Основи безпеки дитини

Безпека дитини вдома

Багатьох неприємних ситуацій можна уникнути, якщо усунути небезпечні чинники заздалегідь:

продумати безпечну розстановку меблів;

обладнати вікна обмежувачами відкривання;

правильно зберігати домашнє начиння і побутову хімію;

не ставити поруч ємності з побутовою хімією і пляшки з соком або водою;

зробити домашню аптечку недоступною для дітей і не залишати ліки в межах досяжності дитини;

в гостях у друзів і родичів попросити прибрати гострі предмети;

ознайомити дитину з основними правилами особистої безпеки.

Електрика

Всі знають, як маленькі діти люблять засовувати пальці та сторонні предмети в розетки. Тому електророзетки закрийте спеціальними пластмасовими кришками (заглушками). Перевірте ізоляцію електропроводів, подовжувачів, вилок, справність електричних пробок. Приберіть з підлоги дроти. Ніколи не залишайте дітей наодинці з включеними електроприладами.

Газ

Якщо дитина крутила вентилі плити і з’явився запах газу:

не вмикайте і не вимикайте світло і електроприлади – іскра може викликати вибух; не розпалите сірники і сигарети; вимкніть газ (ви завжди повинні знати, де розташований газовий кран); відкрийте вікна; викличте аварійну газову службу.

Безпека дитини в передпокої і на сходах

Завжди замикайте вхідні двері. Не дозволяйте дитині самостійно відкривати двері на дзвінки. Якщо міжкімнатні двері засклені, наклейте на скло полімерну плівку. Це допоможе запобігти розльоту осколків у разі, якщо скло розіб’ється. Краще засклити двері загартованим або багатошаровим склом. Щоб дверне скло було добре помітнішим, наклейте на нього кольорові картинки. Якщо в домі є діти до 2 років, знадобляться захисні пристрої для дверей. Захисні дверні амортизатори, зроблені з м’якого пластику або гуми, можна купити в будь-якому великому магазині. Вони допоможуть зберегти в цілості пальчики малюка. Такі амортизатори кріпляться до дверей збоку або зверху таким чином, щоб дитина не змогла дотягнутися до них, і не дозволяють дверям повністю закритися. Фіксатор положення дверей встановлюється під дверима і закріплює їх в певному положенні. Він не дає дитині ні відкрити двері, ні закрити. Для зняття захисту слід наступити на одну зі сторін фіксатора. Зробити це може тільки дорослий. У випадках, коли в квартирі встановлені міжкімнатні двері з замком, стане в нагоді блокіратор ручки дверного замка. Він фіксує ручку так, що вона завжди знаходиться у відкритому положенні, що не дозволяє дитині зачинити двері. Конкретний блокіратор підбирається відповідно до типу ручки і механізму замка.

Підлога

Підкладіть під килимки нековзку прокладку. Прибирайте з підлоги іграшки і непотрібні предмети. Слідкуйте, щоб в килимовому покритті не було дірок або складок – дитина може зачепитися за них ногою.

Безпека дитини в кухні

Кухня завжди є зоною підвищеної небезпеки. Не дозволяйте дитині грати там, де ви можете легко об неї спіткнутися, наприклад поруч з кухонним робочим столом. Негайно витирайте будь-яку пролиту на підлогу рідину – на ній легко послизнутися.

Столи і робочі поверхні

Прибирайте від краю столу все важке, що б’ється і гострі предмети. Шнури від побутових електроприладів тримайте поза досяжністю дитини. Після виключення електроприладів виймайте вилки з розетки. Користуйтеся серветками або закріплюйте скатертину на кухонному столі зажимами. Малюки люблять тягнути скатертину за кінці вниз і можуть перекинути собі на голову предмети, що лежать на столі чи пролити гарячу рідину. Від ударів об гострі кути малюка захистять спеціальні захисні куточки і накладки. Вони кріпляться липучками до небезпечних місць.

Шафи і ящики

На шафи та ящики необхідно встановити замки і блокіратори, особливо якщо там зберігаються

Кухонна плита

Коли ви готуєте, постійно пам’ятайте про небезпеку обпекти дитину гарячим маслом або окропом. Тому дітям біля плити не місце! Малюкові завжди цікаво покрутити ручки. Для захисту від цього в продажі є захисні ковпачки, які надягають на ручки і фіксують їх у вимкненому положенні. Не дозволяйте дитині чіпати дверцята духовки. Поясніть дитині, що таке «гаряче», і використовуйте це слово як застереження. Зберігайте сірники в недоступному для дитини місці.

Пральна машина

Після прання обов’язково закривайте дверцята машини – малюк може забратися всередину або накидати туди іграшок.

Безпека дитини в вітальні

Якщо в будинку є камін, обладнайте його камінними гратами. Подумайте, як краще убезпечити кімнату від іскор з каміна. Не залишайте сірники і запальнички в доступному для дитини місці.

Деякі кімнатні рослини можуть викликати алергію. Квіткові горщики поставте в недоступне для дітей місце, але так, щоб вони не могли впасти на дитину. Не залишайте важкі предмети на низьких столиках і підвіконнях. Приберіть столи зі скляною кришкою; гострі кути оберніть чимось м’яким.

Не залишайте на низьких предметах меблів (наприклад, на чайному столику) гарячі страви та спиртні напої, тонкі склянки, сигарети, сірники і запальнички. Спиртні напої зберігайте в шафі, що замикається!

Сучасні будинки переповнені різними побутовими електроприладами, які роблять наше життя простішим, а життя малюків – небезпечнішим: ці прилади притягують карапузів як магніт. Не дивно, що крім небезпеки удару струмом існує велика ймовірність того, що важкий електроприлад впаде на дитину. Щоб цього не сталося, слід виконувати прості правила:

Безпека в спальні батьків

Не тримайте ліки біля ліжка або на туалетному столику. Приберіть їх в недоступне для дитини місце. Зберігайте косметичні засоби поза досяжністю дитини – при попаданні в очі або ковтанні вони можуть виявитися шкідливими. Зберігайте манікюрні набори та приладдя для шиття в замкненій шафі або ящику стола, звідки дитина не зможе їх дістати.

Безпека в дитячій

Перевівши малюка з дитячого ліжечка на кушетку, в перший час встановіть запобіжні загородження. Дітям віком до 6 років спати на двоярусних ліжках не рекомендується. Не дозволяйте дітям гратись на високих (особливо двоярусних) ліжках. Килимок під ліжком не повинен ковзатись.

Безпека дитини у ванній кімнаті

За відсутності людей двері у ванну кімнату тримайте весь час зачиненими. Щоб малюк не зміг випадково закритися в ванній, засувку на внутрішній стороні дверей встановіть вище. Побутову хімію (чистячі порошки і рідини, відбілювачі і т. п.) зберігайте в шафках з надійними замками.

Перш ніж садити дитину в ванну, перевіряйте температуру води. На дно ванни покладіть протискользящий килимок на присосках. На підлогу покладіть неслизький килимок. Не залишайте дитину у ванній без нагляду. Малюк може захлинутися в воді при глибині всього 2,5 см.

