ІНФОРМАЦІЙНИЙ ДАЙДЖЕСТ БІБЛІОТЕКИ  ЗА березень 2023 РОКУ

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ДАЙДЖЕСТ БІБЛІОТЕКИ

ЗА БЕРЕЗЕНЬ  2023 РОКУ.

У виданні подається інформація про ювілеї видатних людей та знаменні дати України та світу, що відзначатимуться у 2023 р. 


       Професійні свята - створені щоб підкреслити надзвичайно важливу роль кожної професії у сучасному суспільстві – це підведення досягнутих результатів, визначення основних шляхів майбутнього розвитку галузі, відзначення кращих у своїй справі.

Державні свята - встановлені законодавством держави святкові дні, пов’язані з видатними історичними, релігійними і традиційними датами.

Міжнародні дні ООН - офіційно встановлені ООН міжнародні пам'ятні дні.

Скорботний день - день пам'яті про трагічні події історії України та вшанування їх жертв;

Традиційне свято - свято, встановлене в Україні з метою відзначення укорінених в суспільстві традиційних або великих релігійних подій та дат.

День міста - зазвичай день заснування чи набуття статусу міста. Іноді ця дата присвячується якій-небудь історичній події, національному чи регіональному святу.

      3 БЕРЕЗНЯ Всесвітній день письменника - в січні 1986 року на міжнародному конгресі учасники ПЕН - клубу прийняли рішення оголосити 3 березня Всесвітнім днем миру для письменника. Відзначається щорічно 3 березня.

Міжнародний ПЕН клуб (International PEN Club) - це перше міжнародне об'єднання письменників, створене ще напередодні Другої світової війни у 1921 році. Абревіатура "ПЕН" ("PEN") розшифровується, як “poets” (поети), “playwrights” (драматурги), “essayists” (есеїсти)та “novelists” (новелісти). 

         Український відділ Міжнародного ПЕН клубу запрошує до своїх рядів учасників, які хочуть розвивати літературу та боротись за свободу слова. До організації можуть увійти журналісти, правозахисники, письменники, науковці, перекладачі, які готові захищати право на вільне вираження думок в Україні та культивувати українську літературу. Для цього потенційні учасники мають надіслати свою біографію на поштову скриньку організації Український ПЕН, а потім отримати запрошення від Виконавчої Ради. Міжнародний ПЕН клуб (International PEN Club) - це перше міжнародне об'єднання письменників, створене ще напередодні Другої світової війни у 1921 році. Учасники ПЕНу боролись за свободу слова у літературі та пресі. В Україні організація з'явилась у 1989 році, а очолював її письменник та політичний діяч Микола Вінграновський. З 1993 року його змінив Євген Сверстюк. Наразі ПЕН влаштовують правозахисні акції, розвивають міжнародне літературне співробітництво та захищають права авторів.

Всесвітній день письменника відзначається за рішенням 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12-18 січня 1986 року. ПЕН-клуб був заснований у 1921 році.

Ідея  створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.

Це – міжнародне об’єднання письменників, яке, як зазначено в Хартії ПЕН-клубу, „виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни і між всіма країнами. Його члени зобов’язуються виступати проти придушення свободи слова в будь-якій її формі в тих країнах і суспільствах, до яких вони належать, а також в усьому світі, коли це можливо. ПЕН-клуб виступає на захист свободи преси і проти необгрунтованого застосування цензури в мирний час. ПЕН-клуб вважає, що необхідне просування людства до більш високих форм політичної і економічної організації потребує вільної критики уряду, органів управління і політичних інститутів. Оскільки свобода передбачає добровільну стриманість, члени ПЕН-клубу зобов’язуються виступати проти таких негативних аспектів свободної преси, як неправдиві публікації, навмисна фальсифікація, спотворення фактів або тенденціозно безчесна їх інтерпретація заради політичних, групових або особистих цілей”.

До Всесвітнього Дня письменника пропонуємо цікаві факти про письменників.     

Гоголь мав пристрасть до рукоділля: в’язав на спицях шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, до літа шив собі шийні хустки. Джек Лондон був соціалістом, а крім того - першим в історії американським письменником, який заробив своєю працею мільйон доларів. Агата Крісті страждала на дисграфію, тобто практично не могла писати від рук...  Всі її знамениті романи були надиктовані.

