Page start up on 12.01.2026_13:10 (UTC+2 / Lipănești, Prahova, România). 2ºC, Humedad 39%, Viento 3 km/h > 45°03'31.2"N 26°00'56.1"E
Articol in lucru / Articulo en curso de realización
Secțiunea 1. SECTION 1. Sección 1.
Palabras introductorias del admin / Cuvinte introductive de-ale admin
Ayord says:
La nu mult timp după sfânta Revoluție Română din decembrie 1989, l-am auzit (la radio sau la televizor) pe atunci... proaspăt tânărul prim-ministru Petre Roman, încercând să le vorbească românilor proaspăt eliberați din ghearele unei dictaturi comuniste ce dainuise vreme de 45 de ani, despre ceva pe care el îl numea "respectarea contractului între părți".
E posibil să nu-mi fi rămas doar mie agățate de ureche, aceste vorbe ale lui, dar... până la proba contrarie, nu am de unde să știu.
Mie mi-au plăcut proiectele politice emise atunci, în acele circumstanțe, de Petre Roman, și i-am fost susținător toată acea perioadă cât s-a aflat la conducerea Partidului Democrat din România, din 22 decembrie 1989 și până pe undeva după anul 2000-2001- 2002 (nu-mi mai aduc bine aminte în acest moment.
Coincideam 100% pe tema "respectării contractului între părți", eu fiind dintotdeauna ceea ce se cheamă "un om de cuvânt", care... chiar dacă nu reușește întotdeauna să se țină de "cuvântul dat", cel puțin asta îi este continua aspirație, fiindu-i necaz, și rusine (în primul rând față de propria-i conștiință) atunci când nu reușește.
Am făcut niște căutări pe Google, pentru a încerca să regăsesc vreo publicație care să fi conservat acele referiri la "respectarea contractului între părți, dar nici măcar Internetul încă nu a reușit să-mi fie de mare folos în această privință.
Mai ales în domeniul laboral, am avut mult de suferit, pentru că eu am făcut tot ce era omenește posibil să-mi îndeplinesc obligațiile mele contractuale, în general neprimind corespondenta reciprocitate la acest efort, fapt ce mi-a provocat imense pagube, mie, și familiei mele.
De aceea (pentru că m-a durut subiectul) sunt eu cel ce crează un articol pe această temă, și nu altcineva, și mai ales în vremuri în care mai-marii Lumii calcă în picioare Dreptul Internațional (materie imperfectă, dar mereu perfectibilă), luând ei în derâdere lucruri precum „respectarea contractului dintre părți”. Intenția mea este să văd dacă mai există oameni care, la fel ca mine, prețuiesc acest reciproc respect sau nu. Pentru că... nu pot (și nu vreau) să trăiesc altfel și este în interesul meu să existe o majoritate care prețuiește cu adevărat acest concept.
Ayord says:
Poco después de la santa Revolución rumana de diciembre de 1989, escuché (por radio o televisión) al entonces... joven primer ministro Petre Roman, intentando hablar a los rumanos recién liberados de las garras de una dictadura comunista que había durado 45 años, sobre algo que él llamaba "respeto del contrato entre las partes".
Es posible que no sea yo el único que tenga grabadas en la memoria estas palabras suyas, pero... hasta que se demuestre lo contrario, no tengo forma de saberlo. Me gustaban los proyectos políticos que Petre Roman, en aquellas circunstancias, presentó, y fui partidario de su política durante todo el periodo en que dirigió el Partido Democrático de Rumanía, desde el 22 de diciembre de 1989 hasta algún momento después de 2000-2001-2002 (no recuerdo muy bien ahora).
Coincidí con el totalmente de acuerdo en el tema de "respetar el contrato entre las partes", porque yo siempre he sido lo que se llama "un hombre de palabra", que... aunque no siempre logra cumplir su palabra dada, al menos esa es su aspiración constante, siendo su problema y vergüenza (principalmente hacia su propia conciencia) cuando no lo logra.
Busqué en Google para intentar encontrar alguna publicación que conservara esas referencias al "respeto del contrato entre las partes", pero ni siquiera el Internet me ha sido de mucha ayuda en este sentido.
Especialmente en el ámbito laboral, sufrí mucho, porque hice todo lo humanamente posible para cumplir con mis obligaciones contractuales, generalmente sin recibir lo correspondiente reciprocidad por este esfuerzo, cosa que nos causó un inmenso daño a mí y a mi familia.
Por eso (porque el tema me dolió) soy yo quien escribe un artículo sobre este tema, y no otra persona, especialmente en tiempos en que los grandes del mundo pisotean el Derecho Internacional (un asunto imperfecto, pero siempre perfectible), burlándose de cosas como "respetar el contrato entre las partes.
