Музей патологічної анатомії

Паталогоанатомічний музей

Патологоанатомічний музей - як засіб підготовки фахівців ветеринарної медицини.

      Підготовка висококваліфікованих фахівців є основним завданням вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації. Життя підтвердило, що випускники технікумів успішно працюють в агропромисловому комплексі України, виконують складні завдання, які ставляться перед ними.

     Викладачі спеціальних дисциплін Козелецького коледжу ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету звертають увагу на те, щоб студенти мали глибокі і міцні знання, щоб кожен етап навчання закріпити в процесі навчальної та виробничої практики, щоб студенти могли самостійно вирішувати практичні і виробничі питання.

      При вивченні курсу патологічної фізіології і патологічної анатомії сільськогосподарських тварин студентами велике значення мають практичні заняття, в процесі яких студенти отримують чітке уявлення про морфологічні зміни при різних захворюваннях,  виробляють навики діагностики хвороб по їх патологоанатомічним і гістологічним проявам. Знаючи, що сприйняття будь – якої інформації, у тому числі навчальної, відбувається за допомогою аналізаторів: зорового – 90%, слухового – 9%, тактильного – 1%, при вивченні патанатомії використовується велика кількість наочності. Основою наочності патологічної анатомії являються патологоанатомічні препарати, за якими вивчаються морфологічні зміни.

      В Козелецькому технікумі в 1980 році створений патологоанатомічний музей. При створенні музею враховували вимоги програми навчальної  дисципліни   "Патологічна  фізіологія  і  патологічна  анатомія  сільськогосподарських тварин", відбирали препарати, які відображають патологічний процес в розвитку  (від початкової стадії  до закінчення).  

        В патологоанатомічному музеї нараховується до 900 препаратів. Облік препаратів ведеться в спеціальному журналі, де вказується номер препарату, назва, дата виготовлення, хто виготовив. Зберігаються музейні препарати в шафах і вітринах. На кожен з них наклеюється етикетка - з назвою препарату, датою виготовлення.

         Для виготовлення музейних препаратів брали  патологічно змінені органи, частини органів, тканини від свіжих трупів, вимушено забитих або загиблих тварин. Від трупів дрібних тварин для виготовлення препаратів брали цілі органи, а від великих - в більшості випадків окремі уражені ділянки органів. Причому для більшої демонстрації виготовленого препарату, ділянка органу складається з ураженої і здорової тканини.

           Патологоанатомічні препарати в музеї розміщені по секціях згідно навчальної програми.

           Препарати музею сприяють ефективному засвоєнню патологічної анатомії, допомагають зрозуміти і запам'ятати патологічні процеси. Звичайно ні словесний опис, ні якісні малюнки не можуть дати такого чіткого уявлення про патологічні зміни в органах, як натуральний препарат. Також зміни в органах необхідно зберігати для уточнення патологоанатомічного діагнозу.

       Застосування препаратів дає можливість зробити заняття цікавим та змістовним, полегшити розуміння складних питань, підняти науковий рівень і творчий характер викладу. При вивченні матеріалу значна увага приділяється методології: виникненню, розвитку і закінченню патологічних процесів і хвороб.

        Патологоанатомічні препарати дозволяють викладати матеріал таким чином: щоб показати єдність, взаємозв’язок і взаємообумовленість патфізіологічних і патморфологічних змін, що виникають в організмі як в процесі хвороби так і в процесі видужання. Це відіграє важливу роль у формуванні патологоанатомічних навиків, допомагає  правильно підходити до визначення патологоанатомічних процесів в органах, розвиває навики диференціальної посмертної діагностики.

    Майбутній ветеринарний спеціаліст повинен робити вірні висновки при постановці діагнозу. І тому студенти повинні набути навичок: спостереження, збирання і критичного аналізу інформації, освоєння, порівняння. Робота студентів в музеї сприяє формуванню їх пізнавальної активності, здатності до порівняння, узагальнення. На базі музею працює патологоанатомічний гурток, члени якого виготовляють патологоанатомічні препарати.

       Для пропаганди основ ветеринарної медицини, досягнень науки і практики важливе значення має оснащення ветеринарних підприємств – лікарень, лабораторій – різними наочними посібниками, в тому числі і патологоанатомічними препаратами.