Основи безпеки та життєдіяльності дошкільників

Надзвичайні ситуації природного, техногенного та воєнного характеру, побутовий, виробничий і дитячий травматизм, інфекційні хвороби — запобігати небезпекам потрібно, зокрема,  і на рівні зак­ладу освіти: формувати культуру безпеки життєдіяльності (БЖД) учасників освітнього процесу; розвивати їхні компетентності щодо безпеки навчання, виховання та праці; забезпечувати дотримання вимог безпечного освітнього середовища. 

Виховування культури безпеки життєдіяльності

Безпечне освітнє середовище передбачає наявність безпечних умов організації освітнього процесу, праці, комфортної міжособистісної взаємодії, яка сприяє емоційному добробуту дітей, педагогів, батьків, відсутність будь-яких проявів насильства й достатньо ресурсів для їх запобігання, а також дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки життєдіяльності кожного учасника освітнього процесу. Умова створення безпечного освітнього середовища — забезпечення здорових і нешкідливих умов навчання, виховання і праці, тобто забезпечення БЖД: охорони здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, цивільного захисту, запобігання побутовому травматизму тощо.

Виховання культури БЖД реалізується в педагогічній практиці як компонент, що складається з таких елементів:

Педагоги закладу систематично проводять роботу з дітьми щодо питань безпеки життєдіяльності на теми:  " Безпека дорожнього руху", " Пожежна безпека", " Безпека вдома " , " Безпека на природі", " Безпека на воді", " Безпека на льоду", " Правила безпеки з незнайомим людьми", " Отруйні рослини", " Отруйні комахи", а ще проводять постійну просвітницьку роботу щодо виявлення небезпечних предметів, правил поведінки під час повітряної тривоги та правил поведінки у містах скупчення людей.

Нормативно-правове підґрунтя організації роботи з охорони праці та БЖД

Нормативно-правовим підґрунтям організації роботи з охорони праці та БЖД у закладі освіти є Кодекс цивільного захисту України, КЗпП, Закон України «Про освіту», «Про охорону праці» тощо. Нормативно-правові акти, методичні рекомендації щодо дотримання вимог охорони праці та БЖД у закладах освіти:

наказ МОН «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України» від 15.08.2016 № 974;

наказ МОН «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти» від 26.12.2017 № 1669;

наказ МОН «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України» від 18.04.2006 № 304 (у редакції наказу МОН від 22.11.2017 № 1514);

наказ МОН «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу» від 16.05.2019 № 659;

інструктивно-методичні рекомендації щодо організації роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у дошкільних навчальних закладах, лист МОН від 23.09.2014 № 1/9-482;

інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності, лист МОН від 11.07.2022 № 1/7707-22.

Також у закладі розроблено та затверджено правила внут­рішнього розпорядку, інструкції, правила поведінки під час освітнього процесу, правила пожежної безпеки, інструкції з безпеки під час проведення занять із фізичної культури і спорту, інструкція з  домедичної допомоги, правила поведінки під час виявлення вибухонебезпечних предметів тощо. Розроблено положення про організацію роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності. Воно регулює всі напрями діяльності закладу щодо забезпечення санітарної, гігієнічної, пожежної безпеки, а також інструктажі, які стали актуальними під час дії військового стану: "Правила поведінки під час повітряної тривоги", "Мінна небезпека", "Дії під час евакуації в укриття" та питання підтримки та втручання в ситуації, коли може виникати загроза життю, здоров’ю та добробуту учасників освітнього процесу.

У закладі складена система роботи з організації охорони життя і здоров’я дітей, попередження травматизму, як серед дітей так і працівників закладу,правил поведінки у надзвичайних ситуаціях, спрямована на забезпечення здорових і безпечних умов  освітнього процесу.  

Забезпечення  учасникам освітнього процесу сприятливих  для здоров’я умови

Керівник закладу освіти:

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу у 2023/2024 н. р. у закладах дошкільної освіти, що в листі МОН «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році» від 21.08.2023 № 1/12490-23, освітній процес можна продовжувати в укритті, а після відбою тривоги — учасники освітнього процесу можуть повернутися до групового приміщення й продовжити навчання. За можливості освітній процес під час повітряної тривоги варто продовжувати, якщо в укритті забезпечено належне освітлення, місця для сидіння та інші умови.

заходи.docx
план заходів ТБ.docx
Тиждень безпеки план.docx
тиждень безпеки.docx

Як говорити з дітьми про безпеку

Коли ви озвучуєте дитині правила безпеки, потрібно пояснити їй, чому вони важливі. Докладіть зусиль, аби дитина усвідомила: правила потрібні не для того, щоб зробити її життя менш радісним, а для безпеки. Чим більш справедливими правила здаються дитині, тим більший шанс, що вона їх прийме і дотримуватиметься.

Не залякуйте дитину. Якщо ви не хочете, щоб дитина лазила по деревах, не варто говорити їй: «Ти впадеш і пошкодиш шию». Краще скажіть: «Ти можеш упасти, і тобі буде боляче». Якщо ви перебільшуєте можливу небезпеку, зростає і ймовірність настання одного з двох наслідків (або обох відразу):

Коли дитина не дотримується встановлених правил, ви повинні дати їй зрозуміти, що її небезпечна поведінка матиме наслідки. Якщо дитина вибігає на проїжджу частину, ви мусите негайно повернути її в безпечне місце й ще раз повторити їй правило, пояснивши його причини (наприклад, сказати, що водії можуть не побачити дитину) і попередити, що так робити не можна.

Коли встановлені вами правила здаються дитині справедливими і вона розуміє потребу власної безпеки, то дотримуватиметься цих правил. Вона слухатиметься вас не для того, щоб догодити вам, а тому що вважатиме встановлені вами правила власними.

