Патологія органів травлення

ТЕМА:  ПАТОЛОГІЯ  ОРГАНІВ  ТРАВЛЕННЯ

  

ПЛАН

1. Порушення травлення в передшлунках жуйних тварин.

2. Порушення травлення в кишечнику.

3. Перитоніти, їх причини, види. 

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

1.Нальотов М.О. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія сільськогосподарських тварин. -  К.: Вища школа, 1978.  - С.232-240.

2.Налётов Н.А. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных. М.: Агропромиздат, 1991. - С. 191-200.

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

1. Шишков В.А., Налётов Н.А. Патологическая анатомия сельскохозяйственных животных.  - М.: Колос, 1980. -  С. 180-191.

2. Журавель А.А. Патологическая физиология сельскохозяйственных животных. -  М.:Колос, 1977. – С. 279-297.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ 

         Засвоїти, які види гастритів і ентеритів найчастіше зустрічаються у тварин, їх клініко-анатомічну характеристику і причини.

Що таке „коліки”?  Їх класифікація, які при цьому виявляють морфологічні зміни в організмі?

         Запам’ятати причини і клініко-анатомічну характеристику тимпаніі рубця.

 Вивчити, які бувають види зміщень кишечника, їх причини, морфологічні зміни і закінчення.

 

КОНСПЕКТ ДО ТЕМИ:   ПАТОЛОГІЯ  ОРГАНІВ  ТРАВЛЕННЯ

1. Порушення травлення в передшлунках жуйних.

  Шлунок жуйних багатокамерний. В передшлунках розщеплюється корм під дією ферментів, мікробів. В процесі бродіння корму в рубці утворюються гази: вуглекислий, метан, кисень, водень, азот, сірководень.

  Сітка - невеликий округлий мішок, в якому завдяки енергійних скорочень сортують корм на великі і маленькі частинки.

  В книжці – великі, середні, малі листки для подрібнення частин корму.

У верблюдів і лам книжки немає.

  В передшлунках – різні мікроорганізми, залежно від складу раціону. Перехід одного корму на інший знижує перетравну здатність передшлунків, і виникае порушення в них процесів травлення.

  Ослаблення тонуса (напруги і збудливості) – називається атонією шлунка.

Причини: перегодування, поїдання легкобродячих кормів.

  Переповнення шлунку кормами – гостре розширення шлунку, здуття газами – метеоризм.

При перегодовуванні на розтині – збільшення шлунку внаслідок переповнення його кормами, стінка його виснажена. Черевна стінка напружена, органи стиснені, анемічні, застійна гіперемія і набряк легень, гіперемія м”язів, розширення серця.

  Розширення шлунку часто у коней, тому що вони не блюють. Це приводить до розриву шлунку і випадання вмістимого в черевну порожнину. При необережному транспортуванні трупів може бути посмертний розрив шлунка. Ознака прижиттєвого розриву – по краях розриву і у вмістимому кров’яні згустки.

  При вживанні великої кількості грубих кормів, при гіпосекреції шлунка – хронічне розширення шлунка. Об’єм черевної стінки сильно збільшується. Анемії органів не буває. Корм, що затримується погано перетравлюється, загнивається, потрапляючи в кишечник порушує його функцію. Схуднення, слабість.

  Тимпанія передшлунків – переповнення газами.

Причини: поїдання великої кількості зеленого корму і легкобродячих кормів.

Черевна порожнина збільшена в об’ємі, особливо зліва. Черевна стінка напружена. Органи черевної порожнини стиснені, застійна гіперемія і набряк легень. Порушення серцевої діяльності (задишка, прискорене серцебиття, ціаноз слизових (рота, носа, кон’юнктиви). Тварина гине від задуш’я (ядуха) і колапса.

  Завал книжки – нагромадження в ній сухих калових мас, які викликають запалення, а іноді розрив і некроз її стінок.

   Запалення шлунку – гастрит.

Причини: недоброякісні корми, подразні речовини, отрути, сторонні предмети, збудники інфекційних хвороб (ящур, чума, сальмонельоз).

Катаральний – характеризується утворенням слизистого, гнійного, геморагічного ексудату. При гострому катаральному – слизова набрякла, гіпермована, з плямисто-смугастими крововиливами, у вмістимому – слиз. При хронічному – слизова грубо складчаста, потовщена, тьмяна.

  Виразка шлунку –  у свиней, коней, у врх в  сичузі. Причини не вивчені. Особливість – відносно правильні округлі обриси, ступеневий вигляд відповідно шарам шлункової стінки, відсутність навколо запальних змін, у вигляді геморагічного пояса. Розміри 1-2 до 10 см.

