... precis nu ... och tidigare ... och framöver ... och väder ... en rolig och bra sajt väl värd att botanisera i. Kan ställas in väldigt lokalt till just där du är!
"Fiberfrågan" ... Utredningen Framtida kommunikationslösningar
För 109 fastigheter på Blästadsgatan. Jag har varit ansvarig. Puhhhh... Har ianspråktagit mycket tid men har varit intressant och lärorikt. Utredningen är nu avslutad och presenterad för cirka 60 personer på årsstämman den 12 mars. Det kändes bra för jag känner att jag hade "stenkoll" ... och att jag kunde presentera på ett sakligt och objektivt sätt ... många har uttryckt tillfredsställelse och tacksamhet ... några tycker inte jag varit helt opartisk. Det är min övertygelse att jag varit det. Jag har inte förtigit något, jag har inte presenterat några osanningar ... jag har haft en hög ambitionsnivå när det gäller att verkligen redovisa fakta. Jag känner mig heltrygg! Problemet för några är att jag kommit fram till att det fiberKOAX-system (ComHems) vi redan har i området år så kraftfullt, driftsäkert och prisvärt så det tillgodoser med råge alla behov man kan tänkas ha idag och inom överskådlig tid. Denna slutsats gör ju att behovet av ett nytt fiberLAN-system (Utsikt Bredbands) inte framstår som speciellt nödvändigt ... särskilt som det är förknippat med en investeringskostnad på sannolikt cirka 17 000 - 20 000 kronor. Att redovisa denna sanning kändes förstås obekvämt för de riktiga fiberentusiasterna och för de som inte gillar ComHems egna nät. Om någon är intresserad av utredningen och processen så finns den att läsa här! Jag återkommer med ytterligare info i ärendet framöver. Processen är ingalunda avslutad.
Flög JAS hem från Skåne här om dan
Döden är inte slutet
Döden är fortsättningen på det eviga livet för dig som "individuell livsenhet", för dig som "medvetet levande väsen". Det gäller alla! Det är min bestämda övertygelse ... och det beror ingalunda på att jag bekänner mig till någon religion ... tvärt om!!! Inget märkvärdigt, inget övernaturligt, inget vidskepligt med ett liv efter detta ... men givetvis osannolikt för många ... för det är ju inte naturvetenskapligt bevisat ... men hur mycket är det av "Verkligheten i sin helhet", av "Verklighetens magi"?
Without deviation from the norm progress is not possible!
... så va det ja!
Häftigt! Det var lite trångt där i baksits med mina långa ben … men ner i cockpit kom jag … med bälten på plats … och beredd på ett katapultutskjut. Piloten Bengt tog med mig med på såväl överljudsfart som looping som roll … illamåendet kom som ett brev på posten … jag avstod dock från att skjuta ut mig … och landade i god ordning … på Malmen … blev det … flera kilometer från hemmet … hade hoppats på Saabfältet.
Det finns så oerhört många tecken och indikationer och även vetenskapliga belägg ... även om man beaktar att hjärnan(cellklumpen, atomklumpen) /medvetandet i sig kan generera fantastiska fantasier. Det finns en ocean av intressanta kunskaper och erfarenheter och av vittnesmål. De finns i böcker och på webben i form av text och filmer. I vanlig ordning ska man se upp för "falska profeter", för människor som vill skaffa makt och pengar genom att marknadsföra och sälja tjänster/sensationer i detta ämne. Varning också för flummig NewAge! Bilder på fenomenet, som till exempel den ovan, måste förstås betraktas som mycket symboliska ... kanske till och med löjliga ... men ändå ... symbolik kan behövas eller åtminstone vara lite kul. I mina samlingar av kunskaper och visdom återfinns massor med belägg för ett liv efter detta ... Se gärna Min bokreferenslista och min lista Visdomsoceanen Personer och min lista Visdomsoceanen Organisationer. Ett inslag på TV som finns på YouTube som handlar om vad som händer efter döden har jag ännu inte hunnit ta del av men titta gärna om du har tid och lust och jag är som vanligt intresserad av frågor och synpunkter ... särskilt kritiska och ifrågasättande.
