Текстовий процесор MS Word

Довгий час знання, яких набувала людина протягом життя, передавались усно від покоління до покоління, що не забезпечувало безперервного поповнення бази знань людства в цілому. Безперервний процес збереження інформації забезпечила писемність, яка дозволяла накопичувати інформацію. Спочатку люди викарбовували написи на камінні, потім видавлювали гострими паличками на глиняних дощечках. Писали паличками на папірусі, пензликами на шовку і перами на папері. Гусяче перо змінили ручки з металевим пером, а їх – графітові олівці, авторучки, а згодом друкарські машини.

Проте в роботі з текстами залишалося незмінним головне: щоб внести зміни в текст, його потрібно було щоразу переписувати або передруковувати. І лише застосування комп'ютерів і спеціальних програм принципово змінило технологію роботи з текстом.

Основне місце в текстовому документі займає текст – саме тому ці документи й називаються текстовими. Найпростіші текстові документи складаються тільки з текстових об'єктів: символів, слів, речень, рядків, абзаців, сторінок. З удосконаленням систем опрацювання текстів у текстові документи почали включати й нетекстові об'єкти: графічні зображення, таблиці, формули, діаграми, схеми, карти тощо. З появою мультимедійного обладнання та комп'ютерних мереж список об'єктів текстових документів поповнився відео і аудіоінформацією, мультиплікацією, звуковим супроводом, посиланнями на різні мережні ресурси. Текстові процесори мають дуже багато різних можливостей, які варто знати кожному.

Мета квесту:

  • підвищити навички учнів роботи з текстови поцесором MS Word, мережею Інтернет тощо;

  • підвищити знання всіх учасників про безпечний Інтернет;

  • сприяти розвитку ІТ-компетентності учасників навчально-виховного процесу.

Учасники:

Учні 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Новоодеського району

Терміни проведення:

1 завдання: 2 лютого – 3 лютого 2015 року

2 завдання: 4 лютого – 5 лютого 2015 року

3 завдання: 6 лютого – 7 лютого 2015 року

4 завдання: 9 лютого – 10 лютого 2015 року

5 завдання: 11 лютого – 12 лютого 2015 року

6 завдання: 13 лютого – 14 лютого 2015 року

Підведення підсумків: до 19 лютого 2015 року

Організатор квесту: Богданова О.О., методист РМК

Спосіб зв'язку:

тел.: 0688258916

e-mail: bogdanov-olg@yandex.ru

Останні приготування:

Отже, 2 лютого 2015 року ми розпочинаємо нашу подорож "Всесвітньою павутиною". На Вас чекають шість завдань, під час яких вам доведеться бути кмітливими, творчими, уважними, а в останньому завданні ще й швидким.

Всі завдання будуть розміщуватись в день відкриття (див.графік) з 8 до 9 ранку. Прийматись відповіді будуть до 23-55 останнього дня.

Для участі у веб-квесті необхідно заповнити анкету учасника.

За кожну правильну відповідь ви будете отримувати бали. Доступ до останнього завдання отримають лише ті учасники, які наберуть більше 50% від загальної кількості балів за п’ять попередніх завдань.

Завдання

Завдання 1

Microsoft Word (повна назва Microsoft Office Word, часто вживаються — MS Word, WinWord або просто Word) —текстовий процесор, що випускається фірмою Майкрософт, входить до складу офісного пакету «Microsoft Office».

Перша версія, «Multi Tool Word», була написана для Xenix і перенесена під DOS у 1983 році. Пізніше створено версії для Apple Мacintosh (1984), SCO UNIX, OS/2.

1. Коли була випущена перша версія Word для Windows? (1 бал)

2. Назвіть всі версії Word для Microsoft Windows (по 1 балу за кожну правильну відповідь)

Текстовий процесор Word, як і решта програм, може бути зараженим вірусами.

3. Назвіть перший вірус, що заражав документи Microsoft Word. Хто і коли його створив? (2 бала)

4. 12 серпня 2009 року суд штату Техас заборонив продаж програми Word на території США. З яких причин? (1 бал)

Microsoft Word характеризується такими позитивними якостями, як універсальність, потужність, різноманітність інструментарію, інтегрованість з іншими прикладними засобами (табличним процесором Excel, системою управління базами даних Access тощо). Ці переваги й сприяли тому, що він став своєрідним стандартом серед текстових процесорів і його встановлено майже на кожному комп’ютері. Але Microsoft Word піддається критиці.

