Василь Стефаник

Експресіонізм як літературно-мистецький напрям.

Ознаки експресіонізму:

посилена увага до внутрішнього світу людини

наголошення на авторському світосприйнятті

нервова збудженість та фрагментарність оповіді

застосування символів, гротеску

поєднання протилежного.

Експресіоністи виступали проти позитивістського емпіризму, копіювання і відображення дійсності. Вони вважали, що митець повинен виражати її суть.

Світ не варто повторювати. Варто «схопити його в найсправжнішій суті й відтворити - ось найвагоміше завдання мистецтва» (К. Едшмід).

Завдання до відео:

  1. Доберіть асоціації до слова *Експресія*.

  2. Назвіть причини виникнення експресіонізму.

  3. Які емоції ви побачили на живописних полонах?

  4. Зобразьте свій емоційний стан у кольорі та образах тут і зараз. Поясніть символіку.

Вступ_Експресіонізм.ppt

Завдання 3. Робота з підручником.

Опрацюйте сторінку 145.

Розкажіть про емоції, які зображені на представлених полотнах.

Завдання 4. Прочитайте уривки. Визначте їхню стильову приналежність, аргументуйте свій вибір.

Уривок 1

Ліниво всі встали, ліниво ступаєм з ноги на ногу й несемо обережно додому спокій. Йдемо повз чорний пар. Тепло дихнула в лице пухка чорна рілля, повна спокою й надії. Вітаю. Спочивай тихо під сонцем, ти така ж втомлена, земле, як я. Я теж пустив свою душу під чорний пар...

Уривок ІІ

Наше діло з землею; пустиш єї, то пропадеш, тримаєш єї, вона всю силу з тебе вігортає, вічерпує долонями твою душу; ти припадаєш до неї, горбишси, вона з тебе жили вісотує, а за то у тебе отари, та стада, та стоги. І вона за твою силу дає тобі повну хату дітий і внуків, що регочутьси, як срібні дзвінки, і червоніють, як калина…

Уривок 3

Зелено-брунатний високий по коліна мох буяв, ніколи не тиканий, лагідними хвилями у мокрявій землі пралісу. З нього не надто густо виринали сосни, котрих вік можна було вгадати, але красу й об'єм їх годі було змалювати. Їх пишні корони пестилися з облаками й зносили над собою лиш сяйво сонця.

Десь-не-десь лежали на землі дерева-великани, підриті й поборені віком або й розколені громом. Спочиваючи в траві, були зверху оброслі мохом, а всередині порожні й порохняві. Біля них буяла молода деревина, в долині — широкогалуза, а вгорі — струнка й повна молодечої гнучкості. Спів птахів — рідко чути.

Уривок 4

Чорне море хмар на небі глядить понуро на сіре море хмар над землею.

А всередині між двома морями йдуть тіні по срібно-білому хребті гір.

Вони наче висять між небом і землею.

Між життям і смертю.

Гірський хребет розпустив могутні, розколені, пошарпані й нагі ребра, які місцями тонуть під ногами тіней у сизій млі, то знов виринають із неї і гинуть на крайнебі в чорних хмарах.

І лежать на хмарах, мов скелет дивного великана, що руйнуючи життя, й сам погиб.

Уривок 5

Греблі обсаджені столітніми вербами. В глибокому яру ніби в'ється оксамитовий зелений пояс, на котрому блищать ніби вправлені в зелену оправу прикраси з срібла. Два рядки білих хат попід горами біліють, неначе два рядки перлів на зеленому поясі. Коло хат зеленіють густі старі садки.

Прослухайте фрагмент композиції Б.Лятошинського, назвіть емоції, які автор прагнув передати в музиці.

Василь Стефаник: «У великій залі першої кляси ми, селянські хлопці, зайняли послідню лавку. Товариші наші в лакерованих чобітках глузували з нас і насміхалися. Коли вчитель німецької сказав мені: “Іди, хаме, свині пасти”, — то ціла кляса зареготалася, а професор натуральної історії — Вайгель — бив мене тростиною по руках, тому що я не міг досягнути образка з намальованою гієною, бо образок високо причеплений, а я був ще малий… Батько, як приїхав, то скаржив моїх учителів у директора гімназії, а мені справив панське одіння… Як я появився переодітий вже в клясі, то гураган насміхів стрінув мене, так що я ледве дійшов до послідньої лавки. До того часу й відтоді дотепер я не чув більшого встиду, і здається мені тепер, що я був би іншим чоловіком, якби той встид мене не отроїв».


життєвий шлях В. Стефаника.ppt

Новела «Камінний хрест» – український екзистенційний вибір між життям і смертю як в особистому, так і в національному вимірах. Образ Івана Дідуха

Завдання 1. Прочитайте історію написання новели.

Історія написання новели *Камінний хрест*

Твір написано під враженнями письменника від масової еміграції галицького селянства за океан. Стефаник, навчаючись у Кракові, був свідком поневіряння земляків під час пересадок з одного поїзда на інший: «Еміграція! Я бачив і ще бачив тут, на двірці, тоту еміграцію. Гонить їх голод з дому за світові води... Море сліз, ціле пекло муки!..»

Ситуація ускладнювалася тим, що емігрантами були переважно заможні господарі, які в селі мали повагу й авторитет, а тут, у безнадійному чеканні, їх принижували, вважали «бидлом», не мали за людей.

У листі до своєї дружини Ольги Гаморак від 21 квітня 1899 року він пише:«У п’ятницю приїхало їх 800 душ ранісінько, не вилізали з возів, але випадали, не сідали до другого поїзду, але здобували його штурмом. Жінки бігали і верещали за згубленими дітьми, урядники одного з мужиків силоміць пхали до воза, хоть той молив їх, що жінка з дитиною десь пропала, а публіка дивилась на то і перестрашено питалася, що то є і хто лишився на тій землі, що емігранти покинули».

Завдання 2. Назвіть причини еміграції українців.

Завдання 3. Прочитайте текст про прототипа головного героя.

Прототип головного героя: прообразом Івана Дідуха був Стефан Дідух, який приїхав до Канади навесні 1899 року і прожив там 12 років, але туга за рідним краєм не минала.Помер він 29 січня 1911 року в місцевості Гіллі Ярд на 75 році життя. Тіло його поховане на чужині, а душа залишилася в Україні, біля отого камінного хреста, який установив у рідному селі Русові на найвищому горбі.

Символіка назви: в Альберта Камю є поезія «Привид хрестів», у якій ідеться про те, як один чоловік роздумував над своєю важкою долею. Одного разу йому приснився сон, що опинився він посеред дивовижної галявини, де було багато хрестів. І тут підходить до нього Господь і каже: «Ти хотів легкого хреста,он — бачиш, скільки їх, іди і вибери один по своїй ноші». Ходив чоловік, придивлявся до них, бачив дивовижної краси хрести золоті і срібні, але жоден з них не підходив йому. І раптом трапився йому маленький дерев’яний. Зрадів чоловік, бо якраз по ньому був цей хрест. А коли добре придивився, то побачив там своє ім’я.

Завдання 4. Розгляньте колаж *Образи-символи в новелі *Камінний хрест*. Виконайте завдання до нього.

Що переважило в Іванові: любов до сім’ї чи любов до рідної землі? Чи засуджуєте ви його за цей вчинок? (,,Метод Прес”)



13-257-44013.pdfкаминний хрест.pdf
камінний хрест.pdf