Ytterligare en gammal kvinnlig jobbarkompis har dött hastigt
Ing-Mari Mild dog på sin 75-årsdag den 14 mars. Vi har alltid haft en god och trivsam relation och nu efter pension träffats då och då på stan och språkat litegrand. I ljust minne bevarad ... och mina tankar går till Evald och familjen.
Mina fonder
Förra månaden rapporterade jag ju goda uppgångar på mina fonder … men redan den 2:a mars kände jag att Ukrainakrisen hotade kursutvecklingen. Det är ju oerhört mycket psykologi på aktiemarknaden. Jag la säljorder på samtliga mina fem fonder söndagen den 2 mars kl 20. De gick igenom/blev sålda enligt följande:
Lannebo Småbolag den 3 mars för 10 866 kronor
Länsförsäkringars fastighetsfond den 4 mars för 11 422 kronor
Didner & Gerge Aktiefond den 5 mars för 10 678 kronor
Didner & Gerge Småbolag den 5 mars för 10 194 kronor
Didner & Gerge Global den 5 mars för 10 532 kronor
Den i stort sett skattefria realiserade vinsten för perioden cirka 1 november 2013 till cirka 1 mars 2014 blev alltså 3 692 kronor. (Att jämför med avläsningen 1 mars som visade på en uppgång med 4 636 kr. Jag tappade alltså cirka en tusenlapp på att sälja i förhållande till värdet jag hade den 1 mars … men det är ju en konsekvens av den strategi jag har … att hellre sälja med lite mindre vinst än att behålla med stor risk.)
Well, den 19 mars känner jag mig trygg med utvecklingen i Ukraina och lägger köporder på 5*10 000 kr på den fem fonderna igen. Vinsten från nov 2013-feb 2014 lägger jag i bufferten … på ett räntekonto med 2,35 % ränta - Norwegian Bank … (som sen den 1 april sänker ränta på sitt sparkonto till 2,15% … men som ändå ligger i topp bland sparräntorna för obundna pengar).
Köpordern gick igenom den 20 mars för Lannebo och den 21 mars för övriga … och idag den sista mars kan jag läsa av värdeutvecklingen på dessa till Lannebo: +280 kr, Länsförs: +132 kr, D&GAk: +283 kr, D&GSm: +220 kr, D&GGl: 261 kr. Summa:+1 176 kr. Bra värdeutveckling på cirka 10 dagar! Hurra! ... men samtidigt en ödmjuk inställning inför framtiden.
Kurvskaran för månaden mars i sin helhet ser ut så här - klicka på den och se den större!
Man kan säga att jag sålde strax till höger om V-hacket på bildens vänstra sida (med anledningen av Ukraina-oron (aktiemarknaden bryr ju sig inte om att inte jag kände någon oro för Ukraina-läget ... läs gärna Putin-betraktelsen nedan)) och köpte igen vid gröna vertikala linjen. Tajmingen helt OK hittills. Sista veckan har ju varit helt suverän ... I stort tror jag ju starkt på aktiemarknaden närmaste tiden ... kvartalet/halvåret/året!?
Jag tycker rädslan för och hatet mot President Putin och Sverigedemokraterna är överdrivet
Frukostar med Jesus
Om du undrar varför så läs gärna min förklaring om fallet Putin här. Till fallet Sverigedemokraterna återkommer jag nästa månad. Jag är självklart intresserad av alla typer av frågor och synpunkter!