Mi intención es ver si hay mas gente amiga de este respeto mutuo, como yo, o no. Porque yo no puedo (y no quiero) vivir de otra forma, y me conviene que existe una mayoría que de verdad valora este concepto.
Secțiunea 2. SECTION 2. Sección 2.
Formula de cautare utilizata: Respectarea contractelor între părți - Petre Roman (1)
Vista creada con IA
Sintagma "Respectarea contractelor între părți" este un principiu fundamental al dreptului, cunoscut sub denumirea de "pacta sunt servanda" (pactele trebuie respectate). Aceasta nu este o declarație specifică sau o invenție a lui Petre Roman, ci o maximă juridică universală, preluată din dreptul roman, care stă la baza dreptului civil modern, inclusiv a Codului Civil român.
Petre Roman, în calitate de fost prim-ministru și politician, a fost implicat în diverse procese legislative și decizii guvernamentale, inclusiv cele legate de privatizare și relațiile economice, unde acest principiu este implicit. Totuși, căutările indică faptul că nu a existat o declarație unică sau o inițiativă legislativă majoră care să fie asociată exclusiv cu numele său sub această sintagmă.
Expresia se referă la obligativitatea legală a părților de a-și îndeplini obligațiile asumate voluntar prin contractele pe care le-au semnat.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Respectarea contractelor între părți - Petre Roman (2)
Vista creada con IA
"Respectarea contractelor între părți" (respectarea contractelor între părți, sau pacta sunt servanda) este un principiu fundamental al dreptului civil, nu o declarație sau o lucrare specifică atribuită exclusiv lui Petre Roman.
Acest principiu juridic, care provine din dreptul roman, stipulează că acordurile încheiate legal trebuie respectate de părțile semnatare. Petre Roman, ca inginer și politician român, a fost prim-ministru după Revoluția din 1989 și a fost implicat în procese de privatizare și dispute legale ulterioare, dar nu a formulat el însuși acest principiu.
Conceptul este consacrat în legislația românească modernă, inclusiv în Noul Cod Civil, care reglementează buna-credință și obligațiile contractuale.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Formula de busqueda: "Pacta sunt servanda".
Vista creada con IA.
"Pacta sunt servanda" este o frază latină fundamentală în drept, care înseamnă „acordurile trebuie respectate”. Acest principiu stipulează că partenerii contractuali sau statele semnatare de tratate sunt obligați să își îndeplinească angajamentele asumate cu bună-credință, transformând contractul sau tratatul într-o lege între părți. Este un pilon al dreptului internațional și al celui contractual, codificat, de exemplu, în Convenția de la Viena asupra Dreptului Tratatelor, subliniind că tratatele în vigoare sunt obligatorii și trebuie executate.
În dreptul contractelor
Forța obligatorie: Un contract legal încheiat devine lege între părți, iar nerespectarea clauzelor este o încălcare a contractului.
Executarea: Părțile trebuie să execute obligațiile conform calității, cantității, timpului și modului stipulat în contract.
În dreptul internațional
Baza legală: Este un principiu de drept internațional cutumiar, esențial pentru stabilitatea relațiilor internaționale.
Obligația statelor: Statele trebuie să respecte tratatele la care sunt parte, fără a invoca dreptul intern ca justificare pentru neîndeplinirea obligațiilor.
Codificare: Articolul 26 al Convenției de la Viena (1969) afirmă că "Orice tratat în vigoare este obligatoriu pentru părțile sale și trebuie să fie executat de către acestea cu bună-credință".
Semnificație
Încredere și stabilitate: Asigură predictibilitate, încredere și stabilitate în relațiile juridice, fie ele naționale sau internaționale.
Principiu de bază: Fără acest principiu, tratatele și contractele ar fi lipsite de valoare.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Formula de cautare: "Respectarea contractelor între părți - Petre Roman, 1990"
În contextul anului 1990, Petre Roman a susținut ideea că respectarea contractelor reprezintă fundamentul trecerii către o economie de piață funcțională. Această viziune a fost centrală în programul de guvernare prezentat Parlamentului în iunie 1990, fiind considerată o barieră morală și juridică împotriva haosului economic de după Revoluție.
Iată principalele direcții în care a fost aplicat acest principiu:
Securitatea raporturilor juridice: Prin Hotărârea nr. 201/1990, guvernul a început să recunoască libera inițiativă, impunând obligația ca noile entități economice să își asume responsabilitatea contractuală deplină.programul de guvernare prezentat Parlamentului în iunie 1990, fiind considerată o barieră morală și juridică împotriva haosului economic de după Revoluție.
Iată principalele direcții în care a fost aplicat acest principiu:
Securitatea raporturilor juridice: Prin Hotărârea nr. 201/1990, guvernul a început să recunoască libera inițiativă, impunând obligația ca noile entități economice să își asume responsabilitatea contractuală deplină.