Туалет

Привчаючи малюка до унітазу, використовуйте спеціальне дитяче сидіння, яке легко встановлюється. Закривайте кришку унітазу. Для цього існують спеціальні блокатори. Не прикріплюйте в унітазі дезодорантів, малюк може витягнути їх. Поки малюк користується горщиком, ніколи не залишайте в ньому миючих і відбілюючих засобів. Нехай ваша дитина буде в безпеці!

Як уберегти дітей від серйозного падіння

Кожного дня десятки малюків потрапляють у лікарню через невдале падіння. Як правило, такі випадки трапляються вдома або в дитячому садку, тому багато що залежить від батьків, які, у свою чергу, можуть істотно знизити ризик серйозного падіння дитини.

Чи знаєте ви, що:

Як уберегти дітей від серйозного падіння: поради про безпеку

Малюки дуже допитливі й часто дивують батьків швидкістю свого розвитку та навчання.

Коли діти дорослішають, вони люблять на практиці перевіряти свої нові навички й кидати виклик самим собі. Їм треба допомогти навчитись робити це безпечно. Якщо ви навчите дитину розбиратись у тому, звідки може виходити потенційна небезпека, як її уникнути, це допоможе зменшити ризик серйозного травмування.

Як захистити дитину від отруєння

Щодня десятки малюків потрапляють у лікарню через те, що вони проковтнули щось отруйне.

Чи знаєте ви, що:

Як уберегти дітей від отруєння: поради про безпеку

У віці близько 6-ти місяців немовлята починають тягнути в рот усе, що потрапляє їм у руки, що означає, що вони схильні до ризику проковтнути щось шкідливе. Ви можете зробити так, щоб небезпечні предмети не потрапили їм під руку або не опинились у полі їхнього зору. Найкраще тримати ліки замкненими на ключ або на високій полиці, куди ваша дитина не зможе дістатися. Дверцята шаф, розташованих недостатньо високо, обов'язково закривайте на засувку, а ті, де зберігаються ліки, – краще на ключ. При цьому переконайтеся, що всі пляшечки з ліками мають кришки, які надійно закриваються. Не залишайте ліки для знеболення в сумці, до якої дитина може отримати доступ, або на вашій тумбочці та столику.

Перемістіть засоби для чищення з туалету або з-під кухонної раковини у високу шафу, так, щоб вона не змогла їх дістати. Не забудьте також заховати в надійне місце отруту для боротьби з комахами та гризунами. Пам'ятайте, що капсули з рідкими засобами для прання також можуть становити небезпеку: якщо діти їх стиснуть або розкусять, рідина може розбризкатись і завдати їм шкоди. Тримайте їх у безпечному місці подалі від дітей.

Малюки до 3-х років

Малюки, які ще тільки починають ходити, вивчають і копіюють усе, що робите ви. Це означає, що вони схильні до ризику отруєння більше, ніж будь-яка інша вікова група. Тому намагайтесь дотримуватися рекомендацій про безпеку, наведених вище, а також не брати ліки у присутності дітей. Також буде корисним зберігати ліки в тій кімнаті, де найчастіше бувають люди, щоб коли ваше дитя все ж добереться до заборонених предметів, її міг зупинити будь-хто з дорослих або старших братів чи сестер.

Уникайте робити вигляд, що ліки вашої дитини мають солодкий смак і можуть бути смачними, навіть якщо її важко примусити їх прийняти. Це може заплутати вашого малюка та призвести до того, що він захоче більше ліків. Якщо ви відвідуєте родичів або друзів, знайдіть кілька хвилин, щоб озирнутися, чи немає ліків на бабусиній тумбочці або засобів для миття в зоні досяжності дітей.

Навіть невелика кількість алкоголю може бути шкідливою для малюків, тому стежте, щоб вони не дістались до алкогольних напоїв, і відразу ж прибирайте будь-які залишки випивки зі столу після свят. 

Будьте також обережними з ароматичними маслами, парфумами й цигарками, оскільки усі вони можуть бути небезпечними для маленьких дітей.

Діти від 3 до 5-ти років

Діти у віці від 3 до 5-ти років можуть уже знати дещо про те, що вони можуть безпечно їсти, а що ні, проте вони все ще схильні до ризику випадкового отруєння. У них набагато більше шансів самостійно відкрити коробочки від ліків, подолавши захист запобіжних елементів. Дитина може легко прийняти барвисті ліки за цукерки. Тому зберігайте їх замкненими на ключ у безпечному місці, в оригінальних пляшках. Те ж саме виконайте із засобами для миття, чищення, фарбами та іншими хімікатами.

Різні рослини в саду й на природі також можуть становити небезпеку. Навчіть дитину не їсти все поспіль із того, що вона там знаходить. Отруйні ягоди діти можуть легко прийняти за ті, які бачать у святковому пирозі.

Чадний газ

Чадний газ невидимий, не має запаху та смаку, але якщо ваші печі або інші прилади спалювання палива дають його витік, він може вбити дитину в лічені секунди.Переконайтеся, що в домі встановлена та справно працює звукова сигналізація про попередження появи окису вуглецю. В ідеалі в кожному приміщенні із приладом спалювання палива повинна бути встановлена така сигналізація.

Безпека на дорозі

Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила до­рожнього руху;

– не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користува­тись підземним переходом;

– на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пі­шохідним переходом;

– при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

– не дозволяти дітям з’являтися зненацька перед транспортними за­собами;

– вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай — спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);

– не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транс­портом;

– не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

· не дозволяти дітям грати з м’ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

Чи легко навчити дитину правильно поводитися на дорозі?

На перший погляд легко. Треба тільки познайомити його з основними вимогами Правил дорожнього руху й ніяких проблем. Насправді дуже важко. Адже ми, батьки, щодня на очах рідного чада порушуємо ці самі горезвісні Правила, і не замислюємося , що ставимо перед дитиною нерозв’язне завдання : як правильно? Як говорять або як роблять? Коли ж дитина попадає в дорожню подію, то винуваті все : водій, дитячий садок, школа, Державтоінспекція. Чому не навчили, не показали, не вберегли? Забуваючи при цьому, що в першу чергу батьки своїм прикладом повинні навчити й уберегти. Якщо ви дійсно зацікавлені в тому , щоб ваша дитина володіла навичками безпечної поведінки на дорозі , то не зводьте процес навчання до порожньої фрази: “Будь обережний на дорозі “. Вона не пояснює дитині, чого власне на дорозі треба боятися. Де його може підстерігати небезпека? Краще використовуйте дорогу у дитячий садок і назад для відпрацьовування навичок поведінки на дорозі

Дитина твердо повинна знати, що дорогу можна переходити тільки у встановлених місцях: на пішохідному переході й на перехресті . Але й у цьому випадку ніхто не може гарантувати його безпеку. Тому, перш ніж вийти на дорогу , зупиніться з дитиною на відстані 50 см – 1метра від краю проїжджої частини, зверніть його увагу, що подивитися ліворуч і праворуч треба обов’язково з поворотом голови, і якщо по обидва боки немає транспорту, що представляє небезпеку, можна вийти на проїжджу частину. переходити дорогу треба спокійним розміреним кроком і ні в якому випадку не бігцем.

