День Соборності України

Post date: Jan 23, 2018 8:39:37 PM

День Соборності України

22 січня ми відзначаємо День Соборності України. Це важлива віха у тисячолітній історії українського народу. Під час бездержавного існування, яке тривало століттями, українців змушували відмовитись від національної само ідентифікації і злитися з панівними етносами. Але вони залишилися вірними традиціям предків. Перебуваючи в складі двох недружніх сусідських імперій, Росії та Польщі, вони сформували єдину націю. Коли імперії розвалилися у вогні першої світової війни, створені українськими політичними силами народні республіки задекларували об′єднання в єдину соборну державу. З нагоди свята в бібліотеці Козелецького коледжу ветеринарної медицини БНАУ для користувачів було підготовлено виставку-огляд літератури: «Україна – єдина».

Прагнення українців жити в своїй державі, бути самостійними, воз′єднати Східну і Західну Україну визрівало віками страждань і поневірянь і дійшло аж до ХХІ століття. Для українського народу, який століттями був позбавлений власної державності, розірваний на частини між сусідніми країнами, проблема соборності завжди була актуальною.

Книжкова виставка до Дня Соборності України
Прапор на фасаді Козелецького коледжу ветеринарної медицини БНАУ

В народі кажуть: «Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього». І це дійсно так, бо так само, як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим. Саме тому ми повинні знати свою історію. А історія наша омита кров′ю і сльозами.Багато часу спливло. І хто б міг уявити, що на початку ХХІ століття на Сході України триватимуть запеклі бої. Революція гідності… Майдан… Небесна сотня… Герої не вмирають! У наш час українська молодь підтвердила героїчний чин на Київському Майдані та барикадах у січні – лютому 2014 року та на Донеччині в наші дні. Вона є спадкоємницею героїчного подвигу української молоді під Крутами та в лавах УПА. День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель. Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Ми свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – розбудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, забезпечення добробуту нинішніх і наступних поколінь українців. Переконані, що відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки – це не тільки суспільна потреба, а й моральний імператив берегти світлу пам’ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності.

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він став реальним кроком до об’єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні. Об’єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам’яті українського народу та сформувала підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України, утвердження її національної ідеї.

Нам є чим пишатися, бо ми того варті, утвердившись у смертях героїв, які загинули за незалежність. І знову боротьба за волю…

За тебе, святу, непоборну,

Життя віддали леґіони.

За цю незалежність, соборність

Й сучасні повстали мільйони....

Мапа України в 1919 році

Завідуюча бібліотеки

Козелецького коледжу

ветеринарної медицини БНАУ

Щербина Любов Миколаївна