Transparența în privatizare: Reorganizarea unităților de stat în societăți comerciale (prin legi precum HG 1236/1990) a vizat transformarea statului dintr-un distribuitor centralizat într-un partener care respectă contractele comerciale.
Relațiile internaționale: Roman a subliniat că România trebuie să își onoreze acordurile și convențiile internaționale (ex: acordul cu Spania) pentru a recâștiga încrederea investitorilor străini.
Deși discursul promova disciplina contractuală, realitatea economică a fost marcată de blocaje financiare și dificultăți în aplicarea acestor principii din cauza cadrului legislativ încă incomplet.
Las respuestas de la IA pueden contener errores.
Respectarea contractului intre parti.
Cumplimiento de los contratos, entre las partes.
De prin Facebook > Facebook 19.01.2026.
Pentru că este un "grup privat" fac tot posibilul să păstrez doar pentru membrii respectivului grup identitatea comentatorilor.
Debido a que es un "grupo privado", hago todo lo posible para mantener la identidad de los comentaristas únicamente para los miembros de ese grupo.
No saben defender sus derechos, como personas y como trabajadores, ni los que son ciudadanos europeos, tampoco los ciudadanos extra-UE. Perdí mi trabajo desde 2012, con 12-13 años antes de cumplir la edad de jubilación, por que yo me niego firmar un contrato para estar voluntariamente 9 horas en el trabajo y 15 en mi casa (en mi vida, en mi condición civil), y en realidad, imposibilidad por el empleador (por su propia forma de organizar el trabajo) salir del trabajo, y estar en su manos 24 horas de 24. La culpa es de cada Estado miembro de la UE, porque por desconocimiento o por mala voluntad, no controla con eficiencia la situación, en el ámbito de la Circulación por Carreteras... de la Union Europea, perjudicando (cada Estado miembro por su parte) tanto a los ciudadanos europeos (involucrados directamente o no), como a la UE (en su total conjunto). Dentro de la doctrina que se llama "Legitima defensa", hay un apartado que se llama "Falta de protección estatal". Es que yo me sentí desprotegido, y que da igual donde vas, eres igual de esclavizado, y igual de desprotegido.
Facebook 19.01.2026_13.36 (UTC+2)
Autor
Adrian Iordache Dacă "prietenii" Ucrainei erau prieteni adevăraţi (nu farsori) îşi trimiteau acolo soldaţii să învingă Rusia. Dar, pentru că sunt doar nişte laşi ipocriţi şi fricoşi de duzină, au trimis "oxigen", adică bani, ca să prelungească măcelul! Pentru asta, laşii ipocriţii au luat "oxigenul" de la gura pensionarilor şi copiilor din ţările lor. Păi asta-i treabă? Dar va veni o zi a decontului. Nu e departe.
Responder
Adrian Iordache au primit oxigen otrăvit, aia e. Și orbii nu văd asta.
Responder
Leonard Banţa Cine nu e in stare sa facă diferența între dictatură si democratie, s-ar putea să vă creadă.
Responder
Adrian Iordache Vocea poporului nu mai e demult nicăieri. Dacă nu sunt dictaturi sunt pseudo-democrații, de fapt nu o mare diferență. Din păcate amăgirea e mare la lumea asta.
Responder
Leonard Banţa Ce v-am spus, daca nu stiti sa faceti diferenta? Va lipsesc date, trageti concluzii gresite, cu ele va formati sustineri gresite, si astfel mergeti spre sud (sau spre est), cu convingerea ca mergeti spre nord (sau spre vest). Si-i mai trageti si pe altii dupa dvs. Ce ziceti, daca va lipsesc date, puteti rezolva corect ecuatia din imaginea pe care o anexez aici? La fel este cu "materia de Drept". Lumea limbii romane este in pom, si pomul in aer, la aceasta materie. De-aia si problemele in justitia romana. Daca nu ai o pepiniera de doamne ajuta, din ce sa iasa echipe de club, sau echipa nationala... de doamne-ajuta? Din ce? Din "Dreptul socialist (sovietic)?
Responder
Adrian Iordache Vă place filozofia sterilă. Mai bine vedeți în ansamblu (cuprinzând inteligent și făcând corelații cu realitatea) încotro se îndreaptă lumea (umanitatea), cum se răstoarnă constant ordinea valorilor, cum se ridică prostia (și prosteala) la cele mai înalte ranguri. Lăsați Estul și Vestul (poate cândva Nordul și Sudul)! Tendința mondială actuală este de uniformizare a totul și din păcate în detrimentul omului, omeniei, cinstei, corectitudinii și nu în ultimă instanță iubirii, lăsând loc mașinilor (learning machine aca AI). Lipsa iubirii cu formele ei umane cunoscute, a dus și duce la tot ceea ce sunteți și suntem cu toții spectatori acum.