Коли мова йде про безпеку дітей, не може бути ніяких компромісів. До того часу, коли дитина підросте настільки, що зможе сама виходити з дому, ви повинні навчити її правил безпеки на дорогах. Гуляючи з дитиною, перевіряйте на практиці, чи правильно вона зрозуміла правила.

Розглянемо основні правила безпеки на дорогах, які будуть корисні для дитини.

Хоча діти й повинні знати правила безпеки на дорогах, їм не варто давати більше інформації, ніж вони готові сприймати. Почніть з декількох простих правил.

1. Звертай увагу на сигнали світлофора

Розкажіть дитині про те, що означає кожен колір світлофора:

На регульованому пішохідному переході поясніть дитині, що червоний і жовтий сигнал світлофора – забороняючі . Особливо небезпечно виходити на дорогу при жовтому сигналі, тому що деякі машини завершують проїзд перехрестя й при цьому збільшують швидкість. Зелений сигнал – дозволяючий , але він не гарантує пішоходові безпечний перехід, тому перш ніж вийти на дорогу треба подивитися ліворуч і праворуч і переконатися, що всі машини зупинилися, небезпеки немає

2. Зупинися, подивись і переходь дорогу

По дорозі в школу дитині, можливо, доведеться переходити дорогу. Тому потрібно навчити дитину безпечно переходити дорогу. Поясніть дитині, що переходити дорогу можна тільки по пішохідному переходу на зелене світло світлофора. Якщо поруч з переходом немає світлофора, дитина повинна дотримуватися таких правил:

Часто діти попадають під колеса транспорту, коли, вийшовши з автобуса або тролейбуса, намагаються перейти на інший бік дороги . Поясніть дитині, що в цьому випадку небезпечно обходити транспортний засіб як спереду , так і позаду, тому що він великий й із-за нього нічого не видно . Треба почекати поки автобус або тролейбус від’їде. Велику небезпеку для дітей представляють предмети, що загороджують огляд (забори , автомашини, узимку – замети, улітку – чагарники, дерева). Краще відійти від них подалі, і перейти дорогу , де безпечно

До шести років дитина повинна переходити дорогу тільки разом з дорослими і тримати їх за руку.

3. Будь уважний. Не тільки дивись по боках, а й слухай

Поясніть дитині, що вона не завжди може побачити зустрічний автомобіль. Тому перед тим, як переходити дорогу, вона повинна прислухатися, чи не наближається автомобіль. Поясніть дитині, що вона повинна дотримуватися таких правил:

якщо дитина чує звук, що видається автомобілем, вона повинна зупинитися і подивитися ліворуч, а потім праворуч;

поясніть дитині, як розрізняти звуки: гучний шум двигуна означає, що автомобіль знаходиться поблизу, а тихий - що автомобіль далеко.

4. Не можна вибігати на дорогу

Діти бувають нетерплячі, іноді вони перебігають дорогу, щоб швидше дістатися до іншої сторони вулиці. Дитина також може вибігти на дорогу під час гри.

Поясніть дитині, що не можна переходити дорогу в непризначеному для цього місці або ходити по ній. Дитина може легко відволіктися і випустити вашу руку, коли ви переходите дорогу, або просто втекти від вас. Навчіть дитину завжди зберігати спокій, коли ви йдете по вулиці, і ніколи не тікати від вас.

5. Гуляй по тротуарах

Навчіть дитину ходити тільки по тротуарах, коли вона йде по вулиці. Покажіть їй хороший приклад: переходите дорогу тільки по пішохідному переходу. Неважливо, якою вулицею ви йдете, людною чи ні - ходіть тільки по тротуару, щоб залишатися в безпеці.

6. Переходь дорогу тільки по пішохідному переходу

Діти часто бігають по вулиці де завгодно. Це може бути небезпечно: машини не знижують швидкість, якщо поруч немає світлофора або попереджувального знаку. Поясніть дитині, що переходити дорогу можна тільки на світлофорі або по пішохідному переходу. Якщо поруч немає світлофора, дитина повинна дотримуватись правил, зазначених вище.

7. Коли їдеш в автомобілі, не висувай руки з вікна

Діти часто висувають руки з вікна, коли їдуть в машині. Старші діти можуть навіть висунути голову, щоб помахати зустрічним автомобілям або закричати щось. Діти вважають це кумедним, але насправді це може бути дуже небезпечно. Дитину може травмувати автомобіль, який їде назустріч.

8. Ніколи не переходь дорогу на поворотах

Повороти - це «сліпі плями» для водіїв. Якщо дитина переходить дорогу на повороті, у водія немає достатньо часу, щоб помітити її і пригальмувати. Поясніть дитині, що не можна переходити дорогу на повороті, бо це небезпечно.

9. Дотримуйся правил безпеки, коли катаєшся на велосипеді

Якщо ваша дитина вже настільки доросла, що сама катається на велосипеді, переконайтеся, що вона знає правила безпеки:

Не дозволяйте дитині кататися на велосипеді на багатолюдних вулицях без вашого супроводу.

10. Дотримуйся правил безпеки, коли їдеш в автомобілі

Ви можете забезпечити безпеку дитини в автомобілі, встановивши автокрісло або переконавшись, що дитина пристібнута паском безпеки. Щоб дитина залишалася в безпеці в транспорті, навчіть її наступних правил:

11. Будь завжди видимим

Якщо дитина збирається гуляти ввечері, одягти чорний одяг - погана ідея. Дитина буде в безпеці, якщо водії будуть добре бачити її навіть у сутінках:

12. Не поспішай

Дитина може поспішати, щоб наздогнати когось на вулиці або потрапити кудись вчасно. Це може бути небезпечно для неї. Навчіть дитину таких правил:

Крім того, щоб навчити дитину правил безпеки, дотримуйтеся наступних порад.

1. В автомобілі дитина завжди повинна бути пристібнута. Якщо вона ще маленька, використовуйте автокрісло.

2. Коли дитина сидить в машині, заблокуйте двері, щоб вона не могла їх відкрити на ходу.

3. Вчіть дитину всіх правил на практиці. Наприклад, беріть її на велопрогулянки, щоб на власному прикладі навчити правил безпечної їзди.

4. Проявіть терпіння, коли гуляєте з дитиною. Покажіть приклад спокійної поведінки, щоб дитина нікуди не поспішала.

5. Будьте пунктуальні. Це допоможе вам не перевищувати швидкість і безпечно вести автомобіль.

6. Під час керування автомобілем не використовуйте мобільний телефон або інші гаджети.

7. Ніколи не залишайте дитину саму в машині.

Ігри та заняття, які навчать дитину безпеки на дорогах

Гра - це найкращий спосіб навчити дитину чогось важливого. Розглянемо кілька ігор і занять, за допомогою яких ви можете навчити дитину безпеки на дорогах.

1. Обговорення. Розповідайте дитині вигадані ситуації і запитуйте, як би вона вчинила. Наприклад: «Під час гри м'яч викотився на дорогу. Що ти зробиш?» або «Ти запізнюєшся до школи. Ти побіжиш, щоб встигнути?» Уважно слухайте, що відповідає дитина.

2. Намалюйте з дитиною плакат з дорожніми знаками. Так дитина краще їх запам'ятає.

