Welcome‎ > ‎

Holy Trinity, Clapham Common, London SW4


A

David Allan, The Queen's Royal West Surrey, 1st Battalion
John Andrews, Essex Regiment, 9th Battalion
Alec M. Armstrong, Royal Army Service Corps

B

Reginald A. Barrett, 2nd Lieutenant, London Regiment, 23rd Battalion
Reginald L. Barrett, The Queen's Royal West Surrey, 2nd Battalion
Victor A. J. Blake, South Wales Borderers, 2nd Battalion
Derrick P. Bray, London Regiment, 1st Battalion
James F. Broughton [Frederick James Broughton], King's Royal Rifle Corps, 17th Battalion
James L. Brown, London Regiment, 16th Battalion
Bennett Burleigh, Lieutenant, Lancashire Fusiliers
James E Burleigh, Lieutenant, A&S Highlanders, MC
Robert Burleigh, Lieutenant, RAF
Albert Burrows, Queen's Own (Royal West Kent), 7th Battalion
William Buss, East Surrey Regiment, 9th Battalion

C

Arthur R. Campbell, Queens RWS, 11th Battalion
George Capel, London Regiment, 4th Battalion
William F. Carr, London Regiment, 23rd Battalion
Victor Castle, Royal Fusiliers, 3rd Battalion
Laurence Causby, LRB
Robert S. Chamberlain, MGC
Arthur H. Cheeseman, Queens RWS, 10th Battalion
Frank Clark, HAC*
Herbert G. Clarke, London Regiment, 16th Battalion
James Collins, Royal Army Medical Corps
Stanley Commins, London Regiment, 6th Battalion
Edgar C. Corbett, Lt, Canadians, 29th Battalion
Cousal William, London Regiment, 15th Battalion

D

Percival T. Daborn, Gordon Highlanders
William J. Daborn, Buffs (E Kent)
Henry J. Davies, RFA
Charles Dignum, Durham Light Infantry
Robert R. Dignum, London Regiment, 8th Battalion
Gilbert A. Dockree, 2nd Lt, London Regiment, 6th Battalion
James L. E. Dougal, Leicestershire Regiment, 7th Battalion
Charles G. Douglass, KOSB

E

Charles A. Ewen, London Regiment, 16th Battalion

F

Charles A. Field, Lt, Queens RWS
Sidney Foard, Wiltshire Regiment, 1st Battalion
Thomas C. French,
London Regiment, 15th Battalion

G

Harold Garrett, Chaplain, S Staffs
Frank Gatford, Middx 12th (Royal Fusiliers, 11th Battalion)
Francis W. Gaunt,
East Surrey Regiment
William E George, Wiltshire Regiment*
Benjamin Gilham
, Queens RWS
Charles Green, London Regiment, 28th Battalion*
Charles B. Green, Labour Corps
Frederick W. Green
, KRR
Robert Greenacre
, RFA
William Greene
, Grenadier Guards
George J. H. Grimmette
, Devonshire Regiment, 1st Battalion
Frank Gummer
, London Regiment, 24th Battalion

H

Alfred Hadfield, AEF
Donald Haldane
, London Regiment, 4th Battalion
Ernest Hambridge London 23rd [possibly Harry Hambridge]
Charles H. Harding
, Royal Fusiliers
Philip Harris
, London Regiment, 23rd Battalion
Noel Harvey
, London Regiment, 15th Battalion
Eric B. Hill
, 2nd Lt, Essex Regiment
Harry V. Hind
, London Regiment, 23rd Battalion
Albion Holmes
, Coldstream Guards
Albert Hunnyball [or Hunneyball], Royal Field Artillery
John Hutley, London Regiment, 16th Battalion

I

John Inglis, London Regiment, 14th Battalion*

J

Eric S. P. K. James, Captain, KRR MA
George C. Jessett, Middlesex Regiment, 2nd Battalion

K
Robert Kelsay [Kelsey], Royal Horse Artillery
L

John Lancelott Langton, London Regiment, 23rd Battalion
Francis A. Lewis, 2nd Lt, RFC   
Joseph R. Little, London Regiment, 24th Battalion
Bert Lowe [Bertie Guy Lowe], HMS Cressy   
John Lowe, HMS Buttercup   
George Lowton, East Surrey, 13th Battalion

M

Edward A. Macro, Suffolk Regiment, 9th Battalion
William J. Macro, East Surrey Regiment, 9th Battalion
Ernest T. Mann, Northumberland Fusiliers, 1st Battalion
Charles Manning , Northamptonshire Regiment, 1st Battalion
Leonard G. Marthews, Lt, South Lancashire Regiment, 2nd Battalion
John H. Mayle, Norfolk Regiment, 7th Battalion
E. Ernest Murrell, Rifle Brigade, 3rd Battalion
Oscar Myhill, Lincolnshire Regiment, 2nd Battalion

N

John Nichols Neville, Imperial Camel, 6th Company
Edward A. Nixon, Coldstream Guards
Thomas J. North, Royal Garrison Artillery
 
O

Henry G. Osborne, Welch Regiment, 2nd Battalion
Herbert H. Owens, Royal Garrison Artillery

P

Frederick E. Palk, Army Pay Corps
Cyril Park, King's Royal Rifle Corps
Richard Parnell, London Regiment, 14th Battalion
Henry M. Parry, Lt, Middlesex Regiment, 14th Battalion
Ernest Parsons, Royal West Kent
John T. Pascoe, Somerset Light Infantry
Harold Payne, London Regiment, 6th Battalion
Arthur S. Peters, Lt, London Regiment, 13th Battalion
Cyril W. Pugh, Lt, RFA/MGC

R

David R. Rowlands, Rifle Brigade, "B" Coy. 12th Battalion
Edwin Rudderham, HMS Hogue
Samuel C. Rust, KOYLI

S

Clement Serin, Royal Engineers
Lewis V. H. Shorter, Lt, Buffs (E Kent)
Frank T. Sibley, London Regiment, 23rd Battalion
Alfred J. Simpkin, West Yorkshire Regiment
Arthur Skinner, HAC
Kenneth O. H. Smith-Howard, 2nd Lt, R Sussex
George Steward
Thomas G. Stoaling, 2nd Lt, Royal Fusiliers
George Stokes, Royal Engineers

T

Cornelius Tester, RFA
Sidney Theobald, RFA
Cecil Thompson, Scots Guards
Edwin Tomes, RFA
Laurence Tomes, KRR
Albert Topliss, RW Kent
George E. Truby, 2nd Lt, Lincolnshire Regiment
Ernest Turnbull, HMS Vengeance
Percy J. Turtle, London Regiment, 13th Battalion
Ernest J. Tutt, London Regiment, 23rd Battalion

U

Henry J. Utting, RASC

V

W. Percival Vint, Captain, Machine Gun Corps
Stanley Voaden, RASC

W

Vernon C. Wadsworth, KRR
Charles B. D. Wake, 2nd Lt, KRR
Robert E. Walters, London Regiment, 28th Battalion
Robert Ward, Border Regiment
Joseph Wheeler, Grenadier Guards
Horace Whiddett, 2nd Lt, London Regiment, 3rd Battalion
A. Wilfred White, Major, Mahrattas 117th MC
Charles White, Hussars, 18th Battalion
Frank Wilkinson, 2nd Lt, KOYLI
Alfred E. Williams, Yorks and Lancs, 1st Battalion
Stanley F. Willis, London Regiment, 9th Battalion
Ernest A. I. Wykes, 2nd Lt Royal Berks, 5th Battalion

Y

James E. Youngs, Rifle Brigade

W

Cyril Ambrose Walton, Chaplain, HMS Chester