Responder
Leonard Banţa Nici un om nu poate fi spectator (ca un vițel intr-un vehicul de transportat animale vii) dacă nu vrea. Dar dacă vrei sa știi dacă mergi unde ai nevoie, si nu la abator, trebuie sa ai niște cunoștințe, sa recunoști si de pe scaunul de pasageri de avion, de rachetă, sau de navă spațială, dacă "bou-vagonul" in care mergi, te duce unde chiar ai tu nevoie, sau nu. Nu avem nevoie sa inventam acum roți. Ele au fost deja inventată, si se perfecționează de la o si la alta. Ceea ce nu este in mod natural... drept, nu stă in picioare. Încercați să-i faceți copilului sau nepotului dvs, un castel de carti de joc, si o să vedeți ca dacă nu e drept, nu stă in picioare. Istoria e plină de "Alexandri Macedoni". Niciunul nu a împărțit lumea. Dacă materia de Drept (inspirată in "Dreptul natural") este "filozofie sterilă", care este (după dvs) "filozofia fecundă"?
Responder
Editado
Domnule Adrian Iordache, Dreptul (ce-l tot invocați) a fost și este un cumul de legi, care chipurile au fost compuse și se compun în continuare pentru a se menține o ordine ce e de fapt iluzorie. Legile, cum cred că bine știți prin observare directă, sunt un cumul care formează acel gen de bariere în fața cărora se opresc boii, peste care sar dulăii și pe sub care trec (se strecoară) cățeii. Lecția umanității nu este aceea a ceea ce cu sârg invocați, e ceea ce am spus mai înainte, iubirea (care este propovăduită cel puțin de la originea creștinătății).
Responder
Editado
Leonard Banţa In democratie "lege" înseamnă "contract" domnule". Contract intre părți. Democrația este pentru persoane, nu pentru non-persoane.Uitați, ii vedeți pe castriștii aștia cubanezi? Ei coincid in opinii cu cei ca dvs: https://www.facebook.com/share/v/1JpvQgovxx/
Responder
Editado
Adrian Iordache ar fi bine să nu mai fiți fariseu! Se respectă Constituția în România? Era o întrebare chiar retorică, la care nu e necesar să răspundeți, dar care e cel mai bun contra-exemplu la teoria perimată lege-contract. Chiar nu are rost să mai discutăm deloc pe această nișă. Oricum, ca să închei, legile aici se respectă așa cum au și fost concepute (multe din ele), adică interpretabile. Există însă legi imuabile care nu au cum să nu fie respectate, și care își vor produce efectul în timp chiar la tot ce spuneți că e acum bine: democrație, lege-contract etc.
<<<<<<<<<<<<<<<<<
Oamenii care nu au cuvant, nu au cum să creadă in legile democratice. Iar ca sa crezi in legile democratice, trebuie sa le cunosti, ca să le faci o foarte corectă interpretare (interpretare juridică, evident). Eu am făcut propriile mele studii (analize), in format de cele mai multe ori bilingv (spaniolă/romana) dar si introducând in ecuație engleza, rusa, italiana, ucraineana, atat pe textul Declarației Universale, cat si pe Carta UE a Fundamentalelor Drepturi, pe Constituția Democratica a Romaniei, pe Constituția RSR, si pe multe alte legi si legislatii. După cativa ani de investigație, am ajuns sa creez prin 2015-2016, un site căruia ii pusesem numele "Absurda Romanie", si inca unul pe care îl denumisem "Rastalmacita Romanie". Apoi, dupa alti ani de scormoniri, prin 2019 mi-a venit ideea să public in bara de căutări a Google, formula "analfabetismo juridico /analfabetismo juridic". Era... ca și nefolosită. Doar o avocată de prin Cuba, emigrată in Statele Unite, imi apărea (pe căutarea in spaniolă) că o folosește. Degeaba Constituția democratică a Romaniei, e bine făcută, dacă populația nu înțelege termenii din care este compusă. Pe analizele mele găsești însemnați cu roșu, termenii (in general... juridici) care au conținut explicativ in alte limbi, dar nu si in limba română. Măi nene, Constituția democratică este că un "portativ", pentru membrii unei uriașe orchestre simfonice. Ce altceva decât un vacarm de nedescris, poate rezulta, când fiecare solist nici nu înțelege notele, nici nu știe folosi instrumentul la care s-a oferit voluntar... să cânte? Cu ce vrei să înțelegi (ca individ/solist, si ca popor/orchestră) notele...capitalismului democratic, din portativ? Cu învățăturile dobândite din "educația socialistă/sovietică". Încercând să suplinesc din cei peste 1,4 milioane de "termeni capitaliști" care lipsesc din lumea limbii române, am creat... de prin 2010 pana azi, aproape 5.400 de pagini web. E... nimica toată... 5.400 dintr-un milion jumate, dar... e mai mult decât deloc. Inchipuieti ce carambol ar ieși, dacă oamenii ar înțelege Regulamentul General de Circulatie, asa cum inteleg (sau mai bine spus, nu înțeleg, propria lor Constituție Democratică. In materie de cunoaștere juridică, românii sunt complet dezarmat, mai dezarmati decât erau țăranii din Răscoala de la Bobâlna.
