Hawks Soar Again; Sweep Anderson
Post date: Oct 1, 2012 9:22:04 PM
The Hendrickson Hawk Speech & Debate team competed at the Anderson TFA tournament this past weekend. The HHS squad walked away with 1st Place Sweepstakes out of 24 schools including Lake Travis and Westwood. Individual results are as follows:
Policy Debate
Co-Champions - Andrew Barron / Pedro Segura
Co-Champions – Anshu Gupta / Peter Wood
Speaker Awards –Pedro Segura (2nd)
PF Debate
Quarterfinals – Naomi Niyah / Zoi Thompson
Quarterfinals – Jordan Rojas / Danielle Williams
Octafinals – Gil Coronado / Lindsey Kablaitis
Speaker Awards – Danielle Williams (3rd)
Congressional Debate
3rd Place – Zach Falkenbury
4th Place – Javid Aboii
6th Place – Emily Etnyre
Finals – Jasmine Zamarron, Marcus Ayala, Rebecca Trevino
LD Debate
Octafinals – Nicki Falaschi
Domestic Extemp
2nd Place - Emily Etnyre
5th Place – Danielle Williams
Semifinals –Javid Aboii, Zach Falkenbury, Weston Hartzell, Jordan Rojas
Foreign Extemp
3rd Place - Chris Davis
Semifinals – Nicki Falaschi, Travis Tiffany, Peter Wood, Pedro Segura
Humorous Interp
Semifinals – Keylyn Boyce, Aranxta Salinas
Duet Acting
1st Place – Nia Bradley / Courtney West
4th Place – Justin Mendoza / Taylor Cope
6th Place – Kalani Fetrow / Saul Espinoza
Duo Interp
3rd Place – Justin Mendoza / Savannah Cornett
5th Place – Kiersta Hoover / Mandy Whited
Semifinals - Kalani Fetrow / Keylyn Boyce, Claudia Dawson / Taylor Cope
Dramatic Interp
Semifinals –Candace Kosted, Claudia Dawson, Mandy Whited, Damion Lewis, Emily Strickland, Courtney West
Prose
6th Place – Emily Strickland
Semifinals – Kalea Moch, Kate Stone
Novice LD Debate
2nd Place – Zac Conard
Semifinals – Amanda Barron
Octafinals –Olivia Tiffany
Novice Extemp
3rd Place – Gil Coronado
4th Place – Matthew Tomasek
6th Place – Bailey Rushing
Semifinals - Ardian Shaholli, Emily Barron, Amanda Barron, Mark Brewer, Marcus Ayala, Jasmine Zamarron
Novice Prose
2nd Place – Cailyn Riggs
3rd Place – Anna Leach
5th Place – Sam Menke
6th Place – Steve Ruiz
Semifinals – Connor Gray, Rachel Saunders
Novice Poetry
2nd Place – Cailyn Riggs
3rd Place – Yvonne Lising
Semifinals – Kelly Ducat