В тяжких випадках: розрив шлунка, перитоніт, кровотеча і смерть.

 

2. Порушення травлення в кишечнику.

  Травлення в кишечнику пов’язане з функцією підшлункової залози, печінки і шлунку.

Ферменти підшлункової залози (протеаза, ліпаза, карбогідраза) розщеплюють білки, жири, вуглеводи корму. При посиленому надходженні в кишечник соляної кислоти з кормом збільшується утворення секрету 12-палої кишки - секретина, який викликає сильну секрецію панкреатичного соку. Особливо це виражено у свиней і жуйних.

Знижується надходження соку підшлункової залози при низькому вмісті соляної кислоти в шлунку, при порушенні прохідності в протоці залози, від стискання її пухлинами, рубцями, при запаленні – панкреатиті.

Причини панкреатиту: отруєння, гельмінти і т.д.

Нестача панкреатичного соку знижує розщеплення білків, жирів і приводить до гниття в кишечнику.

  Порушення секреції жовчі проявляється нестачею або відсутністю. Нестача виділення жовчі – гіпохолія.  Виникає при закупорках жовчної протоки каменями, паразитами, пухлинами, при зниженні скоротливої здатності жовчного міхура. Жовч наргомаджуеться в печінці, всмоктується в кров і виникає жовтяниця. Нестача жовчі в кишечнику знижує емульгування жирів, зменшує дію на них ферментів. Порушення розщеплення і всмоктування жирів приводить до видалення їх з калом, недостатнього засвоєння жиророзчинних вітамінів (А,Д,Е,К) і ненасичених жирних кислот. В той час нерозщеплений жир обволікає білок корму і перешкоджає дії на нього фермента трипсина.

   Відсутність надходження жовчі в кишечник (ахолія) створює сприятливі умови для розвитку бактерій, які викликають в кишечнику процеси гниття і бродіння, ослаблює перистальтику і створює умови для нагромадження вмістимого в тонкому кишечнику (хімостаз) і газів (метеоризм).

  Порушення секреції кишкового соку.

  В кишковому соці містяться ферменти: протеаза, карбогідраза, ліпаза, лактаза та ін. Кишкові залози секретують постійно. Соковиділення посилюється під впливом корму, соку підшлункової залози, при механічному, хімічному, та термічному подразненні слизової оболонки кишковика. При запаленні кишковика соковиділення посилюється з утворенням слизу.

В переробці кормів в  шлунково-кишковому тракті тварин важливу роль, наряду з порожнинним травленням, відіграє пристінкове (контактне) травлення. Порожнинне травлення проходить в травному каналі і полягає в розщепленні складних структур їжі, завершальний шар розщеплення їжі здійснюється на поверхні кишкових клітин (ентероцитів). Цей стан травлення називається мембранним.В основі порушення мембранного травлення лежать слідуючі фактори: порушення структури ворсинок, кишкових клітин, розлади моторики. Так, при деяких інфекційних хворобах, після інтенсивного застосування антибіотиків, кількість ворсинок зменшується від атрофії, що приводить до зменшення поверхні травлення. Кишковий епітелій уражається і при променевій хворобі.

  Порушення всмоктування в тонкому кишечнику відмічається в результаті зменшення шлункової, панкреатичної секреції і жовчовиділення. Порушення моторної функції (перистальтики) кишечника і рухливості ворсинок приводять до порушення всмоктувальної функції. Важливу роль в цьому процесі відіграють зміни крово- і лімфообігу, які порушують відтікання продуктів, що всмокталися, і надходження кисню, необхідного для кумуляції енергії.

  Всмоктування пригнічується при запальних процесах в кишечнику, при гіповітамінозах, отруєннях. Внаслідок порушення пристінкового травлення виникають диспепсії, при яких погіршується всмоктування макро- і мікроелементів, що веде до зменшення утворення гемоглобіну і розвитку аліментарної анемії. Зниження всмоктувальної здатності кишечника приводить до недостачі поживних речовин, води, згущення крові.

  Порушення моторної функції кишечника проявляється в посиленні, ослабленні, припиненні перестальтики. Посилення рухової функції виникає при запаленні кишечника (ентерит, коліт), під впливом механічних чи хімічних подразників, погано перетравленої їжі, в результаті дії бактеріальних токсинів, при подразненні блукаючого нерва, після прийому проносних речовин. При посиленні перестальтики прискорюється проходження кормових мас. В кишках, погіршується їх перетравлення, всмоктування і розвивається пронос, який сприяє звільненню організму від токсичних чи неперетравлених речовин. В той час прискорене виведення з організму води, мінеральних і поживних речовин приводить до виснаження організму.