Gunilla och jag åt frukost två morgnar i mars med Jesus och hans fru och barn … Ja, han har faktiskt en dotter … Ola Salo … han som vi såg i rollen som Jesus Christ Superstar förra månaden. Vi bodde tillsammans på ett fantastiskt litet fint och mysigt Bed and Breakfast Aprikosen i Göteborg i området Annedal. Stället hade bara fyra rum och frukostmatsalen var liten och intim och vi var enda gästerna. Ola var ju lätt att känna igen på rösten … men vi lät honom och "de hans" vara i fred. Nedre bilden är definitivt inte från någon av frukostarna. Göteborgsvisiten i övrigt var en julklapp till mig av Gunilla och innehöll ett antal riktiga godbitar. Bland annat La Cage aux Folles på Göteborgsoperan ... se nedan. Det var härligt vårväder och vi vandrade runt och sög in.
Ifrågasatt Gud
Studiegruppen på Missionskyrkan under ledning av pastor Fredrik Rydell avslutade sin termin efter sex träffar den 25 mars. Vi som var på plats sista gången såg ut så här med pastorn i mitten. 3-4 personer i gruppen hade förhinder att vara med sista gången. Mycket trivsam grupp och mycket intressanta och frimodiga inlägg, inte minst av pastor Rydell, som var en utmärkt samtalsledare.
Det stora reningsbadet på finansmarknaden
Jag har tidigare skrivit om den nya tiden som nu med relativt "revolutionerande" evolution tränger sig på ... inte minst inom världsekonomin. Frågan är bara när den stora finansbubblan spricker ... inom 1 år? Inom 5 år? Inom 10 år? Inom 25 år? ... Inom det senare alternativet är jag helt övertygad! Jag tror att det för oss "Martinusmänniskor" är särskilt uppenbart. Är du intresserad av världsekonomins utveckling och utsikter ... läs gärna Anders Silverfalls pedagogiska sammanfattning här: "Vi lever i en dold ekonomisk diktatur". Del 1. Del 2. Sammanfattningen baseras på Per Lundgrens bok "Kapitalismen avslöjad". Vill du höra Fred Åkerströms gamla låt Kapitalismen så lyssna på YouTube här! Om du vill fördjupa dig i finanskrisen så har det kommit ut en ny bok av den franske ekonomen Thomas Piketty ... recenserad här i DN den 31 mars. (Jag har förstås inte läst boken.)
Slagit vad igen
Med svägerskan Gun ... om vem som vinner valet ... och jag tror förstås på Alliansen ... det har jag gjort i två vadslagningar inför valen tidigare och vunnit båda. Den som förlorar vadet får bjuda vinnaren med make/maka på ett läckert restaurangbesök. Om jag sen hoppas och tror på Reinfeldt eller Löfwen som statsminister det är en annan sak. Jag känner stort förtroende för Reinfeldt och Borg o.co. men jag är å andra sidan nyfiken på och intresserad av en förändring ... för nån revolutionerande förändring till det sämre vill jag hoppas och tro att det inte kan bli oavsett.
Steget från mineral till det vi kallar organiskt liv
Tack vare att jag har studerat den kosmiska evolutionen så känns det som jag är införstådd med hur utvecklingen i princip gått till. Ytterst tillfredställande! H2O (vatten) hör ju inte direkt till det som vi i sig betraktar som organiskt liv ... snarare mineralkaraktär ... särskilt i isform. Denna lilla videosnutt på iskristallers bildande i närbild visar hur litet steget är mellan å ena sidan kristalliniskt utveckling och å andra sidan organisk utveckling hos en blomma eller ett vattendjur ... och bakom alla dessa skapelser ligger det en skaparförmåga/drivkraft/naturlag. Bakom alla skapelser ligger en skapare med skaparförmåga! Motsatsen känns väldigt orimlig, ologisk och ovetenskaplig ... eller hur!?
Steget från ett gas- och stoftmoln till våra fasta himlakroppar, till exempel JordklotetFör den intresserade ... missa inte "Så byggs en planet", del 1 och 2 som är tillgängliga här på svtplay ... men enbart ett par tre dagar in i april!!! Kollar du inte innan dess så är du blåst!