3. Щоб запам'ятати правила безпеки на дорогах, дорожні знаки тощо, ви можете придумати з дитиною вірш або пісеньку.

4. Для дітей старшого віку хорошим способом вивчити правила безпеки можуть бути кросворди. Приклади ви можете знайти в інтернеті.

5. Коли гуляєте з дитиною на вулиці, запропонуйте їй вгадувати звуки, які ви чуєте навколо.

6. Щоб навчити дитину правил, використовуйте листи з тестами і завданнями. Ви можете завантажити такі тести для різних вікових груп.

Зробіть вивчення правил безпеки цікавим заняттям для дитини. Інакше дитина не буде сприймати те, що ви їй говорите. Ви можете об'єднати зусилля з іншими батьками і організувати заняття, які навчать дітей правил безпеки на дорогах. У дітей, як правило, сильно розвинена уява. Вони можуть перебільшувати те, що ви їм говорите. Тому будьте обережні: ваше завдання - навчити дитину, а не налякати її.

Обережно! Отруйні гриби і рослини!

Особливу увагу в питанні безпеки слід приділяти рос­линам, що оточують вашу дитину. Дорослі часто захо­плюються красою квітів, даючи їх малюкам до рук або пропонуючи дізнатися, як чудово пахне свіжий букет, на­віть не підозрюючи, що рослина може виявитися отруй­ною для дитини. Звичайний букет бузку або ароматна лі­лія можуть приховувати в собі однакову небезпеку. Уявіть собі ситуацію, якщо ви раптом виявляєте, що ваша дитина жує якийсь листочок, гілочку або квіточку (удома або на вулиці). Ви можете відразу, не замислю­ючись, сказати: отруйна чи ні? Від того, наскільки швид­ко ви зорієнтуєтеся, залежить, чим відбудеться ваш ма­люк: легким почервонінням шкіри, печінням у роті, роз­ладом шлунка або блювотою. При цьому слід розуміти, що означає «отруйна рослина». Багато рослин отруйні, деякі більшою мірою, деякі — меншою, одні — повністю, інші — тільки частинами. На щастя, листя багатьох не­безпечних для дітей рослин настільки гіркі, що малюки просто не можуть з’їсти їх у великій кількості. Це досить часто рятує їх від найгірших наслідків.

Існує кілька сотень видів рослин, отруйних для лю­дини; багато з них можуть спричинити не тільки хворо­бу (отруєння), але навіть смерть. Під час відпочинку на природі більшість отруйних рослин виявляються цілком доступними для дитини.         

 Батьки завжди повинні пам’ятати про те, що діти ма­ють небезпечну звичку все куштувати, а будь-які росли­ни, якими б вони не були, маленькі діти взагалі вважа­ють їстівними.         

Для того щоб уникнути нещасних випадків, слід уваж­ніше стежити за дитиною, коли вона спілкується із при­родою — сидить на галявині, гуляє у садку, рве квіточ­ки на лужку тощо. Необхідно постійно нагадувати дитині про те, що не всі рослини їстівні, а деякі з них, навіть із дуже привабливими на вигляд ягідками, і зовсім отруйні.         

Дорослі повинні знати отруйні рослини, особливо ті, що ростуть на вашій ділянці або неподалік. Придбайте книги про рослини — зараз це не проблема.

Маленькій дитині важко пояснити, яка рослина отруй­на, а яка — ні. Тому, поки вона не виросла, усі небезпеч­ні рослини варто забрати із присадибних ділянок, яки­ми б гарними вони не були. Не засмучуйтеся. Завжди знайдуться квіти, гарніші за мак, черевички тощо, але при цьому не отруйні.

Перед поїздкою до лісу або на дачу можна ще в місті розповісти дитині про отруйні рослини й дати їй можли­вість побачити картинки з їх зображенням. А згодом, гу­ляючи з малюком на природі, можна разом пошукати ці рослини й нагадати йому, чому вони небезпечні.              

Не лінуйтеся нагадувати дітям, що не все можна бра­ти до рота і що не можна їсти все, що потрапляє на очі. Важливо пояснити малюкові, що будь-яку їжу спочатку потрібно приготувати. І роблять це батьки або фахівці. Багатьох дітей дивує думка про те, що апетитний на вид продукт, наприклад яблуко, окроплене хімікатами, мо­же бути небезпечним для здоров’я. їх може здивувати й те, що споживати можна тільки певні продукти, а не все, що подобається.

Не забувайте про те, що у знайомих, до яких ви йдете в гості з дитиною на дачу, можливо, немає потреби ви­являти обережність або уникати небезпечних рослин на своїй присадибній ділянці, тому що діти в цій родині вже виросли або їх немає. Тому будьте обережними та уваж­ними стосовно власного малюка.

Прояви отруєння

Отруєння рослинами — це отруєння, що розвиваєть­ся після потрапляння до організму дитини хімічних ре­човин рослинного походження в токсичній дозі, здатних викликати порушення життєво важливих функцій орга­нів і систем, створювати загрозу для життя.

Які дії потрібно почати робити вдома, якщо виникла підозра, що дитина з’їла листочок, квіточку або ягідку якоїсь рослини?

Необхідно вжити таких заходів:

Діти повинні запам’ятати, що найкращий спосіб за­хисту від отруйних рослин — не торкатися жодної незна­йомої квітки, жодного кущика. Тому що небезпечним може виявитися навіть дотик до отруйних рослин: ви­кликати опік шкіри з пухирцями, ранками, що важко го­яться.

Отруйні рослини можуть «отруїти» увесь відпочинок за містом. Сподіваємося, що сама думка про можли­вість отруєння рослинами не зіпсує вам життя на при­роді, а змусить лише уважніше дивитися за своєю дити­ною і тримати в «аптечці» препарати, що допомагають при отруєннях.

«Кривдників» наших дітей краще знати. Давайте розглянемо отруй­ні рослини, які часто зустрічаються і є найнебезпечнішими з тих, що ростуть на наших присадибних ділянках, біля доріг і в лісі.

Вороняче око — рослина, яку можна розрізнити, на­віть якщо ніколи раніше не бачили. На її високому сте­блі прикріплені близько одне до одного чотири широкі листочки, а із середини виступає одна квітка, що пере­творюється потім на чорну ягоду, дуже схожу на чорне блискуче око ворони. Ця рослина тому так і називаєть­ся — «вороняче око». І ягода, і листи, і стебло, і корене­вище у цієї рослини отруйні.

Вовче лико — чагарник, що цвіте дрібними запашни­ми рожево-червоними квітками, прикріпленими без­посередньо до кори. Тому його ще називають «лісовий бузок». Пізніше на місці квіток з’являються яскраво-червоні ягоди, в яких міститься сильна отрута. Навіть кілька ягід можуть виявитися смертельними для людини. 

Конвалія — усім відома дуже гарна лісова квітка. Од­нак, не всі знають, що її ягоди — червоно-жовтогарячі горошини — дуже отруйні.

Білена чорна — дворічна трав’яниста рослина із сі­мейства пасльонових. Має неприємний, паморочливий запах. Рослина дуже отруйна, особливо під час цвітін­ня. Уся рослина опушена дрібними м’якими волосками. Плід рослини — коробочка з бурувато-чорним насінням округлої форми. Діти часто помилково приймають його за макове насіння, а м’ясистий стебловий корінь — за коріння овочевих рослин.