Formula de búsqueda = "leyes democraticas".
Formula de búsqueda: leyes democráticas - Buscar con Google
Vista creada con IA.
Las leyes democráticas son el marco normativo que garantiza la participación ciudadana, la igualdad ante la ley y la protección de derechos fundamentales, estableciendo un gobierno responsable y limitado por la voluntad popular a través de elecciones libres, separación de poderes y libertad de expresión, asociación e información, con el objetivo de que el poder emane del pueblo y no de un gobernante
.
Principios Fundamentales de las Leyes Democráticas:
Soberanía Popular: El poder reside en el pueblo, quien lo delega a través del voto para crear y modificar leyes.
Estado de Derecho: Nadie está por encima de la ley, y se aplica imparcialmente a todos.
Igualdad ante la Ley: No hay discriminación por origen, raza, sexo, religión, etc..
Protección de Derechos Humanos: Garantizan libertades fundamentales como la de expresión, asociación, pensamiento y religión.
Separación de Poderes: Equilibrio entre el poder ejecutivo, legislativo y judicial para evitar abusos.
Características Clave de un Sistema Democrático:
Elecciones Libres y Justas: Periódicas, con sufragio universal y secreto, permitiendo elegir entre diversas opciones políticas.
Pluralismo Político: Existencia de múltiples partidos y organizaciones que representan diferentes intereses.
Libertad de Expresión e Información: Acceso a fuentes de información plurales y la posibilidad de expresar ideas sin censura.
Rendición de Cuentas: Los gobernantes son responsables ante la ciudadanía por sus actos.
Independencia Judicial: Un poder judicial autónomo que garantiza el cumplimiento de la ley.
Ejemplos de Leyes Democráticas:
Leyes Electorales: Definen cómo se organizan, financian y vigilan las elecciones.
Constituciones: Establecen los principios fundamentales y la estructura del Estado.
Leyes de Memoria Democrática (como en España): Buscan reparar daños de pasados regímenes autoritarios y reforzar los valores democráticos.
Leyes de Defensa de la Democracia (como en Argentina): Penalizan actos que atentan contra el orden constitucional y los poderes públicos.
En resumen, las leyes democráticas no son solo un conjunto de normas, sino el vehículo para asegurar la participación, la igualdad y la libertad, construyendo una sociedad donde el poder del Estado está al servicio de los ciudadanos y no al revés.
Formula de cautare : "legi democratice"
Formula de busqueda = "legile democratice"
Formula de cautare = legile democratice - Buscar con Google
Vista creada con IA
Legile democratice sunt legi fundamentale care reflectă
principiile democrației, precum libertatea, egalitatea, pluralismul, separația puterilor (legislativă, executivă, judecătorească) și supremația Constituției, asigurând statul de drept, protecția drepturilor și libertăților cetățenești, și guvernanța bazată pe voința populară. Ele pun accentul pe respectarea Constituției și a legilor, garantând un stat unitar, independent, democratic și social.
Caracteristici ale Legilor Democratice:
Supremația Constituției: Constituția este legea fundamentală, iar toate celelalte legi trebuie să fie în conformitate cu ea.
Stat de Drept: Funcționarea statului se bazează pe lege, nu pe voința arbitrară, iar justiția este independentă.
Separarea Puterilor: Puterea este împărțită între legislativ (Parlament), executiv (Guvern) și judecătoresc, pentru control reciproc.
Drepturi și Libertăți: Garantarea drepturilor fundamentale ale omului (libertatea de exprimare, proprietatea, demnitatea).
Pluralism Politic: Permite existența mai multor partide și ideologii politice.
Responsabilitatea: Autoritățile sunt responsabile în fața cetățenilor și a legii.
Principiul Majorității și Protecția Minorității: Deciziile sunt luate cu respectarea voinței majorității, dar cu protejarea drepturilor minorităților.
Exemple în România:
Constituția României: Definește România ca stat de drept, democratic și social, garantând pluralismul politic și separarea puterilor.
Tratatele Internaționale: Tratatele ratificate de Parlament devin parte a dreptului intern, fiind obligatorii.
