יוצאי דופן הבדלים דקים

היכולת להבחין בהבדלים דקים מאפשרת את פיתוח הגמישות החשיבתית.
בקשו מהילדים לשיים את המילים המופיעים בכל תמונה ולהחליט מה יוצא דופן. בקשו מהילדים להסביר מדוע המילה שבחרו יוצאת דופן ומה המשותף לשאר המילים. בשלב הראשון הילדים יתייחסו לתכונה משותפת או לקשר אסוציאטיבי. בהמשך יתייחסו לפונקציה ובשלב מתקדם יותר יתייחסו לשם הקבוצה. רצוי לכוון אותם להסבר מאורגן והגיוני בהתאם ליכולותיהם השפתיות. 
 
 
דוגמא: אני רואה בתמונה מכונית, אוטובוס, אוניה ואופנוע. כל המילים שייכות לקבוצת כלי התחבורה אךהאוניה יוצאת דופן כי היא שטה במים ושייכת לכלי שייט. המכונית, האוטובוס והאופנוע מתאימים כי הם נוסעים בכביש והם שייכים לקבוצת כלי התחבורה שנוסעים בכביש.
 
 
דוגמא: אני רואה בתמונה מכונית, אופנוע, אוטובוס וג'יפ. כל המילים שייכות לכלי תחבורה שנוסעים בכביש אך האופנוע יוצא דופן כי יש לו רק שני גלגלים. למכונית, לאוטובוס ולג'יפ יש ארבעה גלגלים.
 
 
 
דוגמא: אני רואה מטוס, כדור פורח, טרקטור וחללית. כל המילים שייכות לקבוצת כלי התחבורה אך הטרקטור יוצא דופן כי הוא נוסע על הכביש או בשדה . המטוס, הכדור פורח והחללית טסים בשמיים והם שייכים לכלי טייס.
 
 
 
דוגמא: אני רואה אוניה, ספינת מפרש, אופניים וסירה. כל המילים שייכות לקבוצת כלי התחבורה אך האופניים יוצאים דופן כי רוכבים עליהם על הכביש. האונייה, ספינת המפרש והסירה שטים בים ושייכים לקבוצת כלי השייט.
 
 
 
דוגמא: אני רואה אופנוע, אופניים, מכונית ואוטובוס. כל המילים שייכות לקבוצת כלי התחבורה שנוסעים בכביש אך האופניים יוצאים דופן כי רוכבים עליהם ואין להם מנוע. האופנוע, המכונית והאוטובוס מתאימים כי הם נוסעים בכביש ויש להם מנוע.
 
 
 
עיצוב וניהול האתר: שרה זיגלבאום
Comments