Аконіт джунгарський (високий) — отруйна рослина, яку в народі називають «борець», «черевички». Аконіт має високі стебла й великі темно-сині квітки. Усі час­тини рослини дуже отруйні, особливо клубнеподібний роздутий конічний корінь. Увагу дітей можуть приверну­ти гарні, яскраві квіти у вигляді черевичків, незвичайні листи або бульби, на які малюки можуть звернути увагу під час пересаджування рослини дорослими.

Дурман звичайний — однорічна рослина сімейства пасльонових, може досягати заввишки 1 м. Неприємно пахне. Квітки в отруйної рослини білі, характерної ви­тягнутої форми. Плід — коробочка яйцеподібної форми, вкрита товстими твердими шипами. Дурман привабли­вий для дитини своїм насінням.

Беладона звичайна — багаторічна рослина із вели­ким гіллястим корінням. Стебло товсте, соковите, ся­гає заввишки до 2 м, часто з фіолетовим відтінком, у верхній частині густо опушене. Квітки пониклі, знизу жовто-бурі, а по краях — буро-фіолетові. Особливо не­безпечним є плід — блискуча соковита ягода з темно-фіолетовим соком, тому діти часто плутають її з вишнею.

Бузина чорна — і лікарська, й отруйна рослина. Не­безпечними є недостиглі плоди бузини, що містять си­нильну кислоту, а у сирому вигляді у великих дозах смер­тельно отруйні. Стиглі ягоди цілком безпечні та їстівні, проте їх потрібно вживати тільки після сушіння або те­плової обробки.

Профілактика отруєнь рослинами

Потрібно набути добру звичку та навчити своїх дітей:

► оминати невідомі рослини;

► не вживати невідомих рослин у їжу;

► не дозволяти дітям самостійно збирати ягоди;

► не вживати екстрактів трав, виготовлених без узгодженні! а лі­карем;

► не збільшувати самостійно дози екстрактів та відварів, призначених лікарем;

► вирушаючи в подорож, брати із собою аптечку першої допомоги.

Ознаки та симптоми отруєння рослинами

► Отрути рослинного походження сильно пошкоджують органи травлення.

► Симптоми отруєння проявляються через 1-2 години.

► Виникають нудота, блювота, пронос.

► Сильне зневодження організму викликає загальну слабкість.

► У разі отруєння ягодами блекоти з’являються запаморочення та галюцінації.

Перша допомога в разі отруєння рослинами

► Дотримуйте принципів надання допомоги в разі цероральних отруєнь.

► Постраждалому дайте сорбенти, наприклад черствий хліб.

► Покладіть постраждалого в ліжко.

► Викличте «швидку медичну допомогу».

Обережно – ГРИБИ!

Гриби — це дарунок лісу, але водночас і небезпечний продукт харчування, який може спричинити отруєння, а іноді й смерть. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучен­ня важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що більшість людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь:

► вживання отруйних грибів;

► неправильне приготування умовно їстівних грибів;

► вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

► вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпеч­них двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовіль­не сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо вам заходи та правила, яких слід дотримувати. Застерігаємо!

НЕ ДАВАЙТЕ ЇСТИ  ДИКОРОСЛІ ГРИБИ ДІТЯМ, А МАЛЕНЬКИМ ДІТЯМ НЕ МОЖНА ДАВАТИ НАВІТЬ ГРИБИ, ЯКІ ВИ КУПИЛИ У МАРКЕТІ!

► Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (ма­газинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уни­кайте стихійних ринків.

► Не куштуйте сирі гриби на смак.

► У жодному разі не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Перша допомога в разі отруєння грибами

Викличте «швидку медичну допомогу».

Одночасно, не очікуючи на її прибуття, негайно промийте шлунок: дайте випити 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; надавіть пальцями на ко­рінь язика, щоб викликати блювоту; дайте активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

Після надання первинної допомоги дайте випити потерпіло­му міцний чай, каву або злегка підсолену воду, щоб відновити водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки.

З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, щоб вжити профілактичних заходів.

Заборонено:

► уживати будь-які ліки та їжу, а тим паче алкогольні напої, молоко, — це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику;

► займатися будь-якими іншими видами самолікування. Запам’ятайте: отруєння грибами дуже складно лікувати.

Гострі отруєння рослинами трапляються зазвичай у теплу пору року серед туристів, які вживають незнайомі рослини в їжу, або серед дітей, які відпочивають у літніх таборах, на дачах.

На­полегливо радимо всім! Не збирайте та не їжте гриби взагалі. Без грибів можна прожити.

Інколи гострі отруєння рослинами можуть виникати під час самолікування, коли люди вживають екстракти, відвари трав. Де­які отруйні рослини спричиняють сильні опіки шкіри, слизових оболонок та алергічні реакції внаслідок контакту з ними.

безпека дітей у зимовий період

Як одягатись для прогулянок на свіжому повітрі

Щоби перебувати на повітрі в зимовий час, діти повинні тепло вдягатись. Кілька тонких шарів одягу допоможуть зберегти сухість і тепло під час ігор під відкритим небом. І, звісно, важливо пам'ятати про теплі чобітки, рукавички й шапку.

Для малюків є правило: одягати завжди на один шар одягу більше, ніж у таких же умовах одягає дорослий.

Переохолодження (гіпотермія)

Переохолодження розвивається в тому випадку, якщо температура в дитини падає нижче норми через вплив низької температури навколишнього середовища. Часто це відбувається тоді, коли дитина грається на відкритому повітрі в дуже холодну погоду, не одягнувшись належним чином, або коли одяг стає мокрим. Треба пам'ятати про те, що в дітей переохолодження розвивається швидше, ніж у дорослих. Коли настає переохолодження, дитина може тремтіти, стати млявою й незграбною. Її мова стає невиразною, а в більш важких випадках знижується температура тіла. Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина переохолодилась, відразу ж телефонуйте у швидку допомогу. До того часу доки не прибуде допомога, принесіть її у приміщення, зніміть весь мокрий одяг і загорніть у ковдру або теплі кофти.

Обмороження

Обмороження відбувається тоді, коли замерзають шкіра та інші тканини організму. Цей стан найчастіше проявляється на пальцях рук, ніг, вухах і на носі. Вони можуть збліднути, посіріти й покритись пухирями. У той же час дитина може скаржитися, що її шкіра «горить» або «затекла». У разі обмороження заберіть дитину в закрите приміщення й помістіть обморожені частини тіла в теплу (не гарячу) воду з температурою 40°С (температура більшості гарячих ванн). До замерзлих вух, губ і носа можна прикласти теплу мочалку.  Обморожені ділянки розтирати не можна!

За кілька хвилин витріть дитину й накрийте одягом чи ковдрами. Дайте їй випити щось тепле.  Якщо оніміння триває більше декількох хвилин, зверніться до лікаря.

Як зберегти здоров'я дитини взимку

Холодна погода не викликає застуду чи грип. Але віруси, які їх викликають, поширюються в зимовий час досить швидко, ураховуючи ослаблений імунітет і контакт дітей при спільному перебуванні в дитячому садку чи школі. Ви можете навчити дитину часто мити руки, чхати або кашляти в хустинку чи ж у вигин ліктя, це допоможе знизити ризик поширення ГРВІ та грипу.