Репетиція безпеки

Ще один спосіб розвинути в дитини інстинкти самозбереження – імітувати з нею ситуації, пов'язані з безпекою. Зробіть це в ігровій формі. Поєднуйте прості проблеми з більш складними:

Якщо дитина спантеличена вашими запитаннями, запропонуйте їй декілька варіантів відповідей на вибір.

Як сучасним батькам убезпечити дитину

Дієві поради батькам, як убезпечити дитину в різних сферах її життя

Виховання дітей завжди пов'язане з тривогою за них. У наш час у новинах досить часто можна почути про події, жертвами яких стали діти.

Безпека на дорогах і в транспорті

Автомобільні аварії – одна з найпоширеніших причин смертності в наш час. В автомобільних аваріях часто страждають дітки. Коли ви їдете з дитиною в автомобілі, переконайтеся, що вона пристебнута. Маленькі діти мають виявляти обережність, коли переходять проїжджу частину або катаються на роликах недалеко від автодороги. Нагадайте дитині, що водії не завжди такі уважні, як би було варто. 

Безпека в Інтернеті

У наш час Інтернет –– одне з найбільших джерел небезпеки для дітей. Хакери й користувачі, що займаються кібербулінгом, використовують дітей, щоб отримати доступ до файлів, збережених на вашому комп'ютері. Булінг у мережі Інтернет здатен травмувати дитину такою ж мірою, як і в реальному житті. Іноді він навіть більш небезпечний, оскільки може відбуватися у будь-який час, коли дитина перебуває вдома.

Переконайтеся, що дитина має змогу вільно розмовляти з вами про подібні випадки. 

Розкажіть дитині про безпеку в Інтернеті. Вам доцільно використовувати елементи керування, щоб обмежити доступ маленьких дітей до Інтернету.

Як убезпечити дитину в оселі

Найбільш поширені джерела небезпеки, з якими дитина може стикнутися в оселі:

Відкриті вікна, сходові прольоти й високі меблі – усе це може становити небезпеку для маленьких дітей. Найліпший спосіб запобігти можливим неприємностям – ваша пильність. Зачиняйте вікна, коли дитина перебуває поблизу них;

Багато предметів домашнього вжитку (зокрема, мийні засоби) є токсичними для дітей. Обов'язково міцно закривайте ємності з побутовою хімією, тримайте їх у безпечному місці, не залишайте там, де їх можуть знайти діти;

Коли ви готуєте їжу, приглядайте за дитиною, особливо якщо вона ще маленька. Переконайтеся, що ви не лишаєте відкритими дверцята розігрітої духовки. Діти можуть порізатися ножем або іншим гострим предметом, тому вам слід тримати все кухонне приладдя вістрям донизу;

Дітей нерідко кусають собаки. Згідно зі статистикою, це часто сусідські собаки, а ще частіше – власні. Ніколи не залишайте маленьку дитину наодинці із собакою, навіть якщо ви впевнені, що нічого поганого не може статися. Привчіть дитину в жодному разі не погоджуватися вигулювати сусідських собак.

Безпека на воді

Влітку діти люблять купатися. Пам'ятайте: згідно зі статистикою, діти часто тонуть на мілководді (у басейнах та вдома у ваннах). Якомога раніше навчіть дитину плавати. Дозволяйте їй плавати тільки під наглядом дорослих. Коли дитина збирається кататися в човні, стежте, щоб вона завжди вдягала рятувальний жилет.

Здорові звички дитини

Деякі батьки не беруть до уваги ризик розвитку в дитини ожиріння та інших захворювань, пов'язаних із малорухливим способом життя й неправильним харчуванням. Останнім часом стрімко зросла кількість випадків ожиріння та цукрового діабету в дітей і підлітків. Порівняно з однолітками попередніх поколінь, сучасні діти більше часу проводять удома, перед екранами комп'ютерів і телевізорів. Недостатня фізична активність і неякісне харчування погіршують здоров’я дітей. Батьки повинні стежити за харчуванням дитини, мотивувати її займатися спортом, гратися на вулиці і виявляти фізичну активність. Обмежте для ваших дітей час перегляду телевізора й використання електронних пристроїв – комп'ютера, планшета, мобільного телефона тощо.

Безпека в садочку

Батьки повинні запобігати можливим ситуаціям небезпеки, коли дитина перебуває в закладі освіти, наприклад, знущанню над дитиною. Для цього варто дотримуватися таких рекомендацій:

Регулярно відвідуйте батьківські збори. Беріть участь у громадській діяльності закладу освіти, де навчається ваша дитина. Це допоможе вам створити надійні умови для її безпеки, а також зробити внесок у життя закладу освіти;

Якщо їй важко знайти друзів  – допоможіть їй. Один зі способів зробити це – потоваришувати з батьками одногрупників дитини. Замкнені діти, які не мають друзів, частіше стають мішенню для кривдників і більш схильні до депресії та подібних проблем;

Найкращий спосіб – дати дитині мобільний телефон з уже введеними в нього телефонами батьків. Завдяки цьому дитина в будь-який момент зможе швидко зв'язатися з вами. Або за можливості дайте дитині вивчити на память  номер телефону мами або тата;

Поясніть їй, що необхідно виявляти обережність із незнайомцями, які можуть почати розмову з нею на вулиці. Розкажіть, до кого дитина має звернутися, якщо раптом загубиться, не матиме грошей або з тієї чи іншої причини відчуватиме страх.

Ці поради допоможуть вам убезпечити вашу дитину в сучасному світі. Головний чинник безпеки – це спілкування. Важливо, щоб ваша дитина почувалася комфортно й вільно розповідала вам про все, що її турбує. Ставте їй запитання про те, як у неї справи, як вона ладнає з друзями. Звертайте увагу на найменші ознаки можливих проблем.