În esență, legile democratice stabilesc un cadru legal unde puterea este limitată de lege, iar cetățenii sunt egali în fața acesteia, având libertatea de a-și exprima voința și de a-și dezvolta personalitatea.
Leyes democráticas vs Legi democratice
leyes democráticas - Buscar con Google
Vista creada con IA
Las leyes democráticas son el marco normativo que garantiza la participación ciudadana, la igualdad ante la ley y la protección de derechos fundamentales, estableciendo un gobierno responsable y limitado por la voluntad popular a través de elecciones libres, separación de poderes y libertad de expresión, asociación e información, con el objetivo de que el poder emane del pueblo y no de un gobernante
.
Principios Fundamentales de las Leyes Democráticas:
Soberanía Popular: El poder reside en el pueblo, quien lo delega a través del voto para crear y modificar leyes.
Estado de Derecho: Nadie está por encima de la ley, y se aplica imparcialmente a todos.
Igualdad ante la Ley: No hay discriminación por origen, raza, sexo, religión, etc..
Protección de Derechos Humanos: Garantizan libertades fundamentales como la de expresión, asociación, pensamiento y religión.
Separación de Poderes: Equilibrio entre el poder ejecutivo, legislativo y judicial para evitar abusos.
Características Clave de un Sistema Democrático:
Elecciones Libres y Justas: Periódicas, con sufragio universal y secreto, permitiendo elegir entre diversas opciones políticas.
Pluralismo Político: Existencia de múltiples partidos y organizaciones que representan diferentes intereses.
Libertad de Expresión e Información: Acceso a fuentes de información plurales y la posibilidad de expresar ideas sin censura.
Rendición de Cuentas: Los gobernantes son responsables ante la ciudadanía por sus actos.
Independencia Judicial: Un poder judicial autónomo que garantiza el cumplimiento de la ley.
Ejemplos de Leyes Democráticas:
Leyes Electorales: Definen cómo se organizan, financian y vigilan las elecciones.
Constituciones: Establecen los principios fundamentales y la estructura del Estado.
Leyes de Memoria Democrática (como en España): Buscan reparar daños de pasados regímenes autoritarios y reforzar los valores democráticos.
Leyes de Defensa de la Democracia (como en Argentina): Penalizan actos que atentan contra el orden constitucional y los poderes públicos.
En resumen, las leyes democráticas no son solo un conjunto de normas, sino el vehículo para asegurar la participación, la igualdad y la libertad, construyendo una sociedad donde el poder del Estado está al servicio de los ciudadanos y no al revés.
legile democratice - Buscar con Google
Vista creada con IA
Legile democratice sunt legi fundamentale care reflectă
principiile democrației, precum libertatea, egalitatea, pluralismul, separația puterilor (legislativă, executivă, judecătorească) și supremația Constituției, asigurând statul de drept, protecția drepturilor și libertăților cetățenești, și guvernanța bazată pe voința populară. Ele pun accentul pe respectarea Constituției și a legilor, garantând un stat unitar, independent, democratic și social.
Caracteristici ale Legilor Democratice:
Supremația Constituției: Constituția este legea fundamentală, iar toate celelalte legi trebuie să fie în conformitate cu ea.
Stat de Drept: Funcționarea statului se bazează pe lege, nu pe voința arbitrară, iar justiția este independentă.
Separarea Puterilor: Puterea este împărțită între legislativ (Parlament), executiv (Guvern) și judecătoresc, pentru control reciproc.
Drepturi și Libertăți: Garantarea drepturilor fundamentale ale omului (libertatea de exprimare, proprietatea, demnitatea).
Pluralism Politic: Permite existența mai multor partide și ideologii politice.
Responsabilitatea: Autoritățile sunt responsabile în fața cetățenilor și a legii.
Principiul Majorității și Protecția Minorității: Deciziile sunt luate cu respectarea voinței majorității, dar cu protejarea drepturilor minorităților.
Exemple în România:
Constituția României: Definește România ca stat de drept, democratic și social, garantând pluralismul politic și separarea puterilor.
Tratatele Internaționale: Tratatele ratificate de Parlament devin parte a dreptului intern, fiind obligatorii.
În esență, legile democratice stabilesc un cadru legal unde puterea este limitată de lege, iar cetățenii sunt egali în fața acesteia, având libertatea de a-și exprima voința și de a-și dezvolta personalitatea.
Oamenii cu mentalitate de sluga nu sunt capabil sa aprecieze decat... jupani. Ei char au impresia ca argumentul fortei (i-logicii) este superiot fortei argumentului (adica... logicii.