Om den Nordiska kosmiska dagen
Den 15 mars åkte jag till Stockholm för att i studiesyfte informera mig om vad detta var för event. Entrén var 500 kronor … inget att säga om … Fika ingick inte, än mindre förstås lunch. En kopp kaffe hade varit gott under den långa och sega eftermiddagen men sådant lyste med sin totala frånvaro. Eftermiddagsfika fanns inte att köpa för alla pengar i världen. Vi var väl dryga hundratalet åhörare. De tre föredragen var på cirka 1,5 timmar/st. Även möjligheten att ställa frågor lyste helt med sin frånvaro. Snopet!
Jag tycket inledande föredraget av Oneness Trainer Anette Carlström var riktigt bra. Det var ett positivt kärleksbefrämjande budskap till gagn för såväl personlig sinnesfrid som världsfred.
Jag tyckte mellanföredraget var riktigt dåligt … ”Kontaktpersonen” Kalevi Riikonen läste upp ett manus på … finska mening för mening … som sen en kvinnlig tolk försökte översätta mening för mening. Det blev inte bra även om det var stöttat av exotiska och fantasifulla bilder. Med titeln Kontaktperson gjorde han anspråk på att ha kontakt med utomjordingar.
Jag tyckte det avslutande föredraget också var riktigt dåligt. ”Bestsellerförfattaren” Doktor Rauni-Leena Luukanen-Kilde berättade på ett virrigt, tjatigt och ostrukturerat sätt om sina resor utanför sin kropp. Jag uppfattade heller inte hennes budskap som riktigt trovärdigt eller konstruktivt för sinnesfrid och världsfred … tvärt om. Möjligen/Sannolikt har hon haft en del av de upplevelser hon berättade om ... men ... men ... men ... hennes förklaringar lät för mig tunna.
Jag har förstått att alla de här tre är auktoriteter inom sina respektive områden och har lång lång erfarenhet och har skrivit böcker. Blir du nyfiken/intresserad titta gärna in på ”Den Nordiska Kosmiska Dagens” hemsida. Där finns såväl några videosnuttar med var och en ... och bilder på deras böcker. Om innehållet kan man förstås googla.
Hoppas de hittar rester av flygplanet snart
Annars kanske jag börjar misstänka att det blivit kidnappat av utomjordingar. ”Utomjordingar” låter säkert väldigt främmande, löjligt och vidskepligt för många … men … det är väl väldigt osannolikt att det inte finns liv/levande väsen på andra klot ute i Världsalltet. Det är väl inte helt fel att vi i så fall kan benämna dessa som ”utomjordingar” … eller hur!? Varför skulle det bara finnas levande väsen/livsenheter/eller vad vi nu vill kalla ”fenomenet” på vårt klot, på vårt försvinnande pyttelilla dammkorn i Världsalltet? Antag att de andra ligger år före oss i utvecklingen … 10 … 100 … 1000 … 10000 … 100000 …etc. år! På intet sätt varken orimligt eller osannolikt. Dessa tidsskillnader är bara ögonblick i vårt universums historia … som ju är cirka 13 700 000 000 år gammalt. Vad är det då som säger att dessa inte skulle kunna utforska och nå andra solsystem? Naturvetenskapen/Kvantfysiken ger aningar om möjligheter. Det finns faktiskt en hel de kunskaper och erfarenheter och tecken!
Jills contryprogram
Invigning av ny häftig leklplatsklätterställning
Hade härliga riktigt magiska inslag ... se tillhörande hemsida här ... med glimtar från program-men! Varför inte se och lyssna på nu döde Kristian Gidlund när han tillsammans med Jill sjunger "Blue eyes crying in the rain". Kristian han visst ju att han mycket snart skulle dö och han hoppades att ett nytt äventyr väntade någonstans ... jag är övertygad om att så är fallet! För mig är det inget önsketänkande, det är en realitet!
