Bašćanska ploča

Bašćanska ploča pronađena je 15. rujna 1851.g., a pronašao ju klerik Petar Dorčić. 


Naši učenici pokušali su zamisliti kako je izgledao taj trenutak pronalaska ,,dragulja hrvatske pismenosti''.

Pročitajte njihove radove....

Pronalazak Bašćanske ploče

 

 Bila je subota, ali ne bilo kakva nego ona topla, vruća, kipuća. Možda najtoplija u godini.

Petar Dorčić je imao naporan dan, već je bio sav znojan i ljepljiv. Trebao je još samo očistiti crkvu, u tom trenutku činilo mu se kao da čisti dvorac.

Bio je pri kraju s čišćenjem i znoj mu se slijevao niz čelo koje je brisao već mokrom rukom. Nije se osjećao baš najbolje. Napravio je korak i „bum“! Zamračilo mu se pred očima i jako se zanjihao. Zadnjim snagama je pružio ruku prema oltarskoj pregradi i primio se. Držao se neko vrijeme i pod prstima je osjetio udubine. Mislio je da su to pukotine ali je osjetio još jednu i još jednu.

Kada je bolje pogledao shvatio je da su to nekakva neobična slova uklesana u kamen. Pokušao ih je odgonetnuti, ali zbog umora to mu nije pošlo za rukom.

Danas se zna da je to „dragi kamen hrvatske pismenosti“.

                                    L. Trupeljak


Bašćanska ploča 


Bio jednom jedan čovjek po imenu Petar Dorčić kojemu su prijatelji stalno pričali o crkvi Sv. Lucije.

Jedne subotnje zore, Petru je bilo dosadno pa je odlučio napokon otići u crkvu Sv. Lucije. Kada je došao tamo, počeo je gledati uokolo i nabasao na oltar s kamenom pločom u trinaest redova i oko stotinu riječi. Primijetio je nešto čudno u vezi te ploče pa je počeo čitati. Shvatio je da je to prvi hrvatski pisani zapis na kojemu je prvi put spomenut hrvatski kralj, kralj Zvonimir.

Nekoliko dana nakon rekao je to cijelom narodu pa je jedan čovjek shvatio da je to jako bitan spomenik za Hrvate i njihov narod.


K. Gvardiol i A. Jadrešić


Bilo je to 1851.g. u Baški, na Krku. 

Petar Dorčić bio je svećenik u crkvi sv. Lucije. Molio se u crkvi kad mu je odjednom pažnju uhvatila velika ploča. Ustao je i vidio kako nešto piše na njoj. Bio je zbunjen, nije shvaćao što piše na njoj stoga je pozvao Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Kad je stigao, obojica su kleknula ispred ploče kako bi je proučili. Gospodin Ivan reče: ''Pa to je na glagoljici!''. Odmah su se bacili na posao dešifriranja ploče, ali su naišli na sitan problem. Petar Dorčić nije znao glagoljicu tako da je sve palo na Ivana. Nakon što je dešifrirao nekoliko slova, pozvao je druge stručnjake da im pomognu što prije prenijeti ploču na neko drugo, sigurnije mjesto. 

Vidite, smiješno je to što su svi mislili da je to jedna obična pregrada, čak i Petar Dorčić. No, kasnije je ta ploča promijenila povijest i sada je najdragocjeniji hrvatski spomenik koji se danas nalazi u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu, a replika na mjestu pronalaska - u crkvi svete Lucije.

Elizabeta Mirta Babić

Pronalazak Kraljevske ploče


Bilo je jutro. Osvanulo je sunce. Nebo je bilo vedro i veselo. Poigravalo se s oblacima. Oblaci su bili mekani i lagani. Sve je bilo savršeno.

Ustao sam. Bilo je već sedam sati! Zakasnio sam na svoju misu. Požurio sam, i stigao u 7:10 pred oltar. Svi su me već čekali. Baš sam zakasnio! Održao sam misu te se nakon toga, u miru i spokoju pomolio. Bilo je jako mirno. Svoju misu sam vodio u crkvi sv. Lucije. To je crkva u Baški na otoku Krku. Poslije molitve, samo Bog bi znao što se točno dogodilo. Ja sam to već malo zaboravio, no probat ću vam što bolje prepričati taj veličanstveni događaj. 

Znači, poslije  molitve, sjeo sam i promatrao tu tajanstvenu crkvu. Promatrao sam stolice, oltar, proljetne zrake sunca koje su prodirale u crkvu kroz prozor te kamene zidove. Odjednom ugledam nešto čudno na oltarnoj pregradi. Tek sam tada shvatio da su te oltarne pregrade izrazito drugačije, jedna je smeđa, a druga nemam pojma koje boje. Druga pregrada zlatila se na zrakama sunca. Osjetio sam lagani povjetarac. Vidio sam da se jedan dio pregrade pomaknuo. Odjednom, malo bolje pogledah tu pregradu i vidjeh neke znakove na njoj. Pomislio sam da je ta tajanstvena ploča stara barem 500 godina.

Nisam mogao vjerovati. Nakon svega toga sam shvatio da je to vjerojatno neko važno otkriće, koje sam ja, Petar Dorčić, običan svećenik našao u Baški, na otoku Krku u ovoj blaženoj crkvici sv. Lucije, tzv. Kraljevsku ploču.

Helena Basić