Del mismo autor / De acelasi autor:
Contract de muncă / Contrato de trabajo > 07.02.2019_01.41 España https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/o/organiza%C8%9Bia-interna%C8%9Bional%C4%83-a-muncii-organizaci%C3%B2n-internacional-del-trabajo/munc%C4%83-trabajo/contract-de-munc%C4%83-contrato-de-trabajo
Contrato individual de trabajo / Contract individual de muncă > +/- 2012/2013. https://sites.google.com/site/obreroeuropeodeltransporte/empresa-de-transporte-%C3%AEntreprindere-de-transport/contrato-individual-de-trabajo
Contractul individual de Muncă 3.5.1 (1) / Contrato individual de trabajo 3.5.1 (1) > 01.11.2018 https://sites.google.com/site/pacureti/juridica-ue-a-muncii/dreptul-muncii-derecho-laboral/3-0-resurse-juridice-dreptul-muncii/3-5-contractul-de-munc%C4%83/3-5-1-contractul-individual-de-munc%C4%83-1
Contractul individual de Muncă / Contrato individual de Trabajo > Page start up on 21.11.2018_12.59 (UTC+1 / Paterna, España) https://sites.google.com/site/pacureti/juridica-ue-a-muncii/dreptul-muncii-derecho-laboral/5-materii-de-drept-individual-dreptul-muncii/1-contractul-individual-de-munc%C4%83
Contract individual de muncă / Contrato individual de trabajo > 29.01.2019_02.55 España https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/o/organiza%C8%9Bia-interna%C8%9Bional%C4%83-a-muncii-organizaci%C3%B2n-internacional-del-trabajo/munc%C4%83-trabajo/contract-individual-de-munc%C4%83-contrato-individual-de-trabajo
Contractul individual de muncă (Spania) / Contrato individual de trabajo (España) > Page start up on 13.07.2025_10:05 (UTC+2 / Lipănești, Prahova, România). 26ºC, Humedad 39%, Viento 6 km/h > 45°03'31.2"N 26°00'56.1"E > https://sites.google.com/view/democratizarea-cunoaterii/contractul-individual-de-munc%C4%83-spania
Contract social / Contrato social > Page start up on 08.01.2019_01.22 España https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/o/organiza%C8%9Bia-interna%C8%9Bional%C4%83-a-muncii-organizaci%C3%B2n-internacional-del-trabajo/munc%C4%83-trabajo/contract-social-contrato-social
Principiile generale ale Dreptului Muncii / Principios generales del Derecho laboral > Page start up on 13.12.2018_22.55 (UTC+1 / Paterna, España) https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/p/principiu-principio/principiile-generale-ale-dreptului-principios-generales-del-derecho/principiile-generale-ale-dreptului-muncii-principios-generales-del-derecho-laboral
Principiu (etică) / Principio (ética) > Creado el viernes 19.04.2019_19.09 (UTC+1 / Paterna, España) > https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/p/principiu-principio/principiu-etic%C4%83-principio-etica
Principio & Ley / Principiu & Lege > Page start up on 20.10.2013_14.19 (UTC+1 / España) https://sites.google.com/view/trabajadormovillucratormobil/principio-ley
Principiul de supremație a realității / Principio de primacía de la realidad > Page start up on 02.05.2017 https://sites.google.com/site/dreptulpersoanei/2018-urm%C4%83ri-ale-cenzurii-comuniste-2/termeni-absen%C8%9Bi-vol-ii/p/principiul/principiul-de-suprema%C8%9Bie-a-realit%C4%83%C8%9Bii
Principiul de supremație a realității / Principio de primacía de la realidad > 01.11.2018_23.20 https://sites.google.com/site/pacureti/juridica-ue-a-muncii/dreptul-muncii-derecho-laboral/4-0-principiile-generale-ale-dreptului-muncii/4-4-principiul-de-suprema%C8%9Bie-a-realit%C4%83%C8%9Bii
Principiul de supremație a realității / Principio de primacía de la realidad > Page start up on 13.12.2018_23.53 (UTC+1 / Paterna, España) https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/p/principiu-principio/principiile-generale-ale-dreptului-principios-generales-del-derecho/4-principiul-de-suprema%C8%9Bie-a-realit%C4%83%C8%9Bii-principio-de-primacia-de-la-realidad
Principiul irenuntiabilitatii la drepturi / Principio de irrenunciabilidad de derechos > Enero 2017 https://sites.google.com/site/enciclopediepolitica/de-la-a-la-z-pentru-amatorul-de-drept-de-la-a-a-la-z-para-el-aficionado-al-derecho/biblioraft/raftul-p/principiul-irenuntiabilitatii-la-drepturi
