80 років від дня народження українського поета Василя Стуса
Post date: Jan 23, 2018 8:52:36 PM
6 січня минає 80 років від дня народження українського поета, прозаїка, перекладача Василя Семеновича Стуса.
Поета Василя Стуса відносять до поетів – шістдесятників.
Шістдесятництво" - це унікальне мистецьке і громадсько-політичне явище в Україні середини ХХ ст.; Друге українське Відродження XX ст.
"Шістдесятники" - молоде покоління митців початку 60-х років XX ст., яке сформувалося під час тимчасової лібералізації суспільного життя в СРСР у 1956 - 1964 рр.
Поети-шістдесятники: Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Василь Симоненко, Микола Вінграновський, Іван Драч, Василь Стус, Борис Олійник.
Прозаїки-шістдесятники: Євген Гуцало, Григорій Тютюнник, Валерій Шевчук, Володимир Дрозд.
Основи світогляду "шістдесятників":
· Культурництво - відстоювання справжньої (а не спрощеної згідно з радянськими постулатами) культуротворчості;
· Лібералізм - свобода у всіх виявах;
· Патріотизм - любов до рідної землі;
· Гуманізм;
· Етичний максималізм та моралізм - мораль як мірило людських вчинків;
· Духовний аристократизм;
· Духовний демократизм.
Консолідації нового покоління, яке прагнуло національного самоусвідомлення, сприяв Клуб творчої молоді (виник у Києві в кінці 50-х років Рух ух шістдесятників відіграв значну роль у поширенні самвидавної літератури і головне — в посиленні в Україні руху опору проти російського великодержавного шовінізму й русифікації (книга І.Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», есеї Є.Сверстюка, самвидавні поезії багатьох авторів, зокрема В.Симоненка, М.Холодного — протестні твори цих двох молодих поетів найбільше множилися й поширювалися, та інших, викривальні памфлети й протестні листи літературознавців В.Стуса. В.Марченка і ін.
Стус — поет у певному розумінні парадоксальний І дуже характерний для новітньої української свідомості. З одного боку — класичний прояв традиційно українського ‘'шевченківського” типу поета — подвижника, пророка, мученика з ного “караюсь, мучуся, але не каюсь", провісника — універсалізо- ьаного як голос і сумління нації. Саме таким передусім увійшов Стус у сьогоднішню масову свідомість.
Та за тим усім стоїть Поет — з його “ненавиджу політиків”, з його прагненням у чисті сфери людського духу, до глибин філософського самоусвідомлення, до "розкошування як особистості". Поет, який і в нестерпннх умовах несвободи здійснює ці прагнення. Вміє не тільки прагнути, а й бути таким поетом — наперекір усьому, рішуче переступивши через службову роль поезії, не ставши рабом поетичної публіцистики, самим своїм існуванням заперечуючи колоніальні стереотипи, скинувши з себе кожуха провінційності. Просто поет — не більше й не менше водночас... А вже в такій своїй іпостасі є поетичним голосом України в єдиному контрапункті світової поезії?
До ювілею від дня народження українського письменника в бібліотеці Козелецького коледжу ветеринарної медицини БНАУ підготовлено виставку літератури: «Життя та творчість поета».
Щербина Любов Миколаївна
завідуюча бібліотеки Козелецького
коледжу ветеринарної медицини БНАУ