Пам'ятайте, що близько 80 % усіх випадків захворювання на грип припадає на період з листопада по березень.

Зимові види спорту та розваг

Установіть розумні обмеження за часом на ігри на свіжому повітрі, щоб запобігти переохолодженню та обмороженню. Нехай діти періодично повертаються у приміщення, щоб зігрітися.

Катання на ковзанах

Дозволяйте дітям кататись на ковзанах тільки на поверхнях, які спеціально призначені для цього.  Суворо забороніть виходити на лід водойм!!!  Не залишайте дитину без нагляду. 

Порадьте дитині:

+ ніколи не кататись поодинці;

Буде набагато безпечніше, якщо дитина одягне шолом, наколінники й налокітники, особливо під час навчання кататись на ковзанах.

Катання на санчатах

Суворо забороніть дитині кататись поблизу будь-якого виду транспорту. Під час катання на санчатах діти повинні перебувати під наглядом дорослих. Маленьким дітям краще кататись окремо від дітей старшого віку. Не дозволяйте дітям кататись головою вперед. Це підвищує ризик травмувати голову. Під час катання бажано вдягати шолом. Найбезпечніше використовувати санчата, якими можна керувати за допомогою керма. Санчата повинні бути міцними, не мати гострих країв або уламків, а рульовий механізм повинен бути добре змазаним. Схили повинні бути вільними від перешкод (таких як дерева або паркани), покритими снігом, а не кригою, і не бути занадто крутими (менше 30°), а також мати тривалу площину в кінці.

Уникайте катання в місцях великого скупчення людей.

Катання на лижах і сноуборді

Навчати кататись на лижах чи сноуборді повинен тільки кваліфікований інструктор, який уміє працювати з дітьми й гарантувати їхню безпеку. Ніколи не катайтесь на лижах чи сноуборді поодинці. Маленькі діти завжди повинні знаходитись під наглядом дорослих. Ступінь нагляду за дітьми старшого віку залежить від їхньої зрілості й майстерності. Якщо старші діти катаються без дорослих, їх завжди повинен супроводжувати принаймні один приятель. Усі лижники та сноубордисти повинні носити шолом. На лижних трасах зазвичай вимагають носити шоломи, але якщо ні, про це повинні подбати батьки.

Обладнання повинно відповідати віку дитини й підходити їй. Лижники повинні використовувати лижні кріплення, які щорічно регулюються. Сноубордисти повинні носити рукавички із вбудованим захистом зап'ястя. Слід також використовувати сонцезахисні окуляри. Схили повинні відповідати здібностям і досвіду лижника або сноубордиста. Уникайте людних схилів. Уникайте катання в районах, де є дерева та інші перешкоди.

Електробезпека дітей

Насправді ймовірність ураження дитини електричним струмом у домашніх умовах не дуже велика. Але електричні прилади можуть бути небезпечними в іншому плані. Ігри з добре працюючими або старими електроприладами можуть призвести до опіків і навіть до пожежі. Найчастіше ви самі можете зрозуміти, чи несуть ваші електроприлади, а також розетки небезпеку, просто глянувши на них. При цьому звертайте особливу увагу на потертості або підпалини.

Нагрівальні прилади, такі як електроплити й електрочайники, як правило, використовують набагато більше енергії, ніж телевізори або настільні лампи. Тому, якщо ми вмикаємо в одну розетку одночасно багато потужних приладів, це може призвести до пожежі.

Загальні поради про електробезпеку

Є кілька порад, які допоможуть запобігти пожежам, пов'язані з електроприладами, незалежно від того, скільки років вашій дитині.

Малюки до 3-х років

Вони досить дорослі, щоби зрозуміти прості інструкції, але поки що не дуже розуміють сенс слова «небезпека», до того ж дуже допитливі. Усе це означає, що краще тримати небезпечні електричні об'єкти поза досяжністю зовсім ще маленьких дітей.

Електричні пристрої можуть бути дуже привабливими для малюків, особливо, якщо їх використовують мама й тато. Ховайте пристрої подалі від дітей: у шафу або на високу полицю, щоб вони не змогли дістатись до них і ввімкнути в мережу.

Діти можуть відчувати бажання засунути пальці в розетку або гратися в дорослих, що буває досить часто, і при цьому захотіти ввімкнути в мережу ваші «дорослі» електроприлади, навіть і такі потужні, як випрямляч для волосся або праску. Щоб уникнути небажаного поводження дітей з розетками та електроприладами, найкраще придбати комплект заглушок для розеток із ключем, а також забрати від малюків небезпечні прилади.

Малюки 3–5 років

Коли діти дорослішають, вони починають шукати все більше й більше пригод. Але в той же час старші діти вже готові до усвідомлення того, що є небезпечним, а що ні. Прищеплюйте дітям позитивні звички. 3–5-річні малюки не більше захищені від електричних опіків та ударів, ніж немовлята й малюки до 3-х років. Тому коли ваші пояснення для немовлят і дітей до 3-х років виявились корисними, вони будуть актуальні й тепер, коли ваші діти підросли. Позитивні звички важко кинути. 3–5-річні малюки цілком можуть вивчити основні правила техніки безпеки. Навчіть їх триматись подалі від розеток і не бавитися з технікою. Іноді вони можуть і про щось забути, але це не означає, що ваші уроки не знадобляться їм у майбутньому. Вода й електрика несумісні, хоча багато батьків не поспішають розповідати про це дітям. Якщо ви розкажете малюкам, звідки чекати небезпеки, вони будуть менш схильні робити помилки.

Діти 5–7 років

На дітей віком 5–7-и років можна покласти трохи більшу відповідальність. Уроки безпеки можуть бути цікавими й веселими як для них, так і для вас, і допоможуть розвивати пам'ять. Не чекайте, що вони запам'ятають усе, але вони повинні зрозуміти сутність тих небезпек, про які ви розповідаєте. Ознайомлення дітей із заходами безпеки приносить велику користь. Якщо діти використовують електроприлади, вони, як і раніше, повинні перебувати під наглядом, але ви можете очікувати від них розуміння деяких видів ризику. Відповідальність може бути страшним словом навіть для дорослих. Хоча дітей 5–7-ти років можна починати вчити доглядати за своїми молодшими братами й сестрами – у цьому віці вони ще не зовсім готові до такої відповідальності, особливо якщо в кімнаті є електроприлади.

Іграшки, в яких використовується електрика, спочатку спроектовані так, щоб убезпечити від ураження електричним струмом. Однак варто нагадати дітям про їх правильне використання й пояснити можливу небезпеку.

Діти 8–11 років

У цьому віці всі діти повинні бути готові до більшої відповідальності. Більшість з них можуть самостійно вирішити, є ситуація безпечною чи ні. 

Навчайте дітей поводитися з технікою. Старші діти можуть використовувати побутову техніку самостійно. Чому б не попросити їх підігріти щось у мікрохвильовій печі, приготувати тости або навіть просту їжу? Якщо вони зможуть зробити це безпечно під пильним наглядом, то знатимуть, як зробити це безпечно самостійно.