Principiul irenunțiabilității la drepturi > Principio de irrenunciabilidad de derechos Page start up on: 2018 https://sites.google.com/site/pacureti/juridica-ue-a-muncii/dreptul-muncii-derecho-laboral/4-0-principiile-generale-ale-dreptului-muncii/4-2-principiul-irenun%C8%9Biabilit%C4%83%C8%9Bii-la-drepturi
Principiul protector (tuitiv) / Principio protector > 02.05.2017 > Pagina de proveniență "Principio protector". https://sites.google.com/site/dreptulpersoanei/2018-urm%C4%83ri-ale-cenzurii-comuniste-2/termeni-absen%C8%9Bi-vol-ii/p/principiul/principiul-protector-tuitiv
Principiul protector / Principio protector > 13 nov 2017 1:36 https://sites.google.com/site/lawderechodrept/alfa-beta-gama-delta/principiul-protector-principio-protector
Principiul protector / Principio protector > Page start 01.11.2018_22.37 (UTC+1 / Paterna, España) https://sites.google.com/site/pacureti/juridica-ue-a-muncii/dreptul-muncii-derecho-laboral/4-0-principiile-generale-ale-dreptului-muncii/4-1-principiul-protector
Principiul protector / Principio protector > Page start up on 13.12.2018_23.13 (UTC+1 / Paterna, España) https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/p/principiu-principio/principiile-generale-ale-dreptului-principios-generales-del-derecho/1-principiul-protector-principio-protector
Principiul prezumției de nevinovație / Principio de presunción de inocencia > Page start up on 28.02.2017_16.28 (UTC + 1). https://sites.google.com/site/enciclopediepolitica/de-la-a-la-z-pentru-amatorul-de-drept-de-la-a-a-la-z-para-el-aficionado-al-derecho/biblioraft/raftul-p/principiul-prezumtiei-de-nevinovatie
Principiul rezonabilității / Principio de la razonabilidad > Page start up on 29.10.2018_02.24 (UTC+1 / Paterna, España) > Fuente documental / Sursa documentară: Principio de la razonabilidad - Wikipedia.> 1.091 bytes (versión en rumano / versiune în română = non-existent) https://sites.google.com/site/dineswikiinrowiki/articole-anulate-mie-de-wikipedia-ro/principiul-rezonabilit%C4%83%C8%9Bii-principio-de-la-razonabilidad
Principiul unului / Principio y el uno > Page start 10.02.2013_21.26 (UTC+1 / España) https://sites.google.com/site/bibliamaxima/principiul-unului
Respect / Respeto > 13.12.2018_01.17 España https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/n/necesitate-necesidad/4-recunoa%C8%99tere-reconocimiento/respect-respeto
Respectarea contractului între părți / Cumplimiento del contrato entre las partes > Page start up on 12.01.2026_13:10 (UTC+2 / Lipănești, Prahova, România). 2ºC, Humedad 39%, Viento 3 km/h > 45°03'31.2"N 26°00'56.1"E https://sites.google.com/view/ayord-contributii-la-rowiki/respectarea-contractului-%C3%AEntre-p%C4%83r%C8%9Bi
Respect de sine / Auto-respeto > Page start up on 03.11.2015_21.10 (UTC+1 / España) https://sites.google.com/site/enciclopediepolitica/dictionar-de-filozofie/diverse/enunturi-2/respect-de-sine-auto-respeto
Respectarea dreptului celuilalt înseamnă pace / El respeto al derecho ajeno es la paz > 13.12.2018_01.26 España https://sites.google.com/site/dictionarsoferescromanspaniol/abc-tachograph-drivers-lexic/n/necesitate-necesidad/4-recunoa%C8%99tere-reconocimiento/respectarea-dreptului-celuilalt-%C3%AEnseamn%C4%83-pace-el-respeto-al-derecho-ajeno-es-la-paz
Responsabilitate / Responsabilidad > Page start up on 18.12.2017_22.16 (UTC+1) https://sites.google.com/site/enciclopediepolitica/de-la-a-la-z-pentru-amatorul-de-drept-de-la-a-a-la-z-para-el-aficionado-al-derecho/biblioraft/raftul-r/responsabilitate
Responsabilitatea juridică / Responsabilidad jurídica > Page start up on 03.12.2015_12.53 (UTC+1 / Paterna, España) > https://sites.google.com/site/enciclopediepolitica/de-la-a-la-z-pentru-amatorul-de-drept-de-la-a-a-la-z-para-el-aficionado-al-derecho/biblioraft/raftul-r/responsabilitate-juridic%C4%83-responsabilidad-jur%C3%ADdica
În curs de apariție / En curso de aparicion:
Leyes democráticas / Legile democratice;
Para mi la ley (democrática) es contrato, y el contrato es... ley / Pentru mine, legea (democratica) este contract, iar contractul este... lege.
La gente sin principios no tiene amistad con la democracia / Oamenii fără principii nu au prietenie cu democrația.