5. Назвіть недоліки Microsoft Word. (1 бал)

6. Назвіть основні елементи вікна програми Microsoft Word 2007 (7 балів)

Ми звикли, що використовуючи програму MS Word в результаті ми отримуємо файл формату .doc. Проте ця програма дозволяє зберігати документи в інших форматах.

6. Назвіть призначення розширень .docx, .mht та .dic, які дозволяють зберегти документ у приложені MS Word (3 бала)

Всього за Завдання 1 ви зможете отримати 26 балів.

Відповіді залишайте тут.

Відповіді на Завдання 1 не приймаються!

Завдання 2

Текстовий процесор Word є одним із найпоширеніших текстових процесорів, що значною мірою зумовлено його численними перевагами, до яких належать, насамперед, широкі функціональні можливості. Важко знайти таке завдання в роботі з текстами, яке не можна було б розв'язати засобами Word.

Текстовий процесор ми можемо використати в рішеннях різноманітних задач, які постають перед нами, і для вирішення яких необхідна допомога текстових процесорів (написання листів та рефератів, оформлення вітальних листівок та інше).

Пропонуємо зупинитися на одному з популярних завдань - створення реферату.

Реферат (лат. refero — доношу, повідомляю, переказую.)— короткий переказ змісту наукової роботи, книги або вчення, оформлене у вигляді письмової публічної доповіді; доповідь на задану тему, зроблена на основі критичного огляду відповідних джерел інформації (наукових праць, літератури по темі).

У школі реферат часто використовується для перевірки знань учнів за підсумками теми у формі звітності.

Розвиток Інтернету призвів до того, що в світі почалося активне розповсюдження вже готових рефератів з різних галузей знань. Деякі ресурси пропонують завантажити готові роботи за певну платню або безкоштовно. З проблемами плагіату при здачі рефератів боряться в усьому світі: у більшості навчальних закладів за видавання чужих робіт за свої студентам загрожує відрахування. Розробляються спеціальні програми, які повинні допомогти викладачам у виявленні завантажених з Інтернету рефератів: наприклад, американська система Turnitin (англ.) або російська «Антиплагіат» та ін.

Отже, давайте перевіримо чи правильно ви можете оформлювати реферати, використовуючи засоби текстового процесора MS Word:

Які існують загальні правила оформлення робіт (інтервал, шрифт, розмір шрифту, розміри берегів, абзац)? (1 бал)

Які правила оформлення реферату (структура)? (1 бал)

Яким чином нумеруються сторінки реферату? (1 бал)

Яке оформлюється титульний аркуш реферату? (1 бал)

Як складається план роботи? (1 бал)

Назвіть правила подання списку літератури (1 бал)

Знайдіть інформацію про інші текстові процесори та порівняйте їх можливості з текстовим процесором MS Word. Оформіть роботу у вигляді реферату, притримуючись загальних правил оформлення роботи. (9 балів)

Всього за це завдання ви зможете отримати 15 балів.

Відповіді на запитання залишайте тут.

Файл з рефератом надішліть на електронну адресу організатора квесту ( у темі вкажіть ваше прізвище).

Відповіді на Завдання 2 не приймаються!

Завдання 3

Ви вже навчилися створювати текстові документи, редагувати і форматувати текст. Однак, користувач майже завжди передбачає, що при створенні документу можна використати зручні для оформлення інструменти. Наприклад, список, таблицю, колонки, зображення тощо. Нам би хотілося швидко зробити не тільки якийсь перелік, а й можливість при видаленні будь-якого пункту або додавання в середину списку без порушення нумерації. Або, наприклад впорядкування і наочне подання в документах даних різних типів. Під час створення текстового документа іноді виникає необхідність вставити до нього графічне зображення, яке ілюструє зміст тексту (рисунок, фотографія, схема, діаграма тощо) або графічно оздоблює документ (рамки, розділювачі, графічні маркери списків, логотипів тощо).