Едгар Аллан По все життя боявся темряви, а Оноре де Бальзак завжди писав у темряві. Марк Твен був непоганим винахідником. Серед його розробок - блокнот з відривними листочками для журналістів, шафа з розсувними полками, саморегульовані підтяжки, а також самий геніальний з його винаходів - машинка для зав’язування краваток!

Діккенс не міг працювати, якщо столи і стільці в його кабінеті не стояли так, як треба, а у Лорда Байрона було чотири домашніх гусака, які всюди слідували за ним, навіть на громадських зборах.

9 березня  1814 року народився український поет, письменник(драматург,прозаїк), художник(живописець, гравер), громадський та політичний діяч Тарас Шевченко.У житті Тараса Григоровича Шевченка Чернігівщина займала неабияке місце, адже в нашому краї він бував багато разів, знайшов тут чимало справжніх друзів, а Чернігівщина залишила гідний відбиток на його творчості. Під враженням перебування на Чернігівщині у 1847 році Шевченко в ув'язненні пише вірш «Іржавець». І там є такі рядки «Краю мій розкішний, прекрасний, багатий…». Оце Чернігівщина справила на нього таке враження. А можливо ці рядки і про всю Україну»… Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка. Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Тарас Шевченко народився сім’ї кріпосного селянина, який мешкав у селі Моринці, Київської губернії, що нині є Черкаською областю. Не важко здогадатися, що за народженням він був таким же рабом, як і його батьки, які незабаром покинули його, залишивши цей світ на суд Божий.

Чи міг тоді хто передбачити, що ім’ям цього хлопчиська колись стануть називати деякі кораблі, друкувати його зображення на державних грошових купюрах, поштових марках, ставити йому розкішні пам’ятники і численні меморіальні таблички, випускати на його честь ювілейні монети і засновувати всілякі премії? Але так вже влаштований цей грішний світ ...

Про його біографію написано немало і ми не будемо повторюватися про це. Зауважимо лише, що за своє коротке життя, а прожив він чимало, 47 років і один день, Шевченко сповна наситився стражданнями, серед яких були і результати власних помилок, але він не міг не жадати того, до чого прагнемо всі ми - життя і свобода, самореалізація і благополуччя, мир і повага, прості людські цінності. Його творчість це його душа, в ньому він був чесний і добрий, ярий і нескінченно багатий. До Дня  народження Тараса Григоровича Шевченка бібліотека коледжу запрошує на виставку літератури під назвою  «Виставка однієї книги» ( видання книги «Кобзар» різних років). 22 березня пропонуємо відвідати виставку  творів місцевих письменників.

ІСТОРІЯ СВЯТА.

14 БЕРЕЗНЯ   День українського добровольця - День установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності.

Саме цього дня у 2014 році понад 500 бійців «Самооборони Майдану» розпочали підготовку на полігоні у Нових Петрівцях з тим, аби взяти участь у боротьбі за суверенітет та територіальну цілісність України на сході держави.

Українські добровольчі батальйони є справжнім взірцем патріотизму та любові до рідної землі. На прикладі теперішніх добровольців будуть вчитися прийдешні покоління - як свого часу молоді українці виховувалися на прикладі героїзму героїв Крут та Української Повстанської Армії.

Вісім років тому, коли на нашу землю ступила нога агресора, добровольці не стали чекати офіційної мобілізації: вони самоорганізувались у військові загони, формування та батальйони, і пішли на фронт боронити спокій українських громадян. Справжні, мужні і відповідальні люди, які керувались простим життєвим принципом «Якщо не я…то хто?» .

Сьогодні ми у війні… У війні жорстокій, злій, яка породжує смерть, знищуючи усе живе навколо. Ці важкі для України роки активного супротиву військовій агресії з боку росії загартували все українство, об’єднали тісною дружбою усі регіони, народи світу та різні миротворчі організації святою вірою у непереможність української нації, її єдність заради майбутніх поколінь, миру для нашої рідної землі, спокою, без перебільшення, для всієї планети!  

Самовідданість добровольців доводить, що спільними зусиллями ми зможемо очистити святу українську землю і об’єднати весь український народ навколо ідеї створення нової якісної України!

А День нашої Перемоги над рашистським ворогом стане однією з основ, на якій гартуватимуться нові покоління вільних українців.

Добровольці України, ДЯКУЄМО ВАМ!

Слава Україні!