Небезпека опіків

Щодня в лікарню потрапляють десятки малюків з опіками. Немовлята й діти молодшого віку мають таку ніжну шкіру, що можуть обпектись набагато швидше й легше, ніж дорослі.

Чи знаєте ви, що:

На кухні

На кухні є не тільки плита, а й чайник, чашки з гарячими напоями та каструлі. І все це може обпекти дитину. Маленькі діти можуть вилазити на стільці та столи, діставати руками набагато вище й далі, ніж ви розраховуєте. Каструлі можуть здаватись дитині цікавою забавою. Відверніть каструлі ручками від краю столу або кухонної плити й зафіксуйте їх так, щоб дитина не змогла їх перекинути чи потягнути на себе. Шнур від чайника також може становити небезпеку, але якщо ви змотаєте його й заховаєте за обмежувачем на підставці або будете використовувати чайник з коротким шнуром, то знизите ризик того, що дитина потягне за нього й виллє на себе окріп. 

Діти можуть легко перекинути гарячі напої, до того ж чашка чаю може обпалити навіть за годину. Тому, коли ви берете свій гарячий напій, тримайте дитину на відстані, переконайтеся, що ви не несете чашку над головою малюка, і поставте її в недоступному для дітей місці.

Конфорки плити, каструлі, а також дверцята духовки можуть залишатись гарячими навіть після вимкнення. Хоч ви й можете навчити дітей, як безпечно поводитися поруч з ними, але вони не завжди зможуть зрозуміти або пригадати про небезпеку, то ж краще тримайте їх подалі від цих місць.

Мікрохвильова піч нагріває продукти не так, як плита. Уникайте розігрівання пляшечок з молоком для немовлят у мікрохвильовій печі, бо молоко може нагріватись нерівномірно, утворюючи дуже гарячі пласти, які можуть обпалити ротик дитини. Замість цього краще використовувати глечик з гарячою водою. Добре струсіть пляшечку після розігріву й переконайтеся, що молоко тепле, а не гаряче.

Фритюрниці можуть легко призвести до пожежі. Якщо ви не хочете переходити до використання плити або використовувати електричну фритюрницю, переконайтеся, що робоча ємність заповнена лише на 1/3, і стежте за нею.

Сірники, запальнички та свічки – це предмети тільки для дорослих. Малюки можуть бавитись ними. Тому безпечніше тримати сірники, запальнички та свічки поза їхнім полем зору й досяжністю, а ще краще замикати такі предмети на ключ. Пам'ятайте, що навіть якщо запальнички мають запобіжники, багато 3–4-річних малюків зможуть упоратися з ними протягом декількох секунд; захисні механізми не стануть перешкодою також і для дітей старшого віку.

У спальні

Випрямляч для волосся й щипці для завивки (плойки). Випрямляч для волосся дійсно може розжарюватись і все ще залишатись гарячим навіть після відімкнення від струму. Якщо ці прилади надійно зберігаються на високій полиці або будуть заховані в теплозахисну сумку, ваш малюк буде краще захищений від того, щоб випадково на них наступити, доторкнутись до них або спробувати з ними погратись.

У ванній

Купання – невід'ємна частина життя кожної дитини. Шкіра дитини у 15 разів тонше, ніж у дорослих, то ж гаряча вода може становити реальну небезпеку для дітей. Вмикайте холодну воду перед гарячою. Ви можете переконатися, що вода потрібної температури, наливаючи у ванну спочатку холодну воду. А коли холодна вода набереться в достатньому обсязі, додавайте гарячу, щоб отримати потрібну температуру. Випробування ліктем – це найшвидший спосіб перевірити температуру води. Занурення ліктя у воду дає добре уявлення про те, якою вода буде для малюка. Лікоть повинен відчувати тепло, а не гаряче або холодне. Термостатичні змішувальні клапани – великий винахід. Вони контролюють температуру гарячого крана, то ж ви зможете наповнити ванну гарячою водою, але дитину при цьому не обпекти. Ці пристрої повинен встановлювати тільки професіонал.

Час купання. Багато випадків отримання опіків відбувається тоді, коли дитина потрапляє у ванну, перш ніж вона буде остаточно готова, бавиться зі струменем гарячої води або нахиляється по іграшку й падає в гарячу воду. Гаряча вода може викликати настільки серйозні опіки, що в дітей витрачаються роки на лікування й залишаються шрами на все життя. Тому невідлучно перебувайте біля малюка під час купання, щоб убезпечити його, а також добре провести час разом.

У вітальні

Ось де малюки можуть відчути відносну свободу. Вітальня може бути сповнена сюрпризів і цікавих предметів для досліджень. Навіть якщо дитина тільки почала повзати, ви здивуєтесь тому, куди вона може дістатися за лічені секунди. Так, як і на кухні, у кімнаті не можна забувати про небезпеку, що виходить від гарячих напоїв. Поставте кухоль на верхню полицю, а не на низький журнальний столик. Якщо ви хочете відпочити за чашкою чаю, попросіть кого-небудь потримати дитину або посадіть її у власне крісло.

Обігрівачі й каміни. Танець язиків полум'я привертає увагу немовлят і дітей молодшого віку. Захисний щиток попередить контакт дітей з вогнем.

Праска. Праска залишається гарячою після того, як її вимкнули. Навіть старші діти можуть зробити помилку й доторкнутись до гарячої праски. Після того, як ви закінчили нею користуватись, безпечніше буде поставити прилад подалі – поза досяжністю й полем зору дитини.

На природі

Гриль, мангали й багаття цілком заслужено є предметом занепокоєння батьків. Але під пильним наглядом діти можуть насолоджуватись літніми розвагами без будь-якого ризику для себе. Гриль і мангали залишаються гарячими протягом тривалого часу, навіть коли на них давно немає їжі. Одноразовий мангал можна опустити у відро з холодною водою, щоб він охолоджувався швидше за той час, доки дітей відвели від них подалі.

Діти дуже люблять багаття. Незважаючи на те що таке радісне для малюків явище зазвичай відбувається тільки раз чи два на рік, краще все ж навчити дітей залишатись на безпечній відстані від вогню й пильно наглядати за ними.

Феєрверки турбують батьків за абсолютно очевидних причин, особливо під новий рік, коли кожний уважає своїм обов'язком запустити в небо свою ракету. Будьте обережні!

Небезпека травмування

Батьки можуть усіма силами намагатися зробити свій дім безпечним, пристібати дітей у машині, ніколи не залишати їх одних у ванній, і тим не менше малюки якимось незбагненним чином знаходять несподівані способи травмуватись.

Батьки повинні добре розуміти ситуації, коли вони можуть спокійно повернутися спиною до дитини, оскільки вона знаходиться в безпеці на знайомій ігровій території, а також ситуації, які вимагають постійного спостереження й не дають права на помилку, наприклад, коли дитина знаходиться у воді або біля води.

Далі наведено дев'ять можливостей отримати травму й різні загрози безпеки, про існування яких навіть найсвідоміші батьки можуть ніколи й не здогадуватись.