Наступне завдання буде на перевірку ваших вмінь використовувати деякі інструменти для оформлення документу. Для виконання цього завдання вам стане у нагоді інформація про використання списків, таблиць, колонок, діаграм та зображень у текстовому процесорі.

Перегляньте текст та оформте його за зразком. Файл назвіть під ім’ям «Завдання3_Прізвище» та надішліть на електронну адресу організатора квесту (у темі вкажіть своє прізвище).

За виконання цього завдання ви зможете отримати наступні бали:

  • наявність заголовку відповідно до зразка (1 бал)

  • оформлення тексту відповідно до зразка (1 бал)

  • наявність діаграми, оформленої відповідно до зразка (2 бала)

  • оформлення таблиці за зразком (1 бал)

  • наявність зображення та розміщення зображення за зразком (2 бала)

  • оформлення багаторівневого списку за зразком (2 бала)

  • наявність графічного елементу, оформленого відповідно до зразка (2 бала)

  • оформлення заголовків відповідно до зразка (1 бал)

  • наявність колонок (2 бала)

  • правильно збережений файл (1 бал)

Всього за завдання 3 ви зможете отримати 15 балів

Відповіді на Завдання 3 не приймаються!

Завдання 4

У сучасних умовах, коли процес інформатизації та комп'ютеризації все більше впроваджується в різні сфери, нерідко виникає проблема не тільки технічного характеру або питання оволодіння первинними навичками роботи у текстовому процесорі, але й проблема полегшення і прискорення виконання технічної сторони створення тексту. Тому для тих людей, які проводять багато часу над створенням якихось текстових документів реферативного або творчого характеру важливо знати деякі секрети автоматизації, особливо, коли постійно доводиться відволікатися на оформлювання роботи, що вимагає менше часу і навичок роботи у відповідній програмі, ніж творчих сил.

Для виконання Завдання 4 вам знадобляться наступні знання:

автоматична заміна слів, перенос слів, визначення статистичних даних про текст, використання стилів, створення автозмісту.

У наведеному тексті виконайте заміну російських слів (зоотерапия, зоотерапии, зоотерапию) на українські та виділіть замінені слова синім кольором та курсивом. (2 бала)

Зробіть у тексті перенос слів. (2 бала)

Створіть власний стиль та застосуйте його до заголовків (параметри стилю: жирний шрифт, 20 рт, Bookman Old Style, синій колір, розміщення по середині). (2 бала)

Засобами автозмісту створіть зміст документа. (2 бала)

Запишіть у кінці тексту статистичні дані про документ (кількість сторінок, слів, знаків з пробілами, знаків без пробілів, абзаців, рядків). (2 бала)

Всього за Завдання 4 ви зможете отримати 10 балів.

Відповідь надсилайте на адресу організатора квесту (у темі вкажіть своє прізвище)

Відповіді на Завдання 4 не приймаються!

Завдання 5

Малюнки додають документу велику наочність і виразність, допомагають краще зрозуміти текст. У текст, створений Microsoft Office можна вставляти растрові і векторні малюнки більшості графічних форматів. Вбудований у Word графічний редактор дозволяє створювати найрізноманітніші графічні об'єкти: від простих ліній і блок-схем до ілюстрацій.

Для виконання наступного завдання вам необхідно опрацювати наступну інформацію

Створіть засобами Microsoft Office Word малюнок за зразком та розмалюйте на свій смак. (10 балів)

Вставте напис «До побачення, зима!», використовуючи об’єкт WordArt відповідно до зразка. (2 бала)

За Завдання 5 ви зможете отримати 12 балів.

Файл із виконаним завданням надсилайте на адресу організатора квесту (у темі вкажіть ваше прізвище)

Увага! У фіналі будуть брати участь учасники, які набрали більше 50% балів від загальної кількості (39 балів і більше).

Завдання 6

Увага! З технічних причин виконання Завдання 6 перенесено на 14-15 лютого!