Knitting Peace - Cirkus Cirkör
Månadens shower
Det hade vi i vårt samfällighetsområde i strålande lördagssol och vårväder den 29 mars. Processen att komma i mål har väl tagit ett drygt år att bereda i styrelsen ... Anders Bergström på vidstående bild (klicka på för större!) är den i styrelsen som haft huvudansvaret och det har han skött kanon! Vi alla klättersugna barn tackar och bugar!
Klicka på bilderna och se dem större i vanlig ordning! Den 1 mars såg vi från första bänk föreställningen på teatern i Linköping. Helt fantastisk ... suverän ... svindlande ... underhållande ... 5:or i underhållningsvärde av både Gunilla och mig: NNNNN. Stående ovationer av hela den fullsatta salongen. De var 3 tjejer och tre killar som presterade mirakulöst. Skulle kunna skriva mycket men gör det enkelt för mig och hänvisar till denna sida där det också finns en trailer på tre(3) minuter.
La Cage aux Folles
Klicka som vanligt på bilderna för att se dem bättre! Musical på Göteborgsoperan finalkvällen den 9 mars. Häftig att sitta i mitten allra längst fram! Platsen och tillhörande övernattningar var en julklapp av min kära fru Gunilla. Musicalen var väl tyckte jag sådär ... jag är inte så mycket för musicals ... även om finallåten "Min bästa tid är nu" är härlig. Föreställningen innehöll massor med män/killar som spelade kvinnor - transvestiter ... och det gjorde de suveränt väl och skickligt. I övrigt hade vi några härliga dagar i Göteborg ... se under rubriken "Frukostar med Jesus".
Tomas Ledin & Höga Kusten Kapellet på Konsert och Kongress
Så nyss som den 30 mars! Så fantastiskt att få uppleva det sista av 19 framträdanden över hela landet ... och från första parkett, första raden, mittersta platserna i hela salongen ... så nära han och de kommer då ... och så "personlig" och så "familjär" föreställningen blir då. Helt underbar!
Snacka om historiebok ... helt fantastisk! Handlar om hur människan blev människa. Handlar om evolu-tionen. Känns ytterst över-gripande, insiktsfull, seriös, ödmjuk och vittnar om ärligt sanningssökande som ju forskning ska vara. Få i världen kan nog slå Lasse Berg när det gäller gedigna kunskaper och erfarenheter i ämnet. Hans referenslista är imponerande och han har omfattande egna erfarenheter från världen i allmänhet och från Afrika i synnerhet.
En storslagen bok som alla som intresserar sig för skapelsen/skapelseprocessen av människan och som intresserar sig för forskningens karaktär bör läsa. Jag skulle kunna skriva mycket om boken men varför ska jag göra det när så många andra bättre vetande har gjort det. Googla på boken! Finns även som ljudbok … jag har både lyssnat och läst … Jag rekommenderar verkligen denna bok! Så himla intressant! Lite festligt att det den 25 mars var en helsida i Corren om denna Lasse Berg som fyllt 70 år.
Gryning över Kalahari
Månadens böcker
Tomas är ett musikaliskt geni och Höga Kusten känns som hemma för mig. Här har min pappa pluggat i början av nittonhundratalet och här har jag själv haft mina mobiliserings- och övningsområden som reservofficer ... och gjort mycket rek och rok och grupperingar. Showen var, tycker både Gunilla och jag, 5-stjärning ... NNNNN, GGGGG. Vill man veta mer så kan/ska man som vanligt googla. Vill man höra en bit så kan man lyssna på en av de få från denna show som finns på YouTube ... "Hammarrn unner bönninga". Större delen av reportuaren finns förstås på Spotify.Idag dagen efter ... den sista mars ... var konserten recenserad av Lollo Asplund i Corren. Han satte bara 4 C:n ... CCCC! Att han har så dåligt omdöme!??? ;-) Tydligen tålde han inte tre gamla örhängen som Tomas bjussade på på slutet ... om än i ny tappning.