1. Дитячі надувні ігрові центри – батути

Кількість дітей, які отримують травми в надувних ігрових центрах, неухильно зростає. Найчастіше це діти у віці від 6 до 12-ти років, але серед них є й діти, яким менше п'яти років. Більшість травм викликані падіннями, унаслідок яких відбуваються переломи або вивихи рук і ніг. Не варто відмовлятись від використання батута, адже діти повинні дотримуватись активного способу життя. Однак у таких іграх необхідний контроль дорослих, щоб звести до мінімуму зіткнення дітей і запобігти руху з високим ступенем ризику, такому як перекиди й перевороти. Також важливо, щоб у надувних ігрових центрах в один і той же час грали діти приблизно одного віку й ваги.

2.Маленькі батарейки-таблетки

Маленькі, круглі та блискучі батарейки таблеткового типу можуть легко потрапити на очі допитливому малюку, і, швидше за все, він негайно візьме їх до рота і проковтне. Усе більше дітей помічають їх у себе вдома, оскільки такі батарейки стають популярним способом для живлення всіляких приладів і пристроїв: від іграшок і телевізійних пультів до годинників і відеокамер. Почастішали також випадки несподіваного проковтування маленькими дітьми літієвих батарей високої напруги. Батарея може потрапити у стравохід і пропалити в ньому отвір менше ніж за дві години. Для запобігання подібних інцидентів батькам слід тримати закритими відділення для батарейок домашніх побутових приладів, а запасні батарейки зберігати поза досяжністю малюків.

3.Дерматит через дитяче автомобільне сидіння

У малюків можуть з'являтися значні висипання недавно виявленого типу, відомого як «дерматит автомобільного сидіння». Висипання зазвичай з'являються на спітнілих поверхнях тіла під впливом високої температури повітря, коли шкіра дитини контактує із блискучою, схожою за складом на нейлон тканиною автомобільного сидіння. Найчастіше цей вид дерматиту спостерігається з кінця весни до початку осені, червоний висип зазвичай з'являється на відкритих ділянках шкіри, на внутрішній поверхні ніжок немовлят, ліктях і голові. Дерматологи все ще не впевнені в точній причині цього захворювання, але вони підозрюють, що подразнення може бути викликано алергією на піну, що використовується в оббитих нейлоном автомобільних сидіннях, або реакцією на вогнезахисний склад, що застосовується виробниками для запобігання виникнення цвілі. Появи висипу можна уникнути, розміщуючи проміжний шар зі шматка бавовняної тканини або м'якого простирадла, як прокладки між шкірою дитини й нейлоновою поверхнею сидіння.

4.Синдром джгута з волосини-нитки

Батьки люблять грати в лічилки на крихітних пальчиках рук і ніг немовлят. Але якщо волосся або шматок нитки несподівано обернеться навколо ніжних пальчиків дитини, це може порушити кровообіг на даній ділянці тіла. Більшість батьків ніколи не чули про це. Їм буває складно розгледіти одну волосину або тонку нитку, щільно обмотану навколо пальця руки, ноги або пеніса дитини – трьох місць, де синдром джгута з волосини-нитки трапляється найчастіше. Батьки звертають увагу вже на опухлий почервонілий палець руки або ноги немовляти, яке до того ж невтішно плаче від болю. Якщо подібне відбувається, треба видалити нитку або волосину, щоб запобігти подальшому пошкодженню тканин.

5.Мініатюрні упаковки побутової хімії

В останні роки набирає популярності така форма продажу побутової хімії, як капсули з гелем для прання, пресовані таблетки засобів для посудомийних машин, брикети відбілювача для делікатних тканин і т. п. Токсикологи попереджають, що маленькі діти плутають яскраві миючі засоби, упаковані у вигляді капсул, таблеток або особливих барвистих пакетиків, з різними солодощами та цукерками й ковтають їх. Майже половина випадків отруєння дітей пов'язана саме з ними.  Не тільки отруєння, але можуть виникнути і проблеми з диханням, серцем, опіки, навіть кома. Найбільш поширені симптоми отруєння – блювота, кашель, задуха й сонливість. Максимально схильні до такої небезпеки діти до 5-ти років.

6.Маленькі магніти

Магніти давно несуть для дітей загрозу удушення. Але з'явилась і нова проблема, пов'язана з потужними рідкоземельними магнітами, які несуть особливий ризик для дітей. Такі магніти є в настільних іграшках для дорослих, наприклад, у фулеренах і дзен-магнітах (НеоКубах), які продаються як антистресові предмети. Під час гри діти можуть випадково проковтнути ці крихітні кулясті магнітики. Проковтування двох або більше магнітів небезпечне тим, що вони можуть притягуватися один до одного в кишечнику, викликаючи обструкцію, пошкодження тканин і навіть смерть. Діти в такому випадку можуть потребувати термінової операції з їх видалення, без якої порятунок їх життя буде просто неможливим.

7.Дитячі гірки

Катання з гірки виглядає безпечним, коли малюк сидить на колінах у дорослого під час спуску. Але батьки, з'їжджаючи вниз із дітьми, можуть принести більше шкоди, ніж користі. Насправді такий спосіб катання може підвищити шанси дитини опинитись у приймальному відділенні травматології у зв'язку з переломом ноги. Під час спуску на колінах у батьків гумова підошва взуття дитини може застрягти в борті гірки або на її пластиковій поверхні, при цьому звільнити ногу буває важко через додатковий імпульс ваги дорослої людини. Також існує небезпека, що батьки можуть упасти зверху на маленьку дитину після того, як скотяться вниз. Рекомендується, щоби батьки, які супроводжують дітей ясельного віку під час спуску з гірки, контролювали положення ніг дитини й не дозволяли їм вступати в контакт з гіркою. Інакше кажучи, дитина повинна повністю притулитись до колін дорослого. Також рекомендується, щоб діти ясельного віку самі спускалися з гірки під наглядом і контролем батьків.

8.Продуктові візки

Шкідлива їжа може бути не єдиною небезпекою, яка існує при купівлі продуктів. Продуктові візки щорічно травмують тисячі дітей по всьому світу. Як правило, це відбувається, коли діти падають з них на тверду поверхню підлоги або коли корзина перекидається, у результаті чого відбувається травмування голови й шиї або перелом кісток.  Проблема полягає в тому, що візки не призначені для безпечного перевезення дітей, вони були придумані для транспортування продуктів. Нещасні випадки можуть статись, коли діти катаються на зовнішній стороні візка, висять на ній, коли намагаються встати в кошику чи вилізти з візка. Якщо ви хочете покатати дитину, садіть її всередину, а під час руху просіть сидіти спокійно.

9.Телевізори та меблі

Маленькі діти вилазять на комоди, книжкові чи речові шафи у спробі дістати іграшку або кнопку телевізора. Важкі предмети можуть перекинутись, упасти на дитину і придавити своєю вагою, завдаючи травму або навіть призводячи до смертельного результату. Телевізори є причиною половини травм у результаті перекинутих меблів. І кількість таких травм тільки збільшується, тому що все більше сімей купують легкі телевізори із плоским екраном, а старі, важкі телевізори переносять у кімнати без відповідних підставок або пристосувань для кріплень.

Прихована небезпека може травмувати й навіть убити дітей. Тому вживайте запропоновані в цій статті заходи, щоб ваші діти завжди залишались у безпеці.