  Ослаблення перистальтики спостерігається при недостатній годівлі, при пригніченні блукаючого нерва. Ослаблення перестальтики чи її припинення приводить до застою вмістимого кишечника (в тонкому кишечнику –хімостаз, в товстому – копростаз, завал). При запорах кормові маси висихають, стають щільними, подразнюють слизову оболонку кишечника, викликаючи її запалення, іноді розрив кишечника.

  Порушення перестальтики, пошкодження стінок черевної порожнини і вроджені анемії можуть бути причиною зміщення кишечника – дистопії.

  Види дистопій: випадання, грижі, перекручування, завороти, інвагінація кишечника.

  Випадання – переміщення органів в сусідню порожнину, чи в зовнішнє середовище. Так при розриві діафрагми чи черевної стінки органи черевної порожнини можуть випадати в грудну порожнину або на поверхню черевної стінки, через пахове кільце в порожнину кастраційної рани випадають петлі кишечника, через анальний отвір – пряма кишка.

  Грижа – випадання органу з наявністю оболонки (грижовим мішком), яка відокремлює цей орган від сусідньої порожнини або від зовнішнього середовища. Так, при надривах м’язів діафрагми або черевної стінки вип’ячуються черевні органи в грудну порожнину або під шкіру черевної стінки (діафрагмальна і черевна грижа), зміщення петель кишечника під шкіру в ділянці пупка (пупкова грижа), в мошонку (мошонкова грижа), в ділянку пахового каналу (пахова грижа). Отвір, через який випадає орган, називається грижовим кільцем, внаслідок стискання ним судин органів, які випали, в них розвивається застійна гіперемія, набряк, некроз (защемлена грижа). Іноді частина органу, яка випала зростається з грижовим мішком (невправима грижа).

  Завороти і перекручування кишечника – являють собою обертання петель кишечника (іноді на 360 градусів і більше) навколо своєї осі, утворення вузлів з петель кишечника. Часто бувають у коней, тому що у них довга брижейка.

В зв’язку з цим завороти і перекручування відмічаються не тільки в результаті порушення перестальники кишечника, але й при швидких рухах тіла тварини, наприклад, коли кінь качається по землі, що відмічається при шкірному зуді внаслідок недостатнього чищення тварини.

   Інвагінація – вип’ячування в середину кишки сусідньої ділянки кишкової трубки. Іноді зустрічається двухкратна і трьохкратна інвагінація на одній ділянці кишечника.

Причини: порушення ритму перестальтики, що супроводжується спазмом окремих частин кишки. Іноді це буває в агональному стані.

В деяких випадках інвагінація відбувається мимовільно, але може бути зростання інвагінованих стінок кишок із звуженням їх просвіту.

  Дистопія кишечника викликає непрохідність його, накопичення і застій вмістимого, порушення кровообігу, некрози. При цьому може наступити смерть тварини в результаті отруєння продуктами обміну, що всмоктуються.

 

3. Перитоніти, їх причини, види.

  Перитоніт –запальний процес внутрішнього покриву черевної стінки, діафрагми і вісцерального листка очеревини, який вкриває кишечник, шлунок і всі органи черевної порожнини.

  Розрізняють перитоніт - розлитий (дифузний), який охоплює серозний покрив багатьох органів черевної порожнини, місцевий (перигепарит, периспленіт).

  Причини: перфорація черевної стінки чи органів черевної порожнини, розрив шлунку, перехід запального процесу з паренхіми органу на його покрив (наприклад, при абсцесах внутрішніх органів).

  По перебігу перитоніт буває гострий і хронічний.

  Гострий перитоніт характеризується набряком, тьмяністю, гіперемією і крововиливами очеревини, нагромадженням на ній і в черевній порожнині серозного, фібринозного, гнійного і гнильного ексудату.

  При хронічному перитоніті ексудат часто розсмоктується, а фібрин піддається організації. При цьому можуть утворюватись спайки між органами черевної порожнини або зрощення її, між спайками можуть знаходитись абсцеси і фібрин. Смерть наступає внаслідок отруєння продуктами запалення з появою паралічу м’язів травного тракту (паралічна непрохідність). 

  

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ 

1. Що таке гастрит і ентерит? Які бувають їх види і причини?

2. Що таке тимпанія рубця і які зміни при цьому відбуваються в організмі?

3. Який механізм смерті при тимпанії рубця у жуйних?

4. Що таке хімостаз і копростаз?

5. Що таке грижа, які е види гриж?

6. Які зміни е в  порушеннях  секреторної функції шлунку?

7. Які зміни виявляють при різних видах перитоніту?