Патологія ендокринної системи

ТЕМА:  ПАТОЛОГІЯ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ

                                         ПЛАН

1.       Порушення функції наднирників.

2.    Діабет.

3.   Стрес і адаптаційний синдром.

 

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

1. Нальотов М.О. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія сільськогосподарських тварин. -  К.: Вища школа, 1978. -  С.263-266.

2. Налётов Н.А. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных. -  М.: Агропромиздат,  1991. -  С.224-227.

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

1. Шишков В.А., Налётов Н.А. Патологическая анатомия сельскохозяйственных животных. -  М.: Колос, 1980. -  С. 180-191.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

При вивченні даної теми потрібно запам’ятати, які гормони синтезують наднирники, які зміни відбуваються в органах при гіперфункції і гіпофункції наднирників. Вивчити причини і розвиток діабету, стрес і його стадії.

КОНСПЕКТ ДО ТЕМИ:  ПАТОЛОГІЯ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ

 

1. Порушення функції наднирників.

Наднирники - парні залози, які складаються з мозкового і кіркового шарів. Мозковий шар виробляє адреналін і норадреналін, які по­силюють роботу серця, підвищують кров'яний тиск.

Гіперфункція мозкового шару наднирників приводить до тахікардії, підвищення кров'яного тиску, спазму периферичних судин.

Кірковий шар виробляє кортикоїди /кортикостероїди/:

І/ глюкокортикоїди - регулюють утворення вуглеводів з білків, жирів,

діють протизапально;

2/ мінералокортикоїди - регулюють мінеральний обмін;

З/ андростероїди - регулюють статеву сферу.

Гіперфункція кори наднирників відмічається при посиленій діяль­ності гіпофіза, при пухлинах наднирників. При цьому посилюється утво­рення глюкози з білків і наступає гіперглікемія. З вуглеводів утво­рюються жири, нагромаджується вода, м’язи стають дряблі, дистрофічні.

Гіпофункція наднирників спостерігається при зниженні їх функції хімічними речовинами, або при атрофії наднирників на фоні інфекцій.

 

2. Діабет.

Внутрішня секреція пішлункової залози здійснюється острівцями Лангенгарса, які мають альфа-, бета - і гама-клітини. В бета-клітинах виробляється гормон інсулін, який стимулює утворення глікогену в печінці, вживання глюкози тканинами. При їх недостатності розвивається цукровий діабет, який характеризується зниженням синтезу глікогену в печінці, а потім його зникненням, зниженням проникності клітин для глюкози, прискоренням глюконеогенезу. В результаті цього розвивається гіперглікемія, але засвоєння глюкози клітинами тканин знижено. Велика кількість глюкози в крові приводить до підвищення її вмісту в сечі /глюкозурія/ і посиленого сечовиділення /поліурія/.

 

3. Стрес і адаптаційний синдром.

Стрес - неспецифічна реакція організму, яка виникає під впливом сильних подразників.

Канадський вчений Сал¢є звернув увагу, що різні стресори приво­дять до однотипних змін в гіпофізо - наднирниковій системі. Стрес проявляється у вигляді загального адаптаційного синдрому, тобто комплексу пристосувальних змін. Складається з трьох стадій:

1 стадія - реакція тривоги характеризується мобілізацією захисних сил організму, проявляється зниження тонуса м’язів, і артеріальних     судин, гіпотерміею, гіпоглікеміею, підвищенням проникливості судин.  

     Потім кров'яний тиск підвищується, підвищується тонус м'язів і вміст  глюкози в крові, посилюється виділення в кров кортикостероїдів і  наступає дру­га стадія.

2 стадія- адаптації характеризується виділенням синтезу кортикостероїдів, які           посилюють глюконеогенез, і підвищують резистентність організму.  Кортикостероїди в формуванні неспецифічної резистентності відіграють   важливу роль, тому їх назива­ють адаптивними гормонами.

   Функціональні можливості наднирників виснажуються, а кіркова речовина атрофується. Артеріальний тиск і тонус м'язів знижується і посилюєть­ся розщеплення білків і наступає третя стадія.

3 стадія - виснаження.

Закінчення стресу залежить від співвідношення резервів організму, сили і тривалості дії подразника, цей процес може закінчитись хворобою адаптації, зниженням стійкості організму до хвороботворних подразників.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ПЕРЕВІРКИ

1.          Які зміни відбуваються при порушенні функції наднирників?

2.          Що таке цукровий діабет? Які причини виникнення цукрового діабету?

3.          Механізм розвитку цукрового діабету?

4.          Що таке стрес? Стадії стресу?