Можливості текстового процесора необмежені. Більшість людей використовують його лише для введення тексту. Як ви вже зрозуміли, у MS Word можна працювати не тільки з текстом, а й створювати таблиці, діаграми, розміщувати зображення, малювати тощо. Можна з впевненістю сказати, що текстовий процесор стане у нагоді людині будь-якої професії.

Для виконання наступного завдання вам необхідно скласти пазл. Для цього перейдіть за посиланням, складіть пазл, зробіть скріншот, у якому буле видно зібрану картинку та час виконання. За зібраний пазл ви зможете отримати від 12 до 1 бала, залежно від часу збирання пазлу.

Використовуючи додаткові матеріали допоможіть шкільній медичній сестрі створити екскіз стенду засобами текстового процесора.

За виконання екскізу можна отримати наступні бали:

  • створення логотипу (1 бал)

  • відповідність логотипу зразку (1 бал)

  • створення напису (1 бал)

  • відповідність напису зразку (1 бал)

  • наявність розпорядка дня (1 бал)

  • наявність 2-х бюлетнів (1 бал)

  • наявність 3-х буклетів (1 бал)

  • наявність схеми (1 бал)

  • наявність інформації про сайт (1 бал)

  • рівномірне розміщення всіх об’єктів стенду (1 бал)

Скріншот та створений файл надішліть на адресу організатора веб-квесту (у темі вкажіть прізвище учасника!).

Всього за Завдання 6 ви зможете отримати від 22 до 1 бала.

Увага! Всі бали за попередні завдання анульовано!

Увага! Веб-квест закінчено!

Відповіді

Завдання 1

1) Перша версія Word для Windows, випущена в 1989 році, продавалася за ціною 500 доларів США. Вона демонструвала вибраний компанією Майкрософт шлях розвитку: як і сама Windows, вона багато що узяла від Macintosh, і використовувала стандартні клавіатурні скорочення (наприклад, CTRL-S для збереження файлу).

2) Версії для Microsoft Windows

  • листопад 1989 Word для Windows

  • 1991 Word 2 для Windows

  • 1993 Word 6 для Windows (номер «6» було введено для продовження лінійки номерів DOS-версій, єдиної нумерації з Mac-версіями і з WordPerfect, лідером ринку серед текстових процесорів на той час)

  • 1995 Word 95, також відомий як Word 7

  • 1997 Word 97, також відомий як Word 8

  • 1999 Word 2000, також відомий як Word 9

  • 2001 Word XP, також відомий як Word 2002 або Word 10

  • 2003 Word 2003, також відомий як Word 11, офіційна назва Microsoft Office Word 2003

  • 2007 Word 2007, революційна зміна інтерфейсу, підтримка формату Office Open XML (docx)

  • 2010 Word 2010

  • 2013 Word 2013

3) Першим вірусом, що заражав документи Microsoft Word, був DMV, створений в грудні 1994 року Дж. Макнамара для демонстрації можливості створення макровірусів. Першим же вірусом, що потрапив в «дику природу» і викликав першу у світі епідемію макровірусів (це відбулося в липні-серпні 1995 ), був Concept.

4) 12 серпня 2009 року суд штату Техас заборонив продаж програми Word на території США, в зв’язку з тим що Microsoft незаконно використовує метод читання XML-файлів, патент на який належить канадській компанії i4i

5) Найчастіше Microsoft Word критикують за низьку безпеку, закритий джерельний код, закритий формат файлів (відкрито-документований формат файлів DOCX з'явився тільки у версії 2007, хоча є можливість за допомогою програми розширень працювати з ним у версіях XP і 2003), відсутність повноцінної крос-платформовості. Це спонукало окремі організації перейти до використання інших текстових процесорів.

6) 1 - Рядок заголовка, 2 – Панель швидкого доступу, 3 – Кнопка Office, 4 – Кнопки управління розміром вікна, 5 – Вкладки, 6 – Робоча області вікна, 7 – Інформаційний рядок

7) Документ Word (.docx) - Використовується за умовчанням XML-формат документів Word 2008 для Mac, Word 2011 для Mac, Word 2007 для Windows і Microsoft Word 2010 для Windows.

