюрних літальних апаратів.

Весь "фокус" полягає у фундаментальному принципі термодинамічної потенціалу, тобто будь-яка фізична тіло природи прагне до збереження найнижчого енергетичного потенціалу з усіх можливих енергетичних станів.

Для експерименту Мартін Шанахану використовував дві моделі крапельок на примітивному конусоподібному аркуші. Одна з моделей мала форму тонкого циліндра, а інша була сферою. Після цього краплі були розміщені на осі конуса, і в обох випадках було відмічено, що енергія крапель помітно зменшувалася у міру їх наближення до кінчика листа.

Завдання 2

Завдання 3

Пояснення

Повітря займає певний об'єм. У склянці є повітря, в якому б становищі воно не знаходилося. Коли ви перевертаєте стакан догори дном і повільно опускаєте в воду, повітря залишається в стакані. Вода із-за повітря не може потрапити в склянку. Тиск повітря виявляється більше, ніж тиск води, яка прагне проникнути всередину склянки. Рушник на дні склянки залишається сухим. Якщо стакан під водою перевернути набік, повітря у вигляді бульбашок буде виходити з нього. Тоді зможе потрапити в склянку.

Завдання 4

Кращий результат гри

Завдання 5

Завдання 6

Результати веб-квесту

Учасники веб-квесту

Завдання 1

Завдання 2

Завдання 3

Завдання 4

Завдання 5

Фіналісти

Завдання 6

Вітаємо переможців веб-квесту:

І місце - Чекмаз Наталія, учениця 10 класу Сухоєланецької ЗОШ

ІІ місце - Тхір Наталія та Тхір Вікторія, учениці Костянтинівської ЗОШ