Kristen på goda grunder av Stefan Gustavsson
Vidstående bild är ett uppslag i boken där författaren med stor ödmjukhet åskådliggör utvecklingen de senaste 7 miljoner åren av förstadier till människan. Man kan se hur vi som kallar oss Homo sapiens har uppkommit och förökat oss ansenligt de senaste hundratusen år. Häftigt! Klicka på bilden och se den större! Vill du ha en mer fullständig bild av intressanta händelser de senaste 13,7 miljarder åren så ska du titta in på min uppräkning här ... du får ha överseende med att den i några små detaljer är lite personlig.
Den som dödar draken av Leif GW Person
En saftig mustig burlesk roman om ett brott ... ordentligt underhållande om man tål/tilltalas av GW:s vokabulär och stil.
Uppdrag Skyddsängel av Arto Paasilinna
Välskriven, välstrukturerad, intressant och ganska heltäckande bok ... men det är just de goda=sanna grunderna jag saknar i denna bok. (Med kristen här menas att man verkligen tror på och bekänner sig till religionen kristendom ... och det är en annan sak än att lite ytligt/slarvigt kalla sig kristen bara för att man är född, uppvuxen, kanske till och med döpt och konfirmerad, kanske till och med medlem i Svenska Kyrkan.) Boken bygger sitt resonemang, sin "bevisföring", på att Bibeln är ett sanningsdokument ... och gör man det då kan man alltid genom välvilligt utvald tolkning hitta belägg för sin sak. Varken Gamla eller Nya Testamentet är godtagbara underlag för forskning kring Vägen, Sanningen och Livet, däremot så förnekar ingen att Nya Testamentet är skrivet av kristna för att stärka andra kristna i tron och för att värva nya till läran. Resonemanget i Gustavssons bok bygger på att det finns en "personlig Gud" (vad det nu egentligen är?), en skapare som är skild från sin skapelse, en "personlighet" som kan gå in, och går in, i utvecklingen och gör mirakler genom att bryta emot naturlagarna. Boken kan, tycker jag, karaktäriseras som mycket cirkelbevisande. (Bevis i vilket det som skall bevisas, slutsatsen, förekommer som premiss i beviset och alltså redan förutsätts vara sant; ett cirkelbevis ger således inte någon ny kunskap!) Även mycket önsketänkanden i boken ... i huvudsak kanske i det godas tjänst ... delvis till gagn för sinnesfrid i historisk tid men knappast i nutid och framtid ... och inte heller till gagn för världsfred i en framtid. Men Stefan Gustavsson verkar vilja väl och ger ett trivsamt och sympatiskt intryck. Om du skulle tycka det är intressant att se och höra en diskussion mellan honom och Christer Sturmark i ämnet: "Skulle världen bli bättre utan religioner?" Båda debattörerna tar sina poänger i en trivsam debatt från 2011.
Månadens låtar
Läsningen och lyssningen av boken "Gryning över Kalahari" påminde mig om den helt underbara och fantastiske sångaren Bob Marley ... svårt bara att välja ut tre låtar ur hans fantastiska produktion men jag väljer följande:
sen har jag också under mars återupptäckt Tommy Körberg ... han gör "Månstrålar klara" med Benny Anderssons orkester helt underbart fantastiskt ... lyss och njut!
Nisse 1 april 2014
Underbart mysig underhållande bok ... liksom de flesta böcker han skrivit ... har läst många och hans underfundiga humor är suverän ... och inte sällan lite filosofisk.
Nils-Olof Bromée Blästadsgatan 96 589 23 Linköping 0733-277 088 nils.olof.bromee@gmail.com
Alltid intresserad av dina frågor och synpunkter - svar garanteras!!! Åter Startsidan