Веб-сторінка в одному файлі (.mht) - Збереження документа у форматі, призначеному для перегляду в Інтернеті, зі створенням єдиного файлу з усіма елементами сторінки, такими як графічні об'єкти. Використання інтернет-стандарту MIME HTML.

Налаштовується словник (.dic) - Збереження вмісту документа як файлу словника, призначеного для зберігання слів і термінів, які не входять в основний словник.

Завдання 2

1) Загальні правила оформлення робіт:

Кваліфікаційна робота оформлюється на одній стороні аркуша паперу формату А4 (210х297 мм). Роботу друкують на одному боці аркуша білого паперу. Роботу друкують через 1,5 інтервали шрифтом Times New Roman 14 pt.

Текст роботи друкують, дотримуючись таких розмірів берегів: лівий — 30 мм, верхній — 20 мм, правий — не менше 10 мм і нижній — 20 мм.

Абзацний відступ повинен бути однаковим упродовж усього тексту роботи і дорівнювати 1,25 см.

2) За структурою реферат повинен складатися із плану, вступу, основної частини (3-5 пунктів), висновку, списку використаної літератури. Обсяг реферату повинен бути не менше 10 сторінок машинописного тексту.

3) Сторінки реферату обов’язково нумеруються. Нумерація починається з другого аркуша арабською цифрою 2 посередині верхнього берега на відстані не менше 10 мм від краю. Біля цифр не пишуться ніякі позначки чи символи.

4) На титульному аркуші (перша сторінка реферату) вказується назва навчального закладу, тема реферату, прізвище та ініціали, клас виконавця, прізвище та ініціали вчителя, рік написання

Вказуючи тему реферату, треба посередині рядка написати РЕФЕРАТ, а нижче під цим словом − тему, при цьому не варто використовувати двокрапку і брати назву теми в лапки. Наприклад:

РЕФЕРАТ

Українська держава П. Скоропадського

(29 квітня – 14 грудня 1918 р.)

5) План роботи повинен містити 3-5 пунктів. Кожен пункт має висвітлювати певний аспект обраної теми, а всі пункти розкривати тему роботи в цілому. План може бути простим (кожен пункт складається з одного речення) і складним, коли кожен пункт розбивається на декілька підпунктів, невеликі за обсягом, де детальніше пояснюються особливості обраної теми, при цьому слід пам’ятати про розділові знаки при рубрикації.

6) У кінці реферату обов’язково подається список літератури. У рефераті рекомендується використати не менше 5 джерел, це можуть бути підручники, посібники, монографії, статті з журналів чи збірників, посилання на ресурси Internet. У списку використаної літератури всі використані джерела розміщуються за алфавітом на перші літери прізвища автора.

Зразок укладеного списку літератури

1. Бойко О.Д. Історія України: Посібник. – К.: Академія, 2002. – С.321-371.

2. Верстюк В.Ф. Український національно-визвольний рух (березень – листопад 1917 р.) // Український історичний журнал. – 2003. – № 3. – С.63-81.

3. Історія України: Курс лекцій: У 2 кн. ур. 2. – ХХ століття: Навч. Посібник

/ Л.Г. Мельник, В.Ф. Верстюк, М.В. Демченко та ін. – К.: Либідь, 1992. – 464 с.

4. Історія України: нове бачення: Навчальний посібник / В.Ф.Верстюк, О.В Гарань, О.І. Урій та ін. – К.: Альтернативи, 2000. – 464 с.

5. Хміль І.В. Аграрне питання в Українській революції 1917-1921 / Інститут історії України НАН України: [Електрон. Ресурс]

// http://history.org.ua/EHU/?verbvar=Ahrarne_pytannia: е-Енциклопедія історії України.

Завдання 5

Роботи учасників

Завдання 6

Результати

Учасники веб-квесту

Результати участі у веб-квесті

Завдання 1

Завдання 2

Завдання 3

Завдання 4

Завдання 5

Фіналісти

Завдання 6

Вітаємо переможців веб-квесту!

І місце - Парфенюк Інна, учениця 10 класу Себинської ЗОШ

ІІ місце - Собчук Владислав, учень 8 класу Артемівської ЗОШ

ІІІ місце - Чекмаз Наталія, учениця 10 класу Сухоєланецької ЗОШ